.

אם אינך זקוק לישועה - אל תלחץ כאן

.

שיחה קצרה ובה התייחסות למצב היום

מתעסק בקריינות?

אנו זקוקים לך! >>>

השיעורים באתר לעילוי נשמת אביו של הרב,

ר' חיים בן סעדה זלה"ה

קרא פרק תהלים לעילוי נשמתו>>

 

פרשת ואתחנן

דרשות על הפרשיות ההפטרות והמועדים

דרשות על ספר דברים

נושאי הדרשות שנמסרו [יתכנו שינויים]

פרשת ואתחנן

*

לא לפספס את ההזדמנות!

[בנועם שיח]

דברים פרק ה

(יט) אֶֽת־הַדְּבָרִ֣ים הָאֵ֡לֶּה דִּבֶּר֩ ה֨' אֶל־כָּל־קְהַלְכֶ֜ם בָּהָ֗ר מִתּ֤וֹךְ הָאֵשׁ֙ הֶֽעָנָ֣ן וְהָֽעֲרָפֶ֔ל ק֥וֹל גָּד֖וֹל וְלֹ֣א יָסָ֑ף וַֽיִּכְתְּבֵ֗ם עַל־שְׁנֵי֙ לֻחֹ֣ת אֲבָנִ֔ים וַֽיִּתְּנֵ֖ם אֵלָֽי: (כ) וַיְהִ֗י כְּשָׁמְעֲכֶ֤ם אֶת־הַקּוֹל֙ מִתּ֣וֹךְ הַחֹ֔שֶׁךְ וְהָהָ֖ר בֹּעֵ֣ר בָּאֵ֑שׁ וַתִּקְרְב֣וּן אֵלַ֔י כָּל־רָאשֵׁ֥י שִׁבְטֵיכֶ֖ם וְזִקְנֵיכֶֽם:

(כא) וַתֹּאמְר֗וּ הֵ֣ן הֶרְאָ֜נוּ ה֤' אֱלֹהֵ֙ינוּ֙ אֶת־כְּבֹד֣וֹ וְאֶת־גָּדְל֔וֹ וְאֶת־קֹל֥וֹ שָׁמַ֖עְנוּ מִתּ֣וֹךְ הָאֵ֑שׁ הַיּ֤וֹם הַזֶּה֙ רָאִ֔ינוּ כִּֽי־יְדַבֵּ֧ר אֱלֹהִ֛ים אֶת־הָֽאָדָ֖ם וָחָֽי: (כב) וְעַתָּה֙ לָ֣מָּה נָמ֔וּת כִּ֣י תֹֽאכְלֵ֔נוּ הָאֵ֥שׁ הַגְּדֹלָ֖ה הַזֹּ֑את אִם־יֹסְפִ֣ים׀ אֲנַ֗חְנוּ לִ֠שְׁמֹעַ אֶת־ק֨וֹל ה֧' אֱלֹהֵ֛ינוּ ע֖וֹד וָמָֽתְנוּ: (כג) כִּ֣י מִ֣י כָל־בָּשָׂ֡ר אֲשֶׁ֣ר שָׁמַ֣ע קוֹל֩ אֱלֹהִ֨ים חַיִּ֜ים מְדַבֵּ֧ר מִתּוֹךְ־הָאֵ֛שׁ כָּמֹ֖נוּ וַיֶּֽחִי:

(כד) קְרַ֤ב אַתָּה֙ וּֽשֲׁמָ֔ע אֵ֛ת כָּל־אֲשֶׁ֥ר יֹאמַ֖ר ה֣' אֱלֹהֵ֑ינוּ וְאַ֣תְּ׀ תְּדַבֵּ֣ר אֵלֵ֗ינוּ אֵת֩ כָּל־אֲשֶׁ֨ר יְדַבֵּ֜ר ה֧' אֱלֹהֵ֛ינוּ אֵלֶ֖יךָ וְשָׁמַ֥עְנוּ וְעָשִֽׂינוּ: (כה) וַיִּשְׁמַ֤ע ה֙' אֶת־ק֣וֹל דִּבְרֵיכֶ֔ם בְּדַבֶּרְכֶ֖ם אֵלָ֑י וַיֹּ֨אמֶר ה֜' אֵלַ֗י שָׁ֠מַעְתִּי אֶת־ק֨וֹל דִּבְרֵ֜י הָעָ֤ם הַזֶּה֙ אֲשֶׁ֣ר דִּבְּר֣וּ אֵלֶ֔יךָ הֵיטִ֖יבוּ כָּל־אֲשֶׁ֥ר דִּבֵּֽרוּ: (כו) מִֽי־יִתֵּ֡ן וְהָיָה֩ לְבָבָ֨ם זֶ֜ה לָהֶ֗ם לְיִרְאָ֥ה אֹתִ֛י וְלִשְׁמֹ֥ר אֶת־כָּל־מִצְוֹתַ֖י כָּל־הַיָּמִ֑ים לְמַ֨עַן יִיטַ֥ב לָהֶ֛ם וְלִבְנֵיהֶ֖ם לְעֹלָֽם:

עם ישראל פחדו מקול אלוקים המרעים בראש ההר, וביקשו שמשה רבינו ישמע מאת ה' ויאמר הוא לעם. ״ועתה למה נמות כי תאכלנו האש הגדולה הזאת, אם יוספים אנחנו לשמוע קול ה׳ אלקינו עוד – ומתנו״ (דברים ה, כב).

על יראת-אלוקים זו, שמח הקב״ה ואמר: ״מי יתן והיה לבבם זה להם ליראה אותי, ולשמור את כל מצוותי כל הימים…" (שם, כה).

איך היו צריכים ישראל להגיב, למשמע ״משאלה״ זו של ה'? – היו צריכים לומר: ״תן אתה!״ וכי מי יכול לתת חוץ מה׳?! – אבל בני ישראל לא ביקשו זאת.

ואמרו חז״ל (עבודה זרה ה ע״א) שעל כך שלא ביקשו ישראל באותה הזדמנות יראת שמים מה׳, כינה אותם משה: ״כפויי טובה בני כפויי טובה. בשעה שאמר לכם הקב״ה ימי יתן והיה לבבם זה להם ליראה אותי… כל הימים׳ – היה לכם לומר תן אתה!״

[למה נקראו כפויי טובה? למה לא 'שוטים' או כל ביטוי אחר? פירשו התוס' שלא אמרו 'תן אתה' כיון שלא רצינו להחזיק טובה לה' יתברך]

כדי לבאר את הלקח הנלמד מן הענין, נקדים מעשיה עממית עם מוסר השכל בצדה…

ביש המזל שהלך לחפש את מזלו…

אדם ביש מזל פתח במסע חיפושים נרחב אחר מזלו. נפרד מבני משפחתו ומידידיו ויצא לתור אחר מזלו האבוד.

סיפור ילדות ששמע בעבר הרחוק גרם לו לחשוב שמזלו יימצא דווקא אי שם במעבה היער. היה זה היעד הראשון במסע החיפושים שלו.

לאחר מספר שעות הליכה מייגעות ומתישות, נפנה האיש לנוח בצלו של עץ פרי לא מזוהה, שענפיו הארוכים נתנו צל נעים. זה היה מפלט מצוין מקרני השמש הלוהטות. הוא ביקש לתת מנוחה לאיבריו ומעט תנומה לעפעפיו.

שמורות עיניו עמדו להיעצם, והנה, הוא שומע קול דורש בשלומו:

״שלום לך איש, אנה מועדות פניך?״

התבוננות קצרה מסביב מלמדת אותו שאין כאן אדם אחר מלבדו. העץ, שתחתיו הוא יושב, הוא המדבר אליו.

״אני עסוק בחיפוש אחר מזלי האבוד, כבר שנים ארוכות שאני סובל מחוסר מזל. החלטתי לחפש אחריו ולא להרפות עד שאמצאנו״.

"עשה לי טובה״, מבקש העץ, ״כשתמצא את מזלך, תברר אצלו אולי הוא יודע היכן המזל שלי. כבר מספר שנים שאינני מצליח להוציא אף פרי אחד, אולי יוכל לעזור גם לי!"

האיש מבטיח להשתדל ונפרד לשלום מהעץ.

הוא לא מספיק להתקדם הרבה, והנה, מרחוק הוא מבחין באריה צולע הפוסע לאיטו. ריר זב מפיו ועיניו הבורקות מלמדות על מחלה כלשהי שפקדה אותו. הוא מתקרב, והאריה דורש בשלומו:

"שלום לך, לאן אתה הולך? האם אינך מפחד להסתובב לבדך ביער?״

״אין לי ברירה, אני מוכרח לחפש אחר מזלי האבוד. לבי אומר לי שהוא מצוי אי שם במעבה היער״.

״שיהיה לך בהצלחה. אבל עשה עמי טובה, כשתמצא את המזל שלך, שאל אותו, בבקשה, אולי הוא יודע איפה המזל שלי? כבר תקופה ארוכה שמחלה קשה תקפה אותי ואינה מרפה. הייתי שמח להשתחרר ממנה״.

למחרת היום, בלב לבו של היער, מתוך מערה אפלה וחשוכה, הוא שומע קול בכי חרישי. הוא אוזר אומץ, נכנס פנימה, ולאחר הסתגלות לחשכה הוא מבחין באשה צעירה בקצה המערה. רגליה קשורות באזיקי ברזל, והיא יושבת וממררת בבכי.

האשה שהבחינה בו, שחה לו בגילוי לב את קורותיה:

״נסיכה עשירה ומפונקת הייתי, לא חסר לי דבר. קבוצה של קצינים מצבאו של אבי פתחה במרד, והוציאה להורג את כל בני משפחתי. אותי הם תפסו והביאו לכאן. כבר מספר שבועות שאני יושבת כאן ומתקיימת מלחם יבש ומים שמספקים לי המורדים מדי כמה ימים. אולי תוכל לעזור לי….״

״אשמח לעזור לך, אני בדרכי לחפש אחר מזלי האובד. כשאמצא אותו, אבקש לדעת היכן הוא מזלך ואביא לך אותו״.

ימים מספר חלפו, והאיש שסיים את הסיור ביער, שב על עקביו כלעומת שבא.

ראשונה הוא פוגש את הנסיכה שעדיין יושבת מכונסת במערה וממררת על רוע מזלה. היא מבחינה בו בקצה המערה, מנגבת את דמעותיה ותולה בו עיניים מלאות תקווה.

״נו, מה בפיך, ספר לי, אין לי סבלנות להמתין!"

״בשורה טובה בפי, אמנם את מזלי שלי לא מצאתי, אבל את המזל שלך בהחלט מצאתי״.

הנסיכה תלתה בו זוג עיניים שואלות.

״המזל שלך אמר, כי ממש בקרוב יבוא אדם שישחרר אותך מכבליך, ישיב אותך לממלכה, יינשא לך ויתפוס את כס המלוכה. ואתם תחיו באושר ובעושר עד סוף ימיכם״.

פניה של הנסיכה אורו בתקווה: "אולי תוכל לשחרר אותי, להיות לי לבעל ולתפוס את כס הממלכה?״

״הייתי שמח מאד אילו יכולתי לעזור. אבל אנא, סלחי לי, עסוק אני בחיפוש אחר מזלי…. אני בטוח שבקרוב יבוא האיש הראוי לך, ישחרר אותך ויכבוש את הממלכה!"

עייף ותשוש, מאוכזב וממורמר, המשיך בדרכו. שוב התיישב לנוח תחת אותו עץ חסר פירות.

״שלום, מה בפיך?"

"את מזלי שלי לא מצאתי, אבל את שלך מצאתי. המזל שלך אומר כי מתחת לשורשיך טמונה תיבת ברזל כבדה גדושה תכשיטים וחפצי ערך עתיקים. תיבה זו היא שאינה מאפשרת לך לתת פירות. אם יוציאו אותה, תחזור להיות עץ מניב פרי".

"אולי תואיל לעזור לי ולהוציא את התיבה מתחת לשורשי?"

"שמח הייתי לעזור לך, אבל אנא, הבן לנפשי, אני ממהר מאד לחפש אחר מזלי, אין לי זמן".

לא הרחק משם רבץ לו האריה. כשהבחין באיש, ביקש לשמוע את קורותיו. סיפר לו האיש כי לא מצא את מזלו, אך מצא את מזלה של הנסיכה ושל העץ, וגם סיפר לו את שאמר להם, ומה שהם בקשו ממנו, ואת סירובו להענות להם בשל היותו עסוק בחיפוש מזלו. והמשיך הביש-גדא ואמר: "וגם את המזל שלך מצאתי. אם תרצה להבריא, עליך לאכול את מוחו של האדם ההדיוט הראשון שתפגוש".

דקות מספר חלפו, ולמרגלותיו של האריה נותר גל של עצמות…

החיים רצופים הזדמנויות, אך יש מי שמתעלם מהן. הוא לא יגיע לשום מקום, רק ימצא את עצמו דורך על מקומו שבעים שנה, רק מפני שהוא לא ידע לזהותן ולנצלן.

יש רגעים גדולים בהם ניתן לגרוף רווחים עצומים. אם רק נפקח את עיננו נדע להבחין בהם, ונשתדל לא להחמיצם בנסיבות שטותיות, שמשתנות לפי העניין והנתונים.

 

גיחזי והמטה

האר״י ז״ל מספר שבשעה שנתן אלישע הנביא את המטה לגחזי להחיות את בן השונמית הוא פנה אליו והזהירו: ״חגור מתניך וקח משענתי בידך ולך, כי תמצא איש לא תברכנו, וכי יברכך איש לא תעננו, ושמת משענתי על פני הנער״ (מלכים ב ד, ל). בדרך הילוכו רצה גחזי לבחון האם המקל מסוגל להחיות מתים… וניסה להחיות כלב מת שפגש על הדרך, והכלב קם לתחייה. נם ופלא.

אולם, מסיבה זו לא הועיל כבר המקל להחיות את בן השונמית, כי הסגולה כבר חלפה… עד שבא אלישע בעצמו והחיהו (ספר תולדות האר׳׳י הקדוש).

הסגולה המופלאה שהלכה לאיבוד

במדרש תנחומא (חקת, א) מסופר מעשה דומה: ״מעשה באחד שהיה הולך מארץ ישראל לבבל. כשהיה אוכל לחם, ראה שני ציפורים מתנצים (מתקוטטים) זה עם זה. הרג אחד מהן את חבירו, הלך והביא עשב והניחו על פיו והחייהו. הלך אותו איש, נטל אותו עשב שנפל מן הציפור, הלך להחיות בו את המתים. כשהגיע לסולמה של צור, מצא אריה מת מושלך בדרך. [אמר טוב לי לנסות בארי זה – מיק״ר כב] והניח אותו העשב על פיו והחייהו. עמד הארי ואכלו״.

מסקנת המדרש: ״מתלא אמר בן סירא: טב לביש לא תעביד, ובישא לא ימטי לך״

(משל אמר בן סירא: אל תעשה טוב למי שהוא רע, ואז לא יבואו עליך דברים רעים).

לקח מאלף למד מרן הגרי״ש אלישיב שליט״א ממעשה זה:

לפעמים מזדמנת לאדם שעה גדולה, אפילו בהיסח הדעת כמו אותו אדם עליו מסופר במדרש, שנתוודע באקראי לאחד מסודות המופלאים של הבריאה: יש בידו עשב נדיר של תחיית המתים – האם קלה היא בעיניכם? והנה, בדרכו הוא לא היה יכול לכבוש את סקרנותו, ורצונו היה לדעת האם יש ממש בסגולה שהוא היה עד לה? האם הסגולה פעלה באופן חד פעמי? אולי היא פועלת רק על עופות ולא על שאר בעלי חיים? וכן הלאה.

והנה הזדמנה לו שעת כושר לבדוק את יעילותם של העשבים שבידו… מה עשה אותו אדם? בזבז את הכח המופלא שהיה בידו על הבלים! בכך לא רק שהחמיץ את הזדמנות חייו, אלא אף ״הגולם קם על יוצרו״, הוא שילם על כך בחייו, והסגולה המופלאה ביותר, שהיתה יכולה להביא תועלת כה רבה לבני אדם – הלכה לאיבוד בנסיבות כה שטותיות…

 

הפספוס של סנחריב

הנסיבות השטותיות הללו משתנות לפי העניין והנתונים, כפי שמספרים חז״ל בגמרא (סנהדרין צח ע״א):

״אמרו לו כלדאי״ ־ אמרו לו איצטגניניו (החוזים בכוכבים) לסנחריב: ״אי אזלת האידנא״ – אם תלך עכשיו ותתקוף עוד היום את ירושלים, ״יכלת לה״ – תוכל לה, ״ואי לא״ – ואם לא תלך מיד אלא תתעכב עד פנות היום, "לא יכלת לה״ – לא תוכל לה.

כיון ששמע זאת, גזר אומר להגיע לירושלים באותו יום. מספרת הגמרא: דרך שכרגיל היה צריך להלך בה עשרה ימים, מיהר הוא ועשאה ביום אחד.

כאשר הגיעו לירושלים, שטחו לו לסנחריב מצעות תחתיו, והערימו אותם עד שעלה סנחריב על גביהם וישב בגובה מעל חומת העיר, כך שראה את כל ירושלים. כאשר ראה אותה, היא נדמתה כקטנה בעיניו. אמר: "וכי זו היא העיר ירושלים, אשר בעבורה אספתי את כל מחנות לוחמי? הלא היא קטנה וחלשה מכל כרכי האומות אשר כבשתי בחוזק ידי!; עמד ממושבו והיה מניד בראשו. הוליך והביא (נפנף) בידו מול הר הבית, המקדש שבציון ומול העזרה.

מוסיפה הגמרא: ״אמרי״ – אמרו לו שרי צבאו:״נשדי ביה ידא האידנא" הבה נשלח בה יד (נלחם בה) עתה! ״אמר להו״ (להם) סנחריב:

״תמהיתו״ ־ נתייגעתם מדרכנו, ועדיף לנוח שאר היום והלילה. ״למחר אייתי לי כל חד וחד מיניים״ ־ מחר הביאו לי כל אחד מכם, ״גולמו הרג מיניה" – חתיכה רעועה מחומת העיר, ונבקענה.

האשורים אמנם הלכו ללון, כעצת מלכם.

הגמרא מסיימת את סיפור המעשה, ומביאה מספר מלכים המתאר את שאירע אותו הלילה:

״מיד" – מיד כשהעריב אותו היום דיי רמה״) ״ויהי הלילה ההוא ויצא מלאך ה׳ וין במחנה אשור מאה [ו] שמונים וחמשה אלף וישכימו [הנותרים] בבקר והנה כולם פגרים מתים״ (מלכיס-ב יט, לה). כך מסעו של סנחריב נגד ירושלים הסתיים כמפלה מוחלטת, מפני שעיכב את התקפתו עד למחרת.

בגלל גאוותו ויהירותו הגיע סנחריב לידי טיפשות נוראה. במו ידיו כרה לעצמו בור שחת, וגדע באחת את פסגת הצלחתו. אילו שמע לעצת גיבוריו ויועציו, ולא היה דוחה עד למחרת את הרצון לכבוש את ירושלים – היה יוצא כשידו על העליונה, כמנצח בגדוד, תוך ניצול ההזדמנות שניתנה לו משמים.

אך ההזדמנות היתה חד פעמית, מותנת לאותו רגע, לאותו יום. ״אי אזלת האידנא״… אבל מידותיו המושחתות וגאוותו הנבזית – הפסידו לו את כל האושר; האבידו את עולמו וקלקלו את רצף שרשרת הצלחתו.

אם ישיבת מיר הייתה מתעכבת

כשראשי ישיבת מיר התוודעו לסיכון העצום של הנאצים, הם חיפשו דרך מילוט. ר׳ זרח ורהפטיג, סייע בידם להנפיק תעודות ולאשר את מעבר התלמידים לשנחאי.

עכשיו נותרה רק שאלה אחת: מתי? והוחלט: "בעזרת השם, בעתיד הקרוב ביותר״

עברו יום ויומיים ושבוע ושבועיים וחודש… האישורים מסודרים. קו הרכבת הטרנס-סיבירית שמחבר את רוסיה האירופית לסין, פעיל. זהו קו הרכבת הארוך ביותר בעולם – אורכו 9,288 קילומטר והוא חוצה שמונה אזורי זמן. נסיעה בקו אורכת כשבוע. יש לאן ללכת, ויש ממה לברוח. ובהזדמנות הקרובה נעשה זאת…

סיפר הגאון רבי חיים שמואלביץ שלילה אחד הבין כי אחרי כל המאמצים, ככה לא יוכלו להינצל. ההשמדה היהודית של הנאצים פועלת במלוא עוצמתה. השגריר היפני סיכן את חייו, ומה?

הסיכון עצום. כל רגע קריטי!, ומוכרחים לעשות מעשים באופן מיידי. איך???

נכנס רבי חיים לאולם הישיבה, הפך את הספסלים בילגן את האולם, והותיר רושם של ׳פוגרום׳.״ לפנות בוקר כשראו כל הבחורים בישיבה את מה שנעשה שם, נבהלו ביותר. גם הרמ״ים הבינו שהחשש לסכנה הוא קרוב ומיידי. ומה קרה? עוד באותו לילה עשו כל ראשי הישיבה ותלמידיה את דרכם לשנחאי.

היתה זו הרכבת האחרונה שנסעה דרך וְלַדִיווֺסְטוֺק. מיד אחריה פוצצו את המסילות…

מעשהו של רבי חיים היה מעשה ההצלה!

כל מה שעושים צריכים לעשות עכשיו! זה ברור שבשבוע הבא יהיה לנו יותר זמן. אבל צריכים לעשות זאת מיידית. כבר השבוע. עוד היום! ככה לא מחמיצים את ההזדמנות.

אל תדחה למחר!

לכל אדם במשך ימי חייו יש הזדמנויות שעליו לנצלן. שכן ״אין לך אדם שאין לו שעה״ (אבות ד, ג). כמה חבל, וכמה יש להתאונן על כך שכאשר מגיעה ״שעתם״ של אנשים רבים הם דוחים אותה למחר, והרי ה״מחר״ כמעט אף פעם לא מגיע, שכן אמרו: ״ואל תאמר לכשאפנה אשנה, שמא לא תפנה״ (שם ב, ד).

כאשר יש לאדם הזדמנות [ללמוד תורה או לקיים מצוה וכדו׳], עליו לעשות זאת מיד, וכאמרם ״ואם לא עכשיו אימתי?!׳ (שם א, יד).

ניצול ההזדמנויות הנופלת לידנו הוא, חובתנו, ומונע צער ועוגמת נפש במשך הזמן. מי שישתדל לנהוג כך, לעולם לא יגיע לידי חרטה ותסכול.

מי יתן והיה לבבם זה…

זו הטענה כנגד עם ישראל מדוע לא אמרו "תן אתה".

לעיתים נפתחים שערי הרקיע, והקב״ה מוריד שפע של קדושה ואורה לעולם. לא בכל עת מושיטים לאדם יד מן השמים, ולא כל דור ראוי ומוכשר לקבל הזדמנות פז שכזו.

מי שאינו ער, ואינו מוכן לקבל את האור העליון הנפלא, את ההדים והרמזים שנשלחים אליו, הריהו מפסיד את ההזדמנות. ההארות חולפות ועוברות על פניו, ולאחר מכן הוא מתחרט.

הוא רודף אחר אותן האורות… אך אינו מוצאן. תר הוא אחר ההד הנפלא – אך הוא כבר נתכסה ונעלם.

משה הסתיר פניו – והפסיד

ואמרו חז״ל במדרש (שמות רבה מה, ה) משמו של רבי יהושע בן קרחה: ״לא עשה משה יפה שהסתיר פניו [ כשנגלה אליו הקב״ה בסנה, כמ״ש: ׳ויסתר משה פניו כי ירא מהביט׳ (שמות ג), שאילולא שהסתיר פניו – היה מגלה לו הקב״ה מה למעלה ומה למטה ומה שהיה עתיד להיות.

״ובאחרונה ביקש לראות, שנאמר ׳הראני נא את כבודך׳ (שם לג, יח). אמר [לו] הקב״ה: כשבקשתי – לא בקשת, עכשיו שבקשת – איני מבקש״.

קול דודי דופק

על כך רמז גם שלמה בחכמתו (שיר השירים ה): ״קול דודי דופק פתחי לי אחותי רעייתי יונתי תמתי… פשטתי את כתנתי איככה אלבשנה… קמתי אני לפתוח לדודי… פתחתי אני לדודי ודודי חמק עבר…״.

מסבירים בעלי המוסר: השכינה בעת התגלותה לעם ישראל היא עוברת על פתחי ליבם של בני העם הנבחר, ומבקשת בתחינה: ״פתחי לי״ – התעוררו ופתחו לבכם להכניס את השכינה, לקלוט את ההשגות והגילויים, נצלו את השעה המוכשרת והרצויה.

אולם עם ישראל מתוך עצלותו משיב: ״פשטתי את כתנתי איככה אלבשנה? רחצתי את רגלי איככה אטנפם?״.

ו׳חלון ההזדמנות׳ נסגר. השכינה מסתלקת והאורות והרגעים הנשגבים הללו חולפים לבלי שוב.

ואז מתחילים הגעגועים. לאחר שחשים בהפסד הנורא ־ מקיץ האדם מתרדמתו: ״קמתי אני לפתוח לדודי״, אבל זה כבר מאוחר מידי – ״ודודי חמק עבר״…  

והאדם מנסה להחזיר את הגלגל חזרה, אך ללא הצלחה: "בקשתיהו ולא מצאתיהו קראתיו ולא ענני". כי תנופת התרוממותו של אדם מקורה היתה ברגע אחד זה בלבד, אשר ממנו מתהווה כל גורלו ועתידו.

"ואם לא עכשיו – אימתי?״… כמה חבל להתעורר רגע מאוחר יותר…

לא להחמיץ את הרגע

לעתים מובילות את האדם נסיבות חייו ומכוונות אותו לאירוע מיוחד אשר בו הוא ניצב לפני נסיון, והרגשה חזקה יש לסובבים אותו כי לא בא אדם זה לעולם, לעבור את גלגוליו במשך שנים רבות, אלא כדי לעמוד בנסיון יחיד ומיוחד זה. אם אכן יעמוד בהצלחה בנסיון, היה טעם לחייו, הכל היה כדאי, והוא מילא והשלים בכך את חלקו ואת תפקידו בעולמו. ואם, חלילה, לא… אוי לאותה בושה.

שום בת קול לא תודיע לנו מראש על הנסיון הזה, כשם ששום הודעה איננו מקבלים בהיכנסנו למצוות על תפקידנו הייחודי בעולם. אין ברירה, חייבים לעמוד על המשמר בערנות כדי לא להחמיץ חלילה את הרגע, רגע הנסיון, אשר הוא ייחודי רק לנו, ואשר הוא מעניק לנו את מיוחדותנו.

המתופף שנרדם…

מספרים שפעם הוזמנה התזמורת הפילהרמונית להופעה באירוע מיוחד בחצר מלכות אי שם במזרח הרחוק. במשך שבועות התאמנה התזמורת ביצירה המיוחדת שהיה עליה לנגן באותו מעמד. ביום הטיסה היו בעיות בהעלאת התוף הענק לבטן המטוס. תוף זה משמש פעם אחת ויחידה בביצוע היצירה, ותפקידו היחיד של המתופף הוא להכות בזמן הנכון במהלך הנגינה את הנקישה המתאימה. מאחר שזה חלק מהיצירה כפי שהיא כתובה בתווים, לא יכלו כמובן לוותר על התוף ולא על המתופף.

מה גדולה היתה בושתו של זה האחרון אשר תוך ביצוע היצירה הארוכה לפני המוזמנים בחצר המלוכה נתקף בנמנום קל והחמיץ בשלוש שניות, ואולי בשתיים בלבד את הרגע הנכון של ההכאה בתוף. לחינם התאמן זמן כה רב. לחינם פרקו טכנאי המטוס מחיצות בתא המטען של המטוס. לשווא טס המתופף אלפי קילומטרים. את תפקידו, הקטן אומנם, אך היחיד והמיוחד, לא מילא! (מדבריו שלהגר״ד סלומון שליט״א).

יצחק יעקב והברכות

כאשר יצחק אבינו ביקש מעשיו בנו הגדול להכין עבורו מטעמים בעבור יברכו לפני מותו, היה זה לדעת חז״ל (ילקוט תולדות כז) ליל פסח. "קרא יצחק לעשו בנו, אמר לו: בני, הלילה זה העליונים אומרים שירה, הלילה הזה אוצרות טללים נפתחים, עשה לי מטעמים…״

מנגד, מוסיף המדרש: ״גם רבקה אמרה ליעקב בנה: ״הלילה הזה העליונים אומדים שירה… היום הזה ברכת טללים עשה מטעמים לאביך שעד שהוא בעולמו, ויברכך״.

יצחק ורבקה ראו ברוח קודשם שערי שמים נפתחים, להרעיף ברכות נשגבות בחשיבותן לאלו שיקדימו ויכינו עצמם לקבלם. לכן הזדרזו וזירזו (יצחק את עשו, ורבקה את יעקב) לנצל השעה. לא בכל יום, סברו, אוצרות טללים נפתחים והעליונים אומרים שירה.

ורבקה הוסיפה בדבריה ליעקב נימוק נוסף כדי לזרזו: ״עשה מטעמים לאביך, עד שהוא בעולמו״. היות ואבינו זקן ואיננו יודע יומו, שמא לא יהיה יותר מי שיאציל לך את הברכה, ואם תאחר את הרגע הזה, תהיה זו בכייה לדורות.

הבה נתבונן: אילו איחר יעקב אבינו והיה מתמהמה ולו לרגע אחד בלבד, היה מפסיד את השעה הרצויה והמבורכת. היה מפסיד את הברכות לו ולדורות.

הרשב״ם מפרש בעניין זה את הפסוק (בראשית כז, ל): ״ויהי כאשר כלה יצחק לברך את יעקב, ויהי אך יצא יצא יעקב… ועשיו אחיו בא מצידו״, וזה לשונו:. ״להגיד ניסים שנעשו ליעקב בא הכתוב. שאילו הקדים עשיו לבוא רגע אחד קודם ־ לא נתברך יעקב״.

והלקח ברור: רק לדמיין אילו הקדים עשיו לבוא רגע אחד קודם…

רק ברכה אחת

ויש לדברים אלו השלמה נוספת. על הפסוק (בראשית כז, לג): ״ויאמר עשו אל אביו הברכה אחת היא לך אבי, ברכני גם אני אבי״, מדייקים המפרשים, שעשיו אכן צדק. רק ברכה אחת קבעו מן השמים להוריד בעולם, וכל הקודם זכה בה. כי לא בכל עת הברכה מצויה. והכל מחושב בסידור מעשה בראשית.

כיוצא בזה, יש מלאכים שנבראו לומר שירה רק פעם אחת ביום, ויש פעם אחת בשבת, ואמרי לה פעם אחת בחודש, ויש פעם בשנה, ופעם בשמיטה ופעם ביובל ואמרי לה פעם אחת בעולם (חולין צא), ואם מאחר המלאך אותו הרגע, מאבד הוא את זכות השירה לעולם. כך גם כאן, רק ברכה אחת היתה אמורה להתקבל באותו הלילה, שעה שהעליונים אומרים שירה ואוצרות טללים נפתחים בשמים…

ומגלה בעל ״אור החיים״ הקדוש, שאילו היה יצחק מנצל את השעה הרצויה, והיה ממשיך לברך את יעקב בנו את כל הברכות, לא היה עשיו מקבל כלום מהברכות, גם לא את אלו המועטות שהתברך בהן לאחר מכן. כך הוא למד מהפסוק הנ״ל: ״ויהי כאשר כלה יצחק לברך את יעקב…״. מדוע נכתבה המילה "ויהי", המבטאת לשון ״צער״? מסביר ה״אור החיים״ הקדוש ״כי התורה מצטערת על אשר כלה ולא ברך כל הברכות, שהרי מצינו שברך לעשו אחר-כך, ואם היה מברך אותם הברכות הנשארות ליעקב, כבר אבדה תקוות אדום״, עכ״ל. (מעובד מתוך ״קול צופייך״, ראור חדש״).

אילו אמר חזקיהו המלך שירה

הד לרעיון זה מצינו בגמרא (סנהדרין צד ע״א): ״ביקש הקב״ה לעשות חזקיהו משיח… אמרה מידת הדין לפני הקב״ה: רבש״ע. ומה דוד מלך ישראל שאמר כמה שירות ותשבחות לפניך – לא עשיתו משיח, חזקיה שעשית לו כל הנסים הללו ולא אמר שירה לפניך ־ תעשהו משיח?!… מיד פתחה הארץ ואמרה לפניו: רבש״ע! אני אומרת לפניך שירה תחת צדיק זה ־ ועשהו משיחו פתחה ואמרה שירה לפניו… יצאה בת קול ואמרה: רזי לי תי לי.״״ (פירש״י: נסתרות שלי הן ואני יודע מה מעכב).

נמצאנו למדים, אומרים בעלי המוסר, כי חזקיהו המלך אמור היה להיות המשיח אם רק היה אומר שירה תיכף ומיד לאחר הנסים והנפלאות שנעשו לו. אך מכוון שאיחר הוא את הרגע המתאים והמיועד שתאמר בו השירה, הפסיד הוא את ההזדמנות היקרה שניתנה לו, הזדמנות שלא ניתנה להשבה, כדברי אותה בת קול ״רזי לי רזי לי״. הגם שהיתה לו לחזקיה סיבה מוצדקת מדוע לא אמר שירה באותה עת – לפי שהיה עוסק בתורה ולא היה לו פנאי, בכל זאת אותו הרגע שעבר – לא ניתן היה להשיבו! (ראה שהש״ר ד, על פסוק ח אות ג).

כך, אילו השיבו ישראל, שעה שנגלה להם האור העליון, על משאלתו של ה׳ ״מי יתן והיה לבבם זה ליראה אותי… כל הימים״, והיו אומרים ״תן אתה״, היו נשארים באותה דרגה ובאותה השגה כמו בשעת מתן תורה, אז העפילו לדרגת אדם הראשון לפני חטאו. אבל הם החמיצו את השעה, לא הכירו את טובת הבורא ולא העריכו את האהבה שהעריף עליהם.

לפיכך הוכיחם משה, באמרו: ״התשתם את כוחי כנקבה, שנצטערתי עליכם ורפיתם את ידי כי ראיתי שאינכם חרדים להתקרב אלי מאהבה. וכי לא היה יפה ללמוד מפי הגבורה ולא ללמוד ממני״ (רש״י ה, כד). והוסיף ואמר ״כפויי טובה״ על כך שאינם מכירים בטובה – ברגע הנפלא של ההתגלות.

 

האריז"ל וההזדמנות לגאולה

פעם, ביום ו׳ בין השמשות, יצא האר״י הקדוש עם תלמידיו המובחרים שומעי לקחו לקבל פני שבת המלכה בחקל תפוחין אשר מחוץ לצפת. לפתע פנה אל התלמידים ושאלם: "רצונכם, ונעלה כולנו לירושלים בזה הרגע בקפיצת הדרך, ונקבל בה פני שבת?"

נבוכו התלמידים ואמרו: ״אכן כן, אבל בני משפחותינו ידאגו כשלא נשוב לקדש על היין – נשוב לצפת ונודיעם, נפרוש מהם לשלום ונתלווה אל רבינו!״

ספק האר״י הקדוש כפיו בצער וקרא: "אבוי, שלא היתה לנו הזכות להיגאל! היתה כעת שעת כושר נדירה לגאולה, ואילו הייתם משיבים לי פה אחד בשמחה ובחדווה כי מוכנים אתם לעלות ירושלימה בלי תנאי – היתה באה הגאולה. עתה, הוחמצה השעה. מי יודע כמה שנים יעברו וכמה צרות יבואו, עד שתזדמן שוב שעת הכושר, ותבוא הגאולה!"

מבחן הנאמנות ־ להיאבק עם כריש

מעשיה יפה ומשעשעת מספרת על יהודי עשיר שרכושו הרב נאמד בסכום עתק שבנה לו אחוזה מפוארת מוקפת גנים מכל עבריה. מטבע הדברים, אנשי עסקים רבים ביקשו ליצור עמו קשרים, אבל הוא רצה לבדוק את נאמנותם וחשב כיצד לוודא זאת בחכמה.

יום אחד כינס את כל ידידיו ועובדיו, סייר איתם באחוזתו המפוארת רחבת הידיים, הראה להם את גודל עושרו, ובתום הסיור ביקש מכולם להתלוות אליו. הוא הובילם לבריכה אולימפית ענקית ובתוכה משכשך להנאתו כריש גדול ואימתני. לאחר שעמדו והתרשמו דקות אחדות אמר להם:

״כידוע לכם בצעירותי העסקתי את עצמי כירקן. אני זוכר את עצמי כבר מגיל קטן חוזר מבית הספר אל המלפפון, החציל והקולורבי כשאני מבטיח לעצמי יום יום, ברצינות של מבוגר, אני לעולם לא אהיה ירקן. הכל, רק לא ירקן. יש עוד כמה דרכים לעשות עסקים באמת, ובהם אני אצעד. עברו שנים לא היה לי זמן לכלום חוץ מלדבר אחד, להראות לעצמי שאני יכול להרוויח כסף והרבה מאד. אין לי מושג מה אעשה עם כל המיליארדים שלי שנחים להם בבנק בשקט, אין לי שום רעיון למי להזרים את כל הנדלני״ם שלי שמפוזרים בתבל, ואין לי שום אושר מהמחשבה הזו שכל המניות שקפצו כל כך לגובה, באין יורש, יישארו רכוש הבנק.

לכן קראתי לכם. מכל האנשים בעולם אני מעריך אתכם ביותר ידידיי ועובדיי, לכן הייתי רוצה לבחור אחד מכם לו אתן את מה שיבקש מרכושי, עד מחצית הוני. לשם כך זימנתי לפה היום עורך דין שיערוך ביני ובין הזוכה חוזה מאושר, מפורט וחתום. אך קודם לכן יש לעבור מבחן נאמנות. ואלו התנאים: לפנינו ניצבת הבריכה שאתם רואים, ובתוכה כריש ענק. מי שיצליח לשחות מקצה זה של הבריכה עד לקצה השני – אני מבטיח בהן צדקי למלא את הבקשה הראשונה שיעלה על שפתיו – עד מחצית רכושי! אבל בקשה אחת בלבד״…

ידידיו אנשי עסקים משכו בכתפיהם בתימהון: מה להם ולהרפתקה מסוכנת כגון זו? הרי היא עלולה לעלות להם במחיר חייהם, מחיר יקר מדי לכל הדעות…

מיודענו העשיר עמד מאוכזב. עשרות ידידיו נותרו עומדים כמסומרים למקומם, אף אחד לא התנדב להיות שפן הנסיונות לתעלול המסוכן. לפתע, אחד מאנשי העסקים קפץ למים עם חליפתו המהודרת ועם התיק היקר שבתוכו בין היתר מצוי המחשב הנייד שלו…

הכל הביטו בהשתאות על האיש שנאבק עם הכריש, הודף אותו בשארית כוחו ושוחה לכיוון קצה הבריכה… היו אלו רגע מתח נוראים. הנה נראה שהכריש עומד לבולעו, אך הוא הכה בו בשארית כוחותיו והטה אותו לכיוון אחר וחוזר חלילה…

והנה סוף סוף הושלמה המשימה, האיש הגיע לשפת הבריכה עם שריטות קלות, כשהוא צונח על הדשא באפיסת כוחות. אנשי העסקים הריעו לידידם הגיבור, והחלו מתקרבים אליו לשמוע מהי בקשתו. העשיר רכן אל אותו איש עסקים ואמר בחגיגיות: "אני מעריך אותך מאד, הוכחת את נאמנותך לעיני כל, ואתה רשאי בזה להשמיע לאזני כולם מהי בקשתך!"

