שאל את הרב – השאלותקטגוריה: השקפהבעל-בית, תלמיד חכם
אנונימי asked 3 שנים ago

שלום לרב בועז שלום שליט"א
רציתי לשאול את הרב שאלה השקפתית, וחשוב לי שהרב יענה באמת את מה שהוא חושב, מבלי לנסות לתת לי "הרגשה טובה" .

האם בעל בית יכול להיות תלמיד חכם ? ואסביר את כוונתי :
אני עובד 8-9-10 שעות ביום, ומשתדל ללכת כל יום לשיעור גמרא והלכה שאורכו כשעה ורבע, אך מפאת אילוצים מהבית (אשה, ילדים), יש שבועות שבהם יוצא לי לצערי הרב ללכת רק פעמיים-שלוש לשיעור …
ביום שבת קודש משתדל להקדיש יותר זמן ללימוד, בליל שבת להישאר שעתיים-שלוש, וכמו כן, במנחת שבת משתדל לקבוע לימוד של שעה-שעתיים אם הקב"ה מזכני להתגבר על גופי הכבד שרוצה להיכנס למיטה .
גם ביום-יום, כשיוצא לפעמים לחזור הביתה מוקדם יותר מהעבודה, אני לא יכול להגיע הביתה ולפתוח ספר, מכיוון שלפעמים אני צריך להעסיק את הילדים וכו..

האם באורח חיים שכזה, אפשר אחרי זמן מה (אפילו הרבה הרבה שנים), להיות "תלמיד חכם" ? כמובן שאי אפשר להיות כמו אברך כולל ולענות לכל אדם על כל שאלה מהלכות מקוואות ומסכת עוקצין, אך לפחות ברמה מסויימת, לדעת לענות על שאלות בהלכות שבת, לצטט איזה רמב"ם, להכיר מחלוקות בגמרא וכו'.
האם באמת אפשר לסיים את הש"ס ? רמב"ם ושו"ע או"ח ועוד ועוד ועוד ?…. האם יש תקווה ? או שבאורח חיים שכזה, צריך לדעת את מקומנו, ולדעת ש"נסתפק במועט" ח"ו ?

שוב, כמו שציינתי, אני רוצה לקבל תשובה אמיתית, מבלי לתת לי הרגשה טובה כדי שלא אתעצב וכו'.
יישר כח על כל העניינים ההשקפתיים שהרב משלב בתוך שיעוריו ,
גולן מ.

Print Friendly, PDF & Email

1 Answers
בועז שלוםבועז שלום צוות answered 3 שנים ago

לגולן שלום,
משמח לשמוע שזה מה שמטריד בעה"ב בדורנו!
להיות תלמיד-חכם זו תוצאה של לימוד מרובה, ושינון מתמיד. כפי שתיארת לא זה המצב, ולכן ההגדרה תלמיד חכם אינה מתאימה כל כך לכאן. הייתי יותר מגדיר זאת "בר אוריין". ואכן בע"ב יכול להגיע להשגות גבוהות בתורה, תלוי מאד במידת רצינותו, התמדתו בשיעורים, הבנתו ובעוד משתנים.
בנוגע לסיום רמב"ם וגמ' וכד', זה קצת בעיה, כי אדם שעיתותיו מועטות, מומלץ לו שיעסוק בלימוד ההלכה שזה הרבה יותר חשוב מאשר יסיים ש"ס או רמב"ם.
אך ללא כל ספק מכיר אני בע"ב הבקיאים בהלכה הפסוקה [ללא כל הנו"כ והמו"מ ההלכתי] מתוך שיעורי תורה שהם מגיעים אליהם בהתמדה.
ככלל, אני תמיד ממליץ שאדם יקנה לו נגן קטן ובו שיעורי תורה, ובכל עת פנויה ישמע ד"ת ויחכים. אנו כאן באתר מוכרים ג"כ כרטיס זכרון מיקרו-אסדי שניתן להכניסו לנגן / פלאפון, ולנצל את הזמן ולהספיק לחטוף עוד הלכה, משנה, פרק בנביא, שיעור באוה"ח, דרשה על הפרשה רעיון מוסרי ועוד.
לסיכום – אין דבר העומד כנגד הרצון, והמתמיד יצליח!

Print Friendly, PDF & Email

Your Answer

2 + 20 =

דיסק חדש!!

מכתב מאליהו חלק ג'

ספר תומר דבורה'

שלחן ערוך חלק א