.

אם אינך זקוק לישועה - אל תלחץ כאן

.

שיחה קצרה ובה התייחסות למצב היום

מתעסק בקריינות?

אנו זקוקים לך! >>>

השיעורים באתר לעילוי נשמת אביו של הרב,

ר' חיים בן סעדה זלה"ה

קרא פרק תהלים לעילוי נשמתו>>

 

הלכות ריבית

סדרת השיעורים בהלכה

Print Friendly, PDF & Email

לחצן-הורד-למחשבך-קטגוריה

תגיות

3 תגובות על “הלכות ריבית”

בעת כתיבת תגובה - נא ציין את שם הסרטון / קובץ השמע, על מנת שנבין אותך טוב יותר, תודה.

 1. גבריאל ג'ראפי הגיב:

  שלום לרב.
  שאלה בהלכות ריבית.
  ראובן קנה לשמעון כרטיס נסיעה למירון על פי בקשתו. הכרטיס עלה 47 ש"ח.
  שמעון נתן לראובן 50 שקל ואמר לו קח את העודף מתנה. האם ריבית? ואם אמר לו שים את העודף בצדקה?
  תודה.

 2. גבריגל ג'ראפי הגיב:

  שלום הרב.
  יש בשכונה אדם חרדי שמנהל גמח הלואות כספים.התנאים לקבלת הלואה מעל 5000 שקל לעשות הוראת קבע חודשית לקופת הגמח על סך 18 שקל ובהלואה יותר גדולה הוראת קבע יותר גדולה. מי שעושה הוראת קבע זכאי אחרי שפרע את ההלואה הראשונה לעוד הלואה.מה הדין לגבי ריבית? הגמח הוא עמותה רשומה. תודה.

  • בועז שלום הגיב:

   לר' גבריאל שלום
   הענין של ריבית בגמ"ח הינו מורכב ולא פשוט. איני יודע כיצד מתנהל הגמ"ח שם, ולכן אצטט לך מהספר של הרב וינד 'ברית פנחס' על הלכות ריבית [החל מפ"ב עמ' נז].

   לו. גמ"ח ציבורי או פרטי

   גמ"ח שהקרן שלו שייכת לכספי ציבור, מותר לו להלוות בריבית דרבנן, אבל גמ"ח פרטי השייך לאדם מסוים, או גמ"ח ציבורי שהקרן הוא מפקדונות של אנשים פרטיים, אסור לו להלוות בריבית דרבנן. אך אם חלק מהכסף שייך לציבור, מותר ג"כ בריבית דרבנן.

   ולכן אם באמצע ההלוואה מבקשים ממנו לתרום עבור הגמ"ח, מותר לו לתרום אם זה גמ"ח צבורי, אבל לגמ"ח פרטי אסור.

   לז. גמ"ח חברים

   גמ"ח חברים, שאינו מלווה אלא למי שנתן דמי חבר, ורק ע"י זה יש לו זכות הלוואה, מותר לתת להם דמי חבר, אף שהוא נותן להם בכך "ריבית מוקדמת", שהרי היא קופת צדקה, והריבית אינה אלא ריבית דרבנן, שהרי נותן אותה לפני ההלוואה, בתנאי שלא יתחייב להלוות בכל אופן אלא נותן זאת גם אם לבסוף לא ילווה.

   אבל אם בשעת ההלוואה עצמה צריך לשלם דמי חבר כתנאי לקבלת ההלוואה למי שלא שילם עד עכשיו, אסור.

   לח. גמ"ח המחזירה את הקרן

   גמ"ח שחברים מפקידים בו כל חודש דמי חבר כדי לקבל זכות הלוואה בעת נישואי הילדים, ובסוף התקופה הגמ"ח מחזיר את הקרן לחבר, דהיינו את כל הכסף שהפקיד במשך הזמן, יוצא שהכסף שנותן כל חודש הוא הלוואה לגמ"ח, והגמ"ח מלווה לו עבור זה יותר, והרי זה ריבית גמורה כמבואר לעיל (בפרק ג סעיף יא).

   ולכן כדי להתיר את פעילות הגמ"ח ישנו פתרון אחד, והוא שהריבית לא תבוא מהלווה למלווה, וכמובן שלא מנהלי הגמ"ח הם המלווים, אלא הלווים שהצטרפו הם הם המלווים, וכמו שנפרט בהמשך, ובאופן זה אין איסור רבית כמבואר להלן (בפרק ז).

   וכך הוא אופן ניהול הגמ"ח: הנהלת הגמ"ח תחלק את החברים לקבוצות, כגון שכל המפקידים משנת תש"ע עד תשע"ב הם קבוצה אחת, והמפקידים מתשע"ב עד תשע"ד הם קבוצה שנייה וכן הלאה, או שכל מאה אנשים נחשבים לקבוצה אחת וכדו', וכל מפקיד הרי הוא מכניס כסף לגמ"ח לצורך הלוואתו לאנשים שמקבוצות הבאות. יוצא שכל קבוצה היא קופה בפני עצמה, והמפקידים בקבוצה מסויימת לעולם אינם לווים מקופה זו, והלווה שלהם – דהיינו החברים שלווים בתקופה זו, אינם מלווים אח"כ למפקיד זה אלא לקבוצה שלישית, וכן הלאה.

   לט. אחריות מנהלי הגמ"ח

   כמובן שפתרון זה מותנה בכך שמנהלי הגמ"ח אינם אחראיים על החזרת הכסף, והם רק מתחייבים לעשות כל מאמץ שיהיו עוד ועוד קבוצות שיפקידו כספים, להלוותם באופן נכון ולגבותם, ע"מ שכל מפקיד יוכלו לקבל הלוואה בבוא העת.

   באופן זה יוצא שמנהל הגמ"ח הוא אינו הלווה כלל [ואינו מתחייב אישית על הכסף שהחבר הפקיד, אלא הוא מתחייב להלוות לאנשים הוגנים ולגבות מהם את הכסף כל הזמן].

   ואע"פ שבהתחייבותם להחזיר את ההלוואה יש למפקיד רווח עקיף מכך, שע"י זה יוכל להשיג הלוואה בעת הצורך ע"י גיבוש קבוצות נוספות, מ"מ מאחר שאין זה ריבית הבאה מהלווה למלווה, אין בזה שום איסור כמבואר להלן בפרק ז.
   ע"כ.
   תברר עם מנהל הגמ"ח אצלכם האם הוא מתאים עצמו לכל הכללים הנ"ל.

תגובות הגולשים

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

. כל שיעורי הרב במדיה דיגיטאלית!!

נגן דוקו סיקס עם כרטיסדיסקונקי 128נגן רויזו5דיסקונקי 256 03נגן רויזו + 128דיסקונקי 256תמונה משנת החלומות