העשיר התפלא לראות שה׳גבור׳ היה כעוס ועצבני ביותר. כשרכן אליו העשיר שמע שהוא מסנן בכעס מבין שיניו:

״אני רוצה לדעת מי היה המנוול הזה שדחף אותי למים!…״

הכל החליפו ביניהם מבטים רבי־משמעות. התחוור להם לפתע שאיש העסקים לא נכנס למים מרצונו אלא נדחף בעל כורחו ע״י מאן דהוא.

אבל מה לעשות, הסכם הוא הסכם. העשיר הדגיש שהוא מחויב למלא רק את הבקשה הראשונה שיעלה הגיבור על דל שפתיו, ואם ברצונו לדעת מי היה אותו דוחף אלמוני, הוא יברר זאת חיש מהר. "נשאל, נגבה עדויות, בקלות תדע מי היה זה שדחף אותך אל האושר, אבל רק חבל שמכל הבקשות שיכולת לבקש בחרת בבקשה זו שתהיה האחת והיחידה שאמלא, יותר לא תוכל לבקש!"…

כמה כואב למשמע החמצתו הגדולה של אותו איש עסקים: נכון, נעשה לו עוול גדול בזה שנדחף למים, אבל לו היה מתעשת ודוחה מעט את רצון הנקם היה יכול לקבל את מחצית רכושו של העשיר ואז דרכו היתה קלה יותר גם בשאלה מי ביצע את הפשע ולהענישו בכל חומר הדין…

אבל הבה נסיק את הלקח בעצמנו. לפעמים מגיעות לידינו הזדמנויות פז בהן יכולים אנו להשיג הישגים כבירים שהם ללא כל יחם להשקעתנו, אך בא אותו יצר של כעס, נקם או כל סוג אחר של רגש או אירוע זמני המציף אותנו באותה עת ומסיט את מבטנו מהעיקר אל הטפל, מעוור את עינינו לבל נראה נכוחה, ומשמיט מידינו את המרגלית היקרה…

הפסדה של מיכל בת שאול לזכות בברכה

מצינו בנביא: "ודוד מכרכר בכל עוז לפני הי, ומיכל בת שאול נשקפה בעד החלון ותרא את המלך דוד מכרכר לפני ה׳ ותבז בליבה. ויכל דוד מהעלות את העולה והשלמים, ויברך את העם בשם ה׳ צבאות. וישב דוד לברך את ביתו ותצא מיכל בת שאול לקראת דוד, ותאמר: מה נכבד היום מלך ישראל אשר נגלה היום לעיני אמהות עבדיו בהגלות נגלות אחד הריקים,׳ (שמואל ב ו, כ).

אילו היתה מיכל מקבלת את דוד במאור ובסבר פנים, ולא היתה מפסיקה אותו אלא מניחה לו לברך את ביתו, אז היתה חלה הברכה של אותה שעת רצון גם עליה, והיתה מתברכת ויולדת בנים כפי שזכה לכך עובד שנתברך בבנים רבים בזכות הארון, וילדו אשתו ושמונה כלותיה כל אחת ששה בנים בכרם אחת.

אולם מיכל הפסידה את שעת הרצון, ונעלה במו ידיה את שערי הברכה העליונים שירדו מן השמים. ״ולמיכל בת שאול לא היה לה ילד עד יום מותה״ (שם, פסוק כג). בעוון שביזתה את דוד על שהקל בכבודו לפני ארון האלקים (מצודת חד). בגלל ביטוי שלא כהוגן ואי הבנת הנהגתו ודרגתו של בעלה, דוד המלך, נענשה והפסידה את הברכה (עפ״י"אוד חדש" להגר״ח א. זייצ׳יק זצ״ל).

זוג הזקנים ושלוש הבקשות

מעשיה נודעת מספרת על זוג זקנים שקבלו אישור מיוחד לטייל בגנו של המלך, וניתנה בידיהם האפשרות לבקש שלוש בקשות בלבד עם הבטחה ברורה שכל שלוש הבקשות יתמלאו.

הזקן טייל להנאתו בגן ולפתע ראה עץ נפלא של תפוחים, והתעורר בו חשק לאכול תפוח אחד. בעודו מבטא את משאלתו בפיו – נקטף תפוח אחד מהעץ והגיע היישר אליו. הזקן התפעל ושמח מאד, אך אשתו שהבחינה בכך, החמיצה פניה וצעקה:

״בשביל תפוח היית צריך לבזבז בקשה בהזדמנות כזו נדירה?״

כעסה גבר מרגע לרגע עד שלא יכלה לשלוט בעצמה וצעקה: ״הלוואי שהוא יידבק לפנים שלך!…״

נקל לנחש מה היתה הבקשה השלישית… לא היתה ברירה אלא לבקש שהתפוח יוסר מהפנים…

מעשיה זו, אף אם לא היתה ולא נבראה – משמשת משל נפלא לענייננו: גם אם הזקן אכן טעה בשיקוליו, הרי לו היתה אשתו מתגברת על הדחף לכעוס על בחירתו של בעלה – היו עומדות לפניה שתי אופציות פתוחות נוספות לבחירתה, אך היות שלא היתה מסוגלת לשלוט בעצמה, הפסידה לא רק אחת מהן אלא את שתיהן…

והמסר חד וברור: ישנם רגעים גדולים ונשגבים בהם ניתן לזכות בהארות נפלאות, אם רק נפקח את עינינו נדע להבחין בהם, עלינו איפוא לעשות כל מאמץ כדי לא להחמיצם.

קמתי אני לפתוח לדודי – באיחור…

ישנו מדרש מעניין על הכתוב הנ״ל: "קמתי אני לפתוח לדודי, וידי נטפו מור…״,

המספר כיצד קם כורש לפתוח לכבוד הקב״ה בבניית בית המקדש. הוא ציוה על כל העם היהודי, ובפרט על מי שיודע לצרוף בכסף ובזהב לעלות לירושלים, כדי לסייע בבניית בית המקדש.

מוסיף המדרש: "וידיו נטפו מור״ אל תקרי מור אלא מרורים, יום אחד ייצא כורש לטייל במדינה, וראה המדינה שוממת. אמר, מה טיבה של מדינה זו שוממת, היכן הם הזהבים, היכן הם הכספים׳?

השיבו לו מקרוביו, וכי לא אתה עצמך גזרת ואמרת שכל היהודים יעלו לירושלים ויבנו את בית המקדש?! ׳והיו מהם זהבים, ומהם כספים', וכולם קיימו את הוראתך ויצאו.

באותה שעה גזר כורש, שהאנשים שעבדו בבר את נהר פרת בדרכם לארץ ישראל – לא יחזירום, ומי שעדיין לא עבד את הפרת – לא יתירו לו לעלות לירושלים (שירש­ו­ ה, ה).

[עוד מסופר (שם): ״דניאל וסייעתו וחבורתו עלו באותה שעה. אמרו: מוטב שנאכל סעודת ארץ ישראל ונברך על ארץ ישראל. עזרא וחבורתו לא עלו באותה שעה. ולמה לא עלה עזרא? שהיה צריך לברר תלמודו לפני ברוך בן נריח רבו״].

יש בדברים אלו לקח מאלף. מעשה טוב יש לבצע במהירות האפשרית. אמנם אין לנהוג בחופזה, באשר החיפזון עלול להיות הרה סכנות, אולם מאידך אסור להחמיץ את השעה. חייבים לפעול מתוך שיקול דעת ומתינות, אולם במירב הזריזות וללא כל שהייה מיותרת.

בעניין זה התבטא הרמח״ל בספרו "מסילת ישרים", בבארו את חלקי הזריזות (פרק ז):

״שלא יחמיץ האדם את המצוה, אלא בהגיע זמנה או בהזדמנה לפניו בעלותה במחשבתו, ימהר יחיש במעשהו לאחוז בה ולעשות אותה, ולא יניח לזמן שיתרבה בינתיים, כי אין סכנה כסכנתו, אשד הנה כל רגע שמתחדש, יוכל להתחדש איזה עיכוב למעשה הטוב״.

הן הן הדברים שאפשר ללמוד מהמדרש הנ״ל: אלו שהזדרזו ועברו את נהר פרת – הורשו להמשיך בדרכם, ואלו שהתמהמהו – לא הורשו לצאת מן הגולה!

העולם והאדם – בית חרושת לגפרורים

״כל רגע ורגע אצל כל אחד מהנבראים״ – כותב הרב דסלר זצ״ל – ״גילוי מיוחד הוא. לא ייתכן שלשני רגעים יהיה גילוי אחד בלבד. זהו עניין ״ובטובו מחדש בכל יום תמיד מעשה בראשית״. כל רגע, עולם אחד הוא, חדש. והמסקנה נוקבת: אם מאבד אדם איזה רגע לבטלה, הרי שגילוי ה׳ חסר כאן…" (״מכתב מאליהו ח״א עמ' 313).

הרמב״ם בהלכות תשובה (פ״ג היד) כותב, שיתכן שאדם יעשה מצוה אחת, ובכך יכריע את עצמו ואת העולם כולו לכף זכות, ויגרום לו ולהם תשועה והצלה, כמו שנאמר וצדיק יסוד עולם. לאו דווקא שהוא ״צדיק״ אלא שמעשה צודק וטוב זה הזדמן לו בדיוק כאשר היה העולם כולו שקול, חציו זכאי וחציו חייב. לפתע התמקדה ישועת העולם כולו והצלתו במעשה של אדם מן השורה, וזה יכול לקרות לכל אדם באשר הוא. זה מפחיד קצת. זה מטיל אחריות נוראה. אולי ברגע זה ומכל האנשים שבעולם, עומד כל העולם כולו וצופה דווקא בנו – לראות אם נציל על ידי המעשה שלנו, מעשה שאינו נראה אפילו מרשים במיוחד.

המחשה לרעיון הנידון כאן מביא הגרא״א דסלר זצ״ל בשם אביו זצ״ל:

ישנם בתי-חרושת שהכל נעשה בהם על-ידי מכונות. אין שם פועלים, אלא רק המשגיחים על המכונות. אבי זצ״ל – מספר הגרא״א דסלר זצ״ל – ראה פעם בית- חרושת כזה לגפרורים רכבות מסע שלימות פרקו קורות עצים לתוך בית-חרושת.

המכונות היו מנסרות מן הקורות הגדולות – פיסות עצים בגודל גפרורים. כל מכונה העבירה למכונה אחרת, עד כי נעשו הרבה מאד גפרורים אשר הונחו לבסוף על-ידי מכונות בתוך תיבות בסדר מופתי.

אכן – מסיק מכך הגרא״א דסלר זצ״ל – מעלות רבות לסדר וארגון כזה, אך גם חסרון גדול לדבר. כי אם יישבר חלק קטן מאוד מאחת המכונות – בהכרח ייפסק כל תהליך הייצור של הגפרורים או כל דבר אחר. שכן, כל מכונה תלויה בחברתה, ורק עבודת כולם יחד נותנת את המוצר השלם המוגמר.

וכך בדיוק הוא בניין כולם. אדם המאבד גילוי אחד של כבוד ה' של רגע אחד, נגרם מכך חורבן לכל ״בית החורשת״ – דהיינו לבריאה כולה ממש!

יעזרנו ה׳ למלא את תפקיד חיינו היחיד והמיוחד כהלכה, ולעמוד בכבוד בנסיון העיקרי שלמענו באנו לעולם. כי יש רגעים גדולים בעזרתם ניתן לגרוף רווחים עצומים, ואם רק נפקח את עינינו נדע להבחין בהם, ונשתדל לא להחמיצם.

שחס וחלילה לא נרדם כאשר יגיע, אם יגיע – בו גורלו של עולם יהיה נתון בידינו.

לפיכך אל לנו להיות שאננים. כאשר נקרית לאדם הזדמנות רוחנית כלשהי, עליו לעשות זאת מיד, כאמרם ״ואם לא עכשיו – אימתי?״-

– כי ההזדמנות היא חד פעמית…

המלמד ה'משוגע' של העיירה

ספור חסידי ממחיש את דברי הרמב״ם המשוגע של העיר היה לו תחביב להעליב ולבזות בני אדם. אך הגדיל לעשות לגבי ״מלמד" אחד, שכאשר היה פוגש בו, היה מהלך אחריו ברחובה של עיר כשהוא צועק במלוא ריאותיו: חדל אישים! מלמד כלומניק אחד! (באידיש: אשוואנץ אמלמד!). יום אחד שוב פגע בו המשוגע של העיר וליווה אותו ״בכבוד גדול״, עד שנאלץ המלמד להימלט לבית הרבי. כשהלך המלמד סיפר הרבי, שאותו מלמד היה מורה לילדיו של חוכר בודד באיזה כפר. והנה נודע למלמד שהחוכר, שכהן היה, עומד לשאת גרושה. המלמד ניסה להניא את החוכר מאיסור תורה זה, אך החוכר איים עליו שאם יספר על העניין למישהו, הוא לא יראה פרוטה משכר חצי השנה האחרונה שהחוכר היה חייב לו.

המלמד לא שת לבו לאיום, ומתוך להט של קדושה יצא בריצה אל העיר הסמוכה כדי לספר לרב את מה שידע כדי למנוע את העבירה. בדרך עברה עגלה, והעגלון עצר ושאל את המלמד לפשר ריצתו. כשהמלמד סיפר לו את העניין, אמר לו אותו עגלון: תמהני עליך, וכי אתה חייב להפסיד את כספך בגלל החוכר הזה? מה זה עסקך? וכך צינן העגלון בדבריו את המלמד הלוהט, עד שהלה חזר לו לכפר מבלי לעשות דבר.

אותו זמן, המשיך וסיפר הרבי, היה העולם כולו במצב שקול, חציו זכאי וחציו חייב, ומעשהו של המלמד עתיד היה להטות את הכף, ולהכריע את כל העולם כולו לכף זכות, ולגרום לו ולעולם כולו תשועה והצלה. והנה כמה משפטים מפי העגלון שהזדמן בדרכו, הספיקו להניא אותו ממעשהו. אז אני שואל אתכם: האם לא צודק המשוגע? האם המלמד אינו…?

*

תפילה אמיתית – השענות מוחלטת על הקב"ה

בכל שנה, מיד אחרי תשעה באב, מגיעה פרשת ואתחנן. מה הקשר?

משה רבינו מתחיל להתפלל אחרי ט"ו באב ומבקש להכנס לארץ. [רש"י סוף תענית].

מדוע דוקא אז? הרי חז"ל אומרים שאם היה מתחנן מיד בעת הגזירה – היה נענה, וכאן התחנן לאחר שנים ארוכות. מה הביא אותו כעת דוקא להתחנן?

אהרון מתבקש לעלות עם משה להר ההר ולמות שם. ואהרון כלל לא מתפלל ולא מבקש מאומה…

הוא לא רוצה להכנס לארץ?

עוד שאלה מדוע רק לגבי אהרון התורה מציינת את תאריך פטירתו? [במדבר פרק לג לח] וַיַּעַל אַהֲרֹן הַכֹּהֵן אֶל־הֹר הָהָר עַל־פִּי ה' וַיָּמָת שָׁם בִּשְׁנַת הָֽאַרְבָּעִים לְצֵאת בְּנֵֽי־יִשְׂרָאֵל מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם בַּחֹדֶשׁ הַחֲמִישִׁי בְּאֶחָד לַחֹֽדֶשׁ:

ממעמקים – מעלת התפילה כשהיא באה ממעמקי הלב

ודוקא בזמן זה שישראל בשברון הגלות – זה הזמן של תפילה ממעמקים, שיש בה תועלת!

בפרשת שלח (יד כא־לה), ׳חי אני [פירש רש״י ׳לשון שבועה׳] וימלא כבוד ה׳ את כל הארץ", אם יראו את הארץ אשר נשבעתי לאבותם", במדבר הזה יתמו ושם ימותו׳,

נוראות מצינו בדברי התוס׳ המביא את שיטת ׳רבינו תם׳ (מסכת ב״ב קכא. תוי״ה יום שכלו) שאף שנגזרה הגזירה וכביכול נשבע הקב״ה על כך – שכל דור המדבר ימותו (שישים רבוא שבין שנת העשרים לשנת שישים לחייהם), ואכן בכל ליל תשעה באב היו כל אלו האנשים נכנסים ל׳קברים׳ אשר חפרו לעצמם כמו״ש חז״ל (מידרש איכה פתיחתא לג) ׳כל ארבעים שנה שהיו במדבר, בכל ערב תשעה באב היה הכרוז יוצא ואומר צאו לחפור, והיה כל אחד ואחד יוצא וחופר לו קבר, וישן בו, שמא ימות קודם שיחפור, ולמחר הכרוז יוצא וקורא – ׳יבדלו חיים מן המתים׳, וכל שהיתה בו רוח חיים היה עומד ויוצא, וכל שנה היו עושין כן׳ והנה מספר המתים בכל שנה עלה לכדי קצת יותר מט״ו אלף (עי׳ רש״י ותוס׳ תענית ל:) כפול 40 שנה – 600 אלף.

ומכל מקום בשנה האחרונה בטלה הגזירה ולא מתו ט׳׳ו אלף האחרונים, נכנסו לקברים ומצאו עצמם בבוקר חיים, עד ט"ו באב שהלבנה במילואה – הבינו שעבר חצי החודש ולא ימותו יותר.

מדוע ניצלו? במה זכו?

ואם ה' חשב שהם זכאים להינצל – מדוע לא הודיעם מראש, וכך לא יצטרכו בכל לילה לחוש פחד מוות להכנס שוב ושוב לקבר ולגלות בבוקר שמלאך המוות לא אסף אותך…?

והרי זה וודאי שאין לתאר ואין לשער היאך התפללו בני ישראל (תפלת ערבית) בכל ליל תשעה באב – בהשתפכות הנפש מתוך חזרה בתשובה, וכמו שאמרו (אבות פ״ב מ״י) ׳ושוב יום אחד לפני מיתתך׳ – כ״ש באותו פרק זמן ממש, ואעפי״כ בכל שנה מתו ט״ו אלף, ומדוע? למה רק השנה התקבלו תפילותיהם??

 כי אחרי כל המורא הגדול עדיין היה עולה בדעת כל יחיד ויחיד מאן יימר שאף אני בכלל המתים בשנה זו, הרי לא ימותו אלא כט״ו אלף מתוך רבבות מה לי לחשוש שאני בכלל המתים, תפילה בזו לא תבטל את ה׳גזרה׳,

אבל בשנה האחרונה (שנת הארבעים) ידעו הנותרים שללא כל ספק הרי הם בכלל המתים – שהרי לא נשארו אלא ט״ו אלף מתוך כל בני דור המדבר, ומתוך כך התפללו מעומק לבם (בתפילת הערב) – ׳והוא רחום יכפר עוון ולא ישחית׳, ותפילה בזאת בכוחה לפתוח את כל השערים הרי לך שעל ידי תפילה מעומק הלב אפשר לקרוע אפילו גזר דין שנחתם בשבועת ה׳!

משה חשב שגז"ד שבשבועה אינו ניתן לביטול

מבאר האמרי שמאי – משה היה בטוח שגזירתו אינה ניתנת לביטול. ה' נשבע שלא ייכנס לארץ.

אחרי ט"ו באב – הוא מופתע לראות שאם מדובר בתפילה – גם גזירה בשבועה בטלה, הראיה מאלה שלא מתו בשנה האחרונה!

ולכן 'ואתחנן אל ה' בעת ההיא' – בט"ו באב – אז זה הזמן שמשה מתחיל להתפלל!

שאלנו מדוע אהרון לא מתפלל?

התשובה היא אהרון מת באחד לחודש החמישי – זה היה לפני ט"ו באב! גם הוא חשב שגז"ד שיש עמו שבועה אין בכח תפילה לבטלו! [ובכוונה הזכירה התורה שזה היה בא' בחודש, לפני ט"ו! ועוד ללמדנו שלא מת בט' באב כמתי המדבר].

כיצד נתכפרו אם לא מתו?

[ואם נשאל – עכ"פ היכן כפרתם במיתה? אפשר לומר שבכח התפילה לכפר, אך אני הוספתי שכאן היה 'פחד מות' ורבינו יונה כותב וז״ל בשערי תשובה (ש״ד אות כ׳) שכתב:

״מה שאמרו רז״ל כי מי שיש בידו חילול השם תשובה ויום הכיפורים ויסורים תולים ומיתה ממרקת, לפי שהמיתה ממרקת כל חטא אשר התשובה מועילה, ואם נהרג והתודה לפני מותו – מעת שנפלה עליו אימת מות יש לו כפרה…״.

ואם תשאל – גם הרי גם בשנים קודמות היה אימת מוות? התשובה היא כנ"ל – היה להם עדיין מחשבה שהם יינצלו, אך כעת זו אימת מוות מוחלטת!].

הגאולה באה בדמעות!

זוהר כרך ב (שמות) פרשת שמות דף יב עמוד ב

ואמר רבי יצחק פורקנא דישראל לא תליא אלא בבכי כד ישתלמון ויכלון בכי דמעות דבכה עשו קמי אבוי דכתיב (בראשית כז) וישא עשו קולו ויבך, ואינון דמעין אחיתו לישראל בגלותיה, כיון דיכלון אינון דמעין בבכיה דישראל -יפקון מגלותיה הדא הוא דכתיב (ירמיה ל"א) בבכי יבואו ובתחנונים אובילם: [הגאולה תבוא כשנסגור את חשבון הדמעות!]

הרב פינקוס ותפילתו

אשר לקחתי מיד האמורי בחרבי ובקשתי – תירגם אונקלוס: "בצלותי ובבעותי" ודרשו חז"ל בגמרא (ב"ב קכג.): וכי בחרבו ובקשתו לקח, והלא כבר נאמר (תהלים מד) "כי לא בקשתי אבטח וחרבי לא תושיעני?! אלא "חרבי" – זו תפילה, "בקשתי" – זו בקשה. למה חרב נקראת תפילה וקשת בקשה?

בתפילה יכולות להיות שני דרכים: הדרך האחת, להתפלל כפי שהורו לנו חז"ל ככתבם, ואפילו אם לא תמיד מבינים את פירוש המילים.

והדרך השניה, להתפלל במילים של האדם כדבר איש אל רעהו.

לשתי הדרכים יש מעלות חשובות, יש את המעלה של המילים הכתובות שזה "החרב" שישר חותכת, עם כל הכוונות שהכניסו אנשי כנה"ג בתפילה.

ויש את המעלה של תפילתו הפנימית של האדם שזה ה"בקשתי" שהורג למרחוק.

רבי שמשון פינקוס זצ"ל סיפר על עצמו: "מה שהחזיק וחיזק אותי בכל המצבים, היה התפילה, תמיד הרגשתי שאני יכול לדבר אל אבי שבשמים כדבר בן אל אביו". ידוע בשמו שהתפילה היא "נשק", יורים וקולעים, גם אם לא ראויים לכך. הרבנית ע"ה אמרה פעם לאחד הילדים: "תבקש מאבא שיתפלל עליך, אני לא ראיתי תפילה אחת שאבא התפלל והוא לא נענה". אף רבי שמשון העיד כך על עצמו: "מתי שהתעקשתי בתפילה על דבר מסוים – תמיד נעניתי",

האברך שנפקד

נוסף לכך היה מעשה באברך מתושבי אופקים, שהיה צריך לישועה באיזה עניין וביקש להיוושע, הלך לבכות ולשפוך את ליבו בפני המרא דאתרא הרב פינקוס זצ"ל, כששמע את הסיפור ביקש משכנו בשעת לילה מאוחרת אם מסכים להשאיל לו את הרכב וכמובן הסכים, נסע לאברך ואמר לו: "בא איתי". נסע עמו בחשכת הליל בדרך עפר מאופקים לכיוון חצרים, בין אופקים לחצרים, באמצע הדרך אי שם, במדבר, בשממה, הוריד את האברך מהמכונית והותירו לנפשו כשהוא מצווה עליו ואומר לו: "לילה! חושך! אפלה! אל תנסה לחפש את דרכך חזרה כי לא תמצא, כעת אתה פה, רק אתה וה'ריבונו של עולם', אני משאיר אותך כאן, לך תדבר עם ה'ריבונו של עולם'. אל תבכה. אל תתפלל. אלא תצעק! תצרח לה'! עד שישמע את קולך, תבכה, תתחנן אליו, כך ורק כך תיוושע, בעוד כחצי שעה אחזור לאסוף אותך".

כעבור מחצית השעה שב לאברך, הביט בו והפטיר: "לא בכית די. תבכה! תתחנן! תדבר עם הקב"ה, תבקש". לאחר שעה קלה חזר הרב שמשון על עקבותיו, הביט באברך שבגדיו היו ספוגי דמעה, חייך אליו ואמר: "זה מה שהתכוונתי. עתה תווכח לדעת שתיוושע". ומספר האברך שאכן זכה והקב"ה שמע לתפילתו. (רבותינו שבדרום)

לא להרבות בהתעקשות

והוסיף שבעקבות מקרה שאירע, החליט שלא תמיד צריך להתעקש, לפעמים מסבבים מן השמים אחרת:

היה צורך לשחרר רכב מן המכס בקפריסין, עבור תלמיד חכם מזכה הרבים מופלג באחת מעיירות הנגב, רבי שמשון זצוק"ל הגיע למשרדי המכס, אך נתברר כי שכח את המסמכים המיועדים בבית. הוא 'דרך את נשקו' והתפלל שיצליח במשימה, "ניגשתי לפקיד הוצאתי מכיסי מסמך סתמי והגשתי לו. למסמך האנגלי לא היה כל קשר לעניין". הפקיד הציץ ושאל "מה זה?" השיב לו הרב: "אתה לא רואה מה כתוב פה? תקרא!" הפקיד התבלבל ושיחרר לו את הרכב. אמנם, בשבוע הראשון שאותו תלמיד חכם נהג ברכב הוא נהרג בתאונת דרכים. "מזה למדתי שאם מעכבים אותך מן השמים אל תתעקש". אבל "מתי שהתעקשתי נעניתי".

הסיבה שהאשה סובלת

וכיון שדיברנו על כוח התפילה, נציין שהגאון הרב שמשון פינקוס זצ"ל היה אומר, שמתוך העובדה שהאשה סובלת תדיר מקשיים וממכאובים, עיבורים, לידות וכדומה, ואילו חיי האיש הם שלווים יותר, אפשר ללמוד שהאיש מצווה בתלמוד תורה, וזה עיקר תפקידו בעולם הזה, מכיון שהלימוד דורש ישוב הדעת, כמו שכתב הרמב"ם (הלכות דעות, פרק ד'), ש"גוף בריא ושלם מדרכי ה' הוא, שהרי אי אפשר שיבין או יֵדע דבר מידיעת הבורא והוא חולה, לכן גופו בריא יותר, ואינו סובל יסורים".

אך האשה שאינה עוסקת בתלמוד תורה, וכל עבודת ה' שלה מתבטאת במצוות התפילה, לכן אדרבה ככל שליבה יהיה נשבר ונדכה יותר, כך תפילתה תתקבל יותר, ולכן פוקדים אותה מכאובים שונים, כדי שאלו יסייעו לה בעבודת התפילה. למדנו מה הוא תפקידה של האשה: תפילה.

הרב זילברשטיין מספר –

ואכן, תפילתה של רעייתי ע"ה הייתה בצורה נפלאה. פעם הגיעה לביתנו אשה שהייתה זקוקה לעצתה. היא עמדה מאחורי הדלת, וכיון ששמעה שמדברים בפנים, כסבורה הייתה שאשתי משוחחת עם מישהו, והחליטה לא להפריע. כך המתינה זמן ממושך, עד שפסקו הדיבורים, ואז דפקה והנה הדלת נפתחה, או-אז התברר לה שאיש אינו נמצא בבית, והדיבורים שנשמעו היו קולות התפילה של הרבנית, שדיברה בתפילתה כמו אדם ששח עם אביו.

ובאמת, כך נהג גם אביה הגדול, מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל, שבשעת לימודו דיבר ושוחח עם עצמו, כמו עם חברותא. הוא היה נשמע כמי שמסביר לחברותא את דברי הגמרא, שואל ומשיב, ומבהיר את כל חלקי הסוגיה לפרטיה. וכך עשתה היא עם אביה שבשמים.

הרוסי וארבעת המינים

בספר אמונה שלמה מביא מעשה נפלא ששמע מהגאון רבי חזקיה מישקובסקי שליט"א, מה שהוא שמע מראש ישיבת כפר גנים הרב גריינמן שליט"א, וכך הוא סיפר: הרב גריינמן סיפר שכשהתקרב חג הסוכות הוא ישב וברר ארבעת המינים, כמובן שבוררים את המהודר שבמהודר, והיה שם איזה שהוא מו"צ, רב מירושלים, שברר איתו יחד וסיפר לו את הסיפור הבא:

בבני ברק ארגנו מכירת ארבעת המינים בזול לבני תורה, הסחורה היתה לא הכי הכי יפה אך בהחלט מהודרת ונחמדה, מורי הצדק שם החליטו שיענו רק על שאלות ספציפיות כדי לחסוך זמן, רק אם למישהו יש שאלה ספציפית יבוא ישאל ויענו לו, וכך יוכלו לתת מענה לכולם. הגיע איזשהו יהודי שנראה פשוט, רוסי בעל מבטא רוסי, שאמר: "כבוד הרב אני מבקש סליחה, הרבנים אמרו שיענו רק על דבר מסויים, אני רוסי אתה בטח שומע לפי המבטא, כשאני הייתי ילד הרוסים לא אפשרו ליהודים לשמור תורה ומצוות, אני בכלל לא ידעתי שיש אלוקים כולם פחדו ולא סיפרו לי כלום על היהדות, ידיעותי בנושא יהדות שאפו לאפס, אך נאמר לי שאני משתייך לעם היהודי. הגעתי לארץ התחלתי לאט לאט להכיר את אלוקים, לאט לאט אני לומד. אני עליתי לארץ לפני שנים, ולגבי ארבעה מינים אני לא יודע אפילו איזה שאלות לשאול. בחרתי לי מספר סטים שנראו לי מבחוץ יפים, בבקשה תגיד לי אם מה שבחרתי טוב או לא טוב".

הרב הסכים לבדוק לו סטים שלו ושל בניו, מה אפשר לומר ליהודי רוסי שבאמת רואים את הרצון שלו לדעת וללמוד והכל בתמימות? הרב לקח את האתרוג הראשון ולא האמין למראה עיניו, האתרוג היה מושלם נקי נקי, בלי בליטות ובלי שקיעות! חשב הרב: 'נו מילא יכול לקרות', הוא לקח את האתרוג השני ופליאתו היתה עצומה, האתרוג השני היה מהודר ברמה גבוהה מאוד, לא פחות מהאתרוג הראשון! הרב היה המום, הוא לקח את האתרוג השלישי הוא היה מהודר להפליא ממש כמו האתרוג הראשון והשני! הוא חשב שאולי הוא לא רואה טוב ולכן הוא הלך להראות את הפלא הזה לשאר הרבנים שהיו שם, הם הסתכלו ונדהמו מהאתרוגים המהודרים, ואמרו: "האתרוגים האלה הם פסגת ההידור, הלוואי שנזכה השנה לקיים את המצוה עם כאלו אתרוגים מהודרים".

לאחר מכן המורה צדק בדק את הלולבים, הלולב הראשון היה מהודר להפליא סגור לגמרי וירוק! הרב כמעט יצא מכליו, הלולב השני היה מהודר לא פחות מהראשון! והלולב השלישי היה מהודר לא פחות מהשני! הרב פשוט היה המום, חשב לעצמו: 'זה הרי לא יתכן, יש פה כנראה כישוף או משהו כזה, הרי היהודי הרוסי לא יודע לבחור איך הוא זכה בכאלה סטים ארבעת המינים לו ולבניו?'

היהודי הרוסי, ראה שהרב היה ממש המום ממה שראה, ושאל אותו לגבי סיבת פליאתו? הרב הסביר לו את האוצר הגדול שנפל לידיו, ארבעת המינים שממש בפסגת ההידור שעולים הון רב בכל מקום, והוא מתפלא איך הוא זכה לכך? ענה היהודי הרוסי: "אני חי עם האלוקים, דיברתי אל האלוקים לפני שהגעתי לכאן, אמרתי: 'אלוקים אתה יודע שאני אוהב אותך, אתה יודע מה שאני עברתי ברוסיה, לא הרשו לי לדעת שאתה קיים, לא נתנו לי ללמוד אותך, אם היו מרשים לי אתה יודע שאני הייתי דבוק אליך, הגעתי לארץ ואני משתדל לאט לאט ללמוד ולדעת, אני לא יודע הלכות, אני לא יודע לבחור ארבעת המינים, אני מבקש ממך; ריבונו של עולם שאתה תבחר לי את ארבעת המינים!'"

כל תפילה משפיעה ופועלת, גם אם היא של ילד

מסופר על ע"י הרב זילברשטיין שליט"א , סיפור שמלמד מה כוחה של תפילה הבוקעת מלב טהור וכיצד עוצמתה האדירה יכולה לשנות את הטבע ולחולל מהפכה של ממש. לאחר שהעביר שיעור לפני רופאים הבחין ברופא בכיר שממתין לרב בפתח היציאה מבית המדרש. כשהרב פנה אליו הוא היה נראה מרוגש מאוד ואחז בידו שקית. שאל אותו הרב: "דוקטור, רצית לומר לי משהו?"מחמת סערת הרגשות שאחזה בו הוא התקשה לדבר. הוא הכניס ידו לשקית והוציא מתוכה סידור תפילה לתלמידים השייך לבנו. הרב שאל אותו מה מיוחד בסידור זה ומדוע הוא מרגש אותו עד כדי כך והרופא פתח פיו וסיפר:"לפני כ15 שנה נישאתי לאשתי וכעבור מספר שנים בהם הם לא זכו להיפקד ונודע להם שאין סיכוי שיפקדו מבחינה רפואית ויביאו ילד לעולם הם החלטנו לאמץ תינוק. את התינוק גידלנו במסירות רבה. לפני כשנה הבן המאומץ עלה לכיתה א וכעבור מספר חודשים נערכה מסיבת סידור בה כל ילד קיבל סידור מהודר. בנינו קרן מאושר וכל כך התרגש ששאלתי אותו בבית מדוע הוא כה נרגש והוא שלא ידע שאינני אביו הביולוגי , ענה ששעכשו שיש לו סידור והוא יודע איך להתפלל הוא יוכל לבקש מבורא עולם שייתן לו אח והוא יתפלל ויתחנן שה' ירחם עליו וייתן לו אח…"

כמובן שלא גלינו לו שהוא מאומץ ושאין לזה סיכוי, אבל תשעה חודשים ממסיבת הסידור, זכינו בסייעתא דשמיא להכניס את בנינו הנולד לנו אחרי 15 שנות עקרות , בבריתו של אברהם אבינו!

הסטייפלר וכח תפילתו

ואתפלל אל ה׳ (ט, כו) בספר ״ניצוצות״ מופיע סיפור נפלא:

מספרים על אברך לא צעיר שיום אחד ניצב בחדרו של ״הסטייפלר״, רבי יעקב ישראל קנייבסקי זצ״ל. ליבו של האברך דפק בחוזקה בעת שהניח את הפתק על השולחן, אך הסטייפלר היה שקוע בלימודו ולא הבחין באברך הניצב מולו.

לאחר זמן מה הרים הצדיק את עיניו מן הספר. הגיש לו האברך את הפתקה, והסטייפלר קרא את סיפורו העצוב של האיש, שלא זכה עד כה לילדים, הסטייפלר הביט על האברך ואמר: ״ה׳ יעזור לך, יהי רצון שתזכה לזרע של קימא, דור ישרים יברך…״

אולם האברך לא היה שבע רצון מהברכה, זה שנים אחדות שהוא מתדפק על דלתותיהם של גדולי ישראל וזוכה לברכותיהם, אך עדיין לא התקיימו הברכות. אך הפעם אין הוא מוכן להסתפק בברכה – הוא רוצה הבטחה! הן כבר זכה בעבר לברכותיו של הסטייפלר…

הפעם מבקש הוא הבטחה מפורשת שיזכה לילדים! לכן לאחר ששמע את ברכת הצדיק לא עזב איפוא את החדר. הוא נטל את עטו לידו, וברטט רשם על פתק את המילה ״הבטחה!״ כאומר – הוא לא יעזוב את המקום ללא הבטחה!

״וכי מי אני שאבטיח?״ התחלחל הצדיק בענותנותו כי רבה, ובמילים רבות החל להסביר לאיש כי אין טעם בהמתנתו במקום – הוא הסטייפלר לא יבטיח.

אך האברך, כשדמעות בעיניו ונפשו מרה לא עזב את המקום. הצדיק חזר שוב ושוב על דבריו. אך האיש במר נפשו עודנו עומד על מקומו, מסרב לעזוב את החדר ללא ההבטחה המיוחלת. כיון שכך, שב הצדיק אל תלמודו ושקע בלימוד… עבר זמן מה, הצדיק נשא עיניו מן הספר – והנה, האברך עודנו ניצב על מקומו.

מה רצונך? מדוע אינך עוזב את החדר? ביקש הצדיק לדעת.

״הבטחה״! חוזרת ונשנית – תחינתו של האברך.

״אין הבטחות!״ רוגז מתגנב לקולו של הצדיק, אינני יכול לתת הבטחות! אך האברך אינו מוותר. הוא נשאר בחדר ממתין – אולי בכל זאת יצליח לקבל הבטחה…

נוכח הצדיק כי האברך שלמולו אינו מוכן לוותר, ועל כן הסיט את כסאו ופנה להמשיך בתלמודו. האברך מר הנפש העז לפסוע בחדר ונעמד מול פניו של הצדיק. הסטייפלר הבין כי לא יוכל להמשיך ללמוד בשלוה בעוד האיש ניצב מולו, ועל כן הרים קולו בצעקה: ״צא מהר מביתי והנח לי ללמוד, וה׳ יעזור לך ובקרוב תיפקד בזרע של קיימא!״ הסטייפלר צעק כה חזק עד כי קולו נשמע אף מחוץ לכותלי החדר, אך צעקה זו ״הבריחה״ את האברך מן החדר – שהרי עתה היתה בידו הבטחה מפורשת כי יפקד בזרע של קיימא…

חלפה שנה ושוב הופיע אותו אברך בביתו של הצדיק. הפעם קרנו פניו מאושר עת הודיע לצדיק על ברית המילה שעורך לבנו בכורו, וביקש בכל לשון של בקשה לכבד את הצדיק בסנדקאות. בנגוד למנהגו באותו זמן – הסכים הסטייפלר להיות הסנדק בברית המילה.

