ספר ישעיה

Print Friendly, PDF & Email

לחצן-הורד-למחשבך-קטגוריה

תגיות

5 תגובות על “ספר ישעיה”

בעת כתיבת תגובה - נא ציין את שם הסרטון / קובץ השמע, על מנת שנבין אותך טוב יותר, תודה.

 1. Avatar יהודה הגיב:

  תודה לרב על השיעורים הנפלאים!

 2. Avatar אלי הגיב:

  ישעיה פרק א. תודה. מאלף ומרומם – עכשיו אעבור על התרגום באותה "טיסה"!

 3. Avatar אלי הגיב:

  שאלה כללית בנבואות ישעיה לגוים – בבל, אשור, מואב:
  האם הנביא דיבר את נבואות האלה לעמים והאם הם שמעו אתם?

  • בועז שלום בועז שלום הגיב:

   שלום
   הנבואות שנאמרו לגויים – נמסרו לגויים. ככלל, הנביא היה אומר את נבואתו במקום אחד, והיא הייתה עוברת מאיש לאיש. לא הייתה לא "תחנת תקשורת"… כך גם כן המסר היה עובר לגוים היושבים בינותם וסביבותם.
   ישעיהו [פרק לד, א-ב]: "קִרְבוּ גוֹיִם לִשְׁמֹעַ וּלְאֻמִּים הַקְשִׁיבוּ תִּשְׁמַע הָאָרֶץ וּמְלֹאָהּ תֵּבֵל וְכָל צֶאֱצָאֶיהָ: כִּי קֶצֶף לַה' עַל כָּל הַגּוֹיִם וְחֵמָה עַל כָּל צְבָאָם הֶחֱרִימָם וגו'":
   ומצאנו אף מלכים שהתייחסו לנבואות הללו כפי שאמר סנחריב [ישעיהו פרק לו, י] "וְעַתָּה הֲמִבַּלְעֲדֵי ה' עָלִיתִי עַל הָאָרֶץ הַזֹּאת לְהַשְׁחִיתָהּ ה' אָמַר אֵלַי עֲלֵה אֶל הָאָרֶץ הַזֹּאת וְהַשְׁחִיתָהּ": דבר זה נאמר בנבואה "כפי שכתב שם רש"י "נבאו הנביאים ישא את חיל דמשק ואת שלל שומרון לפני מלך אשור". הרי שגוים היו חשופים לנבואות אלה והכירו אותם.
   וכן מובא בגמ' [סנהדרין דף צו עמוד ב] "אמר עולא: עמון ומואב שיבבי בישי דירושלם הוו, כיון דשמעינהו לנביאי דקא מיתנבאי לחורבנא דירושלם, שלחו לנבוכדנצר: פוק ותא. אמר: מסתפינא דלא ליעבדו לי כדעבדו בקמאי כו'". הרי לנו ששכניהם הגויים שמעו מן הנבואות של נביאי ישראל במה שנוגע לעמ"י, כל שכן שהגיע אליהם דברי הנביא הנוגעים אליהם עצמם.
   פעמים והנבואה אף הייתה נמסרת במיוחד לגויים כשהנביא היה הולך אליהם ואומר להם את דבר השם, כפי שמצאנו שיונה נשלח לנינוה על מנת להוכיחם, ומלך נינוה התרשם מן הדברים ושב בתשובה כמפורסם.

תגובות הגולשים

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

השיעורים באתר לרפואת אביו של הרב,

ר' חיים בן סעדה בתושח"י

קרא פרק תהלים לרפואתו>>

 

דיסק חדש!!

הלכות הבוקר

מכתב מאליהו כרך ה'

תרי עשר - א-ב