.

אם אינך זקוק לישועה - אל תלחץ כאן

.

שיחה קצרה ובה התייחסות למצב היום

מתעסק בקריינות?

אנו זקוקים לך! >>>

השיעורים באתר לעילוי נשמת אביו של הרב,

ר' חיים בן סעדה זלה"ה

קרא פרק תהלים לעילוי נשמתו>>

 

חומש עם רש"י | פרשת משפטים

חומש עם רשי

שמות - רשי

Print Friendly, PDF & Email

לחצן-הורד-למחשבך-קטגוריה

2 תגובות על “חומש עם רש"י | פרשת משפטים”

בעת כתיבת תגובה - נא ציין את שם הסרטון / קובץ השמע, על מנת שנבין אותך טוב יותר, תודה.

 1. אורי אברהם הגיב:

  שלום לרב
  רש"י מפרש אשר תשים לפניהם כשולחן הערוך שלא תאמר אשנה להם וכו' והוקשה לי א"כ מדוע ר' יוסף קארו קרא לספרו שולחן ערוך, הרי שם הוא שונה את ההלכות סדורות ולא מבאר טעמי הדבר ופירושו. ולכאו' היה מאים יותר לקרוא לחיבורו בית יוסף – שולחן ערוך, שהרי שם הוא מבאר את כל המקורות והטעמים. ושמעתי שהרב התייחס לשולחן ערוך של ר' יוסף קארו בשיעור אך לא מספיק הובהר לי בענין שאלתי. אשמח להבהרה נוספת בענין.

  • הרב בועז שלום הגיב:

   לרב אורי שלום
   מה שנראה לומר שרבי יוסף קארו זלה"ה קרא שם חיבורו בהתבסס על דרשת המכילתא [מכילתא דרבי ישמעאל משפטים – מסכתא דנזיקין פרשה א] וז"ל:
   רבי עקיבא אומר, ואלה המשפטים למה נאמר, לפי שהוא אומר דבר אל בני ישראל ואמרת אליהם, אין לי אלא פעם אחת, מנין שנה ושלש ורבע עד שילמדו, תלמוד לומר ולמדה את בני ישראל, יכול למדין ולא שונין, תלמוד לומר שימה בפיהם; יכול שונין ולא יודעין, תלמוד לומר ואלה המשפטים וגו', ערכם לפניהם כשלחן ערוך, כענין שנאמר אתה הראית לדעת. עכ"ל.
   הרי לך שבדברי המכילתא לא מוזכר כלל ענין הביאור בטעמים שהזכיר רש"י, אלא רק ענין הידיעה. כשלאדם יש הרבה 'חומר' בראש, אבל הוא מבולבל, הוא אינו 'יודע'. כשהחומר 'מסודר', יש לו ידיעה בדברים. וזה הפשטות של 'כשולחן הערוך לסעודה' – שאינו מצריך הכנה וסידור, אלא ערוך ומוכן מיידית לאכילה, כך השו"ע של מרן רבי יוסף קארו – ערוך ומוכן מיידית לאכילה, מה שלא ניתן לומר על ביאורו – בית יוסף. שם הנך צריך להעמיק ולעבור על כל המו"מ עד שלבסוף תנסה להבין מה הרב מסיק למעשה. בשו"ע הוא מוכן מיידית לאכילה – ההלכה פסוקה ונגישה מיד.

תגובות הגולשים

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

. כל שיעורי הרב במדיה דיגיטאלית!!

נגן דוקו סיקס עם כרטיסדיסקונקי 128נגן רויזו5דיסקונקי 256 03נגן רויזו + 128דיסקונקי 256תמונה משנת החלומות