הזמנת הסטייפלר להיות סנדק בברית עוררה את פליאתו של הסב המאושר, הלא הוא אבי האם. הלה, למדן גדול וחשוב, מבני ליטא, אשר לא היה רגיל לשמוע מופתים. ״מדוע מכבד אתה את מרן בסנדקאות ולא אותי, את הסב?״ שאל את חתנו.

״הן בזכות הבטחתו של הסטייפלר זכינו לבן״, השיב האב בשמץ של התנצלות.

חיוך של ביטול הסתמן על שפתיו של הסב. ״לא יתכן! אני עוד אברר את הסיפור לאמיתו!״ ואכן בזמן הברית, פנה הסב אל הצדיק ושאל: ״האם כבוד תורתו הבטיח לחתני כי יזכה לבן? האם כך היו דברים כהויתם?״

הצדיק חייך לסב וסיפר: ״באותו יום בו ניסה חתנך לבקש ממני הבטחה שיזכה להפקד בבנים – ברכתי אותו בברכת הדיוט, ופטרתיו לשלום. אך הוא סרב לעזוב את חדרי, ואף כשפניתי ללמוד – עמד והמתין, וכשראה כי איני נותן דעתי עליו – התיצב למולי. מראה האברך השבור והרצוץ, הפריעני מלימודי. אך, מי אני שאתן לו הבטחה? אולם, הוא הוסיף לעמוד על שלו, עד שנאלצתי להרים קולי ולגרשו מביתי. חשבתי לעצמי: כיצד אגרש אותו מבלי לשבור את רוחו כליל? על כן נאצלתי לגרש אותו בלשון הבטחה… וכשהוא הלך זכיתי ללמוד עד הערב. הגיע הלילה, ובטרם עליתי על יצועי, כשנזכרתי באשר אירע לי היום – נחרדתי: שמא חשב האברך כי הבטחתי לו והוא יסמוך על דברי ויצפה?? – דאגתי. והנה נכנס לחדר בני ר׳ חיים. שחתי באזניו את מועקת נפשי, ולבני היתה עיצה: ״יאמר נא אבא כמה פרקי תהלים, ישטח תפילתו לפני בורא העולם, שיפקוד את האברך בזרע של קיימא״.

״עצתו של בני נשאה חן בעיני. נטלתי איפוא ספר תהלים והחלותי קורא בו, ומכיון שאינני רגיל להרבות באמירת תהלים סיימתי את הספר רק עם אור הבוקר…

״אכן״, פנה הסטייפלר אל הסב, ״לא היה כאן כל מופת, חלילה… השערים נבקעו בזכות התפילה, אבל דע לך שגם אילו אתה היית עושה כן – היה הילד נולד…״

האזין הסב לסיפורו של הצדיק, ״כן, כן, אין כאן מופת… אילו אני הייתי עושה זאת – היה הילד נולד???…״

אך בעצם, אמר הסב, חוץ ממופת הישועה יש כאן מופת אחר מופת גדול ונורא: שיהודי יכול לשבת ולומר את כל ספר התהלים במשך כל הלילה עבור אדם זר, כלום אין זה מופת גדול?

מכאן לא נמסר:

למה אנחנו מתפללים שנים ולא נענים?

הזכות שבידה להחזיר ממות לחיים

כח עצום יש לשמירת הפה, לשמירת הלשון.

בכנס שמירת הלשון בירושלים רבה של העיר רחובות, רבי שמחה הכהן קוק שליט״א, נשא דברים.

החולה שנידון בבי"ד של מעלה

בין הדברים הוא ספר ספור ששמע מרופא באחד מבתי החולים בארץ, וזהו תכנו של הספור:

יום אחד הגיע לבית החולים אדם זקן עם דלקת ראות. היה לו חום גבוה, ונתנו לו אנטיביוטיקה. אט אט ירד החום, ובדיקות הדם החלו להראות ערכים סבירים. כמובן שהחלט לשחררו מבית החולים, ואז שוב עלה החום. התהליך חזר על עצמו – אנטיביוטיקה, בדיקות, מדדים סבירים, החלטת שחרור, ושוב עולה החים.

כך חזר הדבר על עצמו כמה וכמה פעמים, עד שהמערכות בגוף החלו לקרוס. מצבו החל להתדרדר, ונשקפה סכנה מוחשית לחייו.

בצר להם, הציעו הרופאים למשפחה תרופה שעדין לא הוכחה כודאית,

והתרו בהם כמה וכמה פעמים שקים סכון בנטילת התרופה, שכן אין לה יותר מחמשים אחוזים סכי." הצלחה, ואם יהיה כשלון – אין לחולה שום סכוי לחיות.

אחרי התיעצות עם רבנים, החליטו בני המשפחה לתת את התרופה. למרבה הצער התרופה לא סיעה, ואף קרבה את המות. המצב הלך והחמיר, והחולה מת.

אמנם, לא היתה זו ממש מיתה, אלא מה שמכנה בעגה הרפואית – ״מות קליני״. המצב הזה נמשך כמה ימים, כשבני המשפחה ב׳עדוד׳ הצות הרפואי ממתינים ליציאת נשמה.

והנה, בהפתעה גמורה, פתאום פתח המת את העינים וחזר לחיים.

כלם, ובעקר הצות הרפואי, היו פשוט המומים. המת קם לתחי-ה. כעבור כמה שבועות שחרר הזקן מבית החולים.

לפני השחרור, נגש בנו של הזקן למנהל המחלקה, ובקש לשוחח עמו.

״במה אוכל לעזר לך?״ שאל הרופא הבכיר, והבן עמד מחיך ועליז, ואמר: ״רציתי רק להגיד לך תודה, הצלתם את אבא שלי"… הרופא לא הבין מה הוא רוצה ממנו ־ הלא היה כאן נס, הרופאים לא התגברו על המחלה.

הבן נכנס עם הרופא לשיחה, וספר לו ששמע מאביו ממש דקות אחדות לפני כן את הדברים הבאים:

״למעשה נפטרתי מהעולם הזה. הנשמה עזבה את הגוף ויצאה ממנו, ועלתה לבית דין של מעלה. כשהגעתי לשם בקשתי רחמים שיחזירו אותי לחיים. הבטחתי שם שאם אחזיר לעולם הזה, אתקן כמה דברים שעלי לתקן!

אבל אמרו לי בבית הדין שעכשו כבר אין מה לעשות. ׳אלו היית שם, יתכן שבקשתך היתה נשמעת, אבל אתה כבר פה, בעולם האמת, ולהחזיר אותך לשם, זה כבר ספור לא פשוט׳.

פתאום שמעתי שמישהו שעומד מאחורי אומר: ׳אני רוצה ללמד עליו זכות – האם בית הדין מסכים?׳, ובית הדין השיבו שמסכימים. והוא אמר: ׳אני התפללתי עם האיש הזה מדי יום בבית הכנסת במשך שלשים שנה, ומעולם לא ארע מקרה שהוא לא בא בזמן, תמיד הגיע לפני התפלה, עשה את ההכנות, והופעתו והתנהגותו שמשו כסמל וכדגמא לאחרים׳. שמעו זאת בית הדין ואמרו: ׳אכן, זהו מעשה טוב, אך להועיל לו היה יכול רק אם עוד היה שם, בעולם העשי-ה, אבל עכשו שהוא פיה, בעולם האמת, כדי להחזיר אותו לשם אין די במעשה זה׳.

״ועזוב שמע הזקן מישהו מדבר מאחוריו, שם בבית דין של מעלה.

הוא התבונן וראה את רב בית הכנסת שבו היה מתפלל. הרב נפטר כמה חדשים קידם לכן, ובא עכשו ללמד זכות על אחד ממתפלליו. הוא בקש .רשות מבית הדין לומר משהו, וקבל. פתח ואמר: ׳היהודי הזה הגיע בזמן לא רק לתפלות, אלא גם לשעורים. תמירים כסדרם הקפיד להשתתף בכל אחד משעורי התורה, ומעולם לא ארע שהחסיר או אחר׳. השיבו לו בית דין של מעלה: זו באמת המלצה טובה מאד, אבל בכוחה היה לסייע לו רק אלו הוא עוד היה שם, בעולם הגשמי, אבל עכשו שהוא כבר פה בעולם העליון, אין די בהמלצה זו׳.

״ואז אמר הרב: ׳אני מבקש רשות להגיד עוד משהו׳.

״הרשות נתנה לו, וכך אמר: ׳בבית הכנסת ישנם הרבה מתפללים. ומטבע הדברים, כשיש הרבה אנשים ישנן הרבה דעות, והדבר מביא גם לכלל כעס. ישנן מריבות, תככים, ואנשים גם מדברים לשון הרע, רכילות, מזלזלים ופוגעים זה בזה. והאיש הזה, שעומד עתה לדין בפניכם, מעולם לא דיבר.

הוא לא דבר בתפלה, ולא מחוצה לה, לא לשון הרע ולא רכילות, ומעולם לא דבר בגנותו של מישהו׳…

׳״אם כך׳, אמרו בבית דין של מעלה, מדובר במשהו אחר לגמרי. האיש הזה רשאי לחזור לעולם הגשמי. אם הוא לא דבר בתפלה, ולא דבר לשון הרע, הוא זכאי, נניח לו לשוב לשם׳״.

את כל הספור ספר הבן לרופא, והרופא – מנהל המחלקה, רצה לשמע את הספור בעצמו מהחולה, ואחר כך ספר אותו לרב קוק.

וכאן שאל הרב קוק בהרצאתו שאלה: ״קשה לי להבין, אומרים על אדם שהתפלל שלשים שנה בלי לאחר אפלו פעם אחת – וכי אין די בכך? ואם זכיות אלה לא עמדו לו, וכי אין די במה שלמד כל כך הרבה תורה, בקביעות ובעקביות? ומה כן הועיל – השתיקה שלו, שהוא לא דבר לשון הרע ורכילות במקום שאנשים כל כך נסחפים ורוצים לדבר.

למה הזכות הזאת הועילה יותר מהאחרות?

״אלא״, אמר הגר״ש קוק, ״פה שהתפלל שלשים שנה – שר ושבח את הקב״ה, הודה לו מקרב לבו, בקש בקשות, אבל באותו פה גם דבר לשון הרע׳ אין לו כל כך זכות. אפלו שלשים שנה של תפלה, לא מסגלות לשנות את גזר הדין. פה שלמד עשרות שנים תורה, ועשה נחת רוח להשי״ת, וקי-ם את העולם בהבל התורה שיצא מפיו, אבל אם דרכו יצאו גם מלים מגונות על חברים, אם ממנו הוטחו עלבונות, ונאמרו מלים של רכילות ולשון הרע – כל הזכיות לא תועלנה לו ביום הדין.

״רק אם הפה נקי, רק אם הכלי מצחצח ומבריק – התורה והתפלה שעברו בו מסוגלים לעמד לזכותו של האדם בפני הדין. רק מי שנשמר מלשון הרע, יש בידו את הכח להבקיע שערים נעולים״.

והרב סיים ואמר: ״איך יתכן שכל כך הרבה יהודים התפללו כל כך הרבה פעמים את התפלה: ׳ולירושלים עירך ברחמים תשוב, ולמרות הכל המשיח עדין לא בא? איך יתכן הדבר?

אלא מפני שהפה שמתפלל את התפלות הללו לא נקי. יש בו לשון הרע ורכילות, ולכן התפלות שלו לא כל כך חזקות כדי להביא על ידן את מלך המשיח שיגאלנו.

הוא אשר אמר מורנו ורבנו ה״חפץ חיים״: בגלל לשון הרע המשיח לא בא.

הבעיה היא שכולם אהובים, כולם ברורים, כולם גיבורים, כולם קדושים – וכולם פותחים את פיהם…

הגימטריה של המלים ״עבד עברי", אומר רבי נפתלי מרופשיץ זצ״ל, שוה לגימטריה של המלה ״משיח״.

יפה מאד, אבל מה בא הדבר ללמדנו?

כבר אמרנו לעיל, שהמשיח יבוא כאשר יפסיקו לדבר לשון הרע. והיכן נמצאת פרשת עבד עברי לראשונה בתורה? בתחלת פרשת משפטים. ואותיות המלה ׳המשפטים׳ הן אותיות של המלים ״שמט פיהם״. אומר רבי נפתלי: כאשר נקים ״ואלה המשפטים״, דהינו ״שמט פיהם״, אז יתקים בנו ״כי תקנה עבד עברי", שעל ידי שעצר את לשוננו יבוא משיח צדקנו ויגאלנו – את העבד העברי שיצא לחפשי חינם! (רבי שלמה לוונשטיין)

*

בחינוך קלוקל לילד – עוברים על לא תרצח!

[דרך ישרים עם תוספות]

הגר״א היכן מרומז לא תרצח בקר״ש

כתוב בשם הגר״א (בספר קול אליהו) כי בפרשת קריאת שמע נזכר העשרת הדיברות. ׳אנכי׳ – ה׳ אלקינו ה׳ אחד, ׳לא יהיה׳ וכו'. והנה לגבי ׳לא תרצח׳, היכן מצוה זו רמוזה בק"ש?

וביאר שכתוב ׳ושננתם לבניך׳ – כי כל מי שאינו מלמד את בנו תורה כאילו רצחו (ספרי עקב, מו).

בין אם הוא מרגיש בין לא, אבל עובדא היא זו!

וכאותה חיה שמתוך אהבה יתירה היא מחבקת את בנה עד שיוצאת נשמתו – גם זו אכזריות.

הגרי״ש אלישיב, ביאור קושיית הגמרא על מה אבדה הארץ הרי חטאו בג׳ עבירות?

על שאלת הקב״ה (ב״מ פה ע״א) "על מה אבדה הארץ״, אף אחד לא ידע לענות, ורק הקב״ה בעצמו ענה ״על עזבם את תורתי״, ופי׳ חז״ל שלא ברכו בתורה תחילה. והר״ן בנדרים (דף פא ע״א) הסביר שהתורה לא היתה חשובה עליהם כ״כ שיהא ראוי לברך עליה.

ותמוה הדבר, שהרי השאלה היתה בחורבן בית ראשון, שעברו על עבירות חמורות כגילוי עריות, שפיכות דמים ועבדה זרה, כפי שמופיע במפורש בספרי הנביאים, ומה הספק על מה אבדה הארץ?

ועוד – הגמ' אומרת שבית ראשון חרב מפני שהיו בו ג' עבירות, וכאן חז"ל מוצאים איזושהי דקות של 'לא ברכו בתורה תחילה' וחוסר בחשיבות התורה?

מבאר מרן הגרי״ש אלישיב שליט״א (בספרו דברי אגדה כאן בפרשתינו) שהשאלה היתה לא על דור החורבן, שהרי כל אחד היה יכול לענות על זה.

השאלה היתה, מה גרם לכל ההדרדרות הזאת. ופתרונה הוא מכיון שאצל אבותיהם של הדור ההוא לא היתה התורה כל כך חשובה;

ולמעשה, כלפי חוץ אי אפשר היה להרגיש שום חסרון, למדו, התמידו וקיימו ״לא ימושו מפיך״;

אבל אם רוצים למסור את התורה לדור השני, הרי הדור השני לא מקבל את התורה אם בלב פנימה של האב אין התורה חשובה כל כך: וממילא מתגלגלים ויורדים, עד שהגיעו למה שהגיעו בימי חורבן בית הראשון – שזה היה ג׳ עבירות החמורות.

החפץ חיים, אנו מבקשים מה׳ בקשות ולא מגיעים לקחת את מה שבקשנו

החפץ חיים ז״ל (שם עולם ח״א, פרק כ) מביא משל, לאחד שעשה כל מיני השתדלויות, שלח שלוחים ובקשות מגביר אחד והוא בעצמו התחנן לפניו שירחם עליו וילוה לו סכום כסף, והגביר נעתר לו וקבע לו זמן שיבוא מחר בבית המסחר שלו, ואז יקבל את מבוקשו. עבר שבוע ופגש בו שוב שירחם לו וילוה לו, השיב לו הגביר שעדיין הוא לא חזר בו, ובידו לבוא בשעה פלונית ויקבל. והנה לתמהונו שוב לא בא. וחשב הגביר שאותו יהודי לא שפוי בדעתו, שהרי מי מעכב על ידו, אדרבה בא ותקבל.

ואמר החפץ חיים, כך אנו מתפללים ומבקשים ״אבינו מלכנו רחם עלינו, ותן בלבנו… והאר עינינו בתורתך…״ והקב״ה, מלך רחמן, בודאי היה נעתר לו – אבל הוא לא בא!

ומי אשם בדבר? האדם עצמו, שכל הבקשות שלו הוא כמבקש מתוך השינה אינו שומע כלל מה הוא דובר.

בקשתינו על ילדינו

אותו המשל אפשר גם לומר כאשר האדם מבקש ״זרעא דלא יפסוק ולא יבטול מפגתמי אורייתא״, מבקש על ילדיו שלא יתבטלו מהתורה – ולבסוף, מה הוא עצמו עושה? להיכן הוא שולח אותם? איזה חינוך נותן להם?

הוא אינו שומע מה שהוא מדבר! עכ״ד הגרי״ש אלישיב שליט״א.

גדלות אדם כשר וצדיק נמדדת לפי הפירות שלו – בניו ותלמידיו

והנה בפרשת שלח איתא: ״ומה הארץ השמנה הוא אם רזה היש בה עץ אם אין והתחזקתם ולקחתם מפת הארץ והימים ימי בכורי ענבים״ (יג, כ׳).

ופרש״י ז״ל: ״היש בה עץ – אם יש בהם אדם כשר שיגן עליהם בזכותו״.

שואל האדמו״ר מסטמאר – אם אמנם ״היש בה עץ״ הכוונה היא לתור ולבדוק אם יש בה אדם כשר, מה איפוא עניינו של המשך הפסוק: ״ולקחתם מפרי הארץ״?

זאת ועוד, כיצד ניתן להטיל עליהם לבדוק אם יש בה אדם כשר, שהרי זהו ענין המסור ללב?

פעמים כלפי חוץ ייראה האדם ככשר, אולם לא בהכרח שתוכו כברו.

מנין איפוא ידעו מי הוא זה אשר בכוחו להגן עליהם בזכותו?

אלא שנתן בידם אות וסימן מובהק להכיר בטיבו של האדם. מהותו האמיתית של אדם ניכרת על פי התנהגותם של ״פירותיו״, דהיינו בניו ותלמידיו אם הולכים הם בדרך הישר, אות הוא שכשר הוא, אך אם אין הם הולכים בדרך ה', סימן שאין תוכו כברו, ואך כלפי חוץ נראה כצדיק.

וזה שאמר הכתוב: ״היש בה עץ אם אין״ ־ שיראו אם יש בה צדיק שיגן עליה בזכותו וכיצד תדעו זאת ־ ״ולקחתם מפרי הארץ״ ־ צאו וראו את הנהגתם של בניו ותלמידיו, וכך תדעו אם כשר הוא באמת.

האילנות – לפי טיב הפירות

דרש הרה"ק רבי נחום מרדכי מצ'ורטקוב זצ"ל:
"בט"ו בשבט יום [בו רק] חנטת הפרי נוהגים לאכול פירות, ובעצרת שבו הפירות נדונים [ר"ה טז] נוהגים לשטוח אילנות. מה הטעם בזה?

אשר מהנראה שרמזו דבחמשה עשר בשעה שהוא ר"ה לאילנות מביאים פירות היינו השאלה הראשונה לאבות היא מה עשו ואיך השתדלו בחינוך הבנים איך יתראו הפירות הללו, הבנים, האם חינכם בעת חניטתם בדרך הישר לתורה ודרך ארץ? מי יעיד על כך – הפירות, הם הבנים.
ובעצרת בשעה שנדונים על הפירות שוטחים אילנות להראות כי האבות חייבים בזה ויתנו דין וחשבון אם הבנים לא נתגדלו ח"ו לתורה ויראת שמים ועל האבות לתת עין פקוחה לחנכם לתורה ויראה". [ברכת דוד מנדלבוים, טו בשבט עמ' רסח].
ובדרך אחרת קצת, המובא ב'דברי נפתלי' הלברשטאם פ' נשא וז"ל:
"ובזה ראיתי פרפרת נאה בקונטרס מהר"י ט"ב לט"ו בשבט לש"ב הגה"ק מסאטמאר זי"ע שמדייק על המנהג שאיתא במגן אברהם סימן תצ"ד סק"ה שמעמידין בעצרת אילנות בבית הכנסת ובבתים שיזכירו שבעצרת נידונין על פירות האילן ויתפללו עליהם. ולכאורה היה צריך להיות המנהג להעמיד האילנות בט"ו בשבט שהוא ראש השנה לאילנות, ובעצרת שנידונין על פירות האילן היה צריך להיות המנהגלאכול הפירות?
ומתרץ שבט"ו בשבט שהוא ראש השנה לאילן היינו השורש, הם האבות, אנו מזכירין את זכות הפירות, דהיינו הבנים, ולכן המנהג שאוכלין פירות.
ובעצרת שנידונין על פירות האילן שהם הבנים, אנו מזכירין זכות אבות, והוא האילן, ולכן מעמידין אילנות".

חת״ס, להגיד שבחו של אהרן שלא שינה צ"ב החידוש בזה?

ובאמת בפרשת בהעלותך אנו לומדים מאהרן הכהן, עד כמה היה חשוב לו ענין הפירות שלו, ואלו הם בניו בעצם – שילכו בדרך התורה והמצוות.

דאיתא בפסוק, (במדבר ח׳ ב׳) בהעלותך את הנרות אל מול פני המנורה יאירו שבעת הנרות ויעש כן אהרן אל מול פני המנורה העלה נרותיה ופרש״י ״להגיד שבחו של אהרון שלא שינה״.

והקשה החתם סופר מהי המעלה המיוחדת של אהרון ״שלא שינה״ ומהו החידוש בכך.

אלא אומר החתם סופר, דהיה את המנורה והקטורת, לגבי המנורה חז״ל אומרים (שבת •כג ע״ב) דהרגיל בנר הוין לו בנים תלמידי חכמים, וקטורת כידוע זה סגולה לעשירות. א״כ לכאורה אהרון יכל לקיים שניהם, וגם אם לא, הוא יכל פעם אחת לתת לאדם אחר להדליק את המנורה והוא יקטיר את הקטורת [ובכך היה מתעשר],

קמ״ל שבחו של אהרון שאפילו פעם אחת לא שינה מלהעלות את הנרות ולהקטיר את הקטורת תחתיה.

רואים כמה היה חשוב לו חינוך הבנים ולא הלך אפילו פעם אחת להקטיר קטורת.

כמה אנשים מעדיפים 'להקטיר קטורת' – לעסוק בפרנסה, [הן שלו והן לדאוג למקצוע ופרנסה לילדיו] וזה בא על חשבון המנורה – החינוך הטהור של ילדיו?

הגר"א וסרמן והילדים ש'מתו מחמת מלאכה'

מסופר על הגאון רבי אלחנן וסרמן זצ"ל הי"ד שבמהלך ביקורו בארצות הברית סמוך לפרוץ מלחמת העולם השניה הגיע להרבה ערים וקהילות יהודיות בהן פעל לטובת ישיבתו המפורסמת ברנוביץ ביקורו השאיר אז רושם רב באו אליו גם הרבה אנשים לבקש עצה ותושיה בפתרון בעיותיהם שכן ידוע ומקובל היה כגאון בתורה וכאיש צדיק וקדוש

בין אלו שבאו אליו לשאול בעצתו היה גם יהודי אחד מיוצאי גרמניה ושאלתו היתה הואיל ויש לו בן שכבר הגיע לגיל חמש עשרה שנה והגיעה השעה ללמדו אומנות שהרי אמרו חכמינו ז"ל אבות ב ט "יפה תלמוד תורה עם דרך ארץ" ובכן הוא בא לשאול, או יותר נכון בא לומר מה בדעתו לעשות ולבקש הסכמתו של רבי אלחנן.

רבי אלחנן ידע היטב שמכיון שמדובר ביהודי שבא מגרמניה שם היתה מקובלת השיטה של תורה עם דרך ארץ צריכים לדבר איתו בלשון רכה ובגמישות ועל כן פתח ואמר לו אתה בודאי צודק אין ספק שטוב תורה עם דרך ארץ וכל תורה שאין עמה מלאכה סופה בטלה הכל אמת ברם מה דעתך על הענין של הכנסת בנו של אדם לבריתו של אברהם אבינו, האם זו מצוה? ודאי שזו מצוה גדולה הן אמרו חכמינו ז"ל "גדולה מילה ששקולה כנגד כל המצוות שבתורה" נדרים לב והלא כל כלל ישראל עומד על יסוד של בריתו של אברהם אבינו

ואולם המשיך רבי אלחנן בדבריו מה הדין אם קרה חלילה שמתו אחיו מחמת מילה הלא אסור למול אמנם בגמרא יש מחלוקת אם מתו שנים או שלשה על כל פנים אם התברר שישנה חזקה אסור למול זוהי ההלכה וכל כך למה כי כבר מתו אחיו מחמת מילה הרי שאפילו במצוה כה גדולה וכה חשובה אם מתו אחיו מפני שמלו אותם אסור למול את זה שנולד עכשיו ואם אביו כן ימול אותו הוא יעבור עבירה שכן כיצד הולך אדם למול את בנו כשהוא מסכן בזה את חייו

אם כן אמר לו רבי אלחנן הלא לא תאמר שמצות מילה פחותה וקלה מענין זה של לימוד אומנות ומלאכה לבן והיום אנו חיים בדור ובמצב של "מתו אחיו מחמת מלאכה" כאשר שולחים ילד ללמוד מלאכה הוא עלול להתקלקל והנזק שנגרם דומה לפחות לענין של "מתו אחיו מחמת מילה" והלא ראינו בימים אלו שזוהי תופעה שכיחה שבנים מתקלקלים כשהם יוצאים מחוץ לכותלי התורה

כך אמר לו רבי אלחנן אבל היהודי לא קיים את דבריו ושלח את בנו למלאכה וכמה אומלל ומסכן היה אותו האיש כי בנו לא הוציא את שנתו כי באמצע השנה שבה הוציא אותו מהישיבה חלה הבן לפתע ונפטר שהיה כאן בחינת גזירה שיצאה מלפני השליט וכיון שאמר רבי אלחנן שדומה זה למתו אחיו מחמת מילה נתקיים הדבר ביהודי הזה.

[א.ה. ומעשה דומה היה עם הבבא סאלי שבעירו במרוקו הגיעו מהאליאנס ועשו רישום לביה"ס שלהם שהיה רחוק ברוחו מרוח התורה הצרופה, והרב עלה עלה הבימה בשבת והכריז שכל מי שישלח ילדיו לשם לא ישלים שנתו. למחרת ביה"ס נסגר. אף אחד לא העיז לשלוח את בנו לשם. הרב כידוע מעולם לא קילל. רק בירך. אלא שכאן יצא מגדרו כי ידע מה קורה כשישתו ממקום המים הרעים רח"ל.]

וכמה אנו צריכים לקחת מוסר מזה, דהתורה היא לשון הוראה ומלמדת אותנו איך להתנהג ומה לעשות. ובפרט בדור האחרון שהניסיונות הם רבים עד מאוד גם אצל ההורים צריך לדעת ולפחות להשתדל שלא יפגע בילדים. וכמובן שבלי סייעתא דשמיא א״א לכלום, א׳׳כ מן הראוי להתחנן ולבקש מאתו יתברך, ואף כל דמעה עוזרת לזה (כמו שידוע מעשה עם החזו״א) שיזכו ההורים לגדל בנים ובני בנים חכמים ונבונים אוהבי ה׳ יראי אלוקים אנשי אמת זרע קודש בה׳ דבקים.

החינוך לבניו רק על ידי שמחנכו לעשיית המצוות בחביבות ובגישמאק

כתב הרמב׳׳ם (פ״ד מהל׳ חנוכה הי״ב) וז״ל, ״מצות נר חנוכה מצוה חביבה היא עד מאוד״, עכ׳׳ל. והמגיד משנה הביא מקור לזה, ח״ל (שבת דף כג ע״ב): ״אמר רב הונא הרגיל בנר חנוכה הויין ליה בנים תלמידי חכמים״.

והנה כל המפרשים כבר אמרו שדברי המגיד משנה תמוהין מאוד, דלכאו׳ מהו השייכות בין ענין זה דהרגיל בנ״ח הויין לו בנים ת״ח לענין זה דמצות נ״ח חביבה היא עד מאוד, וצריך ביאור. ובקונטרס בעניני ימי החנוכה, להגר״ח קרלנשטיין זצ״ל הקשה כך, ונבאר בהקדם דברי הרב מפוניבז'.

הרב מפונוביז׳ מדוע דווקא בברכת והערב נא, אנו מבקשים על צאצאינו

מרן הגאון רבי יוסף שלמה כהנמן זצ״ל מפונביז׳ אמר, למה דווקא בברכת והערב נא וכו' אנו מבקשים ״ונהיה אנחנו וצאצאינו וצאצאי צאצאינו כולנו יודעי שמך ולומדי תורתך לשמה״?

וביאר בזה, דזהו משום שאם תתקיים בקשת ״והערב נא״ ודברי תורה יהיו ערבים בפינו ובלבבנו אזי גם צאצאינו וצאצאי צאצאינו ימשיכו בדרך זו וילמדו תורה לשמה, עכ״ד.

החביבות של המצוות אצל ההורים משפיעה על הילדים

והיינו משום שכבר נתבאר שהדבר שמשפיע ביותר על צאצאי האדם הוא כשרואים את ההורים שמחים בלימוד התורה וקיום המצוות, ולא להיפך ח"ו.

ביארו וזהו ביאור בדברי הגמ׳ בנדרים דף פ׳ אי, דאיתא שם, דבגלל שאין מברכין בתורה תחילה לכן אין בניהם תלמידי חכמים, עי״ש.

וכן כתב השל״ה הק׳ שצריך האדם להראות חביבות המצוות בפני הילדים, שיראו איך עושה המצוות בשמחה.

מעשה שסיפר הגר״מ פינשטיין, מדוע לא זכו יהודים שמסרו נפש שלא לחלל שבת שבניהם ימשיכו בדרכם

מספרים, שנשאל מרן הג״ר משה פיינשטיין זצ״ל איך ילדי העליה הראשונה של יהודי אירופה שעלו לאמריקה סרו מדרך התורה ר״ל, והה הוריהם מסרו נפשם אף באמריקה על שמירת שב״ק, והפסידו כל פרנסתם בשביל זה?

וענה רבי משה זצ״ל, דזהו מכיוון שאחרי שהאב חזר לביתו מביהכנ״ס בשבת קודש היה מיד מתחיל להתאונן ולבכות על זה שהפסיד עבודתו בגלל ש״ק, וכל השבת עברה מתוך מרירות על גודל ההפסד שהפסיד כביכול בגלל קיום המצוות, ולכן שמירת המצוות הזו לא עברה לבניו, כי רק כאשר הבנים רואים את שמחת האב בקיום המצוות הרי״ז משתרש בקרבם וממשיכים בדרך אבותם עכ״ד.

ושנתתם לבניך – ודברת בם – הול"ל ודברו בם? אלא אם אתה מעונין לשננם לבניך – דבר בם אתה תחילה!

ולמדתם אותם את בניכם לדבר בם – ולמדתם אתם תחילה!

ביאור הבקשה ״ותפתח לבאי באורייתא״ ומיד מבקשים ״ותיהב לי בנין דעבדין רעותך״

וכן יש לפרש ג״כ בתפילת בריך שמיה וגו׳ שאנו מבקשים ״דתפתח לבאי באורייתא ותיהב לי בנין דיכרין דעבדין רעותך״,

והיינו, דלא רק המח שלנו יעסוק בתורה אלא אף הלב שלנו יהיה קשור לתורה, ויהיה בבחינת ״לבאי באורייתא״,

כלומר, דההרגשות שלנו יהיו באורייתא, אזי באמת נזכה שיהיו לנו ״בנין דיכרין דעבדין רעותך״, שהם גם כן ילכו בדרך התורה, ודו״ק.

כעת נבין הקשר של נר חנוכה לבנים ת"ח –

ומעתה, מסיים הגר״ח קרלנשטיין זצ״ל, מכיוון דע״י מצוות נ״ח מתעורר אצל האדם הרצון והתשוקה וחיבוב המצוות, לכן עי״ז הריהו זוכה לבנים תלמידי חכמים,

שהרי הבנים רואים אצלו גודל התשוקה והשמחה בלימוד התורה וקיום המצוות, וזהו גורם גם אצלם שאיפה לזה, ועי״ז הם עולים ומתעלים להיות ת״ח, ודו״ק. עכ״ד דברים הנפלאים והמשמחים.

דברי רבי מיכל יהודה לפקוביץ' ־ עיקר חינוכו של הבן הוא ממה שרואה בבית הוריו

והנה כתב מרן הגרמ״י ליפקוביץ זצ״ל (בספרו אמרי דעת ח״א עמי קסא): צריך לדעת כי עיקר ההשפעה של הבן הוא מההנהגה הכללית שהוא רואה בביתו, וכמו שאמרו (סוכה נו, ע״ב) ״שותא דינוקא בשוקא או דאבוה או דאימיה״ – כל מה שמדבר התינוק בחוץ, הוא ממה שקלט מדבריהם ומעשיהם של אביו או של אמו.

ההתחלה בחינוך הבנים והבנות הוא בהנהגה של ההורים עצמם. אם הורים רוצים שיהיו להם בנים גדולי תורה בעלי מידות טובות, שיהא להם נחת מהם, הרי הם צריכים לעמול ולהשקיע בחינוך עצמם, ומכך יהא להם השפעה טובה בחינוך הילדים. כשהבית מונהג ברוח של פשטות, על יסוד של תורה ומצוות ומידות טובות, נחרט הדבר בלב הילד, אך אם ח״ו מורגש בבית קצת מאוירת החיים של זמנינו – הדבר משפיע גם על הילדים.

ולכן צריך זהירות גדולה בהנהגת הבית, לא יקלטו הבנים והבנות דברים שאינם בתחום שלהם, ושאינם צריכים לדעת מדברים אלו. ובכלל זה צריך להקפיד מאד על כל הנכנס לבית הן בשמיעה והן בקריאה, כי כיום הפרוץ מרובה בזה מאוד, מבית ומחוץ, והדברים פוגמים בטהרת הנפש פגמים אשר מי יודע אם אפשר לתקנם, עכ״ל.

החינוך הטוב ביותר הוא דוגמא אישית

ובספר דרכי החיים מובא, כי יסוד חינוך הבנים והבנות הם מקבלים לפי ההנהגה הכללית מה שהם רואים וקולטים מההורים.

שכל הנהגת הבית הוא שמורגש המידות טובות של ההורים, כמו ששומעים ואומרים להם דקדוקי ההלכות הנוגע לזהירות כגון כל עניני ברכות הנהנין, ובמיוחד ברכת המזון שיהיה בקול רינה ושמחה, וכן שישמע קול לימוד התורה בבית, ושיחת היום שיהיה הכל מעניני הלימוד, שיידעו הקטנים שהעסק של האבא ללכת לכולל ללמוד, וכשהוא בא שיהא שיחתם: האבא בא מהכולל, וכהנה וכהנה, ללמד אותם מידת הוויתור וטובת לב לרצות להטיב לאחרים וכדומה, להרגיל אותם לאהוב הלימוד ושיהיה כל עסקם בתורה וחזרתו בכדי לדעת תוכנם בעל פה (מתוך מכתב בכת״י).

סיפר הגרמי״ל זצ״ל: הגיע אלי אבא והתלונן על בנו בן השמונה שמתנהג כך ועושה כך… אמרתי לו שהבן הזה ישב יחד עם כל המשפחה, וישמעו את האבא מברך ברכת המזון בנעימות מתוך סידור, הדבר ישפיע שכל בני הבית יברכו כך, וזה יעזור לשפר את כל ההנהגה של הבן (כתבי תלמידים).

בהזדמנות אחרת סיפר: זכורני מימי בחרותי, לפני שהיה חדר אוכל בישיבה, היינו אוכלים בבית פרטי, כל אחד היה צריך להוציא ״פתקי׳ מן הכיס שקיבלו מהישיבה ולמסרו לבעל הבית, ופ״א הוצאתי את הפתק בסוף ברכת המזון – יתכן שהיה זה לאחר ״אל יחסרנו״ ־ והשכן, בחור אחר, העיר לי: היי אתה באמצע ברכת המזון… ועד היום נשאר לי הרושם של אותה הערה.

יסוד גדול וחשוב, שישמע קול תורה בבית, ראשית, בשביל האשה, שהאשה מקבלת כח מלראות את בעלה לומד (גם בשנה ראשונה לאחר הנישואין), וביותר, לצורך חינוך הבנים, ולא מספיקה להם הידיעה שהאבא הולך ללמוד בכולל, הם צריכים לראות זאת בעיניהם.

לחנך ולהרגיל את הילדים שכל ברכה תיאמר בקול ולא בלחש, ושיהיה הוא הדוגמא לזה.

החפץ חיים, כל אחד צריך לקבוע זמן לזה למצוות חינוך בניו

אעתיק לשון הסבא קדישא ה״חפץ חיים״ זי״ע שכתב (בסוף ס׳ חומת הדת): ״כשם שמצוה על כל אדם לקבוע עתים לתורה, לשמור זמן ק״ש ותפילה בציבור, ולעסוק ולקיים המצוות הנעשות בציבור וביחיד, כן מצוה וחובה עוד יותר על כל אחד להקדיש עת מעיתותיו לפקח ולהשגיח בחינוך בניו, שיתחנכו בדרך שהלכו בהם אבותינו מעולם והיא שעמדה לנו ולתורתנו שלא נשתכחה תורה מישראל״.

החפץ חיים, חינוך הבנים מתחיל מהמידות של ההורים

ראיתי בספר יסודות הבית, מעשה מהח״ח (עמוד שם), מעשה ביהודי, אשר בא והתאונן בפני רבינו על בנו בן החמש, הממרה את פיו ואינו שומע בקולו. לאחר שבירר רבינו את גילו המדוייק של הילד – פנה אל האב והבהיר בלשון שאינה משתמעת לשתי פנים כי איחר את המועד… ״בכדי לזכות לבן ממושמע, המרווה את הוריו נחת • היה עליך להתחיל לעמול לפני שש שנים!״ – הטעים רבינו, אך האב המבולבל לא ירד לסוף דעתו…

״לפני שש שנים? הלא בני טרם נולד אז בכלל!״ • הוא שאל בפליאה, אך רבינו הנהן בראשו…

״כן!״ – אמר. ״עוד בטרם נולד בנך, היה עליך לעמול על תיקון מידותיך שלך, על התעלותך שלך, ועל בנייתך האישית על אדני היראה! אילו היית עושה כן ־ אזי היה הילד שלך סופג משחר ינקותו ערכים של תורה ויראה, של כבוד וצייתנות, ואף את חינוכו של הילד בשנות חייו הראשונות – מה לך כי תלין?"״.

