.

אם אינך זקוק לישועה - אל תלחץ כאן

.

שיחה קצרה ובה התייחסות למצב היום

מתעסק בקריינות?

אנו זקוקים לך! >>>

השיעורים באתר לעילוי נשמת אביו של הרב,

ר' חיים בן סעדה זלה"ה

קרא פרק תהלים לעילוי נשמתו>>

 

החלומות הרעים – באמת רעים?

מאמרים-משנת-החלומות
מאמרים-משנת-החלומות

מאמרים

מאמרים בנושא חלומות

זה לא מכבר קיבלתי שיחת טלפון, על הקו אשה. היא נשמעה די מבוהלת. "כבוד הרב", פתחה, "חלמתי שכל השיניים שלי נפלו. מה זה אומר?!!!"

לא אעסוק כאן בתשובה הספציפית שהשבתי לאותה הגברת, אך אנסה במאמר זה לבאר מה נחשב לחלום רע, האם יש לחשוש לו, ובמאמר הבא בעז"ה נלמד כיצד ניתן לתקן חלומות רעים.

בראש ובראשונה אקדים ואומר שחלום רע בסופו של דבר הוא טוב. ואבאר כוונתי. כידוע לנו אין רע יורד מן השמים, ועוד מקובלנו שהחלומות באים בהשגחה מאת הבורא על מנת למסור מסר. כשחלום מבשר רע פירושו שמן השמים מנסים לעורר אותנו לפעול על מנת להישמר מן הרע הן במישור הגשמי והן הרוחני.

דוגמא להצלה שנבעה מסיוט בחלום- לפני שנים מספר מסרתי הרצאה בבאר שבע. אחת הנשים שם סיפרה על חלום שחלמה יום אחד בשעת צהרים. היה זה באותו יום שעברנו דירה. שכבתי מעט לנוח, והנה בחלומי אני רואה את ילדי הקט בן הארבע מטפס ויושב על אדן החלון (הבלתי מסורג) בחדרו בקומה השביעית. קפצתי מבוהלת כנשוכת נחש, רצתי כל עוד רוחי בי לחדר הילדים ואכן, בדיוק כפי שחזיתי בחלומי, ישב ילדי על החלון כשרגליו מתנופפות להנאתו מחוץ לחדר… בלמתי זעקה חנוקה וניגשתי אליו ובבת אחת משכתי אותו פנימה… קיבלתי את ילדי במתנה. עוד באותו יום עזבנו את הדירה. לא הייתי מסוגלת להמשיך לגור שם.

הנה לנו חלום מבעית שעורר לפעולה גשמית שהצילה חיים.

פעמים והפעולה הנדרשת מאתנו יסודה במישור הרוחני. נדרש מהאדם לפשפש במעשיו, לתקן דרכיו, ובכך להציל עצמו מרעת החלום. את הפסוק בקוהלת  'כִּי בְרֹב חֲלֹמוֹת וַהֲבָלִים וּדְבָרִים הַרְבֵּה כִּי אֶת הָאֱלֹקים יְרָא': מבאר רבי יהודה הנשיא בירושלמי; אם ראית חלומות קשין וחזיונות קשין ואתה מתיירא מהן- קפוץ לשלשה דברים ואתה ניצל מהן, דאמר ר' יודן בשם ר' אליעזר: שלשה דברים מבטלין גזירות רעות ואלו הן; תפלה צדקה ותשובה':

ולכך אין פלא איפוא שרב חסדא אומר במסכת ברכות:  'חלמא בישא עדיף מחלמא טבא' [-חלום רע עדיף מחלום טוב] וביאר רש"י: משום שמביא את האדם לידי תשובה.

פעמים והחלום הרע נועד לכפר לאדם על עוונותיו, כדוגמת היסורים הממרקים חטאי האדם.

הדבר רמוז באותיות המילה 'חלום'. הבורא 'חומל' על האדם ומראה לו חלום רע ועל ידי זה 'מוחל' לו על עוונותיו. ואין דבר שאינו רמוז בתורה (ויקרא יט-כב) 'אשר חטא ונסלח לו מחטאתו' ראשי תיבות 'חולם'.

מה נחשב לחלום רע?

באופן כללי ניתן לומר שכל חלום שאדם רואה בו את עצמו או את אחרים במצב סכנה, צרה, צער וכדומה נחשב לחלום רע.

באופן ממוקד יותר נאמר שישנם חלומות שמבחינה סימבולית נחשבים לחלומות רעים, הגם שעל פניהם אין בהם לכאורה כל רע.

בשולחן ערוך [סי' רפ"ח] מופיעות מספר דוגמאות של חלומות רעים שיש לחשוש להם ולתקנם [כיצד- נבאר בעז"ה במאמר הבא].

א. הרואה ספר תורה שנשרף.

ב. יום הכיפורים בשעת נעילה ויש אומרים אף שלא בשעת נעילה.

ג. קורות ביתו שנפלו.

ד. שיניו שנפלו.

ה.  הרואה שקורא בתורה.

ו. הרואה שנושא אשה.

אין יריעת מאמר זה מספקת לבאר מדוע חלומות אלה נחשבים לרעים, והרוצה להרחיב דעת יעיין בספרי 'משנת החלומות'.

חשוב לציין!

המקובל רבי יהודה פתאיה כותב, שכיום אין לחשוש גם מחלומות אלה, היות והשדים למדו לדעת ממה בני האדם חוששים, והם מראים לאדם בחלום חזיונות אלה על מנת לבעתו.

עוד יש להדגיש, כל החשש מן החלומות הרעים הוא בתנאי שלא הרהרנו ביום בעניינים אלה כלל. שאם, למשל, בקרנו לאחרונה אצל רופא שיניים, ובלילה חלמנו שנפלה לנו שן- יש לתלות בודאות שחלומנו נבע מהרהורי הלב, ואין לחוש לו.

Print Friendly, PDF & Email

תגיות

מצטערים, לא ניתן להגיב בעמוד זה

. כל שיעורי הרב במדיה דיגיטאלית!!

נגן דוקו סיקס עם כרטיסדיסקונקי 128נגן רויזו5דיסקונקי 256 03נגן רויזו + 128דיסקונקי 256תמונה משנת החלומות