.

אם אינך זקוק לישועה - אל תלחץ כאן

.

שיחה קצרה ובה התייחסות למצב היום

מתעסק בקריינות?

אנו זקוקים לך! >>>

השיעורים באתר לעילוי נשמת אביו של הרב,

ר' חיים בן סעדה זלה"ה

קרא פרק תהלים לעילוי נשמתו>>

 

כיצד נמנע נגיעות בסכך

כל ענייני החג

כל ענייני סוכות

כיצד למנוע נגיעות בסכך

הרב משה ויא מח"ס "בדיקת המזון כהלכה" תשרי תשע"ח

לקריאה בקובץ PDF

 

נגיעות בסכך תשעח

נגיעות בסכך תשעח

 

סכך נגוע לעיתים קרובות בחרקים העלולים ליפול ממנו לתוך המאכלים וכבר הזהיר ע"כ בעל ה"ערוך לנר" (תוספת ביכורים סימן תרכ"ז) שלא לתלות פרחים בסכך "שנופלים מהם תולעים ויתושים קטנים וממש אי אפשר להיזהר מזה ועל ידי זה עושה מצות סוכה למצוה הבאה בעבירה , שבולע השרצים עם המאכלים."

בדיקת הסכך: )מעל משטח לבן (כגון: גיליון גדול של נייר לבן או מפה 1 בשעת קניית הסכך או לפני הנחת הסכך על הסוכה, מחזיקים את הסכך במאונך ,(תמונה לבנה), חובטים בו בחוזקה ומתבוננים אם נפלו על המשטח חרקים או נסורת מרובה, המעידה על נגיעות בחרקי ליקטוס. אם לא נמצאה נגיעות ודאית אין צורך בפעולה נוספת. אם נמצאה נגיעות של חרקים מנקים את הסכך כדלהלן:

הנגיעות ואופן הניקוי: סכך ירוק תיאור הנגיעות: בסכך ירוק (כגון: ענפי דקל) עלולים להימצא חרקים קטנים המצויים בעלים ירוקים, כגון: כנימות עלה, תריפסים וכו'. אופן הניקוי: פורסים את הסכך על הרצפה, מברישים אותו במטאטא משני צדיו בתמיסת סבון / אקונומיקה ושוטפים היטב בזרם מים קרים.

סכך יבש תיאור הנגיעות: בסכך יבש (כגון: קיינעס, קני סוף, במבוק וכדו') עלולים להתפתח חרקי ליקטוס וכיני ספרים (פסוקאים). ליקטוס הינו חרק שצבעו חום כהה וגודלו כשלושה מילימטרים. זחלי הליקטוס מכרסמים מחילות דקיקות בתוך הקיינעס. בסכך נגוע אפשר להבחין )2 במחילות מפותלות, בגלמים כהים ובנסורת רבה תחת הקליפה הדקה של הקיינעס, ובנקבים עגולים בצד החיצוני של הקיינעס. (תמונה )4 כיני ספרים הם חרקים קטנים שאורכם כמילימטר וצבעם אפור-קרם. (תמונה הנגיעות היא בעיקר בסכך המאוכסן משנה לשנה, אבל גם סכך חדש עלול להיות נגוע. אופן הניקוי: א. כיני ספרים אם מצויים רק כיני ספרים אחדים, מספיק לנער היטב את הסכך. אם מצויים כיני ספרים רבים , אפשר לבצע אחד מהטיפולים הבאים: . שופכים מים חמים לאורך כל הסכך משני הצדדים, ומנערים את הסכך. 1 ), סוגרים את הסכך בשרוול ניילון אטום וכעבור מספר שעות, (לפחות K033 . מרססים את הסכך היטב עם תרסיס קוטל חרקים (כדוגמת 2 שעתיים) פותחים את האריזה ומנערים את הסכך. . עוברים על הסכך עם "קיטורן" מקצועי, לכל אורכו משני צדיו. 0 בנוסף רצוי לעבור עם שואב אבק בעל עוצמה משני צדי הסכך. ב. חרקי ליקטוס 30 הטיפול היעיל היחידי לחרקי ליקטוס הוא איוד על ידי מדביר מקצועי (טל: 0-0101041) בתור "עזרה ראשונה", לצורך החג: שוטפים את הסכך במים חמים מאוד משני צדיו, או עוברים עליו עם קיטורן משני צדיו.המלצות לאיחסון הסכך (אחרי סכות): 30 .סכך שנמצאה בו נגיעות של חרקי ליקטוס טעון טיפול ע"י מדביר מקצועי ( 1 ) לפני איחסונו. 0-0101041 .סכך שנמצאו בו רק כיני ספרים או סכך נקי מנגיעות, טעון טיפול כדי למנוע נגיעות מחודשת: 2 K – מרססים את הסכך בחומר הדברה ארוך טווח (כגון: ) ומניחים אותו לייבוש מוחלט. K 2333 , 300 – אורזים אותו באריזה אטומה, כגון: שרוול ניילון עבה ("מגן סכך") או יריעת ניילון עבה. או שעוטפים את הסכך מספר פעמים בניילון נצמד רחב (נמכר בחנויות לחומרי בניין). – סוגרים היטב בסרטי הדבקה רחבים (האריזות הנמכרות עם הסכך אינן אטומות). – רצוי לפזר כדורי "נפטלין" אמיתי (משמיד עש) על הסכך לפני אריזתו. – מאכסנים את הסכך במקום יבש. . שיטה חלופית, להבריש את הסכך במטאטא משני צדיו עם תמיסת מים וחומץ (בקבוק חומץ בליטר מים), ליבש לחלוטין ולארוז אותו בניילון 0 אטום.

לפני שימוש חוזר יש לבודקו כמבואר לעיל.

הערה: לעת עתה לא קיים סכך עם הכשר מגוף מוסמך למניעת נגיעות בחרקים. ≈ כרך ג'. –הדרכה מפורטת בליווי תמונות הממחישות את הנגיעות ניתן לראות בספר "בדיקת המזון כהלכה" "Bedikas Hamazon" וכן בספר החדש באנגלית

20 מענה לשאלות בטל: 11 – בבוקר ובערב בין השעות 2802255 עד חצי שעה לפני כניסת השבת. 0:22 – וביום שישי מהשעה 10 www.kolhalashon.com או בצפיה באתר קול הלשון 28-9101286 ניתן להאזין לשעורי הרב ויא ב"קול הלשון" טל:

370 הוראות למניעת נגיעות בסכך ניתן לשמוע בקו העדכונים -7831097

מותר לשכפל ולהפיץ דף זה לזיכוי הרבים מבלי לשנותו

Print Friendly, PDF & Email

0 תגובות על “כיצד נמנע נגיעות בסכך”

בעת כתיבת תגובה - נא ציין את שם הסרטון / קובץ השמע, על מנת שנבין אותך טוב יותר, תודה.

תגובות הגולשים

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

. כל שיעורי הרב במדיה דיגיטאלית!!

נגן דוקו סיקס עם כרטיסדיסקונקי 128נגן רויזו5דיסקונקי 256 03נגן רויזו + 128דיסקונקי 256תמונה משנת החלומות