ואמנם, נקודה זו צריכה להיות ברורה לכל הורה, למעלה מכל ספק. אם יתחיל במלאכת החינוך בהגיע בנו לגיל בו הוא כבר מבין ובר־דעת – קטנים הם סיכוייו להשיג את מבוקשו ולראות נחת אמיתית מהבן הלזה… בכדי לחנך באמת, בכדי לראות נחת ולמצוא קורת רוח בהנהגתו של הבן – צריכים ההורים להגיע אל פרק ההורות בחייהם כאשר הם עצמם כבר בנויים לתלפיות!

הגר״ח זיציק, על קמצא ובר קמצא ־ ביאור מה אשם קמצא ובדברי המהרש״א בזה.

הגמ׳(בגיטין נה ע״ב) מספרת מעשה שבשביל שני בני אדם חרבה ירושלים, שם האחד קמצא ושם השני בר־קמצא,

 והיה אדם אחד שעשה משתה ושלח לקרוא לכל גדולי העיר, ובכלל זה שלח לקרוא לידידו קמצא שהיה אוהבו, והשליח טעה והזמין את בר־קמצא שהיה שונאו, וכשבעל הבית בא ומצא את בר־קמצא שונאו יושב שם, שאל אותו מי הזמינך והרי אתה אויבי, התחיל בר־קמצא להפציר בו שיניח לו לישב והוא ישלם לו את כל דמי הסעודה, ובלבד שלא יביישנו, ולא הסכים, ולקחו והוציאו לחוץ, אז אמר בר־קמצא, כיון שישבו שם כל החכמים, שתקו ולא מיחו, הלך והלשין לפני המלך שהם מרדו בו, ובא המלך והחריב את ירושלים ואת בית־המקדש.

ומפרש המהרש״א שם: ״אפשר שהיה זה אב ובנו, ואחרי שהאב קמצא היה אוהבו של המזמין, חשב וסבר הבן בר־קמצא שהבעל הבית הזמין גם אותו, שמבקש גם אהבתו, ולעשות שלום עמו, ולכן בא גם הוא אל הסעודה״.

ויש לשאול ולהבין, אם כן, למה אשם האב קמצא, שגם אותו מונים לגנאי, שעל ״קמצא ובר־קמצא חרבה ירושלים״? למה מגיע לו הגנאי הזה לדורות, להשוות אותו לבנו החוטא ולצרפם יחד עם העלבון הזה?

אלא משמע מכאן, מבאר הגר״ח זייצ׳יק זצ״ל (מעיני החיים מקץ), כי כן מגיע לו לקמצא האב, שיצא ממנו בן כזה שלבו מרשה לו לילך לבדות עלילת־שקר על כל חכמי ישראל וללכת להלשין לפני המלך ולהביא על ידו חורבן עמנו, חורבן בית מקדשנו, להיות נוקם ונוטר לא רק על איש פרטי אחד, אלא על עם ישראל כולו, שאליו הוא משתייך.

וכי לא היה לו לכבוש את כעסו ולהבליג על עלבונו?

ואשמתו של האב קמצא היא, שלא חינך את בנו כראוי, שלא הקפיד לתת לו חינוך מוסר, ואולי עוד יותר מזה – שאולי לא ראה בבית מידות טובות מאביו, לא ראה לנגד עיניו דוגמה של אב מוסרי בהנהגתו בבית ומחוצה לו, ולכן הרחיק הבן את עצמו יותר ויותר, ונשתרשו בו מדות, עד שבשעת נסיון של עלבון הפך הקערה על פיה ולא שלט על עצמו ועל יצר הנקמה המתוקה,

וכדאי היה לו לעולל חורבן על עם ישראל ומקדשו, ומסוף המעשה מתברר מי היה, שכנראה גם לפני כן היה רע ושנוא על הבריות, ולא לחינם היה בעל הסעודה שונא אותו, שהסתבך אתו, והגורם הראשון היה האב קמצא.

ובספר ילקוט ״מעם לועז״, פי׳ על מגילת איכה, כותב באופן כזה בשם ספר ״האדרת והאמונה״: ״והטעם שגם קמצא נזכר כאן לגנאי, שהיה אביו של בר־קמצא, מקמצנותו לא חינכו כראוי, שאילו חינכו היה יודע שאין ללחום לחם עם רע עין, ומיד היה מסתלק מן המשתה ולא היה גורם לכל החורבן״.

בדרש משה, אין מספיק לסמוך על מה שהבן רואה אלא צריך להוסיף ולחנך את בניו

בדרש משה (פרשת תולדות) כתב הגאון ר׳ משה פיינשטיין זצ״ל: צריך להשתדל בכל הכח לחנך את הבנים, ולא לסמוך ע״ז שמכיוון שרואה הבן את המעשים טובים של האב והאם כבר ממילא יתחזק בדרך הטוב, – אלא צריך להשגיח ולעמול על זה בא הרף… ובא שום היסח הדעת!

ובזה נראה לפרש מה שהדגישה התורה על יצחק אבינו שהיה דומה לאברהם אבינו, והוא בן של מי שהכיר את הקב״ה לכל העולם וכ״ש לבניו, – אף על פי כן, אין יצחק בטוח בבניו, שהרי יצא ממנו יעקב ועשיו. כי אחר כל השבח הזה עלול לצאת ממנו עשיו, – בי בחינוך צריך לעמול בל הזמן בא היסח הדעת!

ביקש יעקב כשלווה היינו שחשב שכבר שוב אינו צריך לדאוג בחינוך ילדיו

ובפרשת וישב כתב, ״ביקש יעקב לישב בשלוה קפץ עליו רוגזו של יוסף״ (רש״י בראשית, לז, א).

נראה, שודאי הקב״ה רוצה בשלוות הצדיקים, שהנאה להם, והנאה לעולם, אבל הכוונה כאן לענין חינוך והלימוד לבנים, שיעקב חשב שאינו צריך שוב לדאוג עבור חינוך בניו שהם כולם בחירי ה׳ וצדיקי עולם שהקב״ה משתבח בהם • וקפצה עליו רוגזו של יוסף – שמזה אנו רואים, שלעולם, אפילו בבנים הגדולים ביותר בעולם, והצדיקים ביותר, צריך האב שלא להסיח דעתו מהם, ולהורותם איך להתנהג!

שנזכה בעזה״י לחנך את ילדינו בדרך התורה והמצוות, בטהרה ובקדושה!

הח״ח למען ידעו דורותיכם, העיקר הוא לימוד דרכי אבותינו

בפסוק איתא ״בסכת תשבו … למען ידעו דרתיכם כי בסכות הושבתי את בני ישראלי׳ (ויקרא כג, מב-מג). פתח בלשון נוכח – ״תשבו", וסיים בלשון נסתר – ״את בני ישראל״. היה לו לומר ׳הושבתי אתכם׳.

אמר רבינו ״החפץ חיים״: עיקר התכלית והתועלת שבלימוד דברי ימי עמנו הוא ללמוד מדרכי אבותינו ולצעוד בעקבותיהם ובדרכיהם. ״צאי לך בעקבי הצאן ורעי את גדיותיך על משכנות הרועים״ (שה״ש א, ח).

לכך רמז הכתוב: ״בסוכות תשבו״ – קודם כל האבות עצמם צריכים לשבת בסוכות ולקיים את המצוה כהלכתה. "למען ידעו דורותיכם" – כי בקיום המצוה על ידי האבות יש משום ענין ותועלת גם לבנים הבאים אחריהם.

״כי בסוכות הושבתי את בני ישראל״ ־ כשהבנים רואים את אבותיהם, ״בני ישראל״, מקיימים את המצוה, מהם ילמדו וכן יעשו וינהגו (הח״ח חייו ופועלו).

כאשר החלו מורים חדשים להנהיג את לימוד ההיסטוריה וללמד ילדי ישראל את תולדות עם ישראל שלא על פי דרך התורה, הוכיחם רבינו ח״חפץ חיים״ ואמר:

הנה, גם התורה עצמה ציותה להודיע לדורות הבאים את ענין הסוכות שישבו בהן בני ישראל בעת שיצאו ממצרים – ״למען ידעו דורותיכם כי בסוכות הושבתי את בני ישראל בהוציאי אותם מארץ מצרים״.

ברם, צא ולמד את אופן הלימוד שציותה עליו התורה ־ ״בסוכות תשבו שבעת ימים״. רק אם תשבו בעצמכם בסוכות, אתם ובניכם, אזי תגיעו לידי כך שדורותיכם הבאים ידעו את כל הקורות את בני ישראל בצאתם מארץ מצרים. אך אם לא תקיימו את מצות הישיבה בסוכה, לא יועילו כל הלימודים וכל הסיפורים אודות חג הסוכות.

וכך הוא הדבר בכל ענין וענין ממצוות התורה. רק על ידי קיום התורה והמצוות יהא אפשר לחנך את הדורות הבאים, ולא על ידי סיפורים ומעשיות ריקים מתוכן (מעשי למלך).

*

כל מה שה' עושה לטובה

 [כמה מאמרים מהרב גלינסקי]

במדרש (דברים רבה ב, כב) אמרו, מהיכן זכו ישראל לפרשת קריאת שמע, ממתן תורה.

הקדוש ברוך הוא אמר: שמע ישראל "אנכי ה' אלקיך" (דברים ה),

וישראל אמרו: "ה' אלקינו ה' אחד" (דברים ו, ח),

ומשה רבינו אמר: "ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד".

צריך להבין במה שונים דברי ישראל מהדברי ה', ומה הוסיף משה עליהם?

ובאר ה"כתב סופר" זצ"ל שחייב האדם לברך על הרעה בשמחה כשם שמברך על הטובה (ברכות נד ע"ב), כיון שכל מה דעביד רחמנא, לטב (ברכות ס ע"ב), ולעולם הבא אכן נאמר רק "הטוב והמיטיב" (פסחים נ ע"א), כי נשכיל להבין שהכל לטובה.

במצרים ראו את מדת הדין מתוחה עליהם, בקשי השעבוד. בגאלתם, ראו את מדת הרחמים.

ואמר: "אנכי ה' אלקיך", מדת הרחמים הרמוזה בשם ההוי"ה ומדת הדין הרמוזה בשם אלקים (ברכות ס ע"ב), "אשר הוצאתיך מארץ מצרים מבית עבדים". והבינו למפרע שגלות מצרים היתה לשם צרופם וזכוכם, כמו שנאמר (דברים ד, כ) "ויוציא אתכם מכור הברזל ממצרים", כדי שיהיו ראויים לקבל התורה [שנקנית על די יסורים מזככים (ברכות ה ע"א)], וגם מדת הדין נובעת ממדת הרחמים.

הבינו, ואמרו "ה' אלוקינו, ה' אחד", הכל נובע רק ממדה אחת, היא מדת הרחמים. כי הרע נצרך לטוב, וסוף מעשה במחשבה תחלה.

ועל זה ענה משה: "ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד". כלומר, לא רק במצרים היה כן, אלא כל הנהגת דין שורשה במדת הרחמים.

ו"חסד ומשפט אשירה, לך ה' אזמרה" (תהלים קא, א). אם חסד אשירה ואם משפט אשירה, כי הכל בפעלת מדת שם ה', הכל נובע מגודש רחמים וחסדים.

ה' משפיע טוב – אך גובה ממנו את חובנו!

וזהו שאמרו (ברכות ד ע"ב) שהאומר "תהלה לדוד" שלוש פעמים ביום מבטח לו שהוא בן העולם הבא, משום שנאמר בה "פותח את ידך ומשביע לכל חי רצון" (תהלים קמה, טז). ויש לכוון בו, ואם לאו חוזר ואומרו (ארח חיים נא, ז).

ופרש ה"מצודות", שה' משביע בהם רצונם ותאותם.

ותמה הגאון רבי חיים קנייבסקי שליט"א, שהרי עינינו הרואות שאנשים רחוקים מהשגת תאותם ומלוי רצונם, ואיך נתן לומר שהקדוש ברוך הוא משביע לכל חי את רצונו??

ותרץ, שהרי אמרו בגמרא (ערכין טז ע"ב) שכל יסורים, ולו הפעוטים ביותר, יש בהם כפרת עוון. אפילו הושיט ידו לכיס לטול שלוש מטבעות, ועלו בידו שתים.

מעתה נבין, שהקדוש ברוך הוא אכן משביע לכל חי רצונו, אבל גובה משפעו לכפרת עוונותיו ולתשלום חובותיו.

משל לניכוי החוב –

משל למה הדבר דומה, למלך שהכריז ביום גנוסיא שלו, שכל מי שיבוא לפניו, יקבל עשרה דינרי זהב.

היה שם אדם, שהיה חייב למלך תשעה זהובים. בא לפני המלך, וקבל זהוב אחד בלבד. האם נאמר שקופח, שנקמו בו על חובו? ודאי שלא. גם הוא קיבל עשרה זהובים, אלא שתשעה מהם ניכו לו בחובו. והלא כבר אמרו (סנהדרין ז ע"א) שמי שיצא חייב בדין, ונטלו ממנו גלימתו, ישורר בדרכו, כי שלם חובו!

וכך פרש הגר"א זצ"ל את הכתוב: "הודו לה' קראו בשמו הודיעו בעמים עלילותיו" (דברי הימים א טז, ח), שזו הודאה על חסדו הגדול שמעניק לאדם טובה, וגובה ממנה בחובו!

וכמעשה שהיה.

ח"חפץ חיים" זצ"ל פגש בתלמידו שיצא לעסקי מסחר וההצלחה לא האירה לו פנים. התענין: "מה נשמע?"

נאנח התלמיד: "מה אומר לכם, רבי – יותר טוב לא היה מזיק!"

"מנין לך", השיבו ה"חפץ חיים". "לי אין ספק בכך, שיותר טוב היה אכן מזיק. שאם לא כן, היה טוב יותר!"

משל למה הדבר דומה, לילד שחש במעיו והרופא הורה למנע ממנו כל מאכל במשך יממה שלמה. כל אותה עת ניטש קרב בינו לאביו.

הוא הושיט יד, והאב לקח. הוא בכה והתחנן והאב לא שעה. בגלל אהבתו, בגלל דאגתו, בגלל רחמנותו, עבור טובת בנו!

ועל כך אמר רבי איצלה פטרבורגר זצ"ל: בכל ביקר מודים אנו לבוראנו בשם ובמלכות "שעשה לי כל צרכי". והלא אף ספק ברכות, להקל. וכאן, אין שום ספק: מה שיש לי, ואף מה שאין לי, הכל בכלל "כל צרכי"!

מדוע? או כדי למרק עוונות, או כדי שנבקש, וניצור תלות בבורא!

וכפי שמסופר על צדיק אחד, שבוסס ברפש חוצות בנעליו הקרועות, הרטיבות חדרה, הקור הקפיא – ולפתע הושלמה המלאכה: הסוליה נתקה בשלמותה ושקעה בבוץ…

נשא עיניו למרום, ואמר בשברון לב:

"רבונו של עולם, אבקשך, אנא, אחד מן השנים: או שתתן לי נעלים, או שתתן לי שכל להבין שאיני צריך נעלים –

אבל אם לא זה ולא זה, עלולה חלילה לעלות בלבי טרוניה. אל תביאני לידי נסיוך…

ואנו, הרי שכל אין לנו. נבקש, לפחות, שיהיו לנו נעלים…

ולכן ההמשך – ואהבת את ה' אלקיך!!

"ואהבת את ה' אלהיך" (דברים ו, ה), זו מצות עשה מן התורה (ספר המצוות, מ"ע ג), וכל אדם מישראל מחייב בה. ושאל הגאון רבי עקיבא איגר זצ"ל איך אפשר לתבוע מכל אדם אהבת ה', בכל לב ומאד!

והשיבם: איך לא? הלא הכתוב אומר: "כמים הפנים לפנים", כפי שהמים משקפים בבואת המתבונן בהם, "כן לב האדם לאדם" (משלי כ', יט). אם כן, כשם שה' אוהבנו כך יש לנו לאהבו. ולפיכך מסימים ברכת קריאת שמע ב"הבוחר בעמו ישראל באהבה". כי בהכרתנו בכך נוכל לקים כדבעי מצות אהבת ה' הסמוכה.

ואלו היה לנו מושג כמה אוהב הקדוש ברוך הוא כל יהודי, היינו נשרפים באהבתו!

ובאותו ענין, תמה הגאון ה"בית הלוי" זצ"ל: הן "כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם", מדוע אפוא שונא הגוי את היהודי יותר משהיהודי שונא את הגוי?

והשיב: האמת היא, שהוא שונאו באותה מדה.

אלא מאי, בכל יהודי יש איזו שהיא מדה של "גוי", ואותה מדה אינה משתתפת בשנאת הגוי.

אבל באף גוי אין שמץ מן היהודי, ולכן שונא הוא את היהודי בכל מהותו…

ובכל זאת – כיצד שייך לאהוב את רוצחו וגוזלו??

"ואהבת את ה' אלקיך בכל לבבך ובכל נפשך" (דברים ו, ה). ודרשו (ברכות פ"ט מ"ה), אפלו הוא נוטל את נפשך.

לא מובן: איך אפשר לדרש מהאדם שיאהב את רוצחו?

"ובכל מאדך", בכל ממונך (שם). איך אפשר לדרוש שיאהב את חומסו? –

אבל נספר ספור מן הגמרא (סנהדרין לט ע"א): אמר לו כופר לרבן גמליאל: אלוקיכם גנב הוא. דכתיב: "ויפל ה' אלוקים תרדמה על האדם ויישן ויקח אחת מצלעותיו ויסגיר בשר תחתנה. ויבן ה' אלקים את הצלע אשר לקח מן האדם לאשה, ויבאה אל האדם"] (בראשית ב, כא) ־

אמרה לו בתו של אותו כופר, לרבן גמליאל]: הניחני, ואענה לו.

אקורה לאביה: צריך לפנות למשטרה. אמר לה: מדוע?

ענתה: שודדים תקפונו הלילה. גנבו גביע כסף, ושכחו אצלנו גביע זהב-

אמר לה: הלואי ויבואו כל לילה!…

אמרה לו: וכי לא כדאי היה לו לאדם הראשון שנטלו ממנו צלע אחת, ונתנו לו שפחה לשמשו?!

אף כאן, עלינו לדעת שאהבת ה' אותנו גדולה ועצומה. ולא בכדי, לפני שאנו מזכירים מצותנו לאהיב את ה' בכל לב נפש ומאד, מקדימים אנו: "אהבה רבה אהבתנו, חמלה גדולה ויתרה חמלת עלינו, ברוך אתה ה', הבוחר בעמו ישראל באהבה", ואם כן – אמר הגאון רבי עקיבא איגר זצ"ל – הלא "כמים הפנים לפנים, כן לב האדם לאדם" (משלי מ, יט). כפי שהמים משקפים את בבואת המסתכל בהם, כך לב האדם משקף את רגשות הזולת כלפיו. ואלו היה לנו מושג כמה הקדוש ברוך הוא אוהבנו, היינו נשרפים באהבתו!

אם כן, מדוע הוא מיסרנו? אדרבה, משום אהבתו!

כדי לשפר דרכינו ולהנחילנו שכר עצום ורב, בגדר נטילת כלי כסף ונתינת כלי זהב תמורתו!

לדעת הפמ"ג (מצות עשה יז), זו מצות עשה מן התורה: לצדק הדין על כל מאורע ויחשוב כי הכל לטובתו, שנאמר (דברים ח, ה): "וידעת עם לבבך כי כאשר ייסר איש את בנו ה' אלוקיך מיסרך".

וכל אדם, צדיק או בעל תשובה, שמהרהר אחר המאורעות [וחושב] שאינם לטובתו, עליו הכתוב אומר (הושע ז, טו): "אני יסרתי [ועל ידי כך] חזקתי זרועיתם, ואלי יחשבו רע". אמר הקדוש ברוך הוא: אני שלחתי להם יסורים בעולם הזה כדי לחזק זרועותם לעולם הבא, ואלי יחשבו רע (עבודה זרה ד ע"א), היה להם לחשב "כי את אשר יאהב ה' יוכיח" (משלי ג, יב).

איך מגיעים לזה? להודות לה' – מתוך הבנה שהכל לטובתנו!

"יראי ה' הללוהו, כל זרע יעקב כבדוהו" (תהלים כב, כד). פרש המלבי"ם:

יראי ה' יהללו, וכל ישראל ישמעו הלולם. ומי הם יראי ה', כך נאמר: "יברך את בית לשראל יברך את בית אהרן, יברך יראי ה'" (תהלים קטו, יג), ולא נאמר בהם 'בית'. גם יעקב אבינו לא בקש אלא "לתם לאכול ובגד ללבש" (בראשית כת, כ), ולא בית!

ואמרתי: "קול רנה וישועה באהלי צדיקים" (תהלים קיח, טו). אין להם בית, אלא אהל ארעי, והם מרננים!

ברכת השלום של הבריסקר'ב לח"ח

וידוע הספור: יהודי תושב ראדין בא לפני ה"חפץ חיים" זצ"ל, לבקש ברכת הדרך. עומד הוא לנסוע לבריסק לרגל עסקיו, ומבקש ברכה להצלחה.

בקשו: "כשתהיה שם, תעלה לבית הרב, הגאון רבי חיים מבריסק זצ"ל, ותמסיר לו דרישת שלום ממני".

כעבור זמן, הבחין ה"חפץ חיים" באותו יהודי. מן הדין, שהלה יבוא לקבל ברכת שלום כפי שבקש ברכת פרדה. אבל ה"חפץ חיים" לא נטר ולא הקפיד. פנה אליו בברכת "שלום עליכם" לבבית.

"עליכם השלום", ענה בשפה רפה, בקש להתחמק, לקצר במפגש. ה"חפץ חיים" לא נרמז: "הייתם אצל הרב?"

"כן", הפטיר. "ומסרתם דרישת שלום, כבקשתי?" "כן", השיב קצרות. "ומה ענה?"

הו, מזה בקש לחמוק! לכן לא נגש להתברך. הרי זה מביך כל כך! "לא בדיוק הבנתי", מלמל.

"ברכות יחולו על ראשך! הזוכר אהה את דבריו?!"

זהו, שהוא זוכר במדיק! הבין שאין לו בודה: "הוא בקש ממני שאמסור דרישת שלום בשמו לכל חסרי הבית בראדין, ומאחל לעצמו הרב, איני יכול לחזור על המלים!"

"מאחל לעצמו, מה?!" דחק בו ח"חפץ חיים". הלה עמד על סף התיפחות: "שיראה את הרב… רץ יחף, וטוען אבנים על כתפיו"…

מחזה שכיח באותם ימים, לראות אסירים יחפים שנדמו לעבודת פרך, והנוגשים טוענים עליהם אבנים ומריצים אותם בעבודות כפיה לסלילת דרכים…

"כך אמר? כמה נפלא! הנני ואסביר לך מה אמר –

הידעת מי הם מחוסרי הבית? דוד המלך אמר בהלל: וברך את בית ישראל, יברך את בית אהרן. יברך יראי ה', הקטנים עם הגדולים. הרי שליראי ה' אין בית. שתמסיר אפוא דרישת שלום ליראי ה' שבראדין, הקטנים עם הגדולים!"

כמה נפלא! "ומה שאמר על הרב?"…

"אה! מייחל הוא לבוא הגאלה ולבנין בית המקדש במהרה. הרב מבריסק הוא לוי, ואני כהן. מייחל הוא לראותני מכהן ככהן גדול. רץ בבית המקדש בעבודת הקדש כשרגלי יחפות ואני לבוש בשמונת בגדי הכהונה הגדולה, בהם אחוז החשן בשרשראות זהב המשתלשלות מאבני השוהם שעל כתפי הכהן!"…

ליראי ה' אין אפוא בית –

"כך היא דרכה של תורה: פת במלח תאכל ומים במשורה תשתה, ועל הארץ תישן" (אבות פ"ו מ"ח. "הוי גולה למקום תורה" (אבות פ"ד מי"ד) – והם המהללים! כי מבינים הם, שהכל לטובתם!

בהבנה, אין די יש "לראות" את העוה"ב!!

גם מי שמבין שכורתים חלילה את רגלו שפשה בה הנמק כדי להציל את חייו, יצטער ויתאונן. למרות שיודע הוא שהדבר לטובתו.

רק אם הרווח המעותד והתועלת הצפויה חיים ומוחשיים לנגד עיניו, בבחינת: "איזהו חכם, הרואה את הנולד" (תמיד לב ע"א), כניצב נכחו, לנגד עיניו, רק הוא מסגל להודות ולרנן.

ולכן זו סגולתם של יראי השם. וכמו שאמרו ש"יראה" אותיות "ראיה", וכמבאר בהג"ה בריש השלחן ערוך כי על ידי "שויתי ה' לנגדי תמיד" (תהלים טז, ח) משיגים יראת שמים. בגדר "ראשית חכמה, יראת ה'" (תהלים קיא, י).

ובתכונה זו של ראיה מוחשית, רואים שהכל לטובה, ומגיעים לדרגת "השמחים ביסורים, עליהם הכתוב אומר (שופטים ה, לא): ואהביו כצאת השמש בגברתו" (שבת פח ע"ב). כי "שמש, צדקה ומרפא בכנפיה" (מלאכי ג, כ), ו"בגבורתו", בעת שליטת הדינים וחלות היסורים, רואים הם את ה"שמש" והחסדים!

כך חי רשב"ג –

ושנינו (שמחות פרק ח), 'וכאשר הוציאו את רבן שמעון בן גמליאל ורבי ישמעאל כהן גדול להריגה, היה רבי ישמעאל בוכה.

אמר לו רבן שמעון בן גמליאל: אברך, בשתי פסיעות אתה נתון בחיקם של צדיקים, ואתה בוכה?

אמר לו: וכי אני בוכה על שאנחנו נהרגין, איני בוכה אלא שאין אני יודע על מה אנו נהרגין!

אשרי האדם שערך חשבה נפשו, ואינו יודע על מה עליו לשוב בתשובה –

אבל איזו השקפה, איזו ידיעה מוחשית: "בשתי פסיעות אתה נתון בחיקם של צדיקים!"

שהרי הכריזו במרום, שהרוגי מלכות אין אדם יכול לעמוד במחצתם בעולם העליון (פסחים נ ע"א)!

ולפיכך מצינו, שכשהוציאו את רבי עקיבא להריגה, והיו סורקים את בסרו במסרקות של ברזל, קרא קריאת שמע, לקבל על עצמו צווי: "ואהבת את ה' אלוקיך בכל נפשך", אפילו נוטל את נפשך (ברכות סא ע"ב) –

לא הארורים האלו נוטלים נפשו, שאינם אלא שלוחים –

וספר הגאון רבי ישראל גוסטמן זצ"ל, שכאשר הגרמנים הצוררים הוציאו את הגאון בעל ה"מרחשת" זצ"ל, הי"ד, להריגה, העמידוהו בככר העיר והכוהו בקתות רוביהם, והיה מצעק כנגדם: "אין לכם שום שליטה וכוח אפלו על נמלים, הכל מרצון הבורא ברוך הוא ומגזירתו שגזר במרומים", העצימו מכותיהם בחמת זעם, והוא קורא לעומתם: "אין בכחכם לעשות לי מאומה, הכל בגזרת עליון, ואני מקבל גזרתו באהבה", עד שיצאה נשמתו בטהרה! וזהו שאמרו (ברכות שם) שיצאה נשמת רבי עקיבא ב"אחד", הינו בהכרזה שאין עוד מלבדו יתברך!

אבל בתלמוד הירושלמי (סוף ברכות, הובא בתוספות סוטה לא ע"א) ספרו, שכאשר סרקו בשרו במסרקות של ברזל הגיע זמן קריאת שמע, והחל לקרא קריאת שמע וצחק! אמר לו טורנוסרופוס הרשע: זקן, או מכשף אתה [ובכשפיך אינך חש ביסורים] או מבעט ביסורים אתה [מה שקרוי: מזוכיסט].

אמר לו: תפח רוחו של אותו רשע, לא מכשף אני ולא מבעט ביסורים, אלא ראיתי שלא הוסחה דעתי מאהבת בוראי אפלו כשהוא נוטל את נפשי, לכן אני קורא קריאת שמע וצוחק! לא הספיק לסיימה, עד שיצאה נשמתו.

לצחק ־ בכאלו יסורים?!

אבל כבר אמרו (בראשית רבה סב, ב) שהקדוש ברוך הוא מראה לצדיקים בעת פטירתם את השכר המעתד להם, "ונפשם שבעה, והם ישנים"!

ומצאתי לזה הגדרה נפלאה ב"חובות הלבבות" (שער התשובה פרק י): "מי שרוצה להגיע לרצון בוראו, יכנס מן הפתח הצר שיכנסו ממנו החסידים הסובלים" –

וחשבתי: למה הדבר דומה, לפלגת צבא שהצטיינה במלחמה, כבשה את ערי האויב והביאה תהילה.

אמר להם המלך: "מחר, בין השעה שמונה לשמונה ועשר דקות יפתחו שערי חדר האוצרות. חיילי הפלגה יורשו לבוא, ולחפון ככל אשר יוכלו שאת!"

עלו החיילים לארמון, ונצטוו להמתין בטרקלין. כלם המתינו בדריכות, צפו לצלצול האורלוגין. אחד מהם היה חובב אמנות, ידען ובקי. אורו עיניו למראה יצירות האמנות, פרי מכחולם של גדולי הצירים, לא שבע מראות, אף לא שמע את צלצול השעון ולא ראה את נהירת החברים.

לפתע ננער, והוא לבדו בטרקלין! מהר לכוון חדר האוצרות, אך אבוי, כבר שמונה ותשע דקות. תשע וחצי, ודלתות הענק המשורינות החלו להסגר – זנק, ונדחק. ברגע האחרון, בשניה האחרונה. נחבל בכתפיו, נחבל בברכיו, בקושי השתחל –

אבל הצליח, נכנס לחדר האוצר! – האם הוא מתיסר, או שמח?!…

כך הנסרק במסרקות ברזל – אך נדחק מן הפתח הצר של החסידים הסובלים – לא ישמח??

כיצד ניתן לשמוח בייסורים??

נרחיב ונתבונן בדברי הגמרא (שבת פח ע"ב, גטין לו ע"ב, יומא כג ע"א): "תנו רבנן, הנעלבים ואינם עולבים", זה מובן. מקבלים באהבה את העלבונות, ואינם משיבים עלבון תחת עלבון, מדרגה נעלה היא. וכן: "שומעים חרפתם, ואינם משיבים". ועוד: "עושים מאהבה", גם זו מדרגה גבוהה.

אבל מהו: "ושמחים ביסורים, עליהם הכתוב אומר: "ואהביו, כצאת השמש בגברתו" (שופטים ה, לא) – לקבל יסורים באהבה, מובן. אבל לשמח בהם? לרקוד?! על מה ולמה!

אז אספר מה ששמעתי על זה בנובהרדוק –

מעשה באדם שפנה לחברו אמר: "שמע נא, הזדמנה לידי עסקה מוצלחת. הזדמנות שאינה חוזרת! פלוני מוכר שלושים דונמים באזור המתפתח של העיר בעשרה מיליוני שקלים. שמונה, במזמנים. מיד ליד מוכרים אותם בעשרים. יש לי שלושה, תוסיף חמשה, ונקנה. נתחלק ברוחים".

ענה הלה: "איני סוחר קרקעות, איני מבין בטיבן. חמשה מיליונים הם כל חסכונותי לעת זקנה, מוושקעים בבנק ומניבים רווחים צנועים, גימלה חודשית. אבל אם אתה מבקשם כהלוואה בהתר עסקה, ומבטיח להכפיל את הסכום בתוך שנה, אני מסכים".

מזל וברכה. הלכו לבנק ובצעו העברה. במשך שנה הצטמצם, לא הגיעה הגימלה מהבנק. כעביר שנה התיצב בבית ידידו, התענין מתי ילכו להפקיד בבנק את הקרן הכפולה.

"טוב שבאת", קדמו בברכה. "כבר חשבתי ללכת אליך" – "לא היית צריך לטרוח" –

"למה, זו לא טירחה. הנה האשורים על רכישת הקרקעות" – "אמרתי לך שאיני מבין בזה. אמרת שאתה מוכרם מיד ליד במחיר כפול" –

"ודאי, הקרקעות האמירו שם פי שלושה!" "נו?"

"זו הנקודה. בדיוק השטח הזה הופקע" ־

"מה פרוש 'הופקע'?"

"הופקע, פרושי, שהוא מיועד לצרכי צבור. גינה, אתה מבין. בית ספר, כאלו דברים" – "אני לא מבין. דבר ברור, כמה שוות הקרקעות?" "מאומה".

"בשמונה מיליון". "בשמונה מיליון". "ולא ידעת זאת". "שכחתי לברר".

הוא חש שזעמו עולה, גואה, עוד מעט יתפרץ. דקה לפני נטש, טרק את הדלת. הלך לביתו, ויסר את עצמו: איך נפתה למסר כל חסכונותיו, ממה יתקים לעת זקנה. איזה טפש היה, איזה חוסר אחריות.

וככל שהוסיף להפוך בענין שקע יותר ויותר בדכדוך, נכנס לדכאון. בניו הבינו שאביהם איבד את רכושו, אבל הם עומדים לאבד אותו!

פנו לרופא מומחה בתחום הנפש, הביאוהו לראות את אביהם. מצאו קודר ומשמים, בעינים כבויות ויאוש עמוק. בקשי דובבו, שמע את ספורו.

אמר להם: "יש לי עצה עבורו, אבל עליכם לשלם לי אלפים שקלים!"

וכי בררה בידם? שלמו. אמר: "קחו את אביכם לאותו אדם, לאיש שרמהו ועשקו ואיבד את כספו, ויכהו עשרים מכות, אבל מכות רצח!"

נרעשו: "מה ירויח בכך? הן את כספו לא יראה חזרה!"

הסביר: "אמת, את כספו לא יראה. אבל את זעמו וכעסו ותסכולו יסלק, ורפא לו!"

אמרו: "אתה הרופא, מן הסתם יודע אתה מה יש לעשות".

לקחו את אביהם, והלכו לאותו אדם. כשראה אותם, נבהל. הבין שבאו לתבעו. מיהר להודיע שככל שחש עצמו אשם ומכיר בחובו, אין בידו לפרעו.

להפתעתו, הודיעוהו: "לא באנו לגבות את החוב. באנו לתת לך מכות"… "מכות? למה?!"

"אתה עוד שואל?! על הרמאות והע"שק!" ענוהו. חקר: "כמה מכות?"

אמרו: "עשרים", כך אמר הרופא. חקר בחשש: "וכשתתנו, אפטר מהחוב?"

הן בין כיה אינו מסגל לשלם. אמרו: "הן". רוח לו. התיצב מול המלוה: "הכה!"

חשק הלה שפתיו, הבליט לסתו, וסטר בכל כחו על לחיו הימנית.

כתם אדים לוהט פשט, הלווה קופץ ומוחא כף: "רבע מיליון פחות!" הף, על לחי שמאל, והלה צוהל: "חצי מיליון פחות!" פוף, שוב לחי ימין, ומחיאת כף: "שלשת רבעי מיליון!" – לחי שמאל, וצהלה: "שלם המיליון הראשון!" – זהו: "שמחים ביסורם"!…

כסבורים אתם ששמעתי זאת מראש הישיבה, מהגאון רבי אברהם יפה'ן זצ"ל? לא ולא! מאחד הבחורים, במהלך ה'בורסה', הדיון המוסרי היומי, המעמיק והסוער. כף למדו מוסר בנובהרדוק, אלו היו מושגי הבחורים!

והנה דרשו (ברמת נד ע"א) "ואהבת את ה' אלוקיך בכל לבבך", בשני יצריך. והמו, כמו שכתב רש"י בפסוק: "וסעדו לבכם" (בראעית יח, ה), "לבבכם" אין כתיב כאן, אלא "לבכם", מגיד שאין יצר הרע שולט במלאכים. ובמדרש (בראשית רבה מ"ח י"א) הוסיפו מהכתוב: "שיתו לבכם לחלה" (תהילים מ"ח, י"ח, [ונאמר: "וראיתם ושש לבכם" (ישעיה סו, יי)] מגיד שאין יצר הרע שולט לעתיד לבוא.

כי "לבבכם" רומז על שני הלבבות, יצר הרע ויצר הטוב, ובשניהם יש לאהיב את הבורא יתברך.

וכבר תמהו, איך אפשר לאהיב את הבורא ביצר הרע, הלא רע הוא, ומבקש לנתק את האדם מבוראו.

את התשובה לכך הבנתי במעשה שהיה.

פעם נסענו עם לאש הישיבה, הגאון רבי יעקב ישראל לובצ'נסקי זצ"ל, לחתונת בחור מהישיבה. מובן שהשמחה היתה עד אשמירת הבקר. למחרת התפללנו בישיבת נובהרדוק המקומית ולמדנו מעט, והלכנו לתחנת הרכבת לשוב לביאליסטוק. הברר שאחרנו את הרכבת. הרכבת הבאה תצא בחצות הלילה. שבנו לישיבה ולמדנו בשקידה, ולקראת חצות התארגנו ללכת לבית הנתיבות. להפתעתנו, הודיענו ראש הישיבה שהוא נשאר כאן. מתכונן ללינה על ספסל בבית המדרש, ולמחרת יסע.

הבנו. גמרא מפרשת היא: לעולם יכנס אדם ב"כי טוב" ויצא ב"כי טוב". העו באור היום, שנאמר בו (בראיית ב, ס: "וירא אלוקים את האור כי טוב" (פסחים ב ע"א).

גלה: לא משום כך. אלא שאם יראו בשמים שהוא מסגל לשהות עד לפנות בקר בחתנה, וללמיד למחרת, ולהיות ער בלילה שאחרי –

יתבעו מדוע אינו עושה כן כל ללה, ואינו שוקד יותר על תלמודו… הנה כי כן, "היצר הרע" הוא ה"מחיב" של "היצר הטוב". וכשאנו רואים מה מסגלים אנו לעשות עבור מנעמי העולם הזה והנאותיו, מבינים אנו למה נתבעים אנו עבור הרוחניות וההתעלות!

