השיעורים באתר לרפואת אביו של הרב,

ר' חיים בן סעדה בתושח"י

קרא פרק תהלים לרפואתו>>

 

משניות נזיקין מסכת אבות

כל ענייני החג

כל ענייני שבועות

מסכת אבות נמסרה ברובה,

על פרקים ד', ו', טרם הושלמו השיעורים

השיעורים מתעדכנים על פי קצב המסירה

 

 

ניתן להוריד בצורה מרוכזת את כל המסכת למעט סוף פרק ד' וכל פרק ו'

Print Friendly, PDF & Email

לחצן-הורד-למחשבך-קטגוריה

10 תגובות על “משניות נזיקין מסכת אבות”

בעת כתיבת תגובה - נא ציין את שם הסרטון / קובץ השמע, על מנת שנבין אותך טוב יותר, תודה.

 1. Avatar נריה הגיב:

  שלום לכבוד הרב
  במשנה בפרק ה' משנה ה' – "עשרה ניסים נעשו לאבותינו בבית המקדש" – לא הפילה וכו' לא הסריח וכו' – הכל מדבר באופן שלילי, כיצד אם כן שייך להתנסח בלשון "נעשו"?? הרי זה 'אי עשיה'?
  תודה ויישר כח על השיעורים המאלפים!

  • בועז שלום בועז שלום הגיב:

   לנריה שאלתך מצוינת. אכן בספר 'ברוך שאמר' על פרקי אבות עמד על תמיהה זו, ונצטט את לשונו:
   לפי השקפה ראשונה יונח הפעל "עשיה" על פעולה חיובית ולא על שלילית, וכמו הודאת הלשון מצות עשה, וכאן כל הנסים שחשב, הם מהוראה שלילית, לא הטילה אשה, לא כבו גשמים, לא נמצא פסול, לא הזיק נחש, וכן כולם, והיה נכון לומד עשרה נסים נראו או נתגלו בביהמ"ק?
   אך האמת הוא, כי גם על פעולות שליליות אפשר שיחול לשון זה, וכמו להלן במשנה י"ג, ארבע מדות בהולכי לביהמ"ד, וחשיב שם, הולך ואינו עושה, לא הולך ולא עושה, והנה הוא נכלל בשם הכללי "בהולכי לביהמ"ד".
   וכן שם ארבע מדות בנותני צדקה, ואחד מהם אינו נותן, ובכל זאת נכלל אינו הולך בשם כללי "בהולכי", ואינו נותן בשם כללי "בנותני", וזה הוא, מפני שזה הוא מענין זה, וע' מש"כ שם דבר מחודש בלשון זה.
   ובריש פרשת תצא, בפסוק ועשתה את צפרניה, ופירשו, שלא תקוץ אותם, אך תניח אותם לגדל (עיין מס' יבמות מ"ח א') -אעפ"י שאין לה מה לעשות בזה, ובכ"ז כתיב ועשתה.
   וכן הלשון לעשות את השבת, אעפ"י שעיקר מצות שבת זכור ושמור במניעת כל מעשה.
   ובאסתר (ב' א') זכר את ושתי ואת אשר עשתה, אעפ"י שבפועל לא עשתה מאומה, כי אם סרבה לבא.
   וכן מורה מפורש הלשון בתהלים (ט"ו ה') כספו לא נתן בנשך ושחד על נקי לא לקח עושה אלה לא ימוט לעולם, הרי דקורא עשיה על מניעת מעשה.
   וגם יתבאר בזה הלשון ביונה (ג' י') וירא אלהים את מעשיהם כי שבו מדרכם הרעה, הנה קורא להשבה מרעה לשון "מעשיהם" אעפ"י שזה רק ענין שב ואל תעשה.
   ועיין במס' תענית ט"ז א' ובמס' מעילה (ד' ב') דהלנת דם קדשים נקרא מעשה. עכ"ל.

 2. Avatar משה יוספי הגיב:

  בעזר השם אני מתחיל ללמוד את מסכת אבות רציתי לשאול מתי הרב ישלים את השיעורים על המסכת כי חסרים פרק ד ופרק ו ונדמה לי עוד איזה 2 משניות בפרק ג או ה

  • בועז שלום בועז שלום הגיב:

   למשה שלום
   אנו בסדר לימודנו כעת במשנה ג' של הפרק הרביעי במסכת אבות. נשאר לנו לסיימו וכן את פרק ו' – כפי שציינת – ובזה בס"ד תושלם הסדרה על המשניות.
   אני מאמין שבאזור אב / אלול תש"פ – נסיים הכל. השיעורים כעת נמסרים רק פעם בשבוע, היות ועברנו ללמד ביומיום את הדף היומי בס"ד.

 3. Avatar משה יוספי הגיב:

  הרב הזכיר שצריך להגות בדיבור מה שלומד כדי שהמחשבות לא ישוטטו רצית לשאול לגבי השיעורים ששומעים במחשב איך מוציאים לפועל את זה?

  • בועז שלום בועז שלום הגיב:

   למשה שלום
   אכן זו בעיה, וכבר נשאל הרב אלישיב זלה"ה בענין הלימוד ממחשב, האם הדבר מותר, והשיב שללא ספק יש כאן בעיה עם משאחז"ל בעירובין (דף נד.), "אמר ליה שמואל לרב יהודה: שיננא, פתח פומך ותני כי היכי דתוריך יומים ותתקיים, מה שנאמר: כי חיים הם למוצאיהם, אל תיקרי למוצאיהם אלא למוציאיהם בפה", ואין ספק שאין דרך הלומד ממחשב להוציא הלימוד בפיו.
   זו גם כן הסיבה שאני תמיד ממליץ ללמוד עם ספר – כי אותיות מחכימות, וגם לחזור לבד לאחר מכן על הלימוד. מי שרק לומד מהאזנה – יבדוק בעצמו ויגלה שהבנתו לוקה בחסר, וכל שכן זכירתו את הדברים שלמד.
   רק שבכל אופן נאמר – מי שלומד 'בלכתך בדרך' – זו הדרך היחידה שלו ללמוד, תוך האזנה לד"ת, וזה בוודאי עדיף מהולך בטל או שומע מרעין בישין ברדיו וכדו'. ומה שדיברנו הוא שהמומלץ לאדם הלומד בביתו – שילמד עם ספר ויוציא בפיו.

 4. Avatar משה יוספי הגיב:

  משנה יב בפרק ה חסרה. במקומה יש פעמיים משנה יג.

 5. Avatar מנשה חרפוף הגיב:

  שבוע טוב ומבורך לרב בועז
  מתי יהיה ניתן להוריד את כל מסכת אבות בצורה מרוכזת?
  בברכה
  מנשה

  • בועז שלום בועז שלום הגיב:

   למנשה שלום
   אנו עדיין בעיצומה של המסכת, כעת ניתן להוריד בהורדה מרוכזת את השיעורים שמסרנו עד כה – כל המסכת למעט סוף פרק ד' וכל פרק ו'. ניתן יהיה להוריד אותם בהמשך אחד אחד, וכשנסיים את המסכת – את הכל יחד בס"ד.

תגובות הגולשים

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים