.

שיחה קצרה ובה התייחסות למצב היום

מתעסק בקריינות?

אנו זקוקים לך! >>>

השיעורים באתר לעילוי נשמת אביו של הרב,

ר' חיים בן סעדה זלה"ה

קרא פרק תהלים לעילוי נשמתו>>

 

מדוע לא הורו גדולי ישראל לעלות לארץ לפני השואה?

כל ענייני החג

כל ענייני יום העצמאות והשואה

 

מדוע לא הורו גדולי ישראל לעלות לארץ ישראל לפני השואה?

אחת הטענות החוזרות ונשנות כנגד גדולי ישראל שחיו באירופה של טרום השואה, היא – מדוע הם לא הורו לחסידיהם ומאמיניהם לעלות לארץ ישראל? הרי הם יכלו בכך למנוע את השואה והשמדתם של מליוני היהודים!

בכך מכוונים גם השואלים להושיט אצבע מאשימה כנגד אותם גדולים על כך שלא קיבלו את המפעל הציוני, שבכוחו היה להציל את יהדות אירופה משמד.

האם טענות אלו נכונות? האם הן מתבססות על עובדות? האזן לשיעורו של הרב בועז שלום, בסדרת השיעורים בספר "מכתב מאליהו", בו הרב דסלר עוסק בנקודה זו, והרב בועז שלום נותן פתיחה לדברי הרב דסלר, ובה הוא עוסק בהרחבה בטענות הללו ומפריכן אחת לאחת.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

לחצן-הורד-למחשבך-קטגוריה

תגיות

2 תגובות על “מדוע לא הורו גדולי ישראל לעלות לארץ לפני השואה?”

בעת כתיבת תגובה - נא ציין את שם הסרטון / קובץ השמע, על מנת שנבין אותך טוב יותר, תודה.

 1. דוד י. הגיב:

  אבא של רעייתי מספר שדוד שלו ברח מהונגריה כשהרגיש שהנאצים מתקרבים. ראשי הקהילה עשו לו בבית הכנסת בשבת שלפני יציאתו טקס גירוש פומבי ומשפיל (בגלל שהוא כביכול חובר לציונים). אחרי המלחמה כשאחותו וגיסו נפטרו, הוא חזר לקחת את הילדים (חמי ושני אחיו) לארץ ישראל (הם נולדו אחרי השואה ונקראו ע"ש הילדים של אבא שלו שנרצחו).

  אמנם הציונות לא אהבה את החרדים, אבל קשה לטעון שהחרדים ששו על הרעיון של לצאת מאירופה. עד היום הייחוס לאירופה הוא תואר האצולה הגבוה ביותר בהרבה מחוזות..

  • הרב בועז שלום שליט"א הגיב:

   לדוד שלום

   א. מי שבזמנו חבר לציונים או הלך לארה"ב – היה נחשב ליוצא מן היהדות. על רבים מהם עשו קריעה, היות וברור היה שלא יישאר מאומה מיהדותם. אין בדברי אלה להצדיק את השפלתו, איני יודע מה בדיוק היה שם ומאיזה סיבות, כך שבודאי אין כוונתי מאידך לשפוט אותם.

   ב. כתבת "קשה לטעון שהחרדים ששו על הרעיון של לצאת מאירופה" – דבריך נכונים בהשמטת המילה "חרדים" ובמקומה יש לשים "יהודים". היהודים בכללותם לא ששו לצאת מאירופה, וארץ ישראל וטרשיה וקשייה – היו נחשבים למדבר לעומת הטרקלינים האירופאיים. ובפרט שרבים שעלו לארץ ישראל חזרו בחזרה לאירופה תוך תיאור הקשיים וההתמודדיות עם הקדחת והמאלריה, הפאדיון ולהבדיל החילון.

   זו גם כן תשובה נוספת לשאלה "מדוע לא הורו גדולי ישראל לעלות לארץ ישראל" – האם ברור שאם היו מורין גדולי ישראל לעלות – כולם היו עולים? הרי ברור שהעדפתם הברורה הייתה להשאר באירופה.

    

תגובות הגולשים

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

. כל שיעורי הרב במדיה דיגיטאלית!!

נגן דוקו סיקס עם כרטיסדיסקונקי 128נגן רויזו5דיסקונקי 256 03נגן רויזו + 128דיסקונקי 256תמונה משנת החלומות