*

התורה היא ורק היא החיים

["וחי בהם" – והגדת]

דברים פרק ה, כא: וַתֹּאמְרוּ הֵן הֶרְאָנוּ ה' אֱלֹהֵינוּ אֶת כְּבֹדוֹ וְאֶת גָּדְלוֹ וְאֶת קֹלוֹ שָׁמַעְנוּ מִתּוֹךְ הָאֵשׁ הַיּוֹם הַזֶּה רָאִינוּ כִּי יְדַבֵּר אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם וָחָי:

התורה, תורת חיים היא, ״וגדולה תורה שהיא נותנת חיים לעושיה בעולם הזה ולעולם הבא, שנאמר (משלי ד, כב): ״כי חיים הם למוצאיהם״, ואומר (משלי ג, יח): ״עץ חיים היא למחזיקים בה״ (אבות פ״ו מ״ז). ועל שאינו לומד תורה אמרו (פסחים מט ע״ב): עם הארץ, אסור להתלוות עמו בדרך. שנאמר: ״פי הוא חייך וארך ימיך״ (דברים ל, כ). על דורו לא חס, על חיי חברו לא כל שכן. ופרש רש״י: על חייו לא חס, ללמד תורה ולחיות!

ואין הדברים אמורים רק במי שאינו לומד כלל, בעם הארץ שלא קרא ולא שנה. אלא כל דרגה בתורה דרגת חיים היא, ומשנה מפרשת שנינו: ״מרבה תורה מרבה חיים״ (אבות פ״ב)!

ונוכיח, שכך הדבר בכל דרגת התעלות. נעיין בשתי מימרות בגמרא, ונקישן אהדדי – הסוגיא האחת, גמרא במסכת גטין (זיף יב ע״א): ״עבד [כנעני שהרג את הנפש בשוגג] שגלה לערי מקלט אין רבו חייב לזונו״, אלא אומר לו: צא מעשה ידיך למזונותיך. ולא עוד, אלא שמעשה ידיו לרבו״. היינו, אם ירויח בעבודתו יותר ממזונותיו המצומצמים, עליו למסור המותר לרבו. ושאלו: פשיטא, הלא כך הדין בכל עבד כנעני, שאין האדון חיב אלא במזונותיו המצומצמים, ואם ירצה יגבה היתרה.

ותרצו: סלקא דעתך אמינא, הואיל וכתוב: [״ונס אל אחת מן הערים האל] וחי״ (דברים ד, מב), נאפשר לו חיים טובים וברוחה, קא משמע לן ש״וחי״ אלו חיים בסיסיים גרידא, לחם לאכל ומים לשתות, ותו לא. ביותר, אין האדון חייב. זו הגמרא האחת.

והגמרא השניה, במסכת מכות (דף י ע״א): ״התלמיד שגלה, מגלין רבו עמו״.

תלמיד ישיבה למד נהיגה, רחמנא לצלן. על חייו לא חס, על חיי אחרים לא כל שכן. נהג ברשלנות ודרס אדם, ה׳ ירחם. נטש את הרכב ונס לעיר המקלט. מתדפקים באישון לילה על דלתו של ראש הישיבה: ״יואיל הרב לארוז מזודה ולבוא עמנו״. הם ממתינים.

כעת, בלילה?״ משתאה ראש הושיבה. ״ עיר המקלט. תלמיד ישיבתו דרס אדם״. ״ה׳ ירחם! אך מה זה נוגע לי? ״איי, הרי כתוב: ״ונס אל אחת מן הערים האל וחי״ – עשה לו שיחיה שם!״

״ומה, כלום חייו בסכנה, הלילה?״ תמה ראש הישיבה. ״לא, מוגן הוא בעיר המקלט. אבל בלי תורה, אין אלו חיים!״ מסבירים לו.

ואינו מבין: ״ומה, וכי בעיר המקלט אין ישיבות?״

״ודאי יש, זו אחת מערי הלויים. יש בני תורה, וישיבות מצינות. אבל הוא רגיל לשעורו של כבודו, לשיטת הלמוד, להסברה – שלא מן הכל אדם זוכה ללמוד (ריטב״א) ־ ומימד פחות של לימוד, הוא מימד פחות של חיים!״

״וחיי בעלי חכמה ומבקשיה בלא תלמוד, כמיתה חשובין!״ (רמב״ם). עד כאן, שתי הגמרות. נתבונן, ונקיש אהדדי.

בלא בשר ודגים, בלא פרות וירקות, בלא גבינה וחמאה – בשיא הצמצום הגשמי – עדין: ״וחי״, חיים מלאים.

אבל אם אין לו את המגיד שעור שלו, אם ירד ולו בדרגה כלשהי מתלמודו –

וכבר אינו ״וחי״, כי מה לי קטלא כלה ומה לי קטלא פלגא! זה סוג אחר של חיים!

ונבין, מדוע ״גדול תלמוד תורה יותר מהצלת נפשות״ (מגלה טז ע״ב). ודאי שיש לבטל תורה עבור הצלת נפשות, והמציל נפש מישראל כאילו הציל עולם מלא. ומה עוד הצלת הרבים, אין ערך לזכיותיו ואין קץ לשכרו ־

[המעשה עם הגר"י לוינשטיין והתלמיד שהציל נפש, וא"ל הרב שמה שהבחורים כעת עושים – שלומדים תורה – מעשיהם גדולים ממה שאתה עשית! כדי לתת לו מושגים בגדולת התורה ומעלתה].

אבל האדם לא השתנה!

הוא, נשאר כשהיה. עם המון זכיות ושכר עצום ורב.

אבל הלומד תורה משתנה, ״ומגדלתו ומרוממתו [בעצם נפשו (״תפארת ישראל״ שם)] על כל המעשים״ (אבות פ״ו מ״א), הינו יותר משיכולות לגדל ולרומם כל המצוות כולן (״מדרש שמואל״)!

וגמרא מפרשת היא: ״אם הראשונים כמלאכים אנו כבני אנשים, ואם הראשונים כבני אנשים אנו כחמורים״ (שבת קיב ע״ב). כלומר, סוג אחר לגמרי, מהות אחרת. ובבחינה מסימת, אמורים הדברים בכל דרגה בהתעלות, שנעשים לבני מהות אחרת, ״בני עליה״ כלשון רבי שמעון בר יוחאי (סכה מה ע״ב).

עלה נעלה, אפוא, נרבה תודה ונרבה חיים!

[המשך מ'והגדת' פ' נצבים עמ' 419]

נלמד קטע גמרא, ידוע לכולם (ברכות סא ע״ב): תנו רבנן, פעם אחת גזרה מלכות הרשעה שלא יעסקו ישראל בתורה. בא פפוס בן יהודה, ומצאו לרבי עקיבא שהיה מקהיל קהלות ברבים ועוסק בתורה. אמר לו: עקיבא, אי אתה מתירא מפני מלכות? אמר לו, אמשול לך משל למה הדבר דומה, לשועל שהיה מהלך על גב הנהר וראה דגים שהיו מתקבצים ממקום למקום. אמר להם, מפני מה אתם בורחים. אמרו לו, מפני רשתות שמביאים עלינו בני אדם. אמר להם רצונכם שתעלו ליבשה ונדור אני ואתם כשם שדרו אמתי עם אבותיכם? אמרו לו, אתה הוא שאומרים עליך פקח שבחיות? לא פיקח אתה אלא טיפש אתה: ומה במקום חיותנו אנו מתיראים, במקום מיתתנו על אחת כמה וכמה –

אף אנחנו, עכשו שאנו יושבים ועוסקים בתורה שנאמר בה ״כי היא חייך ואורך ימיך׳ (דברים ל, כ), כך – אם אנו הולכים ומבטלים ממנה, על אחת כמה וכמה!

ואני שואל –

התורה הרי אמת לאמתה, אבל מישהו מבין מה נאמר כאן?״ מישהו מרגיש שהתורה עבורו כמו המים עבור הדג, שהשולהו ממקום חיותו חייב משום קוצר (ירושלמי שבת פ׳׳ז ה״ב) ?!

מישהו מבין דברי הגמרא (עבודה זרה ג ע״ב) ״ותעשה אדם כדגי הים״

 (חבקוק א, יד), למה נמשלו בני אדם כדגי הים, לומר לך מה דגים שבים כיון שעולים ליבשה מיד מתים, אף בני אדם כיון שפורשים מדברי תורה ומן המצוות מיד מתים?! מישהו חש כך?!

וידוע הסיפור, שהמגיד רבי פנחס מפלוצק זצ״ל בא לפני הגאון מוילנה זצ״ל לבקש הסכמתו לביאורו ״מגיד צדק״ לסדור. פתחו, ומצא בו שלפיכך פותחים תפלת שחרית ב״אדון עולם״, לפי שאברהם אבינו תיקן תפלת שחרית (ברכות כו ע״ב), והיה הראשון שקראו לקדוש ברוך הוא אדון (ברכות ז ע״ב). ויש ענין להזכיר זכות האבות לפני הקרבת קורבן תמיד של שחר, שעל כן שאלו האם האיר המזרח עד שבחברון (יומא כח ע״א), ותפלת שחרית במקום תמיד של שחר (ברכות, שם). והגאון התפעל כל כך, עד שאמר שאלו לא חיבר כל הפרוש על הסדור אלא עבור דבר זה, דיו!

תמה הגאון רבי יושע בער זצ״ל בפני אביו, הרב מבריסק זצ״ל: וכי מהו סנסן זה לפני הגאון ושיפעת מעינות חדושיו, עד שמגיל ארבעים לא הספיק אף לכתוב ציוניו הקצרים מרוב נביעת תורתו!

וענהו: ״התורה, תורת אמת. ומה לי אמת קטנה או גדולה, בכל ידיעה יש להתפעל ולשמח!״

ומדרש מפורש הוא, בעניננו (בראשית רבה צז, ג): מה דגים הללו גדלים במים, כיון שיורדת טפה אחת מלמעלה מקבלים אותה בצמאון כמי שלא טעמו טעם מים מימיהם, כך הם ישראל גדלים במים, בתורה, כיון שהם שומעים דבר חדש מן התורה הם מקבלים אותו בצמאת כמי שלא שמעו דבר תורה מימיהם!

וספרו (בירושלמי שקלים פ״ג ה׳׳ג), שרבי אבהו הגיע לטבריה. ראוהו תלמידי רבי יוחנן שפניו מאירות, באו ואמרו לרבם: ״רבי אבהו מצא אוצר!״

אמר להם: ״מנין לכם?״ אמרו לו: ״פניו מאירות!״ הלך אצלו ושאלו: ״איזה דבר תורה מחדש שמעת?״

אמר לו: ״תוספתא עתיקה״. קרא עליו: ״חכמת אדם תאיר פניו״ (קהלת ה, א) ־

איפה אני בכל זה?! כשהגיע ״בין הזמנים״ חשנו ששולים אותנו מהמים?! כשאנו שומעים דבר תורה חדש, דומה בעינינו כאלו לא שמענו דבר תורה מימינו?!

האם כשהפסדנו שיעור – חשים אנו כמי שהפסיד ארוחה באותו היום?

אז מה קורה כאן.

מצד אחד, הכתוב מעיד: ״כי הוא חייך וארך ימיך״ (דברים ל, כ), וחיי בעלי החכמה ומבקשיה בלא הלימוד, כמיתה חשובים (רמב׳׳ם, הלכות שמידת הנפש פ׳׳ז ה״א). ומרבה תורה מרבה חיים (אבות פ״ב מ״ז), וגדולה תורה שהיא נותנת חיים לעושיה בעולם הזה ולעולם הבא (אבות פ״ו מ״ז) –

ומצד שני, אני… נו?!

אסור להתלוות לעם הארץ בדרך, על חייו לא חס על חיי אחרים לא כל שכן (פסחים מט ע׳׳ב), פרש רש״י: על חייו לא חס, ללמוד תורה ולחיות ־ אלינו, מותר להתלוות?!

סוף דבר, איך זה מובן. איך חדלנו להיות דגים. איך פסקה התורה להיות מים חיים עבורנו.

טוב, לא באנו כדי להקשות, אלא כדי להסביר – אז נסביר.

שנינו (כתובות קד ע״א), שבשעת פטירתו זקף רבנו הקדוש עשר אצבעותיו כלפי מעלה ואמר: רבונו של עולם, גלוי וידוע לפניך שיגעתי בעשר אצבעותי בתורה, ולא נהניתי בעולם הזה אפילו באצבע קטנה. והביאו בתוספות מדרש: עד שאדם מתפלל שתכנס תורה לתוך גופו, יתפלל שלא יכנסו מעדנים לתוך גופו.

מה פשר הדברים. מהי התפלה שיכנסו דברי תורה לתוך גופו, ומאימתי נכנסת התורה לגוף. מהי התפלה שלא יכנסו מעדנים לגופו?

אם לא יאכלם, לא יכנסו. ואם יאכלם, הרי זו תפלת שוא!

התשובה לכל זה, תובן בעיון בדברי המדרש (הקדמת אסתר כה, יא) שאמרו: כל מקום שנאמר בו ״ויהי״, אינו אלא לשון צרה, ומנו מקומות רבים. ביניהם: ״ויהי בימי אחז״ (ישעיה ז, א), שאחז ונעל בתי כנסיות ובתי מדרשות. אמר: אם אין תלמידים אין חכמים ואין תורה. משל למלך שמסר בנו לפדגוג, והיה פדגוגו שונאו. אמר: אם אני הורגו הריני מתחייב מיתה למלך, אלא הריני מושך מניקתו והוא מת מאליו ־

לא מובן: אם יהרגהו יתחיב מיתה למלך, ואם ירעיבו עד מות וימנע ממינקתו להניקו לא יתחיב מיתה למלך? אך כמה עמקו דברי חז״ל!

ודאי, אלו היה מרעיבו עד מות, היה המלך הורגו. אבל הוא התחכם, האכילו ממתקים עד ששבע ומאן לינוק! אבל תינוק אינו יכול לחיות מממתקים, ומת. ולא מצאו הסבה. מה יעשה, ולא רצה ליניק… כך, התורה היא ״חלב אם״ עבורנו. מה עשה אחז ומה עושים תלמידיו, ממציאים תחליפים, ממתקים, וכך משביעים לכאורה – וממיתים!

רואים אנו תוצאות דרכם ושיטתם, הלא הם עצמם מייאשים ומקוננים לפירות חנוכם! ואנו –

איננו עושים זאת לעצמנו?!

דברי תורה נכנסים למוחנו, כמה נפלא. אבל אינם נכנסים ״לתוך גופנו״! מדוע? כי אנו שבעים ממקורות אחרים, מדברים אחרים!

משל המגיד מדובנא על המכניס הבלים לגופו

אלא ביאר המגיד מדובנא עפ"י משל עני אחד ולו קרוב משפחה עשיר ויהי היום ובן העשיר השתדך עם בת עשירים. הכל התכוננו לחתונה המפוארת והנה כמה ימים לפני החתונה חשב העני הלא גם אנכי אקרא אל שלחן דודי א"כ אכין את עצמי לבלי לאכול בביתי מאומה.

והיה יושב בתענית שני ימים למען ירעיב את עצמו ויוכל אח"כ להתעדן במטעמים הערבים. ויהי ביום השני לעת ערב ויחלש מאוד וישקף בעד חלון ביתו אם התחילו המשרתים ללכת אל הנגידים להזמינם אל הסעודה. דרכם היתה שאת המוזמנים באים המשרתים ולוקחים אותם במרכבה. וירא את המשרתים כולם חולפים ועוברים על פתח ביתו ואותו עזבו. וייצר לו מאוד ויאמר לאשתו כי תתן לפניו לאכול מאשר איתה בבית.

ותתן לפניו לחם ובצלים וצנון הרבה ואחר אכלו את כל אלה בא אליו משרתו של דודו ויאמר הנה אדוני מבקש את פניך לבוא אליו אל חתונתו ושמחת לבו! וילך במר נפשו ויהי כי היסב לאכול נתנו לפניו תחילה דגים, ולא מצא טעם בדגים מאומה כמשפט שאומרים נפש שבעה תבוס נופת, ואח"כ הביאו על השלחן צלי ורוטב, ויהי כי לקח אל פיו כף אחת רוטב בעודו חם הנה מבטנו יורישנו המרירות של הבצלים והצנון והיה לו המאכל הנכבד הזה למר ולחומץ והיה לו צר בנפשו וכך ישב כל הסעודה.

הנמשל כי באמת הקב"ה הזמין אותנו לעולם הזה אל התורה והמצוות אשר כולם אהובים כולם נעימים ומתוקים מדבש אך כדי לחוש במתיקותם צריך לבוא אליהם בלב טהור ורוח נכון לא כן אותו אדם שכבר שבעה לה נפשו מרורים מהבלי תאוות עוה"ז כאשר יבוא אל התורה איך יטעום טעמה ומתיקותה הלא התורה אומרת בהיפך מכל אשר מתאווה הוא ויאמר א"כ התורה רעה ומרה וכבר המליצו על זה במדרש אמר עד שאתם מתפללים שיכנסו ד"ת בתוך מעיכם, בקשו שיצאו הבלים מתוך מעיכם.

על חזקיהו מלך והורה אמרו שהיה אוכל ליטרא ירק בסעודה (סנהדרין צד ע״ב), והגיע לרום המעלה. ואלו שבנא, בר פלוגתא שלו, גדול בתורה היה, אבל ״בעל הנאה״ (סנהדרין כו ע״ב) וסופם רע ומר (שם)!

ואין הכוונה שלא לאכול מעדנים. אבל ״שלא יכנסו לתוך מעיו״, שלא יתפסו מקום אצלו. שהמים, יהיו מי התורה ומבועיה!

הרב אוהב סטיקים?

סיפר הגר"ר קרלינשטיין ["יחי ראובן" על פרשת מטות] באחת השנים, ניגש בחור למשמשו של מרן הגראי"ל, ר' יצחק לוינשטיין, ואמר לו: "שמע, אני רוצה כעת להיכנס אל הרב, אבל רצוני כי תבטיח לי, שלא תפריע לי לדבר כל אשר עם לבבי". "מדוע אפריע לך?" "כי אני רוצה לשפוך כל מה שיש לי בלב, הכל!" הוא חשב לעצמו, מה כבר הבחור יכול לומר. אמר לו: "היכנס".

הבחור נכנס לחדרו של מרן הגראי"ל והציג לו תמונה של בשר מבושל. שאל אותו הרב: "מה זה?" "זה בשר מאוד מאוד טעים. האם הרב רוצה שאני אביא לו כזה בשר לאכול, ושהרב ידע שאני יכול להביא לו בשר משהו משהו", אמר הבחור. "לא. אל תביא", השיב הגראי"ל. "אולי גלידה, אני יכול להביא בחנות יש גלידות מאוד טעימות"…

הגראי"ל תמה מה רצונו של הבחור, שהשיב לו מעומק ליבו: "ראש הישיבה! אני מסתובב כבר עשר שנים בישיבות, ואין לי טעם בגמרא, אין לי טעם. רק בבשר ובגלידה. מה אני יכול לעשות שאין לי טעם בתורה. אין לי שום טעם. מסבירים לי 'תראה, תראה, כל כך מתוק' – אבל אצלי זה לא מתוק. אני אומר לראש ישיבה, אם הוא רוצה, אני אביא לו סטייק ויראה שסטייק כן טעים לכל הדעות…"

הרב שטיינמן אמר לו: "איני צריך שתביא לי, כי אין לי טעם בזה, ולא צריך את זה". אמר הבחור: "ולי, אין טעם בלימוד. מה רוצים מהחיים שלי? אילו תביעות אפשר לתבוע ממי שאין לו טעם ברוחניות?"

השיב מרן הגראי"ל שליט"א במתק שפתיו: "אולי אתה יכול להגיד לי מה האוכל הכי מתוק שיש?" הבחור התחיל לחשוב, והשיב: "הרב, אני לא יודע כעת לומר בדיוק, אין לי כרגע מנוחה לחשוב ולדעת את כל המאכלים הטעימים שידוע לי עליהם".

"אני כן יודע", השיב לו ראש הישבה ברכות. "האוכל הכי מתוק, זה דבש. הוא המתוק ביותר. ואספר לך מה שהיה פעם בעירנו. יהודי קיבל אורח חשוב ורצה לכבדו, וכיון שהיה לו דבש טהור הגיש לו ואמר- 'יענקלה, קח כפית דבש ויהיה לך טעים בפה'. בסדר. יענקל אמר: 'ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם שהכל נהיה בדברו'. הכניס את הדבש לפה 'אי, מר כלענה. זה מר!' 'מר?! זה מר?! טוב אנסה אני לטעום'. המארח גם הוא ברך ברכה, טעם 'אה, דבש אמיתי! טעים מאוד. כיצד אפשר להגיד על זה מר?'

שאל אותו המארח: 'תגיד לי, אולי יש לך פצעים בפה?' 'כן בשפתיים, ובעיקר פצעים בלשון'. 'אם כך, מה אתה רוצה? הפה שלך מר, לא הדבש. הפצעים הללו מאבדים לך את המתיקות של הדבש ואתה טועם בכל דבר טעם מריר!'

מרן הגראי"ל שטיינמן שליט"א סיים את סיפורו, ופנה לבחור: "אתה אומר שאין לך טעם בלימוד, שאין לך מתיקות בתורה? – הפה שלך מלוכלך. אתה מדבר ניבול פה, אתה שקוע בחטא, איך אתה רוצה שתהיה מתיקות בתורה?! תחזור בתשובה, יהיה לך פה נקי, תפסיק לעשות עברות. או אז, תראה איזה טעם יהיה לך בלימוד התורה!"…

*

אתה עובד את ה' או עובד את עצמך?

[מבוסס על יסוד ממתוק האור עם הרבה תוספות]

 (א) וְעַתָּה יִשְׂרָאֵל שְׁמַע אֶל־הַֽחֻקִּים וְאֶל־הַמִּשְׁפָּטִים אֲשֶׁר אָֽנֹכִי מְלַמֵּד אֶתְכֶם לַעֲשׂוֹת לְמַעַן תִּֽחְיוּ וּבָאתֶם וִֽירִשְׁתֶּם אֶת־הָאָרֶץ אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֵי אֲבֹתֵיכֶם נֹתֵן לָכֶֽם: (ב) לֹא תֹסִפוּ עַל־הַדָּבָר אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם וְלֹא תִגְרְעוּ מִמֶּנּוּ לִשְׁמֹר אֶת־מִצְוֹת ה' אֱלֹֽהֵיכֶם אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶֽם: דברים פרק ד

מהו "ועתה"?

מעשה ברבי עקיבה והשרוף הנושא חבילת עצים

מעשה בר"ע שראה את האדם שנושא ערימת עצים וכו' ואמר לו שיש לו בן הנמצא בכפר פלוני כו' ור"ע הלך ולימדו תורה עד שלמד לקרוא בתורה ולומר מפטיר וברכו והתגלה אל ר"ע וא"ל תנוח דעתך שהנחת את דעתי.

דבר אחד למדנו- כמה שכר יש לאדם ששולח את בנו לת"ת. מצילו מן הגיהנם. אולם יש לתמוה- הרי ר"ע החשיב כל רגע, והיה מתמיד עצום ואף עיכוב קטן של דקות ספורות לא התעכב עם אשתו וחזר ללמוד כ"ד שנה בלא הפסק! והוא מוצא זמן לעסוק בלימודו של ילד כמלמד דרדקי?

אביי שומר על זוג שלא יבואו לידי עבירה. [סוכה נב.]

עוד מעשה. אביי שמע שאדם מסויים נועד עם אשה ללכת יחדיו לעיר הסמוכה. חשש פן יגבר יצרם והחליט לעקוב אחריהם שאם יבואו לדבר עבירה יפרישם. כשהגיעו לפרשת דרכים נפרדו. נוכח אביי שחשד בכשרים. אביי החשיב כל רגע של למוד, והנה רק משום חשש שמא יבואו לדבר עבירה הלך אביי שלש פרסאות וביזבז חצי יום! הרי כל רגע היה יקר לו מפז!

ועוד, האם לא יכלו ר"ע ואביי למנות מישהו שידאג לפעול במקומם, הרי היו לר"ע כ"ד אלף תלמידים.

למדנו מכאן יסוד גדול. אם שמעת- התכוונו אליך. לא תוכל להטיל את האחריות על אחרים.

ב. הנוגע לענייננו – רובנו חיים על פי מסגרות קבועות. אני טיפוס חם, אני טיפוס קר, אני אדם רגשן, אני אחד ששומר דיסטאנס, אני טיפוס חסכן, אני טיפוס נדיב, אני טיפוס רגוע, אני מהיר חימה וכעזה"ד.

הבעיה של האדם הזה שהוא אינו פועל על פי הנדרש ממנו, אלא על פי טבעו. ואז אם נדרש ממנו לעשות דבר היפך טבעו, הוא אינו מסוגל 'זה לא אני' 'אני לא הטיפוס' ושאר קלישאות.

עבדי ה' אנו. עבד עושה מה שנדרש ממנו ברגע נתון. אין 'לא מתאים לי' אין 'זה לא אני'.

ר"ע באופן טבעי היה ממשיך לביהמ"ד, כפי שעשה כ"ד שנה. אביי כנ"ל.

אך הם שאלו את עצמם דברים י (יב) וְעַתָּה יִשְׂרָאֵל מָה ה' אֱלֹהֶיךָ שֹׁאֵל מֵעִמָּךְ. כל אדם צריך לבדוק מה הדרישה ממנו 'עתה'. ולכל עת ולכל זמן ולכל חפץ. ואינה דומה דרישה של אז לדרישה של ועתה.

(א) וְעַתָּה יִשְׂרָאֵל שְׁמַע אֶל־הַֽחֻקִּים וְאֶל־הַמִּשְׁפָּטִים!!

להשליט השכל על הרגש

החזו"א אמר שצריך האדם להשליט הרגש על השכל. אם אדם מטבעו עלץ ושמח, וכשמגיע ת"ב אומר לך איני מסוגל להתאבל, חובה עליו להשליט השכל ולשבת לארץ ולקונן ולהתבונן בנוראות החורבן עד שיתחיל לדמוע.

אדם מלנכולי, דיכאוני, שאינו מסוגל לשמוח בחג, מצווה להתבונן בחסד ה' עלינו שבחרנו מכל העמים, או שיפעל חיצונית ואחר הפעולות ימשכו הלבבות ע"י ריקוד וכד'.

העיקר לא לפעול ע"פ הטבע. הפועל על פי טבעו, עובד את עצמו!

 [קהלת ג] לַכֹּל זְמָן, וְעֵת לְכָל חֵפֶץ, תַּחַת הַשָּׁמָיִם: ס

החזו"א והמציעים להלחם על האידיש והמשל לגנרל הזקן ולמלחמתו הלא רלוונטית

כך חייו גדולי הדור.

פעם ראו את הגרי"ס אוחז ביד אשה זרה בשתי ידיו, ומשוחח עמה. תלמידו לא ידעו נפשם מרוב תמהון ובושה. לאחר דקות ארוכות נפרדו דרכיהם. התלמידים פנו אליו ושאלוהו לפשר הדבר.השיבם הגרי"ס הייתי בדרכי לאמירת השיעור, וראיתי אשה זו רצה לכיון הגשר. היה נראה לי חשוד, צעקתי לה שתעצור, והיא המשיכה, הגיעה לאמצע הגשר וביקשה לקפוץ. תפסתי אותה בכח ולא נתתי לה. שאלתי אותה מה קרה? והיא השיבה שרח"ל נפטרו לה ב' ילדים קטנים ואח"כ בעלה חלה, וכעת השכירו את סוסם למישהו ע"מ להתפרנס מעט, וכעת הסוס מת, די, אין לי כח! אמרתי לה אני אקנה לכם סוס. אך היא מאנה לשמוע, וכך נאלצתי לאחוז בידה בכח שלא תעזבני ותקפוץ תוך שאני משכנע אותה עד שנרגעה והלכה הביתה.

הן אלו דברי חז"ל מפורשים אמר הגרי"ס סוטה כא: היכי דמי חסיד שוטה? הרואה אשה טובעת בנהר, ואומר לאו אורח ארעא לאסתכולי בה ולאצולה.

יש לדעת לכל מצב יש את ההנהגה שלו. לא על פי הרגל, לא על פי טבע. העובד ע"פ טבע עובד את עצמו, כי הוא נוהג כטבעו. אלא לדעת מה ה' רוצה ממני עתה, וזה לעשות.

מבחן האבות הקדושים

אברהם אבינו איש החסד שמכניס ערביים המשתחוים לאבק שברגליהם בעת חוליו ושוחט להם ג' שוורים ומאכילם לשון בחרדל ורץ לאפות עוגות ולהביא מים, נבחן אם יגרש בן האמה עם חום למדבר בלא מים מספיקים.

נבחן האם יהיה מוכן לשחוט את בנו, הוא שמתנגד עד היום לקרבנות אדם, הוא שלא מסוגל להרע לזבוב.

יצחק שמידתו גבורה נבחן האם יהיה מוכן לפשוט צווארו להשחט, בעל הגבורה אינו מתכופף לפני אחרים ודאי לא לשחיטה…

יעקב שמידתו אמת נבחן האם ישקר לאביו ע"פ צו אמו מאת ה'. כיצד יתמודד עם אדם שכולו שקר כלבן.

לפעול נגד הטבע!

זה שאומר לו המלאך 'עתה' – ידעתי כי ירא אלוקים אתה ולא חשכת את בנך יחידך ממני'. הדגש הוא על עתה, כמו שהסברנו 'ועתה' ישראל כו' כך אתה מסוגל לפעול מה שצריך לפעול 'עתה', ולא ע"פ טבעך בחסד! [נלע"ד]

רבי נחום משאדיק וצומותיו

מסופר על רבי נחום משאדיק שהיה סגפן גדול, והיה צם תעניות הפסקה החל ממוצ"ש ועד ער"ש. יום אחד הגיע אורח לשאדיק, שאלוהו בני העיר האם כבר אכל, והוא השיב שאכל עם רבי נחום משאדיק בביתו. שאלוהו האם אכלת אתו, או אצלו? והוא השיב אתו, הוא אכל יחד עמי! תמהו על כך ושאלוהו והוא השיב אכן אכלתי אתו. ושאלוהו האם כדאי היה לשבור את התענית? הרי היה זה ביום רביעי? [תענית הפסקה של ו' ימים עולה לכדי 2600 יום!!! (מכתבי אליהו לרמאן)]

והוא השיב על מה אתם תמהים? הרי חז"ל לימדונו שגדולה הכנסת אורחים מהכנסת פני שכינה, והואיל ואורח שאוכל ואין בעה"ב אוכל עמו מרגיש שלא בנח, אז ברור שהמצוה המוטלת עלי הייתה לאכול עמו!

פעם התארח הרה"ק מרוזין זי"ע אצל מחותנו התורת חיים זי"ע וישבו יחד לסעוד סעודה. התו"ח אכל כדרכו בקודש, והרה"ק מרוזין טעם כף מאכל ותו לא.

משהבחין התורת חיים שהמחותן כמעט ואינו טועם מאומה שאלו לסיבת הדבר השיב הרה"ק מרוזין לפני ירידתנו לעוה"ז התנינו תנאי מפורש עם הגוף שיסתפק במועט ולא סתם מועט אלא מיעוטא דמיעוטא והגוף הסכים לכך.

שמע זאת התורת חיים והניח גם הוא את הכף מידו שאל הרה"ק מרוזין את התורת חיים אם גם הוא התנה תנאי דומה? לא השיבו התו"ח לא התניתי תנאי כזה, ברם כעת התבהר לי מה שהיה תמוה בעיני מאז ומתמיד, על מה שאומרים בליל שבת קודש צאתכם לשלום' וכי מה איכפת לאדם שיישארו המלאכים בביתו?

אולם עתה נתבארה לי התמיהה כי עובר לסעודה משלחים את המלאכים באשר ליד מלאכים שאינם טועמים מאומה גם אנו איננו מסוגלים לאכול… אז לרבי נחום לא הייתה ברירה והוא נאלץ לאכול עם האורח הגם שהפסיק תעניתו!

מהות של גברא רבה מהגראי"ל שטינמן מוסף סוכות יתד תשס"ה

שלשה מלכים אין להם חלק לעולם הבא משנה בסנהדרין פרק חלק כל ישראל יש להם חלק לעולם הבא ואח"כ כתוב ואלו שאין להם חלק לעולם הבא וכ ' שלשה מלכים וארבעה הדיוטות אין להם חלק לעולם הבא יש אנשים שהם היו מלכים ואיבדו את החלק לעולם הבא ומי הם השלשה מלכים ירבעם בן נבט אחאב ומנשה

ובדף ק"ב ב' מביאה הגמ' מעשה נורא רב אשי אוקי אשלשה מלכים ופרש"י שסיים פרק חלק עד שהגיע למשנה של ג' מלכים אמר למחר נפתח בחברין מחר נדרוש בחבירינו שהיו תלמידי חכמים כמותינו ואין להם חלק לעולם הבא אתא מנשה איתחזי ליה בחלמיה בא מנשה בחלום לרב אשי אמר חברך וחברי דאבוך קרית לן וכי סבור אתה שנהי' חבירך וחבירי דאבוך רש"י זאת אומרת שבא בטענה האיך אתה קורא לי חבר כאילו אתה דומה לי מהיכא בעית למישרא המוציא תאמר לי מאיזה מקום צריך לבצוע את הפת כשמברכים המוציא לחם מן הארץ אמר ליה לא ידענא רב אשי אומר לו בחלום אני לא יודע אמר ליה מהיכא דבעית למישרא המוציא לא גמירת וחברך קרית לן מאיזה מקום בפת צריך לבצוע אתה לא יודע ואתה קורא לי חבר כאילו אתה דומה אלי אמר ליה אגמריה לי ולמחר דרישנא ליה משמך בפירקא אדרבה תלמד אותי את הדין ומחר בשיעור אני יזכיר את זה בשמך אמר ליה מהיכא דקרים בישולא ויש גורסין מהיכא דקדים בישולא והם שני פירושים מה שהוא ענה לו אם מהמקום שנקרם פני הלחם או מהמקום שמקדים הלחם לאפות והשאלה היא אם הכונה למעלה במקום שנקרם פניו או למטה במקום שמונח על השולים של התנור ונחלקו בזה הפוסקים להלכה כמובא בשו"ע אמר ליה מאחר דחכימתו כולי האי מאי טעמא קא פלחיתו לעבודה זרה רב אשי שאל את מנשה מאחר שאתם כ"כ חכמים למה השתחויתם לעבודה זרה אמר ליה מנשה לרב אשי אי הות התם הות נקיטנא בשיפולי גלימא ורהטת אבתראי היית מגביה את שפת חלוקך כדי שיהי' קל לך לרוץ והיית רץ אחרי לעבוד עבודה זרה למחר אמר להו לרבנן נפתח ברבוותא למחרת כשהתחיל לומר את השיעור הוא כבר לא אמר שנדבר מהחברים שלי אלא ברבותינו כאילו מנשה הוא הרבי שלו.

וצריך להבין כמה דברים :

א. ראשית הרי בלי שום ספק שרב אשי היה תלמיד חכם ששואלין אותו דבר הלכה בכל מקום ואומרו רב אשי האם צריך תלמיד חכם יותר גדול מרב אשי ובודאי שהיו שואלין אותו דבר הלכה בכל מקום ואומרו א"כ בודאי יודע הכל ומנין ידע מנשה לבחור בדיוק את ההלכה הזאת שרב אשי לא יודע? האם מן השמים גילו לו למנשה בנבואה תדע לך אתה יכול לבחון את רב אשי בהלכה הזאת בדיוק?

ב. ויש להוסיף הנה בדורותינו יכול להיות בחור בישיבה שהוא לא למדן מאד גדול ולומד משנה ברורה ויודע את ההלכה שצריך לבצוע במקום דקדים בישולא או דקרים בישולא לפי ב' הגירסאות ומצד שני יכול להיות למדן גדול שלא למד את המשנה ברורה הזה והוא לא יודע שיש כזה דין האם זה שיודע את הדין הזה הוא כבר יותר למדן? הרי בסך הכל הוא למד את המשנה ברורה הזה, וההוא לא למד, האם זה כל כך מכריע עד שרב אשי אומר כיון שהוא יודע את הדין הזה סימן שהיו חכמים כל כך וממילא הוא מתפלא האיך עבדתם עבודה זרה? מה זה קובע כ"כ? מה ההבדל כ"כ בחסרון יריעת הלכה אחת?

ויותר מזה הנה בגיטין דף ו' ב' מביאה הגמ' שרב אביתר אמר הלכה מסוימת ושאל רב יוסף מאן לימא לן דרב אביתר בר סמכא הוא פי' שראוי לסמוך עליו בדין שאומר ועוד הא איהו דשלח לי' לרב יהודה בני אדם העולין משם לכאן הן קיימו בעצמן ויתנו את הילד בזונה והילדה מכרו ביין וישתו הוא כתב את הפסוק הזה וכתב לי' בלא שרטוט ואמר רבי יצחק ב' כותבין ג' אין כותבין מותר לכתוב שתי מלים בלי שרטוט ולא שלש במתניתא תנא שלש כותבין ארבע אין כותבין והיות שהוא כתב את הפסוק הזה ועבר על הדין שאסור לכתוב בלי שרטוט ממילא אינו בר סמכא כך טען רב יוסף אמר ליה אביי אסו כל דלא ידע הא דרבי יצחק לאו גברא רבה הוא האם כל מי שלא יודע את הריו הזה של רב יצחק הוא כבר לא גברא רבא בשלמא מילתא דתליא בסברא לחיי בשלמא דבר שתלוי בסברא זה טענה אבל הא גמרא היא וגמרא לא שמיע ליה דין זה לא חדשוהו מסברא אלא בקבלה מרבותיהם והוא לא קבל את הקבלה הזאת וכשלא יודע דבר של קבלה האם בגלל זה הוא כבר לא גברא רבא א"כ רואים מהגמ' שאם אחד לא יודע איזה הלכה שמפי הקבלה לא נפרך שבשביל זה הוא לא גברא רבא וא"כ מה רצה מנשה מרב אשי האם זה דבר של סברא וא"כ אם למנשה הי' בקבלה את הדין הזה ורב אשי לא ידע האם בגלל זה רב אשי כבר לא כ"כ גדול ורק מנשה גדול עד שהוא כבר לא יכול להיות חבר שלו וצריך לקרותו רבותינו

ג. ובכלל צריך להבין מה רוצה מנשה בזה האם הוא רוצה להתפאר שהוא יודע איזה דין יותר מרב אשי הרי רב אשי יכול לומר לו מה אתה רוצה ממני לך יש ראש גאוני ולאחרים אין כזה ראש כמוך. האם בשביל זה הוא כבר מופרך עד שאי אפשר להיות גברא רבה?

ד. וגם – מהיכן ההלכה הזאת? מי חידש אותה? רב אשי לא מבקש דוקומנטים, הוכחות?

דבר שאדם משתוקק אליו הוא משקיע בו מחשבה

ואפשר לומר כך הנה בעצם מאי נפקא מינא מהיכן לבצוע את הלחם אם למטה או למעלה אלא מבואר במ"ב שזה מכבוד הברכה לבצוע במקום חשוב כי ברכה לא אומרים סתם על איזה דבר אלא צריך להיות על דבר חשוב [יש מעלה לראשית, בכור, ראשית עריסותיכם, ביכורים, כך גם למה שנאפה תחילה], ולכן כשיש אפשרות לברך על דבר חשוב ועל דבר פחות חשוב צריך לברך על החשוב.

והרי כתוב בשו"ע או"ח סעיף א' שויתי ה' לנגדי תמיד הוא כלל גדול בתורה ובמעלות הצדיקים אשר הולכים לפני האלקים וכו' כ"ש כשישים האדם אל לבו שהמלך הגדול הקב"ה אשר מלא כל הארץ כבודו עומד עליו ורואה במעשיו ולכן גם בחדרי חדרים צריך להתנהג כראוי לפני מלך מלכי המלכים כך מביא הרמ"א, והרי הכלל הוא שדבר שאדם רוצה מאד הוא משתדל ומתעניין בזה האיך שיוכל לעשותו באופן הטוב ביותר וכן כל דבר שאדם רוצה דבר שזה נוגע אליו הוא עושה הכל ומשקיע מחשבות האיך לעשותו באופן שיהי' מרוצה ביותר, א"כ כשיש לאדם אהבת ה' ומרגיש שויתי ה' לנגדי תמיד בודאי הוא מבין שכשעושים דבר צריך לעשותו חשוב,

וכשעושים ברכה צריך לעשותו באופן חשוב ואם יעשה ברכה על דבר לא כ"כ חשוב במקום על דבר חשוב זה סימן שהוא לא מרגיש כבוד שמים, כי אם הוא מרגיש כבוד שמים הוא צריך לדעת שהדבר הכי טוב עושים בשביל הקב"ה,

ואם כשמנשה שאל את רב אשי מנין בוצעים על המוציא היה עונה לו זו לי באמת שאלה שעמלתי עליה ואינני יודע מה צריך לעשות, לא היה לו שום טענות אליו, כי אם עמלת על זה ורצית לקדש שם שמים, חפשת האיך לראות שיצא יותר כבוד שמים, רק שלא יכולת להכריע, בסדר.

אבל רב אשי ענה לו 'לא ידענא' זאת אומרת שהוא לא חשב על זה, ואז היתה לו טענה אליו כי בדור שלנו של מנשה התלמידי חכמים ידעו שדבר כזה שנוגע לכבוד שמים לא החרישו, אלא עמלו על זה לדעת האיך יצא כבוד שמים, וחפשו את כל העצות לראות האיך שיצא כבוד שמים,

נמצא שלא בא אליו בטענה על שהוא לא יודע דין, זה לא טענה עליו, אבל למה לא חשב האיך להרבות כבוד שמים?

ומזה הוא הוכיח לו שהם היו יותר גדולים. והסכים לזה רב אשי שזה דבר גדול מאד שאדם לא מחסיר שום מקום מלחשוב האיך שיצא מזה כבוד שמים ובכל פעולה חושב האיך יצא מזה כבוד שמים ובדור של מנשה משמע שכך היה.

ואמר לו רב אשי אתה צודק וא"כ אתה הרבי שלי ולא הרבי שלו במה שלמד אותו את הדין, אלא לימד אותו שכשיש נושא שנוגע לכבוד המקום צריך לחשוב בכל דבר שיצא מה שיותר כבוד שמים, ומי שלא נעצר לחשוב את זה – הוא קטן, ואתם קטנים מאתנו!

ולכן מתחילה לא היה קשה לרב אשי האיך זה שהוא תלמיד חכם ועובד עבודה זרה, אבל מאחר דחכמיתו כולי האי השקיעו את כל הראש לחשוב האיך יצא כבוד שמים א"כ האיך קורה כזה דבר שתעבדו עבודה זרה?

תלמיד חכם שעבד עבודה זרה יכול להיות, אבל להיות כל כך חזק בכבוד שמים, שבכל פעולה מקיימים שויתי ה' לנגדי תמיד, ומחפש עצות רק שיצא מה שיותר כבוד שמים, א"כ האיך פלחיתו לעבודה זרה? וענה לו מנשה מה שענה.

הרב שטיינמן בעצמו בעת טיסה מעל מפלי הניאגרה

הציעו לו לעבור לצד השני של המטוס ולראות את המפלים מלמעלה שזה בבחינת 'מה רבו מעשיך ה"! הרב קם ממקומו והלך ולפתע שב על עקביו. שאלוהו – מדוע? והוא השיב חשבתי לעצמי מדוע אתה הולך, בגלל ה'מה רבו' או בגלל הסקרנות??? לפעול מתוך מחשבה!

(א) וְעַתָּה יִשְׂרָאֵל שְׁמַע אֶל־הַֽחֻקִּים וְאֶל־הַמִּשְׁפָּטִים!!

כך חי אדם גדול. לא לפני תבניות.

הח"ח היה רגיל כל ליל שבת לומר שלום עליכם ואשת חיל,

והנה שבת אחת מיד כששב החל בקידוש וישבו לאכול, ואחר הדגים החל באמירת שלום עליכם כו' שאלוהו מה קרה? והוא השיב יש לנו אורחים שבאו מדרך רחוקה והם רעבים, המלאכים יכולים לחכות…

הגרי"ס מלמד 'עין יעקב'

בספר השרף מבריסק סוף פרק י״ג מסופר, שכאשר היה המהרי׳׳ל דיסקין זצ״ל רב בעיר מזריטש, ביקר אצלו הגאון ר׳ ישראל מסלנט, וסיפר לו על מה שפועל למען הכלל, נודד ממקום למקום לחזק את היהדות. במקום אחד הקים ישיבה וכולל, ובמקום שני לימד את הסטודנטים פרק בנביא, כדי לקרבם ליהדות. ובמקום שלישי שרוב היהודים חללו שבת בעבודתם, ניסה לדבר עמהם לצמצם את חילולי השבת ולמסור להם שיעור בעין יעקב.

שאל אותו המהרי״ל דיסקין, וכי בשביל למסור שיעור בעין יעקב צריך שאתה ר׳ ישראל עם כל גאונותך תעסוק בזה.

[גדלותו של הגרי"ס ומכונת ליפקין, הגרי"ס וגאונותו והפתק בביהמ"ד שהוחלף]

השיב לו ר׳ ישראל, ומי עשה זאת לפני שהגעתי, אף אחד. א״כ זה מוטל עלי. בדברים אלו רצה ר׳ ישראל לרמוז למהרי״ל דיסקין שגם הוא צריך להתאמץ יותר בתפקידו למען הכלל.

השיב לו המהרי״ל דסקין, לא כל אחד יכול לעשות את מה שאתה עושה. כלומר אני לא מסוגל לזה. ולכן זה לא תפקידי. אמר לו ר׳ ישראל, אבל להיות רב בעיר ולתקן את הפרצות אתה כן מסוגל, לכן אבקש ממך לעזוב את מזריטש וללכת לקובנה, כדי לשמור את מצב היהדות שם. וכך באמת היה.

זה עוצמה מיוחדת, שאדם ידע ויכיר מה הם כוחותיו וכשרונותיו ויבין מה תפקידו בעולם, ולא יתבלבל משום דבר, כאשר ברור לו שלדברים אחרים הוא אינו מסוגל לפעול. [מעין גנים במדבר].

הגרי"ס תמה כיצד יתכן צדיק נסתר בדור הזה? היתכן שבעת פיגוע יהיה באיזור 'רופא נסתר'…?

רבי ישראל מסלנט שהלך בליל כל נדרי להרגיע תינוק.

איש על דגלו באותות לבית אבותם.

חז"ל אומרים משורר ששיער חייב מיתה. מדוע?

א"ר פפא לאביי מדוע לראשונים נעשו נסים ולנו לא? והשיבו מפני שהם היו מוסרים נפשם עק"ה. הדוגמא רב אדא בר אהבה שראה את אותה הכותית שהיתה לבושה כרבלתא בשוקא סבר שהיא בת ישראל וקרעה ממנה. הבתרר שהיא כותי וא"ל מה שמך א"ל מתון, א"ל מתון מתון ד' מאות זוזי שוויא.

וצ"ב היכן היא המסי"נ? וכי תשלום של ד' מאות זוז זו מסי"נ בשביל גדול בתורה?

ובפרט שהגמ' אומרת שהוא אמר שאם היה נוהג במתינות היה מציל עצמו מהפסד של ד' מאות זוז, משמע שהוא לא התכוון שיגרם לו נזק כלכלי בשל הענין… אז היכן המסי"נ?

מבאר הגרמ"צ ברגמן ע"פ הגמ' בתענית כו: ששאלו תלמידיו לרב אדא בר אהבה במה הארכת ימים, [ר' שמעון מירוסלב השיב מפני שאף פעם לא שאלתי שאלות על הקב"ה, שמי ששואל קוראים לו לתת לו תשובות…] והוא השיב מימי לא הקפדתי בתוך ביתי ולא צעדתי בפני מי שגדול ממני ולא הלכתי במבואות המטונפות, ולא הלכתי ד"א בלא תורה ותפילין, ולא ישנתי בביהמ"ד ולא ששתי בתקלת חבי, ולא קראתי לחברי בחכינתו וי"א בחניכתו.

הדבר הראשון שהזכיר הוא שמעולם לא הקפיד בתוך ביתו. רוב בנה"א אינם מקפיד בחוץ, לא נעים. אך בבית – הם מרגישים חופשי…

והנה רב אדא שזו מידתו, רואה אשה עם כרבלתא בשוק כבוד ה' בוער בו, והוא קורע את בגדה מבלי לחשוש מה יאמרו.

הוא מסכן עמל של חיים, שמעולם אינו מקפיד, וכאן פתאום נוהג בהקפדה יתירה ואף קורע בגדה – אין זה אלא מסי"נ נפלאה!

החפץ חיים – אתה לא צמת, אתה פשוט לא אכלת…

אבי החזו"א ויוה"כ

סיפר הגר"ח קנייבסקי שסיפר לו החזו"א שפ"א היה אביו חלש ביוה"כ ושאל לרופא וא"ל שיצום לפי הרגשתו, ברגע שירגיש שאינו מסוגל שיפסיק את הצום. אביו של החזו"א עשר דקות לפני סוף הצום אכל. אנו היינו אומרים אם כבר הגעת לכאן, תסיים! אך לא, לאבי החזו"א לא היה ענין לסמן לעצמו 'וי' – צמתי ביוה"כ, אלא הוא עבד ה', כשיש מצוה לאכול, אוכלים. מבלי חשבונות זרים.

*

העקשן יצליח!

[אוצרות התורה עם הרבה תוספות] ״ואתחנן אל ה'״ (ג, כג) אמרו רבותינו ז״ל שמשה התפלל תפילות כמנין ״ואתחנן״ והיה חוזר ומתפלל עד שאמר לו הקב״ה: ״רב לך אל תוסף דבר אלי עוד בדבר הזה״. דברי חיזוק נוקבים כתב רבינו ירוחם זצ״ל ממיר (״דעת תורה״ פ׳ ויצא) ונעתיק את לשונו הטהור (בשנויים קלים):

כתוב בתורה ״נפתולי אלהים נפתלתי עם אחותי גם יכולתי״(בראשית ל). פירש רש״י: לשון עקש ופתלתול. נתעקשתי והפצרתי פצירות ונפתולים הרבה למקום להיות שוה לאחותי, ״גם יכלתי״, הסכים על ידי.

למדים אנו מכאן שני ענינים. האחד, כי בעניני רוחניות מותר לו לאדם להתעקש, כי הלא ראתה רחל שהקב״ה לא רוצה לתת לה בנים, והיא לא התחשבה בזה אלא נאבקה בכל כחותיה להשיג את מאוויה.

ועוד אנו רואים, כי בעניני רוחניות כשאדם מתאמץ ומתעקש לעלות מעלה כפי מגמותיו, ינצח ויצליח.

וזה שאמרו חז״ל (סנהדרין קה.) חוצפא כלפי שמיא מהני.

ידיעה זו חשובה לכל אדם, דהרבה פעמים רואה כמה עכובים מן השמים עומדים נגדו בלימודיו וכל עניני עבודתו בקודש, כמה עקולי ופשורי על כל שעל ושעל, הנה המה אל יפריעו לו, ואדרבה יתעקש ויתחזק בכל כחותיו, וסופו ודאי שיצליח, ואשרי לו.

ה״מסילת ישרים״ ןפ״ז) מביא מאמר חז״ל (ב״ר ע״ו, ב) על הפסוק (מלכים־א׳ א, לו) ״ויאמר אמן כן יאמר ה׳״, רבי פנחס בשם ר״י דציפורי אמר כתיב ״ויען בניהו בן יהוידע את המלך ויאמר אמן כן יאמר ה״,. והלא כבר נאמר ״והנה בן נולד לך הוא יהיה איש מנוחה״. [כלומר היה דוד מובטח מאת ה׳ ששלמה ימלוך תחתיו ומה היה צריך לומר כן יאמר ה'?] ל אלא הרבה קטגורין יעמדו מכאן ועד גיחון.

דרך קצרה כזו, וכמה תפילות וחיזוקים צריכים כדי להביא הדבר לידי גמר נגד כל העכובים המתרחשים!

והנה כל אדם רואה זאת בחוש, איך שמכל מעשיו שהוא רוצה לעשות, הסוף הוא כי ״עורבא פרח״, מפני כמה קטיגורים ועכובים הנקרים בדרכו, פעם עיכוב זה ופעם עיכוב אחר, בלי סוף ממש.

הנה מתעוררת השאלה, א״כ איך נתגדלו הראשונים ואבות העולם ז״ל, איך נצחו כל אלה העיכובים, אשר כמונו כן אצלם התרחשו עכובים על כל צעד ושעל?!

ברם האמת היא, כי דוקא בזה נתגדלו. מעולם לא נרתעו מפני כל עיכוב, אצלם לא היה שום דבר לעיכוב, כל דבר ודבר, גם הכי קל, אם אך רצו והחליטו לעשותו, כל העיכובים שבעולם לא היו עומדים בעדם. ומאמין אני באמונה שלמה, שלא יתכן כלל להתגדל ולהתהוות לאברהם אע״ה, אם לא ימלא את כל העולה בדעתו וברצונו, בלי להרתע מהעיכובים המתרחשים בעולם.

במדרש (ב״ר נו, ה) מובא שבדרך לעקידה בא השטן לאברהם וטען לו כמה טענות, וכן ליצחק, והם לא נכנסו עמו כלל בשום ויכוחים, אלא על כל טענותיו ענו לו באחת: ״על מנת כן״. הביאור של ״על מנת כן׳ הוא – ״יהיה מה שיהיה, הדבר מוכרח להעשות״!

ובמדרש תנחומא (וירא כב) מובא כל העכובים שעשה להם השטן, ״כיון שראה (השטן) שלא קבלו ממנו, הלך ונעשה לפניהם נהר גדול, מיד ירד אברהם לתוך המים והגיעו עד ברכיו, אמר לנעריו באו אחרי, ירדו אחריו, כיון שהגיע עד חצי הנהר הגיע המים עד צוארו, באותה שעה תלה אברהם עיניו לשמים וכר ויבש הנהר ועמדו ביבשה״.

ידע אברהם וכן יצחק כי היסוד להתגדל אינו אלא אחד: עקשנות! הדבר מוכרח להעשות!

[יצחק אבינו חפר בארות וסיתמום פלשתים, והוא מתעקש וחופר שוב.

יעקב מרומה על ידי לבן מאה פעמים, ולא מרפה מצידקותו ודרכו.

יוסף מנוסה אין ספור פעמים על ידי אשת פוטיפר, וממשיך להתעקש ולא להשבר.

משה מציל איש יהודי מיד מצרי, ולמחרת שוב איש יהודי מיד יהודי אחר, ואח"כ בורח למדין וממשיך להתעקש להציל את הבנות מיד הרועים הגם שראה שזה גרם לו רק נזק, ממשיך להתעקש בדרכו!]

משה רבנו ע״ה התפלל תפילות כמנין ״ואתחנן״ ולא נענה, והיה חוזר ומתפלל עוד עד שאמר לו הקב״ה ״רב לך״. נצייר נא אם אחד יבקש דבר מה ולא ימלאו בקשתו ייתכן שיבקש עוד פעמים אחדות, אבל אם כבר ביקש כמה פעמים ולא מלאו בקשתו בטח לא יבקש עוד, וגם שאינו מן הנמוס ודרך ארץ להפציר, ומנין לקח משה כ״כ הרבה עקשנות עד כמנין ״ואתחנן״?

אין זה אלא כי ידע שאופן ההתגדלות הוא רק בעקשנות, ואם בעקשנות? – לא איכפת לי כלום, בין ישר הדבר בין לא, הדבר מוכרח להיות! וכן יהיה!

מה לא עשתה רחל אמנו להשיג ולדות, כמה מיני תחבולות, ואחר כל זאת אמרה כשילדה שפחתה ״נפתולי אלקים נפתלתי״, נתעקשתי והפצרתי ״וגם יכולתי״ הסכים על ידי. ידעה שאחותה ראויה יותר ממנה ותקנא במעשיה הטובים ושום דבר לא עכבה להיות שוה לאחותה, עקשנות, ועוד עקשנות, עד שנצחה! – הסכים על ידי!

ויונתן בן עוזיאל תרגם: [ויצא פרק ל פסוק ח] וַאֲמָרַת רָחֵל מְדַחֲקָא דְחִיקִית קֳדָם יְיָ בִּצְלוֹ בְּרַם קַבֵּיל בָּעוּתִי דִיהֵי לִי בַּר כַּאֲחָתִי אוּף יְהַב לִי תְּרֵין וְהֵיכְדֵין עֲתִידִין בְּנוֹי לְאִתְפְּרָקָא מִן יַד בַּעֲלֵי דְבָבֵיהוֹם בְּדַחֲקוּתְהוֹן בִּצְלוֹ קֳדָם יְיָ וּקְרַת שְׁמֵיהּ נַפְתָּלִי:

תרגום: ותאמר רחל מדוחק שדחקתי לפני יי בתפילה אך קיבל בקשתי שיהיה לי בן כאחותי גם נתן לי שנים וכמו כן עתידים בניו להגאל מיד שונאים בדחקם בתפילה לפני יי ותקרא שמו נפתלי:

מבהיל הדבר! עליו כביכול אמרו, שהיה דחוק לו, כי זהו היסוד שביארנו רק בעקשנות אפשר לנצח, אחרת אי אפשר, כי בעדינות וברכות, אי אפשר לנצח כלל.

זהו ענין מה שאמרו חז״ל (ברכות לב:) ״ארבעה דברים צריכים חיזוק, תורה, מעשים טובים, תפילה ודרך ארץ״. כאן למדו לנו חז״ל ענין העקשנות הקדושה, כי צריך האדם להחליט כי ימשיך מעשיו, ולא יחזור לאחוריו בשום אופן, ״מוכרח להיות, וחסל״! ודוקא באופן זה יצליח וינצח!

חנה הטיחה דברים כלפי מעלה

 1. אמרה אלך ואסתתר ותאלץ לתת לי בן – ונקתה ונזרעה זרע.
 2. חנה טענה למה נברא רחם ולמה נבראו דדים? וכי בראת דבר לבטלה??
 3. כמו כן חנה הרבתה להתפלל שוב ושוב, והתעקשה על זרע אנשים, צדיק וירא ה'.

ועקשנותה הצליחה, ונולד לה שמואל, שהיה שקול משה ואהרון!

לאה – שמעה שעתידה לפול בידי עשיו – והיו עיניה רכות מרוב דמעות, ולבסוף הצליחה – וזכתה להיות מארבעה אמהות קדושות של עמ"י!

מאידך –

מעשה שסיפר הרב מנות על הבחורה המבוגרת מהמדרשה שלהם שפנתה לרב שטיינמן וביקשה שיגזור שהיא תתחתן, והרב בירכה לזיווג הגון. ושוב, אמרה לקרובה שבא עמה לרב שיאמר לרב שהיא דורשת שהרב יגזור. ושוב הרב בירך. ושוב שלחה אותו ואמרה תגיד לרב שאני עומדת על כך שהרב יגזור! השיב לו הרב שזה אפשרי, אך לא כדאי. והיא שמעה אפשרי והסתפקה בזה… והתחתנה עם בחור תוך שלשה חדשים, ולאחר שלשה חדשים נוספים התגרשה…. כבר שבוע לפני החתונה נודה שמדובר בעבריין, אך חששו לומר לה זאת בשלב כ"כ מאוחר… ואחרי שנה וחצי התחתנה עם בחור יר"ש ובן תורה והקימה בית נאמן!! אסור ללחוץ, אינך יודע אם זה טוב לך!

מעשה עם זוג ששנים רבות לא היה להם ילדים ופנו לאחד הגדולים ולחצו ולא הרפו שהרב יגזר שיהיה להם זש"ק, והרב תחילה סירב, ואח"כ נאלץ להסכים ונולד להם בן שנשתבשה דעתו והיה שוטה והיה להם צער וביזיון גדול ממנו… העיד על כך אחד הגדולים ואמר כך זה כשלוקחים בכח ועקשנות…

איך מיישבים את הסתירה בין רחל וחנה ולאה, לעומת שני הסיפורים האחרונים?

חז"ל אומרים שחנה טענה למה בראת רחם ודדים – האם עשית משהו לבטלה? ונענתה. לכאורה כל אישה תטען כן ותיפקד?

אלא נבאר על פי המבוא ברב פרידלנדר על הנאמר "מי חשיבת לאתאבולי על ירושלים" שכשאדם מבקש על החרבן הוא מבקש על שני דברים – א, חוסר האפשרות להתקדמות רוחנית, ב' צער וגלות השכינה.

בשביל זה צריך להיות אדם חשוב, שאם לא מיצה התקדמותו הרוחנית העכשוית, כיצד מבקש עוד ביהמ"ק ושיוכל להתקדם עוד??

אם כעת אינו חושש על צער השכינה ועושה עבירות, כיצד יבקש על צער השכינה שבגלות??

כך גם חנה – היא השלימה עבודתה ברנ"ב אברים ושס"ה גידים, ומה שנשאר לה זה רק קושיה על הרחם והדדים.

כל אישה אחרת אמנם השלימה עבודתה בכל אבריה?? אז כיצד תבקש על רחמה ודדיה??

נמצא שחנה כל בקשתה הייתה לשם שמים, ולכן לא ביקשה ילד שיהיה הגון למלכות, אלא לתורה, ולכן הקדישה אותו לעבודת ה', ולא להשתעשע בו כשאר נשים.

על חפצי שמים אפשר להפציר עד אין קץ!! הכל כבוד שמים, והעקשנות משתלמת!

אך על עניינים גשמיים – מי אמר שזה טוב לך? זיווג זה לשם שמים? תלוי למי. ללאה כן, לאותה בחורה כנראה שלא רק. זש"ק זה לש"ש? תלוי למי, לרחל כן, לחנה כן, לאותם הורים – לא בטוח.

המעשה באיש שהתעקש על מקום עבודתו – ואח"כ גורש בבושת פנים.

המעשה באיש שהתעקש על דירה, ואשתו נפלה בעת שניקתה התריסים.

בלעם מתבקש לקלל את ישראל. ה' מונעו, והוא מתעקש. ה' מאפשר לו והוא הולך. הבהמה לוחצת רגלו אל הקיר- והוא ממשיך. אינו נרמז. הבהמה מדברת– והוא ממשיך. המלאך מתגלה אליו– והוא ממשיך. הוא מתחיל לברך במקום לקלל– והוא ממשיך. עוד פעם בנה לי בזה שבעה מזבחות כו'

וכן הוא נוהג שלש פעמים ובונה עשרים ואחת מזבחות ומקריב מ"ב קורבנות! איזה מסירות נפש! איזה דבקות במטרה!

כשבאו לקרוא לו הוא חובש אתונו בעצמו, ואינו מזדקק לעוזרים. [שלא יצטרך לשלם…]

רש"י על במדבר פרק כב פסוק כא

(כא) ויחבש את אתנו – מכאן שהשנאה מקלקלת את השורה שחבש הוא בעצמו. אמר הקב"ה רשע כבר קדמך אברהם אביהם שנאמר (בראשית כב) וישכם אברהם בבקר ויחבוש את חמורו:

יש להבין מה הכוונה באומרו כבר קדם אותך אברהם כו' ומה ענייננו לכאן?

אלא בלעם רצה לעורר קטרוג על ישראל באמרו האם גם הם מתאמצים בקיום המצות כמוני בעבירות?

וכפי שאמר יעקב עם לבן גרתי ותרי"ג מצוות שמרתי ולא למדתי ממעשיו הרעים לעבוד בדביקות כמוהו…

אמר לו הקב"ה: רשע, כבר קדמך אברהם אביהם, שהרי אתה מוסר נפשך בשביל הממון והכבוד, ואילו אברהם השכים ע"מ לעקוד את בנו לפני!

דביקות במטרה של הגוים בהבלים שלהם, מחייבת את ישראל, ומעוררת קטרוג.

בלעם התעקש – והצליח. ה' נעתר לו והלך. התעקש להזיק – והצליח על ידי שהחטיא את עמ"י.

זה היה טוב לו? מת בחצי ימיו, ועד תקופת הגמ' הוא עוד בשכב"ז רותחת!!

ר' יוסלה מסלוצק שמגיל קטן היה שובב והלך אח"כ לוולוזין והתעלה שם וקיבל מכתב מאמו שמבקש שיחזור כי החנויות נשרפו ואביו איבד פרנסתו. הלך לגר"ח והורה לו שמע לי והשאר בישיבה. עוד מכתב בישר שהאב חולה מאד ושיחזור. ושוב הורה הגר"ח כנ"ל. עוד מכתב בישר שהאב נפטר וכלל בתוכו תוכחה. בכה יוסלה ושוב הורה לו הרב שישאר אחר השבעה. לאחר חמש שנים שלחו מסלוצק לבקש רב לעירם ונתן להם את יוסלה… א"ל הרב שידע מתחילה שהכל מעשה שטן כדי להוציאו מהתוה"ק. כמעשה השטן אצל איוב. והוסיף הרב ואמר שפעמים והשטן מוכן להרוג עיר שלימה כדי שלא יצא ת"ח גדול.

נוסף בתשס"ה

 המשגיח הר' משה טיקונצ'ינסקי מסלבודקה שמילא תפקידים רבים ובתחילת הזמן לא הגיעו הגמרות מועד הישיבות. הם הזמינו אולם הן נשלחו מחו"ל ועדיין היו בנמל חיפה. בער"ח נמסר לו שהן הגיעו לנמל והן באניה. יקח כמה ימים עד שישחררו אותן מן המכס. הרב לא הבין חכמות עלה על האוטובוס לחיפה. תלמידיו ניסו להניאו בטענה שאף אחד לא ישמע לו. אולם הוא לא חת וניגש למנהל וביקש את הגמ' והסביר שהן דחופות לו ללימודים מחר. המנהל הסביר שיש סדר ולא ניתן להוציא בלא רישום מסודר כו' אולם הרב התעקש ולבסוף אף יצא משם והגמ' תחת ידו… כשמתעקשים מצליחים!

מעשה מהספר אור דניאל פ' ניצבים.

שני בחורים הגיעו אל העיר הקטנה בני ברק לעת ערב ועם בואם חלה תקלה במערכת החשמל ועלטה נפלה על המקום לפתע הבחינו השניים באור המרצד במרומי גבעה שבפאתי העיר כאשר התקרבו השניים אל המקום ראו שם את הרב מפוניכז' זצ"ל עומד ומאיר את הקרקע הצחיחה שאלוהו אם יכולים הם לעזור לו בחיפושים השיב להם הרב "לא אבד לי כאן כלום " שבו השניים ושאלו "לשם מה הוא מאיר את הטרשים " אמר להם "אינכם רואים הנה לפנינו כאן על הגבעה ישיבה שלומדים בה שבע מאות בחורים וכולל המונה ארבע מאות אברכים האזינו לריתחא דאורייתא ראו איך מתפללים 'שמונה עשרה' הנה שם נאמר שיעור כללי ושם אומרים עתה שיחה הציצו לתוך חדר האוכל ולידו הפנימיה כיצד אינכם רואים " שני הבחורים ראו זאת כחלום מוזר ומיהרו להסתלק מהמקום חלפו שנים והחלום היה למציאות ישיבת פוניכז' המעטירה מתנוססת לה כראש הגבעה אחד משני הבחורים שפגשו את הרכ מפוניבז' על גבעת הטרשים מאיר בפנסו ורואה את העתיד כחכם הרואה את הנולד הגיע כאברך כרי להיפגש עם הרכ מפוניבז' בעניין מסוים הוא ניגש אל הרב ושאלו אם הוא זוכר את פגישתם על הגבעה לפני למעלה מעשר שנים נזדעק הרב לעומתו ושאל "וכי זה אתה אתה היית שם " ואז חיבקו ולקחו לסיור בבנין הישיבה הוא החל להראות לו כל פינה בישיבה ואמר לו "הינך רואה זו היא הישיבה שעל אודותיה דיברתי אז " האברך סבר לתומו שכסוף הסיור יתבקש לתרום לישיבה לפיכך התנצל ואמר לרב שאין באפשרותו לתרום לשמע הדברים החויר הרב ואמר לו "האמן לי שעבור תרומה לא הייתי מבזבז עליך זמו רב כל כך מטרת סיורנו היא שונה לחלוטין " והמשיך בהתרגשות "הרי אתה שליח ההשגחה העליונה אתה תספר לדור הבא כיצד נבנית הייתה שואה נשארה אדמה חרוכה לא היה מה לאכול ומי חשב על ישיבות והנה בא יהודי זקן שבור ורצוץ ורצה לכנות תורה הוא חלם חלומות והכל לעגו והנה הישיבה לפניך אמור לי וכי אני הקמתי מבצר זה לתורה האם אני הייתי מסוגל לעשות דבר כזה לך וספר להם מה זה קיום נצחי של כלל ישראל מהו קיום נצחי של תורה הנה כאן רואים בחוש איך הקבעה מקיים את הברית של 'כי תשכח מפי זרעו' ספר להם כיצד צמחה מתוך השואה אימפריה של תורה "

על רוחניות יש להתעקש, כאברהם, משה, ושאר הגדולים.

המעשה עם הרב ראטה והחושך הגדול שהיה לו בעת לימודו.

המעשה עם הח"ח והלחם שחסר בביתו ודפק על השולחן וגער בשטן ואמר שייסיים את המשנ"ב!

*

האמנם הגוים מתפעלים מחוקי התורה?

״עם נבון וחכם״ [והגדת לרב גלינסקי]

"ראה למדתי אתכם חקים ומשפטים כאשר צוני ה׳ אלקי, ושמרתם ועשיתם, כי הוא חכמתכם ובינתכם לעיני העמים אשר ישמעון את כל החוקים האלה ואמרו, רק עם הכם ונבון הגוי הגדול הזה״ (דברים ד, ה-ו). וכתב רש״י: ״ושמרתם״, זו משנה [כי על ידי הלמוד שימור הדבר במוחו של האדם, שיוכל לקיים את המצוה כהלכתה (״גור אריה״)] ״ועשיתם״, כמשמעו. ״כי היא חכמתכם ובינתכם לעיני העמים״, בזאת תחשבו חכמים ונבונים בעיניהם.

וצריך להבין –

הרי החוקים הן המצוות שאין טעמן ידוע אלא לבורא יתברך לבדו [וכדברי הרמב״ן (רברים כב, ) שגם לחוקים טעם, והתגלה למשה ובינו, ויתגלה לכל לעתיד לבוא] וכמו שנאמר (תהלים פא, ה): ״כי חוק, לישראל הוא. משפט, לאלקי יעקב״. ומכל מקום, מכיון שטעמם נעלם מעינינו הרי ״השטן [הינו היצר הרע (3בא בתרא טז ע״א)] ואומות העולם מצערים את ישראל לומר מה המצוה הזאת ומה טעם יש בה. לפיכך כתב בה ״חוקה״, גזרה היא מלפני ואין לך רשות להרהר אחריה״ (יעי' במדב"ר יט, ב). ואיך נאמר כאן שכאשר הגויים שומעים ״את כל החוקים האלה, ואמרו רק עם חכם ונבון הגוי הגדול הזה״. והלא הם המלגלגים על החוקים ומצערים את ישראל בגינם!

סוף החוקים להוכיח את עצמם

המעשה בנעמן – שרק לאחר שטבל במי הירדן נוכח לראות באמיתות הנביא וסגולתו

הסבא מקלם זצ״ל ענה על כך. השיב תשובה כה בהירה, תורת אמת לאמתה. אני רק אשלים אחריו בספור, כדרכי –

וכך אמר: כשצרו בני ישראל על יריחו המסוגרת. ויהושע נצטוה להקיפה עם אנשי המלחמה, הארון הולך לפניהם, ושבעה כוהנים מריעים בשופרות לפניו. הקיפוה פעם אחת ושבו אל המחנה –

ודאי ״חוק״ הוא, בלי שום הגיון מושכל!

מה חשבו הזקיפים שעקבו אחר המסע. תחלה בתמהון, ולאחר מכן בלעג?!

ודאי שלא חשבו שזה עם חכם ונבון, שמבצע טקסים לא מובנים, שבעצמו אינו יודע להסבירם.

ומה חשבו כשחזרו להקיף ביום השני, והשלישי, והרביעי, והחמישי?

משכו בכתפיהם באדישות: הלא רואים הם שאין להקפות שום תוצאה, אין להן כל הצדקה, מה הם חוזרים על ההקפה העקרה.

וביום השביעי, שהקיפו פעם ופעמים ושלוש וארבע, גיחכו בלעג.

ובהקפה השביעית תקעו בשופרות, וכמו במעלית יורדת, החומה שקעה תחתיה ונבלעה באדמה (ברכות נד ע״ב), והזקיפים המפתעים מצאו עצמם פנים אל פנים, בגובה העינים, מול בני ישראל. ״ויעל העם העירה, איש נגדו, וילכדו את העיר״ (יהושע ו, כ) – החיוך נמחה משפתיהם. ומה חשבו אז?

אה, עדיין אינם מבינים איך וכיצד, עדיין ״חוק״ הוא בעיניהם. אינם משיגים איך הקפת החומה עם ארון הברית ותקיעה בשופר מחוללת נס ומקריסה חומה, אבל עובדה שזה עבד. ואם כן, אשרי העם שככה לו: ״מי גוי גדול אשר לו חוקים ומשפטים צדיקים [הגונים ומקבלים (רש״י)] ככל התורה הזאת אשר אנכי נתן לפניכם היום״ (דברים ד, ח), ואשריהם שהם מצייתים לאותם חוקים ונהנים מתוצאותיהם הברוכות!

ומובן, שאין זו אלא דוגמה.

כי לכל החוקים טעם נשגב ותוצאות ברוכות, השפעה חיובית על התכונות והמדות, השרשת קדושה והשפעת שפע. וכמאמרם (ויקרא רבה יג, ג): ״כל אמרת אלוק צרופה״ (משלי ל, ה), לא ניתנו המצוות אלא כדי לצרוף ולזכך בהן את ישראל, לפיכך הרבה להם תורה ומצוות (מכות כג ע״ב).

וכשהאומות רואות לאיזה זיכוך הגיע עם ישראל באמצעות החוקים שהוא שומר, ״מלאך רע עונה אמן בעל כורחו׳ (שבת קיט ע״ב) ואומר: ״רק עם חכם ונבון הגוי הגדול הזה״.

ניתן כמה דוגמאות:

[כשאדם מתבונן במצוות שעטנז – מצאו שהבגד שקולט קרינה ביותר – בגד שעטנז.

מצוות מילה ביום השמיני – ד"ר אילה אברהמוב במאמר "בעיות קרישה ודימום ביילוד" (אסיה, כרך ג, עמוד 384) כותבת כך: "מנגנון הקרישה תלוי בקבוצת חלבונים הנוצרים בכבד, אשר נקראים גורמי גרישה. בימים הראשונים אחרי הלידה אין הכבד בשל עדיין לפעילות זו וברור שאינו יכול לעמוד במעמסת יתר של פעילות כירורגית. הדבר יכול לגרום למותו של התינוק עקב דמם מסיביב, ללא יכולתו של התינוק להתגבר על הדמם הזה. באופן פיזיולוגי עד גיל 8 ימים הכבד מתחיל להתאושש הוא הולך ומתבגר, ותיפקודיו משתפרים, ובגיל 8 ימים קיימת כבר רמה מספקת של גורמי קרישה ומניעת דמם."

במילים פשוטות: בשבעה הימים הראשונים אין התינוק יכול להקריש דם. ביום השמיני קרישת הדם מגיעה ל110%, והחל מהיום התשיעי ואילך הגוף מאזן את עצמו ומגיע ל100% קרישת דם עד סוף חייו של האדם.
(לקוח מהספר של ד"ר ס.י מקמילן היוצא לאור בשנת 20 במהדורה המעודכנת)
מצוות שחיטה בצוואר – השדולות ההומאניות בלונדון ניסו לאסור את השחיטה באנגליה. הרב הראשי של אנגליה, הרב עמנואל יעקובוביץ' ז"ל, היה גם לורד, ובתוקף תארו היתה לו הזכות לשאת נאום נגד ההצעה המסוכנת. הוא נאם בבית הלורדים שלושים שניות, וההצעה בוטלה. הוא עלה על הבימה ואמר כך: 'ב-21 באפריל 1933 היה החוק הראשון שחקק היטלר ימ"ש – נגד איסור השחיטה היהודית. זאת, בגלל חוסר האנושיות שלה. אין לי מה להוסיף'.
וירד מן הבמה. הצעת החוק עברה מן העולם.
יש להדגיש שצער בעלי חיים אסור מן התורה. ברור לנו שהתורה חייבת להיות עקבית בנקודה זו. לא ייתכן שהיא תצווה לשחוט בצורה שתכאיב לנשחטים. אנו מצפים שאופן השחיטה על פי התורה יהיה בצורה הטובה ביותר, שלא תפגע בבהמה.
השאלה הניצבת בפנינו: האם ניתן להוכיח הנחה זו על פי הבחינה המדעית?
כל רופא מתחיל יודע שאם קיימת ירידה פתאומית בלחץ הדם בבסיס המוח, גורם הדבר לאיבוד הכרה מיידי. היהדות טוענת שמיד עם השחיטה מאבדת הבהמה את הכרתה ואינה חשה כלל בצער השחיטה, כפי שיבוארו הדברים להלן.
אנשי השדולה המתנגדים לשחיטה בצורתה הנוכחית, דורשים להמם את הבהמה באמצעות מכת חשמל במוח, שתגרום לאיבוד ההכרה. אנו היהודים איננו יכולים לקבל עצה זו, כי מכת חשמל זו תגרום לנקב בקרום המוח, שהוא אחד משמונה עשרה הטריפות המטריפות את הבהמה ואוסרות אותה לאכילה.
במשך עשרות שנים היתה התשובה שלנו לשדולה הנוצרית שאין צער בעלי חיים בשחיטה היהודית. כי כאשר הסכין, החד מאין כמוהו, חותך את הקנה ואת הוושט, הוא משסף גם את העורק הראשי. ממילא, בשעת החיתוך יש ירידה מיידית בלחץ הדם, הגורמת לבהמה איבוד הכרה. עצם החיתוך נמשך חלקיק שנייה בלבד. הסכין חד מאד וכשמתחילה תחושת הכאב אצל הבהמה, היא שרויה זה מכבר בעילפון.
התגובה של אגודת צער בעלי חיים היתה שאמנם נכון שהעורק הראשי נחתך באותה שנייה, אולם קיים עורק נוסף היוצא מן הלב, והוא הנכנס למעגל וויליס, וממנו למוח. זהו עורק הנמצא בחלק האחורי של הצוואר, בעורף. הוא עובר דרך החוליות והוא נקרא העורק הוורטבראלי, העורק החולייתי. והרי על פי השחיטה היהודית אסור לשסף את כל הראש, כך שעורק זה לא נחתך והדם זורם באין מפריע למוח. זאת אומרת, שלא תהיה ירידה חדה ומהירה בלחץ הדם כפי שאנו טוענים, וממילא איבוד ההכרה נמשך כמה דקות של ייסורים קשים לבהמה.
אך הוברר שכל הדברים הללו נכונים לגבי כל היונקים, מלבד הבהמות מעלות הגרה, הכשרות לאכילה. אמנם העורק החולייתי שלהן מטפס בגובה העורף כמו אצל שאר היונקים, אבל עד קרוב למעגל וויליס, הוא איננו נכנס אליו. העורק של הבהמות הכשרות מעלות הגרה, מתכופף לתוך העורק הנחתך בשחיטה וכל הדם שבו אינו זורם למוח, כי אם לתוך העורק הנחתך. ממילא הדם הזורם מן הלב דרך העורק החולייתי יוצא גם הוא החוצה בנקודת השחיטה. ברגע השחיטה יורד פתאומית לחץ הדם בגזע המוח והבהמה מאבדת מיידית את הכרתה.
העובדה שמבנה כלי הדם בבהמות הכשרות בלבד שונה מהמבנה של יתר הבהמות והחיות היא מפלאי ההשגחה. נראה, שהבהמות הללו נבראו באופן שלא יחושו את סבל השחיטה. הדברים מדברים מאד לאדם המתבונן בתופעה זו. [אתר ערכים]

מבאר הסבא מקלם שכאשר רואים את פעולת החוקים על האדם ועל האומה, כמו שנאמר (ויקרא כ, ח): ״ושמרתם את חוקותי ועשיתם אותם״, ודרשו (סנהדרין צט): ״אל תקרי אותם, אלא אתם. כאלו עשאו לעצמו״, כלומר יצר על ידם את אישיותו, בנה את עצמו, בעל כרחם מודים, משבחים ומפארים.

הלא אחד מהוגי הדעות שלהם [אחד העם, אשר גינזבורג ז"ת עליו], שאינו חשוד על שמירת השבת, טבע את האימרה: ״יותר מששמרו בני ישראל על השבת, שמרה השבת על ישראל״.

התורה וחוקיה העמידה את העם המוסרי בעולם

התורה ומצוותיה העמידו את העם המוסרי ביותר בעולם. וכיום, מה. אלימות וגסות, זילות חיים והתבהמות.

בשעתו, הוזמנתי להרצות בפני האסירים בכלא רמלה. לפני ההרצאה נועדתי לפגישה עם מנהל בית הכלא. סיפר שהתפוסה מלאה, וכבר אושרו תקציבים לבניית בתי כלא נוספים. אמר: ״אין לנו בעיה עם חמשת האחוזים באוכלוסיה שנתפסו ונשפטו. הבעיה היא תשעים וחמשה האחוזים שעדיין לא נתפסו״.

הבנתי שהפתרון המשלם, מצידו, שיתלו שלט ענק בנמל התעופה בלוד: ״ברוכים הבאים לבית הסהר המרכזי״. בין כך, הגבולות מוקפים גדרות…

אמרתי לו: ״תן לי את התקציב שאושר להקמת בתי סוהר חדשים, ולא יהיה בהם צורך!״

תמה לכונתי, והסברתי: ״נייסד בהם שעורי תורה ונחזיר את העם למקורותיו! היכן היה פעם בעם ישראל רוצח יהודי, ושודד יהודי?!״

והוספתי: ״היודע אתה מה התקציב הזה מזכיר לי?

היתה צמת מסוכנת, בלי תמרורים ורמזורים. מכוניות היו באות ביעף, מתנגשות זו בזו, נמעכות ועולות בלהבות. הצומת גבתה מחיר דמים יקר, והנורא מכל היה שעד שהגיעו כוחות ההצלה לנסר את שלדות המכוניות ולחלץ את הפצועים המדממים למוות, ועד שהסיעום לבית החולים הקרוב, שהיה רחוק מאד, מתו רבים שניתן היה להצילם.

קמה זעקה, וכמו תמיד הקימו ועדת חקירה. כמה מתו עד שסיימה דיוניה, אבל המלצותיה נטעו תקוה: בצידה הצפוני של הצומת יוקם פיקוד של כחות הצלה מיומנים שיהיו זמינים מיידית לכל קריאה, עם ציוד חילוץ והנשמה כנדרש. בצדה הדרומי יקימו בית חולים משכלל אליו יופנו הפצועים מיידית, וחייהם ינצלו. כעת יש לגשת למכרזים, לקבוע מי יהיו הזכיינים, להקים צות היגוי ותכנון וביצוע, רישוי ופקוח. בעשור הבא יושלם הפרוייקט השאפתני. חיי אדם שוים כל מחיר, אם רק יימצא התקציב.

מה דעתך?״ שאלתי את מנהל בית הסוהר.

״שוטים שבעולם״, השיב בזעף, ״באחוז אחד מעלות התכנית השאפתנית וההזויה, מרמזרים את הצומת ולא יהיו עוד תאונות!״

״נפלא!״ החמאתי לו. ״חוקי התורה הם הרמזורים שלנו: אומרים מתי לנסוע ומורים מתי לעצור. ומונעים תאונות. ובמקום להשיב את העם אל חוקי התורה בתקציב זעום ורווח עצום, מעודדים את חיי ההפקרות: שעטו, התנגשו, דממו, ואנו נגביר את צוותות הציידים ונבנה לכם עוד ועוד בתי כלא ־

אמור אתה, האם זו הדרך?! ״

ולשבחו יאמר, שהודה!

לימוד כיתה א' ב"שיטה הפונטית" של מר שריד שנחלה כישלון חרוץ….

לנו יש חוקים? ומה עם החוקים שלהם??

בגמרא (ברכות י ע״א) אמרו: ״סמוכין מן התורה מנין״, מהיכן יודעים שאם שני ענינים סמוכים בתורה יש קשר ביניהם וללמד בא. ״שנאמר (תהלים קיא, ח): סמוכים לעד לעולם, עשוים באמת וישר״. וכתב רש״י: בדברי תורה נאמר, אחרי ״נאמנים כל פקודיו, עשויים באמת וישר״

ולצרך, ולא דבר ריק הוא. והוסיפו (ביבמות ד ע״א), שגם רבי יהודה, שבכל התורה כלה אינו דורש ׳סמוכין, בספר דברים דורש. והסבירו ב״שיטה מקבצת״ (ברכות כא ע״ב), שמכיון שמשה רבינו אמר את פרשיות ספר דברים ברצף ובסדור אחר מאשר פרשיות התורה, ודאי סדרם כדי לדרש סמיכות פרשיותיהם.

נתבונן אפוא בשני פסוקים סמוכים בספר דברים, ונחתור להבנת הקשר ביניהם:

״ונשב בגיא מול בית פעור״ (דברים ג, כט), ״ועתה ישראל שמע אל החוקים״ (דברים ד, א). מה השייכות, מה הקשר בין שני הדברים. מדוע, מכיון שישבו מול בית פעור, יש לשמוע אל החוקים? ואם לאו, כלום בני חורין אנו להפטר מהם חלילה?

אלא שהחוקים הם מצוות שאין טעמן מובן לנו, והיצר הרע ואומות העולם מסיתים בענינן (רש״י במדבר יט, ב).

ומה משיבים להם? אומרים: מילא אנו, סומכים לחלוטין על בוראנו ומקימים מצוותיו.

אבל אתם, לשיטתכם, שטופים אתם בחוקים נבערים ומופרכים כל ימיכם, ועוד מקניטים אותנו?!

האופנה, אינה חוק?

חוקי הנימוסים הנוקשים, אינם חוק? ומי מכתיב חוקים אלו?

ועד למולך, ולמרקוליס, ועד לעבודה הזרה המאוסה והמקביסה של בעל פעור –

והמונים נפתים, ונוהרים!

את זה אתה אוכל, כוסס, שניך קהות, ולא אכפת לך! חונט עצמך בבגדי אפנה, נוהג בכללי הטכס, ומשלים איתם, רק חוקי ה׳ לצנינים בעיניך?!

השחקן והמזוודה, והקאסקט, והפרסה באוטו, והשום באגזוז,

והחוקי משחקי הכדורעגל והכדורסל ושאר מרעין בישין…

כשאנו רואים את הנהירה לחוקי בעל פעור, מתחזקים אנו שבעתים, להבדיל אלף אלפי הבדלות, בשמירת חוקי התורה הקדושה. וכשאנו רואים את סגידת הרשע לחוקי החברה, מקהים אנו שניו: כסוס אתה את פירות הבאושים, והנח לנו את פירות גן העדן! ואספר ־

החוק לעמוד בצפירה…

יום אחד אני הולך ברחוב, ושומע צפירה. טרוד הייתי בעניני, אף לא עמרתי על טיבה. לפתע פונה אלי בחור גלוי ראש: ״עמוד! למה אתה הולך?!״

תמהתי: ״למה לעמד?״

״זה יום השואה והגבורה, עומדים לזכר הנספים בשואה!״ ואנכי לא ידעתי. ״אה״. אמרתי לו, ״אבל אני לא דתי!״

״מה?!״ עיניו התעגלו: זקן ופאות, וכובע ופראק. ולא דתי?! ובכלל, מה ענין הדת לכאן?!

אמותי לר: ״אמור לי, כשאתה נוסע ביום ששי לפנות ערב בבני ברק ושומע את הצפירה המבשרת על השבת, אתה ממהר להחנות את הרכב ולרוץ לבית הכנסת?״

״לא״, הודה.

״למה?״ שאלתי.

״כי אני לא דתי״, ענה.

״אם כך, הלא תבין: לך הצפירה ההיא לא אומרת כלום. מדוע שהצפירה הזו תחייב אותי? לך דתך, ולי דתי שלי״… הפה הפעור שלו הזכיר מלכדת זבובים. ״וחוץ מזה״ אמרתי, ״אין מה להשוות! אתה תתבע ממני לכבד את זכר הקדושים?! אני אבדתי שם מאתים בני משפחה! אז אני לומר לזכרם, אומר קדיש. מה הועלת להם בעמידתך בצפירה?!״… איך ניתנים החוקים להשואה?!

ההגיון שהחזיר את הבחור בתשובה

אלא שכידוע, לא היתה עבודה זרה מאוסה ומשוקצת מבעל פעור, התבהמות מזוהמת ומקביסה. אין לנו מושג מי המציאה ומה ביסודה, אבל איך דבקו בה המונים, ובמשך דורות?

ברם, ידועים דברי הרמב״ם (פרוש המשניות, ריש חולין), שעובדי העבורה הזרה נחלקים לשנים.

אלו המכוונים לעניניה ״באותן שטויות המטנפים השכל״, ״והחלק השני הם העובדים לה כמו שלמדו מחכמיהם, והם רוב עובדי הכוכבים, ועליהם אמרו (חולין יג ע׳׳ב) שמעשה אבותיהם בידיהם״.

סיפר לי בחור, שחזר בתשובה בהודו. בהודו, חזר בתשובה?! כן, שמע שלומדים שם איך להגיע לשלוה ולאושר, ונסע לשם. חבל, אם היה בא אלי, היה חוסך את דמי הנסיעה.

הגיע למורה אחד, זקן מופלג. לפני השיעור פנה המורה אל הפסל, והקטיר לו קטורת.

התענין: ״הפסל מריח, זו התערבת שהוא אוהב?״

ענה לו המורה: ״איני יודע. סבא שלי הקטיר לו, אבא שלי הקטיר לו, ואני מקטיר לו״.

אמר לעצמו: אז מה אני עושה כאן?!

סבא שלי היה דתי, אבא של סבא שלי וסבא של סבא שלי. קם, וחזר.

וזהו שאומר משה רבינו: ״ונשב בגיא, מול בית פעור״. וראינו את התור הארוך המשתרך שם. למה, כי מעשה אבותיהם בידיהם. בלי טעם, מנגד לשכל הישר ואף לטבע האנושי.

ולא רק עובדי בעל פעור, זו דוגמה קצונית. אבל כל אורחות הגויים רצופים ״חוקים״ תמהוניים. התספורת שלהם, הבגוד שלהם. מי יודע למה יש שלושה כפתורים בשרוול המקטורן?

חק.

למה הלולאה בדש צוארנו? חק.

אז כשהקדוש ברוך הוא מצוה, ונמוקו עמו, ומי אתה שתבוא בסוד דעתו, ואינך מבין, ועבורך זה חוק, ושכרו עצום ורב, לא תקיימו?

וזו סמיכות הכתובים: ״ונשב בגיא מול בית פעור ועתה ישראל שמע אל החוקים, למען תחיו!״

*

כיצד יהיה עובד את בוראו תמיד?

[והגדת לרב גלינסקי, עם הרבה תוספות]

דברים פרק ד

(ו) וּשְׁמַרְתֶּם וַעֲשִׂיתֶם כִּי הִוא חָכְמַתְכֶם וּבִינַתְכֶם לְעֵינֵי הָעַמִּים אֲשֶׁר יִשְׁמְעוּן אֵת כָּל־הַחֻקִּים הָאֵלֶּה וְאָמְרוּ רַק עַם־חָכָם וְנָבוֹן הַגּוֹי הַגָּדוֹל הַזֶּֽה:

מהו ״עם חכם ונבון׳? והיאך ניכרת חכמתינו ובינתנו במעשים דוקא? האין החכמה בשכל?

החכמה – כשיראו הגוים את החוקים שהגם שאינם נתפסים בשכל, יש להם תועלת ומוכיחים את עצמם, כמשנ"ת.

אבל הבינה – היא הבנת דבר מתוך דבר, וכיצד יראו במעשים שאנו עושים – שאנו מבינים דבר מתוך דבר??

ויותר מזה: ״שאל אריוס את רבי יוסי, מה בין חכמים לנבונים?

אמר לו: חכם דומה לשולחני [חלפן כספים] עשיר, מביאים לו דינרים לראות, רואה. וכשאין מביאים לו, יושב ותוהה [הוא מחוסר תעסוקה]. נבון דומה לשולחני תגר [שהוא גם סוחר ויזם], כשמביאים לו מעות, רואה. וכשאין מביאים לו, הוא מחזר ומביא משלו״ (רש״י דברים א).

לאור זאת, מה כוונת הגויים באמרם: ״רק עם חכם ונבון הגוי הגדול הזה״?

הכונה שאמות העולם מתפעלים משני דברים. ראשית, מהתורה והמצוות ותוצאותיהן הברוכות. זו בחינת החכמה. שנית, שאיננו מסתפקים בתרי״ג המצוות בלבד, וכשאין מזדמנת לידינו מצוה – כשאנו אוכלים, למשל, או ישנים, או עובדים לפרנסתנו, מה אז, האם אנו ״יושבים ותוהים״?!

לא, או אז אנו ״חכמים, ונבונים״, דומים לשלחני תגר המחזר ומביא משלו!

ולמה הכונה, למאמר חז״ל שהרמב״ם הקדוש כתב (״שמונה פרקים״ סוף פרק ה׳) שבחמש מלים הקיפו בו יותר מחבורי כל החכמים, ואין ספק שנאמר ברוח הקדש: ״וכל מעשיך יהיו לשם שמים״ (אבות פ״ב מי״ב). והאריך בו בספרו (הלכות דעות פ״ג), וכתב שעל כך אמר שלמה בחכמתו: ״בכל דרכיך דעהו״ (משלי ג) [שזו פרשה קטנה שכל גופי תורה תלויים בה (ברכות סג ע״א)], ונפסק בשלחן ערוך (ארח חיים רלא): ״בכל מה שיהנה בעולם הזה לא יכון להנאתו אלא לעבודת הבורא יתברך או לרבר הגורם לעבודתו… ומי שנוהג כן, עובד את בוראו תמיד״!

וכמעשה שהיה –

ה״חפץ חיים״ זצ״ל נסע עם חתנו ראש הישיבה הגאון רבי צבי הירש לווינסון זצ״ל בעגלה [וי"א מנחם מנדל זאקס], מתחנת הרכבת בבאסטון לראדין. הגיעו, וירדו. בקש ה״חפץ חיים״ לשלם, וחתנו אמר: ״כבר שלמתי״ –

נתכרכמו פני ה״חפץ חיים״.

תמה החתן: ״ומה אם אני הוא ששלמתי?״ על מה הצער והאכזבה.

חקר ה״חפץ חיים״: ״מאומה, אבל אמרו נא: על מה חשבתם כששלמתם?״

מה השאלה? נסענו ושלמנו. פשוט ומובן, הלא כן?!

נענה ה״חפץ חיים״ ואמר: ״הפתגם העממי אומר, שהחכם מסוגל לסחר בסחבות ולעשות זהב מסמרטוטים, והשוטה הופך גם זהב לסמרטוטים…

אל נא תפגעו, אבל העגלון עבד עבורנו ואנו חייבים לשלם שכרו.

בעשותנו כן אנו מקימים מצות עשה של ״ביומו תתן שכרו״ (דברים כד, ט), ונזהרים מלאו של ״לא תעשוק שכיר עני ואביון מאחיך״ (שם, יד), ו״לא תלין פעולת שכיר אתך עד בוקר״ (ויקרא יט, יג), מלבד המצוה להעניק פרנסה ליהודי (ויקרא כה, לה) –

ההלכה פסוקה, שמצוות צריכות כוונה (אורח חיים ס, ד), והמקיימן בהיסח הדעת לא קיים בהן מצוה. ואתה שילמת סתם כך, לא חבל?!״ והלא כך הוא בכל דבר: האוכל כדי להיות בריא לעבודת ה׳, הפך פסולת לזהב. הישן כדי לאגור כוח, ״מתוך שאדם ישן קימעה הוא עומד ויגע בתורה הרבה״ (בראשית רבה ט). ״ומי שנוהג כן, עובד את בוראו תמיד!״

עד כמה "עובד את בוראו תמיד"?

כתב בספר אבן ישראל [פישר – שבת הגדול עמ' רמג]

מובא חז״ל (מר״ר ויקרא) מי הקדימני ואשלם (איוב מא, ג) שרוה״ק אומרת מי עשה לי מזוזה עד שלא נתתי לו בית, מי עשה לי מעקה על שלא נתתי לו גג, מי הפריש לי תרומה על שלא נתתי לו גורן, מי הפריש לפני חלה על שלא נתתי לו עיסה.

דתמוה, הרי לא שייך מצות מזוזה בלי בית, וכן הפרשת תרומה לפני גמר מלאכה, וכן מעקה בלי גג, וכן חלה בלי גלגול העיסה, שאז מתחייבת בחלה, וא״כ הרי לא שייך כלל שיקדימו אלה המצוות, כיצד איפה אומר ה' "אתה הקדמתני?" הרי אני לא יכול להקדים את בורא עולם גם אם הייתי רוצה!

ואם כונת חז״ל שהקב״ה כבר שילם לו לפני עשיית המצוה, הרי גם מי שבנה בית ולא עשה מזוזה נמי הקב״ה נתן לו את הבית, ובמה שונה מקיים המצוה ממי שלא קיים??

וע״כ כוונת חז״ל שאדם יכול לעשות מזוזה לפני בניית הבית, וכן לעשות מעקה לפני עשיית הגג. ועל זה אומר ה' – אם הקדמתני – אשלם לך!

כיצד? כמבואר בשו״ע או״ח (סי' רל״א) שכל מעשה בני האדם בגשמיות יהיו לשם שמים, האכילה והשתיה והשינה, כדי שיהיה לו כח כדי לעבוד את ה, לקיים את התורה והמצוות, ובמשנה ברורה שם סק״ח כתב שמי שכונתו ליקח עסקים תחת רשותו כדי להמציא מלאכה לעניי ישראל שישתכרו להחיות נפשם כ"ז בכלל צדקה, ומסיים שם בשו״ע שמי שעושה כן עובד את בוראו תמיד.

וזהו מה שאמרו מי הקדימני, והיינו אי בנה מתחילה כדי לקיים מצות מזוזה, או עשה גג כדי לקיים מצות מעקה, ואז בניית הבית ועשיית הגג הוא עבודת הבורא!!

המשל של הרב שבתי יודלביץ' [להגיד עמ' 313] על אותו שהלך וקנה עשר קילו אגוזים בעשרה שקלים הקילו. ואח"כ גילה שהכל קליפות. כשבא כולו זועם למוכר טען לו המוכר "מה קרה? הרי קילו עולה באמת חמשים ₪, מתוכו חצי זה קליפות – עשרים וחמש ₪, ואני מכרתי לך קליפות רק בעשר ₪! לא חסכת?"

כן! אבל אני לא קונה קליפות גם בחצי שקל! אני מקבל זאת בתור תוספת לאגוזים שעולים חמשים ₪!

כלפי מה הדברים אמורים?

שני אנשים באים לפני כסא הכבוד לדין לאחר שמונים שנה.

רבי יעקב ומיסטר ג'ק.

מתחילים לשאול את רבי יעקב מה עשית כשקמת בבוקר? והוא מספר אמרתי מודה אני! מגיע לך כך וכך ג"ע.

חושב לו מיסטר ג'ק אוי לי, אני מיד כשקמתי בבוקר פתחתי רדיו…

לאחר מכן נטלתי ידים. עוד כך וכך גן עדן!

אתה מיסטר ג'ק? אני צחצחתי שיניים עם שלש סוגי משחות, עם חוט דנטלי ושיננית, ומתזית הפלא…

אחר כך מר יעקב? הלכתי לביהכ"נ עם הטלית והתפילין להתפלל. שכר הליכה כך וכך גן עדן!

ואתה מיסטר ג'ק? נעלתי נעלי ספורט והתחלתי לעשות ריצת בוקר…

אחר כך התפללתי שחרית. כך וכך גן עדן.

ואחר התפילה? אכלתי ארוחת בוקר, נטלתי ידים ברכתי המוציא, ברהמ"ז. עוד כך וכך גן עדן בשביל הפרוסה, והחמאה והחלב והגבינה, ועוד בשביל הברכה לפניה ועוד בשביל הברכה שאחריה.

כאן מיסטר ג'ק החל להרגע. מקבלים שכר גם על הגבינה והחלב והחמאה והפרוסה, הו… מזה יש לי המון… סטקים ולאפות ומסעדות בלי קץ… מיצי הקיבה עבדו אצלו שעות נוספות…

אחר כך עוברים למיסטר ג'ק. מה עשית בבוקר? אמנם לא התפללתי, אבל אתה יודע רבש"ע כמה אכלתי? איזה קרואסנים על הבוקר? איזה עוגות גבינה ממינים שונים? ואיזה גלידות? צרפתיות, אמריקאיות, אינדונזיות… אפילו וניל עם פיסטוק נוסח ביבי… וקינחתי בשמפניה ורודה וסיגר קובני…

כמה גן עדן מגיע לי, אם ליעקב ההוא שבכלל לא מבין באוכל מגיע גן עדן על הפרוסה המסכנה שלו בחמאה! אני יודע לאכול!

אתה גנב! אומרים לו בשמים, איזה ג"ע?

אני גנב? כן! כל הנהנה מהעוה"ז בלא ברכה הוא גנב.

זה עולם האמת? שאל ג'ק. הוא מקבל גן עדן על הפרוסה המסכנה ואני כמה שהתאמצתי לאכול לא אקבל כלום?

מה התשובה?

יעקב התפלל למד קיים מצוות הלך לשיעור, וגם אכל. כדי שיהיה לו כח לעבוד את ה'. גם על האכילה הוא יקבל שכר.

אולם אתה לא קיימת כלום ורק אכלת, על אוכל מקבלים שכר?

זה הנמשל לאדם שמוכר את קליפות האגוזים… על קליפות לבד לא מקבלים שכר.

דוד המלך אומר: אחת שאלתי מאת ה' אותה אבקש שבתי בבית ה' כל ימי חיי לחזות בנועם ה' ולבקר בהיכלו.

ומה עם פרנסה? ואשה וילדים? ואכילה ושתיה ומשכנתא?

אני מבקש לשבת ללמוד בבית ה'. אם לא יהיה לי פרנסה לא אוכל לשבת וכן אם לא יהיה לי בריאות כו'..

אך אם נחשוק בה' אזי:

[תהלים פרק צא] (יד) כִּי בִי חָשַׁק וַאֲפַלְּטֵהוּ אֲשַׂגְּבֵהוּ כִּי יָדַע שְׁמִי: (טו) יִקְרָאֵנִי וְאֶעֱנֵהוּ עִמּוֹ אָנֹכִי בְצָרָה אֲחַלְּצֵהוּ וַאֲכַבְּדֵהוּ: (טז) אֹרֶךְ יָמִים אַשְׂבִּיעֵהוּ וְאַרְאֵהוּ בִּישׁוּעָתִי:

ברגע ש'בי חשק' אזי ואפלטהו, ואשגבהו, את הכל יקבל ממילא!

כשאתה בונה בית – בשביל המזוזה, ועושה עיסה – בשביל להפריש חלה, גם הבית וגם החלה על חשבון הקב"ה, ועוד תקבל עליהם שכר!!

כוונת אכילה של יהודי פשוט

חסידים מספרים על חסיד, שרבו שלח אותו פעם לאיזה כפר קטן, שם מתגורר יהודי מסוים, כדי ללמוד אצלו איך אוכלים לשם שמים. יצא החסיד לאותו כפר, התחקה אחר ביתו של אותו יהודי, והנה מצא לפניו איש פשוט ביותר. הוא ראה כי הוא לוקח לסעודתו סיר מלא עם אוכל לכל ארוחה, וכך הוא אוכל בקר צהרים וערב. חשב החסיד לעצמו: ממנו יש מה ללמוד? הרי אכילתו אכילה גסה, האם זו אכילה לשם שמים?

אבל הרבי בכל זאת אמר לי לנסוע אליו, הרי בודאי יש משהו כאן. אם כן פנה ליהודי ואמר לו: סלח לי על שאלתי, אבל אולי תוכל לומר לי למה אתה אוכל כל כך הרבה?

השיב היהודי: אני גר כאן בכפר שאבי וסבי התגוררו בו. אבי היה מוכר יי״ש לגויים, ופעם אחת קרה שהגויים שישבו בפונדק השתכרו כל כך עד שאמרו לאבי, כי אם לא ינשק לצלם שלהם, הם יהרגו אותו. אבי כמובן סירב, ולא היה מוכן לנשק את הצלם, אז הם החליטו לבצע את זממם ולשרוף אותו, אבל הוא היה אדם רזה כל כך, עד שברגע ששרפו אותו מיד כלה ולא קידש שם שמים כראוי. בגלל זה אני אוכל הרבה, שאם גם לי יקרה מקרה כזה, שירצו לשרוף אותי אם לא אנשק את הצלב, אהיה בריא ושמן ואבער זמן רב לקדש שם שמיים…

עתה כבר הבין החסיד את כוונת רבו ששלח אותו לראות מהי אכילה לשם שמים של יהודי פשוט…

הנהגתו של הלל

תלמוד בבלי מסכת ביצה דף טז עמוד א

תניא, אמרו עליו על שמאי הזקן, כל ימיו היה אוכל לכבוד שבת. מצא בהמה נאה אומר: זו לשבת. מצא אחרת נאה הימנה – מניח את השניה ואוכל את הראשונה. אבל הלל הזקן מדה אחרת היתה לו, שכל מעשיו לשם שמים. שנאמר ברוך ה' יום יום. תניא נמי הכי: בית שמאי אומרים: מחד שביך לשבתיך, ובית הלל אומרים: ברוך ה' יום יום.

[מחד שביך לשבתיך – קמץ מיום א' בשביל שבת, כפי שבמוצ"ש מקמצין היד, ובער"ש האשה פותחת ידיה בעת ברכת הנרות… [בית ישי פישר]

רש"י מסביר – לשם שמים – בוטח שתזדמן לו נאה לשבת.

אבל הגר"א מבאר [בש״ע שם סי׳ רל״א], על מש״ש בשו״ע ואמרו חכמים כל מעשיך יהיו לש״ש, שאפילו דברים של רשות וכו' יהיו כולם לעבודת בוראך, כתב הגר"א אבל הלל וכו'. ואמרו (דק׳׳ר פל׳׳ד ג׳) שהיה הולך למרחץ ואמר אני הולך לדבר מצוה (לגמול חסד עם הדין אכסניא) וכמ״ש בפ״ד דשבת (נ׳ ב׳)
רחץ אדם [פניו ידיו ורגליו בשביל קונו, שנאמר (משלי פרק טז ד) כֹּל פָּעַל ה' לַֽמַּעֲנֵהוּ וְגַם־רָשָׁע לְיוֹם רָעָֽה:] עכ״ל.

׳גומל נפשו איש חסד׳ (משלי יא) – זה הלל הזקן שבשעה שהיה נפטר מתלמידיו היה מהלך והולך עמם אמרו לו תלמידיו, רבי להיכן אתה הולך אמר להם לגמול חסד עם הדין אכסניא בגו ביתא, אמרו לו כל יום אית לך אכסניא, אמר להם והדין נפשא עלובתה לאו אכסניא הוא בגו גופא, יומא דין היא הכא למחר לית היא הכא.

שבשעה שהיה נפטר מתלמידיו, אמרו לו תלמידיו רבינו להיכן אתה הולך, אמר להם לעשות מצוה. אמרו לו. איזו מצוה זו, אמר להם לרחוץ בבית מרחץ, אמרו לו וכי זו מצוה? אמר להם ומה איקונין של מלכים שמעמידים בבתי טרטיאות, הממונה מורקן ושוטפן, ונותנים לו מזונות עבור זה. ועוד שמתגדל עם גדולי מלכות, אני נבראתי בצלם ודמות, דכתיב (בראשית ב) כי בצלם אלהים עשה את האדם, על אחת כמה וכמה.

 [מדרש רבה ויקרא לד,ג]

איש שכל מחשבותיו לגמול חסד ולעשות מצוה, זה האיש אפילו מה שגומל לנפשו כלומר שאוכל או שאר דבר שיש בו הנאת הגוף, גם זה נחשב לו למצוה, כי כל כוונותיו לשם שמים, ולכן כל אכילותיו גם כן מצוה, והיא נחשבת כקרבן. [פירוש הגר"א משלי יא,יז]

וזה מזכיר את הסיפור הידוע –

העיר הוצפה בשטרות מדפים באיכות מעולה. חלפני כספים מימנים נפלו בפח, ובמקום דולרים החזיקו בנירות חסרי ערך. סוחרים וחנוונים מצאו עצמם עם המוני שטרות מזויפים בסך מאה דינר ירדני התסכול גאה וההתמרמרות גברה, והמשטרה נחלצה לפעלה. גייסו מודיעין, בדקו כל שביב מידע, צירפו רסיס לרסיס ועלו על העקבות. מצאו את בעלי בתי הדפוס המחתרתיים, את המכונות והגלופות, הצבעים והגליונות המיוחדים. שנים הובאו לפני השופט. הראשון, מזייף הדולרים. כלום היתה בפניו בררה, הן נתפס בשעת מעשה. הודה, ונשפט לשש שנות מאסר. שש שנים, בנכוי שליש על התנהגות טובה, בחברת פושעים בעלי ותק. יחדו ינתחו את הכשלונות שהביאו לחשיפה, ואחר כך יצא לדרך חדשה. העתיד עוד לפניו. ואולי אף יחלוק את תאו עם זיפן הדינרים, ויפיקו במשותף את הלקחים.

הובא דפן הדינרים והודה, והתקוה נכזבה. השופט הודיע: כליאה בבית משוגעים!

הלם!

מילא בית סוהר, בחברת פושעי צמרת. בילוי מרתק, תרתי משמע. אבל בית משוגעים? על מה ולמה?

הסביר השופט: ״היתה לך מכונת דפוס משוכללת, היו לך גלופות מדויקות, נייר מתאים. הבנתי שאתה מקצוען אמתי, הזיוף היה מושלם. התקשו מאד לעלות על עקבותיך׳.

״אמת״, אשר בפנים קורנות. תמיד נעים לשמע מחמאות, במיחד אם מגיעות הן ביושר.

״אז מדוע זייפת דינרים? למה לא דולרים? היישר לבית המשוגעים!״…

ונזכיר בענין זה הכרעת ה״באור הלכה״ (סימן לח ד״ה הם), שגם אם כונה כפולה לו, גם ליהנות מהאוכל וגם להיות בריא לעבודת השם, הרי הוא בגדר ״עוסק במצוה״, וגם עליו נאמר אפוא שהוא עובד את השם תמיד!

*

נחמו נחמו עמי – במה?

 [הטוב שברע – ע"פ אלה הדברים עמ' רפ"ט]

נחמו נחמו עמי – כיצד נתנחם ואנו עדיין בגלות? ונחמה זו נאמרה גם בתקופת האינקויזציה כמו בתקופת השואה!

תלמוד בבלי מסכת מכות דף כד/א

וכבר היה ר"ג ורבי אלעזר בן עזריה ורבי יהושע ורבי עקיבא מהלכין בדרך ושמעו קול המונה של רומי מפלטה [ברחוק] מאה ועשרים מיל והתחילו בוכין ורבי עקיבא משחק אמרו לו מפני מה אתה משחק אמר להם ואתם מפני מה אתם בוכים אמרו לו הללו כושיים שמשתחוים לעצבים ומקטרים לעבודת כוכבים יושבין בטח והשקט ואנו בית הדום רגלי שרוף באש ולא נבכה אמר להן לכך אני מצחק ומה לעוברי רצונו כך לעושי רצונו על אחת כמה וכמה שוב פעם אחת היו עולין לירושלים כיון שהגיעו להר הצופים קרעו בגדיהם כיון שהגיעו להר הבית ראו שועל שיצא מבית קדשי הקדשים התחילו הן בוכין ור"ע מצחק אמרו לו מפני מה אתה מצחק אמר להם מפני מה אתם בוכים אמרו לו מקום שכתוב בו והזר הקרב יומת ועכשיו שועלים הלכו בו ולא נבכה אמר להן לכך אני מצחק דכתיב ואעידה לי עדים נאמנים את אוריה הכהן ואת זכריה בן יברכיהו וכי מה ענין אוריה אצל זכריה אוריה במקדש ראשון וזכריה במקדש שני אלא תלה הכתוב נבואתו של זכריה בנבואתו של אוריה באוריה כתיב לכן בגללכם ציון שדה תחרש [וגו'] בזכריה כתיב עוד ישבו זקנים וזקנות ברחובות ירושלם עד שלא נתקיימה נבואתו של אוריה הייתי מתיירא שלא תתקיים נבואתו של זכריה עכשיו שנתקיימה נבואתו של אוריה בידוע שנבואתו של זכריה מתקיימת בלשון הזה אמרו לו עקיבא ניחמתנו עקיבא ניחמתנו:

מהיכן נובעת השמחה שר"ע שרוי בה?

הרמח"ל מבאר שאין רע מושלם בעולם. כל רע הוא רק בחלקים [-מן הדבר השלם]. בשלם- הוא רק טוב. אין דבר מושלם שיהיה רע. כי אין רע יורד מן השמים. וכשיושלמו כל תנאי הדברים יווכח האדם שהדבר רק טוב.

המחשה לזה אנו מוצאים בגמ' המספרת על ר"ע במקום אחר:

תלמוד בבלי מסכת ברכות דף ס/ב

אמר רב הונא אמר רב משום רבי מאיר וכן תנא משמיה דרבי עקיבא לעולם יהא אדם רגיל לומר כל דעביד רחמנא לטב עביד כי הא דרבי עקיבא דהוה קאזיל באורחא מטא לההיא מתא בעא אושפיזא לא יהבי ליה אמר כל דעביד רחמנא לטב אזל ובת בדברא והוה בהדיה תרנגולא וחמרא ושרגא אתא זיקא כבייה לשרגא אתא שונרא אכליה לתרנגולא אתא אריה אכליה לחמרא אמר כל דעביד רחמנא לטב ביה בליליא אתא גייסא שבייה למתא אמר להו לאו אמרי לכו כל מה שעושה הקב"ה לטב הוא עושה:

ר"ע לימד אותנו שיש להסתכל על התמונה הכוללת. כל עוד אינך רואה אותה- מה לך כי תלין? התמונה הכוללת היא ודאי לטובה, אע"פ שהפרטים נראים רעים מאד.

כאותה משפחה מסטמפורד היל שהפסידה הטיסה במטוס פאן אם ולבסוף ניצלו ממות. בפרטים- זה נראה רע. בתמונה הכוללת זה רק לטובה.

וזה שאמר דוד רבים מכאובים לרשע והבוטח בה' חסד יסובבנו. הרשע מלא מכאובים שאינו מבין שזה לטובה, ולכן הוא נאנח על כל רעה, וסבלו ומכאובו רב ביותר. אולם לעומתו הבוטח בה' יודע שמהרע הזה יסתובב חסד ה'!

ולכן כשר"ע הלך עם התנאים על הר הבית וראו שועלים, אזיל ר"ע לשיטתו שאינו מסתכל על חצי התמונה, אלא משכיל אחרית דבר שבהסתכלות כוללת הדבר לבסוף יהיה לטובה.

לפ"ז נבין את דברי הגמ' שאמרת שבעוה"ז על בשורות רעות אומר דיין האמת, ולעולם הבא יאמר הטוב והמטיב. והקשה הצל"ח והרי לעוה"ב לא תהיינה בשורות רעות כל עיקר?

ותי' בשם ר' אפרים מבראד שכוונת הגמ' שבעוה"ז נדמה הרע כרע, אולם לעוה"ב נבין שהרע שהיה כאן בעוה"ז הינו באמת לטוב לנו, ואזי נברך על אותן הרעות שעברו הטוב והמטיב!

וזשאה"כ כי עין בעין יראו בשוב ה' ציון. שלעת"ל יראו בראיה האמתית עין בעין – כשישוב ה' לציון – שהכל בעצם היה לטובה!

הירא מהי רגוע ושלו

בהקשר לכך אמר רבי שלום שבדרון זצ"ל רעיון נפלא מסופר בנביא כי יונה ברח תרשישה והטיל ה' רוח סערה בים והפילו המלחים גורלות ונפל הגורל על יונה "ויאמרו אליו הגידה נא לנו באשר למי הרעה הזאת לנו מה מלאכתך ומאין תבוא מה ארצך ואי מזה עם אתה" והנה שנדייק בלשון הפסוק נמצא תיבות מיותרות דכמו שהם שאלו מה מלאכתך ומאין תבוא היה להם לסיים ומי עמך בלשון שאלה ואילו בפסוק הלשון "ואי מזה עם אתה" כלומר לא שאלוהו לאיזה עם הוא משתייך אלא תמהו על כלל העם שהוא משתייך אליו מהי תכונת העם הזה ולכאורה מה ראו בו שהביאם לתמוה על עמוז אלא יונה הנביא היה נראה בעיניהם כחידה סתומה הנה מתחוללת רוח סערה גדולה בים והאניה עולה הרים ויורדת תהומות ועוד מעט קט והיא נשברת ובמצב זה כל ציבור נוסעי האניה נעמד על רגליו רעש גדול ומהומה גדולה נעשית שם וכולם זועקים איש אל אלהיו מטילים לים את הכלים להקל מעליהם ואילו יונה "ויונה ירד אל ירכתי הספינה וישכב" את יונה לא מדאיג שום דבר הוא יורד אל ירכתי הספינה ונשכב ולא רק זאת אלא ממשיך הפסוק לומר "וירדם" כל כך רגוע היה עד שנרדם כאילו שוכב עתה בביתו כשמצאוהו לא יכלו להכיל רעיון זה האיך מסוגל אדם להרדם במצב כזה? ועל זה תמהו "ואי מזה עם אתה"? כלומר איזה סוג בריה אתה?

והשיב להם יונה תמהים אתם האיך אני כה רגוע ושלו דעו לכם "את אלקי השמים אני ירא אשר עשה את הים והיבשה" כלומר הירא מלפני ה' ומאמין בו מרגיש עצמו בסערת ים כשוכב על ארץ מבטחים שהרי הכל מעשי ה' וים כיבשה לפניו ואין צורך לפחד מפני סערת ים כלל כי זוהי מדת היראה הירא מה' אינו מפחד משום דבר בעולם ביודעו כי אין עוד מלבדו [אוצה"ת עקב]

תוספת מאוצה"ת בראשית:

בתיבות הראשונות בתורה מוצאים אנו את חותמו של הקב"ה שהוא אמת וחותמו אמת שכן סופי תיבות בראשית ברא אלוהים "אמת" יש להתבונן מדוע רמו הבורא את חותמו חותם אמת דוקא בסופי התיבות ולא בראשם?

ביאר בספר "אורחות חיים" הגאון בעל 'ישבט מוסר' רמז נפלא ועצום רמז לנו בזה בורא העולם והוא מעשים רבים מתרחשים בעולם חלקם נראים טובים לאדם וחלקם רעים לאדם את המעשים הטובים מקבל כל אחד בשמחה ומודה עליהם ואילו את הרעים מקבל בצער וביגון ומתרעם עליהם מדוע מפני שאין הוא יודע את סיבת התרחשותם של מעשים אלו אמנם אם היה יודע שכל המעשים האלו הם אך ורק לטובתו ולתועלתו והכל מאת הבורא שנאמר בו "אל אמונה ואין עול צדיק וישר הוא" לא היה מתרעם כלל ועיקר

אלא היה מודה ומשבח כפי שאמר דוד "אודך כי עניתני" גם על הענוי היה מודה לקב"ה וכפי שאמרו חז"ל נדה לא על הפסוק "אודך כי אנפת [כעסת] בי ישוב אפך ותנחמני" ישעיה יג אמר רב יוסף במה הכתוב מדבר בשני בני אדם שרצו לנסוע בספינה כדי לסחור ובעת אשר רצו לעלות לספינה נכנס קוץ ברגלו של אחד מהם ולא יכל לעלות לספינה התחיל מחרף ומגדף לימים שמע שטבעה ספינתו של חבירו בים התחיל מודה ומשבח

ולכן רמזה התורה את ה"אמת" בסופי התיבות ולא בראשי התיבות לומר לך שבתחילה אין ניכרת האמת אבל בסופו של דבר האמת תתגלה כפי שמצינו מעשיות רבות.

מעשה עם הח"ח שראה אדם שנטל הגג מראש האלמנה. המלשין שחתכו לשונו ותלוהו ע"ש.

תוספת מפנינים שמות תשעב:

 מסופר על הרה״ק בעל האוהב ישראל מאפטא זי"ע, שהבטיח שאחר פטירתו ירעיש עולמות למעלה להחיש גאולתם של ישראל. ואחר שנלב״ע הגיעה משלחת חסידים לבנו הרה״ק רבי יצחק מאיר מזינקוב זי״ע לשאול מה עם הבטחת אביו? נמנם רבי יצחק מאיר מעט, ואמר לחסידים, אבא בא אלי בעת, ואמר לי: כתוב בתהילים (מח. י) ״דימנו אלקים חסדך בקרב היכלך׳, כשהיינו בעולם הזה דמינו – חשבנו, ׳אלקים׳ שכל המאורעות העוברים על בני ישראל הם דינים ועונשים, (אלקים – מדת הדין). אולם, ״חסדך בקרב היכלך" כשעליתי למעלה להיכלך בשמים, ראיתי כי הכל חסדים, ואיך אבקש ח״ו לבטלם…

אומר בעל התניא [הו"ד במכתב מאליהו לרב דסלר]

ספר שמות פרק כ טו) וְכָל הָעָם רֹאִים אֶת הַקּוֹלֹת וְאֶת הַלַּפִּידִם וְאֵת קוֹל הַשֹּׁפָר וְאֶת הָהָר עָשֵׁן וַיַּרְא הָעָם וַיָּנֻעוּ וַיַּעַמְדוּ מֵרָחֹק:

(טז) וַיֹּאמְרוּ אֶל משֶׁה דַּבֶּר אַתָּה עִמָּנוּ וְנִשְׁמָעָה וְאַל יְדַבֵּר עִמָּנוּ אֱלֹהִים פֶּן נָמוּת: (יז) וַיֹּאמֶר משֶׁה אֶל הָעָם אַל תִּירָאוּ כִּי לְבַעֲבוּר נַסּוֹת אֶתְכֶם בָּא הָאֱלֹהִים וּבַעֲבוּר תִּהְיֶה יִרְאָתוֹ עַל פְּנֵיכֶם לְבִלְתִּי תֶחֱטָאוּ: (יח) וַיַּעֲמֹד הָעָם מֵרָחֹק וּמשֶׁה נִגַּשׁ אֶל הָעֲרָפֶל אֲשֶׁר שָׁם הָאֱלֹהִים:

העם ראו ערפל ונסוגו. משה יודע שאם יש ערפל וקשיים – שם האלקים! לכן העם "עמדו מרחוק" – ונותרו רחוקים. רק מי שיודע שמנסיונות נבנים, ואין להרתע מערפל – זוכה להתחבר לאלקים!

ואכן בתחילה – יש ערפל ואין המציאות ברורה, ואז החוכמה זה להאמין! ולדעת שבסוף הכל לטובה!

וזשה"כ 'נחית בחסדך עם זו גאלת' מבאר הבא"ח? שבזכות שנחום איש גמזו אמר גם זו לטובה הוא נגאל מהצרה, כך ה' מנחה בחסדו את העם שאומרים גם זו וגואל אותם מצרתם ודפח"ח.

*

תן דוגמא אישית

[יתד ברוורמן – עם תוספות]

נאמר בפרשתנו הציווי: ״ושננתם לבניך ודברת בם בשבתך בביתך ובלכתך בדרך ובשכבך ובקומך״ (דברים ואתחנן ו, ז). יש להבין את סדר הדברים בציווי, הלא היה מן הראוי לכתוב קודם את הציווי המוטל על האב בחובת לימוד התורה לעצמו: ״ודברת בם״ ואח״כ יש לו החובה ללמד את בניו: ״ושננתם לבניך״?! בהמשך הפרשה נאמר ציווי דומה: ״ולמדתם אתם את בניכם לדבר בם בשבתך בביתך ובלכתך בדרך ובשכבך ובקומך״ (שם יט, יט), יש להבין מדוע פתח הכתוב בלשון רבים ״ולמדתם״ וסיים בלשון יחיד ״בשבתך בביתך״?!.

מיישב זאת בעל ה ״שרידי אש״ זצוק״ל, שהכתוב מלמדינו יסוד היסודות בחינוך ילדינו והוא: ״דוגמא אישית״.

המעשה עם הבא"ח והאב שהלקה בנו על ידו על שלא נטל ידיו, וגם האבא היה מזלזל בזה, ושמט הבן ידו והוכה האב, ואמר הבן כמדומה שהיד הנכונה קיבלה את המכה…

ומיטיב לבאר את אחד המכשולים המצויים בחינוך בן זמננו והוא העדר אמון בין הילד להוריו, וזאת מפני שהוא רואה סתירה בין הנדרש ממנו לעשות לבין אלו הדורשים ממנו שנאה דורשים אך לא נאה מקיימים… וזה לשונו: ״לעיתים תכופות חולפים הרהורים אצל הבנים, האמנם גזירה זו שגזר עלי אבי אף הוא בכללה, האמנם במידה שמדד לי מודד לעצמו…? או שמא הוא מחמיר לאחרים ומקל לעצמו?! הרהורים אלו הם אחד המוקשים בעבודת החינוך ומהגורמים לבידול וריחוק בין בנים להוריהם״.

וכדי לגבור על מכשול זה נותנת התורה הוראה כיצד מחנכים: לפיכך למדה תורה ״ושמתם לבניך״ היאך היא הדרך לשנן להם? – ״ודברת בם בשבתך בביתך ובלכתך בדרך ובשכבך ובקומך״ – כי אף אם תכביר במילים ושפתיך ירעפון לקח, לא על מוצא שפתיך יחיה הבן, אלא עיניו נשואות היאך הוא שבתך בביתך? וכיצד היא הליכתך בדרך? צופה הוא בך בעלייתך על משכבך, ובקומך כארי ממיטתך אתה מפיח אף בו רוח לעמוד ממשכבו.

סיפור עם עתיק יומין מספר על מוכר כובעים שעבר ביער והתנמנם מתחת לאחד העצים. כשהתעורר גילה שכל כובעיו נעלמו. מלבד כובעו שלו. על ענפי העצים שסביבו הריעו בקול גדול קופים חבושי כובעים. מוכר הכובעים נופף באגרופיו והקופים חזרו אחריו, הוא רקע ברגליו והקופים אחריו, הוא איים בזעקות והקופ¬ים ניסו לחקות את קולו. ואז מרוב זעם ותסכול הוא השליך לקרקע את כובעו, הקופים חזרו אחריו והשליכו לרגליו את כל הכובעים… אמר פעם מחנך גדול להורים: ״ילדים מעולם לא הצטיינו בקשב להוריהם… אבל אף פעם לא הפסיקו לחקות אותם. הם מוכרחים, כי אין להם דגמי חיקוי אחרים קרובים יותר״.״

״ושננתם לבניך׳ הורה להם את הדרך בדברי כיבושין מתוך אהבת־אב, אך אל תסיק מכך ששוב לא תזוז ידם מתוך ידך… אלא הנח להם להשריש בנפשם את לקחך ואמריך, פנה לך לתלמוד תורתך ולעסקיך, ותהא דעתך נתונה עליהם ולא עיניך משוטטות במעשיהם.

תוספת: המעשה עם הגרח"ק שנשאל האם להעיר לילד בעת התפילה שיתרכז וכו' והשיב שחייך קודמין. ומה עם הילד? נשאל. והשיב שכשיראה אותך מתפלל כמו שצריך כך יתפלל גם הוא. אך אם אתה לא מתפלל כמו שצריך, ורק מסתכל עליו כל הזמן, הוא ילמד להתפלל כמוך…

ברוח דברים אלו מבאר המהרי״ל את דברי הגמרא הידועה בסנהדרין (צד, ב) המתארת את תקופת הזוהר שבימי חזקיהו מלך יהודה, ובה לא מצאו תינוק או תינוקת מדן ועד באר שבע שלא היו בקיאים בנגעים ואהלות, שהן מההלכות הקשות שבדיני טומאה וטהרה. מבאר המהרי״ל, שאף על פי שהגמרא אומרת, שמצב זה, שכל תינוק ותינוקת ידעו את דיני טומאה וטהרה על בוריים, נוצר על ידי שחזקיהו מלך יהודה – חייב כל אחד ואחד מישראל ללמוד תורה, אין הכוונה שגם הבנות למדו תורה. אלא מכיון שהיו אבותיהן בקיאים וגדולים בתורה, היו גם הילדות יודעות הלכות ממה שראו ושמעו בביתן. צלילי הלימוד שנשמעו בבית ללא הרף ברמה כזו, עד שהתינוקות כבר ידעו לשנן הלכות קשות ומורכבות אלו, מכאן למדנו, כי עיקרו של חינוך הוא דוגמה אישית.

תוספת מוהגדת:

 שנינו (בבא מציעא לג ע״א), שאם היו לפניו אבדת אביו ואבדת רבו, של רבו קודמת. שאביו הביאו לעולם הזה ורבו שלמדו תורה מביאו לחיי העולם הבא. ואם אביו חכם, של אביו קודמת. והקשה מהר״ל מפראג זצ״ל (חידושי אגדות, שם), מה לי אם אביו חכם אם לא למדו תורה, סוף כל סוף הביאו לחיי העולם הזה בלבד, ורבו מביאו לעולם הבא!? ואם כן ראוי היה לומר שאם היה אביו רבו, אביו קודם, ולא נסתפק רק בכך שלמדו תורה!

 ותרץ, שאם האב חכם, בן שיגדל בכזה בית יבוא לחיי העולם הבא. שהבן משפע מאוירת הבית, ודמות האב – על אחת כמה וכמה שהאב גם מלמדו, וכדברי המאירי.

ורואים שהבן הוא בבואת הבית, לטוב ולמוטב!

כך גם מבאר רבינו מרן הגרי״ש אלישיב זי״ע את הפסוק: ״כי ידעתיו למען אשר יצוה את בניו ואת ביתו אחריו ושמרו דרך ד׳ לעשות צדקה ומשפט למען הביא ד׳ על אברהם את אשר דבר עליו״ (בראשית יח, יט). הנה התורה מלמדת אותנו בזה, שעיקר כוחו וזכויותיו של אברהם אבינו היו בחינוך הבנים. לכשנבדוק במקומות המפורשים בתורה את מספר המילים אשר דיבר אברהם אל בנו יצחק. למרבה הפלא נמצא בס״ה שמונה תיבות!! והן: ״הנני בני״ ( שם כב, ז), ״א־לוקים יראה לו השה לעולה בני״ (שם, ח). מסיק מכך רבעו הגרי״ש: מכאן נוכל ללמוד – שכדי להיות מחנך טוב, ולהורות את בניו ובני ביתו דרך ד׳, אין צורך להרבות במילים. העיקר היא הדוגמא האישית. כשילד רואה את אביו מתנהג כיאות והולך בדרכי המוסר והמידות הטובות, אין לך חינוך טוב מזה.

רגיל היה לומר מרן ה״חפץ חיים״ זי״ע להורים: ״מעשי אבות סימן לבנים״ – על האב מוטלת החובה לדקדק במצוות ביתרון הכשר, ומבלי לנטות ימין ושמאל אפילו כמלא נימה. כי אם הוא יוותר על

איזו מצוה קלה, ידמד הבן יוותר עד מצוה יותר חמורה: ואם האב יוותר על מצוה חמורה, אזי עלול הבן לסור מדרך התורה לגמרי.

על כוחה של דוגמא אישית חיובית למדים אנו מספר שופטים בציווי המלאך אל אם שמשון הנזיר: ״וירא מלאך ד׳ אל האשה ויאמר אליה: הנה נא את עקרה ולא ילדת, והרית וילדת בן: ועתה הישמרי נא ואל תשתי יין ושכר ואל תאכלי כל טמא: כי הנך הרה ויולדת בן, ומורה לא יעלה על ראשו, כי נזיר א־לוקים יהיה הנער מן הבטן. והוא יחל להושיע אח ישראל מיד פלישתים. היא דשמר אח הידד 1_7ןדושח1 דנזירית מדוע על האם עצמה להישמר משתית יין? לא די בכך שתשמור את בנה?!

ונראה שמלבד העניין של ימי הורתו של שמשון שיהיו בקדושה יש כאן גם את המסר של דוגמא אישית. כלומר, על מנת ששמשון יוכל למלא את שליחותו ולהיות נזיר, מתבקשת האם בעצמה להימנע משתיית יין ומאכילת מאכלים טמאים. מלאך הא-לוקים מלמד את האשה כי עליה להוות דוגמא אישית בהתנהגותה, על מנת שהילד יוכל ללמוד ממנה ולחקות את התנהגותה. [לכאורה אינו נכון, דשם הענין משום הריונה בו, שהרי בפשטות לא נדרשה לשמור ע"ז גם לאחר לידת בנה, והיכן הדוגמא האישית איפוא? שלחתי לברוורמן את השאלה, והצדיק אותה]

בשולי הדברים, מכיוון שנמצאים אנו בימי ״בין הזמנים״ כעת ההזדמנות הגדולה להוות דוגמא אישית בכל מקום שבו אנו נמצאים, רואים אותנו, מביטים בנו, מצפים מאתנו להוות סמל ודוגמא ל״ממלכת כוהנים וגוי קדוש״, אין עבירה חמורה מחילול ד׳. ע״כ שומה עלינו להראות ולהראות כיצד נראה בן עליה, דוגמא זו מקרבת יותר מכל קרובים ורחוקים, יה״ר שנזכה לקדש שם שמים ברבים.

*

כוח הרבים | ציבור זה עוצמה!

 [כוח הציבור הוא החסר בבין הזמנים – והגדת]

 משה רבינו עליו השלום התחנן שיורשה להיכנס לארץ, וסורב. מדוע? ויתעבר ה׳ בי למענכם ולא שמע אלי״ (דברים ג, כו).

רש"י: ״ויתעבר״, נתמלא עברה, כעס וחמה (ספרי). ״למענכם״, בשבילכם, אתם גרמתם לי, וכן הוא אומר (תהלים קו, לב) "ויקציפו על מי מריבה, וירע למשה בעבורם״. עד כאן לשונו.

ויש להבין, מהו שנאמר שהכעס היה למענם ובשבילם? הלא הכעס היה על משה רבינו, שהכה בסלע במקום לדבר אליו? 

מכאן ראיה גדולה לדברי הר״ן (בדרוש הראשון) שהתביעה על משה רבינו [לא היתה על הכאת הסלע. ״כי הדיבור אל הסלע שאיננו שומע איננה כי אם במכה״ (ראב״ע במדבר כ, ח). והתביעה היתה] שאמר ״שמעו נא המורים״ (במדבר כ, י) [הסרבנים, כמו: ״בן סורר ומורה״], וזו היתה פגיעה בכבוד הציבור. שגם אם כל אחד מהם ראוי לתואר זה, אין ראוי לקרוא כן לציבור.

וכמו שאמרו (סוטה מ, ע״א) שלעולם תהא אימת ציבור עליך, וגם כשחוטאים קרויים בנים (קדושין לו, ע״א), ואמרו (כריתות ו, ע״ב) שהחלבנה ריחה רע ומנאה הכתוב עם סממני הקטורת, לרמוז שיש לצרף פושעי ישראל לתענית. ונאמר (שיר השירים ד, ז) ״כולך יפה רעיתי, כלך יפה ומום אין בך״,

וכמו שאמר רבי ישראל סלאנטער זצ״ל שכלל ישראל כולו צדיק, כלל ישראל כולו גאון, וכלל ישראל כולו קדוש.

ופעם נסע רבי אליה לופיאן זצ״ל ברכבת לישיבה בכפר חסידים, והרכבת עברה בסמוך לים. התפעל ואמר: ״ראו, אין מחזה נאדר יותר מהים הגדול, כמה מפעים הוא! אבל אם תרדו אליו ותביאו כוס מים, איבד כל יפעתו וזהרו, ואין אלו אלא מים דלוחים.

כך, עם ישראל בכללותו נאדר בקדש. אבל אם יהודי יוציא עצמו מן הכלל, הוא כשלעצמו מ ה הוא״…

ומפורשים הדברים בגמרא (יומא עו, ע״א), בבאור הכתוב: ״וימטר עליהם מן לאכל, ודגן שמים נתן למו. לחם אבירים אכל איש, צידה שלח להם לשבע״ (תהלים עח, כד-כה). הכל בלשון רבים.

מלבד: ״לחם אבירים אכל איש״ זה יהושע, שקרוי איש: ״קח לך את יהושע בן נון איש אשר רוח בו״ (במדבר כז, יח) כשהמתין לרדת משה רבינו מן ההר, ישב למרגלות ההר ארבעים יום, וירד לו שם מן כנגד כל ישראל.

ובאורו, שלכל עם ישראל ירד המן, כולל דתן ואבירם, בזכות ההתכללות בכלל.

ויהושע, שהתרחק למצוה ומתוך דבקותו ברבו, הוצרך לזכיות כמו כל כלל ישראל!

כל המזכה את הרבים אין חטא בא על ידו

פעם הגיעה לישיבת פוניבז' טלגרמה מחוץ לארץ על בחור אחד שהוא חולה מאוד וביקשו מאלו שמכירים אותו שיגשו להגאון הצדיק רבי יחזקאל לווינשטיין זצ"ל לבקש ממנו שיתפלל עליו.

בחור אחד ניגש לרבי יחזקאל וביקש שיתפלל עליו. שאל אותו הצדיק האם יש לו לאותו חולה איזה שייכות עם זכות הרבים אם הוא עוסק בענין רבים אפילו שיהיה איזה גבאות בבית הכנסת וחזר על זה כמה פעמים ואמר תזכור, כי ענין זה חשוב ביותר ומאוד נוגע לחולה.

וזהו שאמר משה רבנו: ״ויתעבר ה׳ בי, למענכם״. היינו לכבודכם, שפגע בדבריו בכבוד הציבור (ויעוין בדברי הר״ן בדרוש ח, ט).

ובחינות הציבור וכבודו, רבות הן.

וכמו שכתב ה״אור החיים״ הקדוש זצ״ל (בראשית) שאפילו אחד שיושב ועוסק בתורה שכינה כנגדו (אבות ג, ו), ועם זאת בשנים יותר, ובשלושה וחמישה עוד יותר, ובעשרה ״אלוקים ניצב בעדת אל״ (תהלים פב, א ואבות שם), ו״כל בי עשרה שכינתא שריא״ (סנהדרין לט, ע״א) ועוד, לא הרי עשרה כהרי עשרים ושלושים ויותר.

שכתב המבי״ט (״בית אלוקים״, שער התפילה פי״א) שאחרי ששמע אברהם אבינו שאין חמישים צדיקים בסדום להציל חמש ערים, ואין ארבעים להציל ארבע ערים, הוצרך להוסיף ולהתפלל על שלושים ועשרים ועשר, שיצילו לפחות עיר אחת. ותמוה, שהתעריף לכאורה כבר נקבע, עשרה לכל עיר. ומה צריך להתחנן, ולבקש: ״אל נא יחר לה' ואדברה״? (בראשית יח, ל).

ומוכח, שאם חמישים מצילים חמש ערים לא מובטח שעשרה יצילו עיר אחת. כי גדול כוח החמישים פי כמה וכמה מכוח עשרה!

עד שאמרו (ירושלמי תענית פ״ג) שלא נענה אליהו בהר הכרמל, אלא בזכות ישראל שאמרו ה׳ הוא האלוקים!

החפץ חיים וזכות הרבים

בעיירת מיר בחוץ לארץ היה יהודי חשוב מאוד הרב קלמנוביץ זצ"ל. פעם הוא היה אצל החפץ חיים זצ"ל בענין של אסיפת כספים לועד הישיבות בפולין והנה נכנס שם אדם אחד שאישתו היתה צריכה ללדת וביקש ברכה מהחפץ חיים. אמר לו החפץ חיים: עכשיו אנו מדברים כאן בענין אסיפת כספים לישיבות, תתרום וזה יהיה לזכות האישה. שמע האיש ותרם.

אחרי חצי שעה בא אותו אדם שוב ואמר: קיבלתי ידיעה שהאישה מסוכנת ונמצאת במצב של פיקוח נפש! אמר לו החפץ חיים, במשנה כתוב: על שלוש עבירות נשים מתות בשעת לידתן על שאינן זהירות בנידה בחלה ובהדלקת הנר. חלה בזמן הזה הוא מדרבנן, נידה בדאורייתא על פי רוב הן נזהרות, הדלקת הנר זהו דיני שבת. למשל, אומר החפץ חיים אם יש על השרוול כתם ואתה משפשפו ומנקהו בשבת הרי זו שאלה של דאורייתא ממש האם אתה זהיר בזה?

כששמע אותו אדם את דברי החפץ חיים אמר שמעתה הוא ישתדל יותר בלימוד הלכות שבת.

אמר לו החפץ חיים בעת סכנה אין זה מספיק צריכים יותר זכויות.

פנה החפץ חיים להרב קלמנוביץ ואמר לו הנה לא מזמן בעיירה סמוכה היתה מספרה שנשארה פתוחה מאוחר גם אחרי כניסת השבת שנינו נסענו לשם ועלה בידינו לתקן את הפירצה ולסדר שיסגרו אותה קודם כניסת השבת מבעוד יום. ואם כן המשיך החפץ חיים בדבריו ואמר להרב קלמנוביץ ודאי שיש לך זכויות של זכות הרבים אם כן תקנה ליהודי הזה בקנין סודר את הזכויות שלך לזכות אישתו שתזכה ללדת בשלום וברפואה שלמה.

אמר הרב קלמנוביץ, רבי וכי אני הייתי יחידי? כוונתו שאולי החפץ חיים הוא שיקנה את זכויותיו…

ענה לו החפץ חיים שמע נא, אני כבר יהודי זקן, אני צריך כבר בעצמי זכויות, אתה עדיין צעיר על כן תעשה אתה ותקנה לו…

שמע הרב קלמנוביץ והקנה לו את הזכויות של המעשה ההוא בשביל האישה. לאחר זמן קצר בא היהודי בשמחה עם בשורת מזל טוב שהאשה ילדה והחפץ חיים היה הסנדק.

כשהרב קלמנוביץ סיפר את כל הסיפור להגאון רבי חיים עוזר מוילנא זצ"ל, מאוד התפעל רבי חיים איך שהחפץ חיים חיפש שיהיה ליהודי זכויות ממש, שממש יקנו לו בקנין סודר [משל האבות]

וכלפי מה הדברים אמורים – אכן כן, כי פרשת ואתחנן פותחת את ימי בין הזמנים.

הן ידועים דברי השל״ה הקדוש זצ״ל (במסכת שבועות) ״ולא יפקד שם בין הזמנים, ויעקר מן העולם, אז תהיה תורתנו תורת ה׳ תמימה״. אבל הרי מצוה שלא לומר דבר שאינו נשמע (יבמות סה, ע״ב) והלא זה ברור, שאין שום היתר לבטל מן התורה בבין הזמנים.

ואביא לכך ראיה מגמרא מפורשת – שאמר הכתוב (יהושע ה, יג-יד) ״ויהי בהיות יהושע ביריחו וישא עיניו וירא והנה איש עומד לנגדו וחרבו שלופה בידו. וילך יהושע אליו ויאמר לו הלנו אתה אם לצרינו. ויאמר לא, כי אני שר צבא ה׳, עתה באתי״

ואמרו (מגילה ג, ע״א), אמר לו: ״אמש ביטלתם תמיד של בין הערבים [שנשתהו במארב העיר] ועכשיו [שהוא לילה] ביטלתם תלמוד תורה״ [שהרי אינכם נלחמים בלילה]. אמר לו: על איזה מהם באת? אמר לו: ״עתה באתי״. מיד: ״וילן יהושע בלילה ההוא בתוך העמק מלמד שלן בעומקה של הלכה".

והסיקו מכאן, שתלמוד תורה דרבים, של כל ישראל, גדול יותר מהקרבת תמידין. והמעיין בכתוב (וב״סדר עולם״ רבה, יא) יראה, שהיה זה ב״בין הזמנים״!… לומדים, ודאי – אבל צריך לדעת שחסר ״כוח הרבים״!

*

לשמוע מבין השיטין

[מעין גנים – הרב אסולין – ח"א]

א

הנה בפרשת השבוע, משה רבינו ע״ה חוזר על כל עשרת הדברות. ואח״כ אומר לכל ישראל (ה/ י״ט) את הדברים האלה דבר ה׳ אל כל קהלכם בהר וגו'.. ויהי כשמעכם את הקול מתוך החשך וההר בוער באש, ותקרבון אלי כל ראשי שבטיכם וזקניכם. ותאמרו הן הראנו ה׳ אלהינו את כבודו ואת גדלו, ואת קולו שמענו מתוך האש, היום הזה ראינו כי ידבר אלהים את האדם וחי, ועתה למה נמות כי תאכלנו האש הגדולה הזאת, אם יוספים אנחנו לשמוע את קול ה׳ אלהינו עוד ומתנו. כי מי כל בשר אשר שמע קול אלהים חיים מדבר מתוך האש כמונו ויחי. קרב אתה ושמע את כל אשר יאמר ה׳ אלהינו, ואת תדבר אלינו את כל אשר ידבר ה׳ אלהינו אליך ושמענו ועשינו.

מפורש כאן, שכל ישראל מבקשים לאחר מתן תורה, שלא יוסיף הקב״ה להגלות אליהם בעצמו כמו שהיה במתן תורה, כי הם חוששים למות שוב. לכן הם מבקשים ממשה רבינו שהוא ישמע את דברי ה׳, ויעביר אליהם.

למה כתוב ״ואת״ תדבר אלינו, ולא כתוב ואתה. מפרש רש״י, התשתם את כחי כנקיבה, שנצטערתי עליכם ורפיתם את ידי, כי ראיתי שאינכם חרדים להתקרב אליו מאהבה, וכי לא היה יפה לכם ללמוד מפי הגבורה ולא ללמוד ממני עכ׳׳ל.

מיד אח״כ כתוב (ה/ ב״ה) וישמע ה׳ את קול דבריכם בדברכם אלי, ויאמר ה׳ אלי שמעתי את קול דברי העם הזה אשר דברו אליך, היטיבו כל אשר דברו. מי יתן והיה לבבם זה להם ליראה אותי, ולשמור את כל מצוותי כל הימים, למען ייטב להם ולבניהם לעולם.

הקב״ה אומר למשה רבינו, בני ישראל דיברו טוב מאוד, והלוואי שיהא לבבם זה להם תמיד ליראה אותי, כמו שהם עתה בדרגה זו, כי אם הם יהיו תמיד בדרגה כמו שהם עכשיו, אז ייטב להם ולבניהם ולעולם.

ויש לעמוד כאן על כמה דברים.

א) כל ענין זה הוא פלא גדול, כשמשה רבינו שומע את דברי ישראל, הוא כ״כ מצטער עד שתש כוחו כנקבה. וכשהקב״ה שומע את אותם דברים, אומר להיפך ממש, היטיבו כל אשר דברו, ומי יתן והיה לבבם זה להם ליראה אותי ולשמור מצוותי כל הימים, מה קורה כאן.

ב)         עוד צריך ביאור שבפסוק כ״א אומרים ישראל, ותאמרו הן הראנו ה׳ אלהינו את כבודו ואת גדלו, ואת קולו שמענו מתוך האש, היום הזה ראינו כי ידבר אלהים את האדם וחי. א״כ משמע מדבריהם שאין אצלם שום עיכוב לשמוע את קול ה׳.

ומיד אח״כ אומרים ועתה למה נמות כי תאכלינו האש הגדולה הזאת, אם יוספים אנחנו לשמוע את קול ה׳ אלהינו עוד ומתנו. כי מי כל בשר אשר שמע קול אלהים חיים מדבר מתוך האש כמונו ויחי. ישראל טוענים שאם ישמעו עוד פעם, ודאי ימותו. ולא מובן למה ימותו, הרי ראו בחוש ששייך שהשי״ת ידבר אל האדם וחי, א״כ למה יש להם חשש שימותו.

ג)         עוד יש לדקדק בפסוק כ״ד, קרב אתה ושמע את כל אשר יאמר ה׳ אלהינו, ואת תדבר אלינו את כל אשר ידבר ה׳ אלהינו אליך, ושמענו ועשינו. מפורש כאן שהקדימו שמיעה לעשיה, כמו שאמרו ושמענו ועשינו. למה הם לא אמרו ועשינו ושמענו, כמו שהקדימו לפני מתן תורה נעשה לנשמע.

ד)         בפסוק כ״ה כתוב וישמע ה׳ את ״קול״ דבריכם בדברכם אלי, ויאמר ה׳ אלי שמעתי את ״קול״ דברי העם הזה אשר דברו אליך היטיבו כל אשר דברו. ויש לדקדק מהו הלשון קול דבריכם, וכן קול דברי העם הזה, שלכאורה תיבות קול הוא מיותר, והיה לפסוק לומר וישמע ה׳ את דבריכם וגו'., שמעתי את דברי העם הזה.

ב

ולהבין את הענין, צריך להקדים כאן הקדמה, הנה בדרך כלל הדיבור הוא כלי להביע את מה שאדם חושב ומרגיש בפנימיותו, כי היות ואין אדם יודע מה שבלבו של חברו (פסחים נד:) נתן הקב״ה כח באדם להביע את מה שבלבו ע״י דיבורי פיו.

אמנם לא תמיד אדם מצליח להביע את מה שבלבבו ע״י דיבורי פיו, כי אם פנימיותו של האדם סוערת על איזה דבר, והוא מרגיש צורך גדול לפרוק את סערת לבו ע״י דיבורי פיו, יתכן מאוד שידבר דבר אחד, ויתכוון לדבר שני, רק שמ״מ נרגע על ידי שהוציא ע״י דיבורי פיו את כעסו או את רגשותיו.

ולכן יתכן לפעמים שאדם ידבר דבר, ומי שישמע את דבריו יבין דבר אחד. אבל מי שיתבונן בדבריו ויראה כיצד הוא אומר את הדברים, באיזה עוצמה, באיזה רגש, ויבחין מזה שאותו אדם נמצא בסערת רגשות, יבין מזה דבר שני, שאת אותו דבר, חברו לא אמר בפיו.

וכתוצאה מכך שייך שמי שישים לב רק לדברים עצמם יראה שהדברים לא טובים, ומי שיתבונן איך נאמרו הדברים, יראה שהדברים טובים. וכן לפעמים להיפך, שלפעמים מי שישמע את הדברים יחשוב שהם דברים טובים, ומי שיתבונן כיצד הוא אומר את הדברים, באיזה קול ובאיזה תנועה, יבין שהם דברים של זלזול בשני.

וכן מפורש בספר חפץ חיים כלל ב׳ סעיף בי, ובכלל ג׳ סעיף בי, שלשון הרע תלוי גם באיזה אופן אומר המספר את דבריו בעת סיפורו, שלפעמים אומר את אותו דבר בב׳ אופנים, ובאופן אחד אינו גנאי, ובאופן שני אומר את הדברים עם קול ותנועות, שהשומע מבין שכוונתו לגנאי.

ג

וכדי לפרש את הדברים, נקדים בס״ד דוגמא לזה מספר שמואל א׳ פרק י״ז. שם מסופר שפלשתים אספו את מחניהם להלחם עם ישראל, וכנגדם נאסף שאול וכל אנשי ישראל, וכתוב שם שגלית היה יוצא בכל יום לחרף ולגדף את השי״ת ואת ישראל. וכתיב (שם פסוק כ״ח וכל איש ישראל בראותם את האיש וינוסו מפניו ויראו מאוד. ויאמר איש ישראל, הראיתם האיש העולה הזה, כי לחרף את ישראל עולה, והיה האיש אשר יכנו, יעשרנו המלך עושר גדול, ואת בתו יתן לו, ואת בית אביו יעשה חפשי בישראל.

ושם מפורש עוד, שישי אבי דוד, שלח עם דוד בנו, אוכל לג׳ בניו שהיו במלחמה, שהם היו אחי דוד, ושיודיעו משלומם. והיות שדוד תמיד היה רועה את הצאן, אומר שם הפסוק (כ׳) וישכם דוד בבוקר ויטוש את הצאן על שומר וישא וילך כאשר ציוהו ישי וגו׳ ויבא וישאל לאחיו לשלום. ובתוך כדי שהיה דוד שם כתוב, והוא מדבר עמם, והנה איש הבינים עולה, גלית הפלשתי שמו מגת ממערכות פלשתים, וידבר כדברים האלה (לחרף את השי׳׳ת ואת ישראל) וישמע דוד.

וכתיב שם (פסוק כ״ו) ויאמר דוד אל האנשים העומדים עמו לאמר, מה יעשה לאיש אשר יכה את הפלשתי הלז, והסיר חרפה מעל ישראל, כי מי הפלשתי הערל הזה כי חרף מערכות אלהים חיים. ויאמר לו העם כדבר הזה לאמר, כה יעשה לאיש אשר יכנו. (פי׳ כמו שנאמר למעלה בפסוק כ"ה, יעשרנו המלך עושר גדול, ואת בתו יתן לו, ואת בית אביו יעשה חפשי בישראל).

וכתיב (בפסוק כ״ח) וישמע אליה; אחיו הגדול בדברו אל האנשים, ויחר אף אליאב בדוד, ויאמר, למה זה ירדת, ועל מי נטשת מעט הצאן ההנה במדבר, אני ידעתי את זדונך ואת רוע לבבך, כי למען ראות המלחמה ירדת. ויאמר דוד מה עשיתי עתה, הלא דבר הוא. מפרש המצודת דוד, שהשיב דוד הלא רק דברים בעלמא דיברתי.

והדברים לא מובנים. בהתחלה כת״ב שאליאב שמע את דוד מדבר אל האנשים, מה יעשה לאיש אשר יכה את הפלשתי הלז, ומובן מזה שכועס על דוד איך הוא סבור להכניס עצמו למלחמה עם גלות. ומיד אח״כ הוא מתלונן על דוד למה זה ירדת ועל מי נטשת מעט הצאן ההנה במדבר, אני ידעתי את זדונך ואת רוע לבבך כי למען ראות המלחמה ירדת. א״כ טענתו למה בכלל דוד הגיע לכאן, ולמה עזב את מעט הצאן לבדם במדבר.

ולפי זה היה לדוד להשיב, ירדתי ל:אן בציווי אבי ישי ששלחני להביא לך אוכל, ואת הצאן השארתי עם שומר אחר כמפורש שם בפסוק כ׳). אבל דוד משיב על מה שלא אמר אליאב, הוא משיב וכי באתי להלחם עם גלית, הרי רק שאלתי מה שכר יתן המלך למי שילחם עם גלית וזה רק דיבורים בעלמא, ולמה אתה כועס. למה דוד משיב על מה שלא נשאל.

והתשובה לזה, שדוד הבין מיד שאליאב כועס על מה ששואל את האנשים מה יעשה לאיש אשר יכה את הפלשתי הזה, שמזה מובן שהוא חושב להלחם עמו, וכעס אליאב שדוד שהוא נער קטן חשב להלחם עם גיבור כזה שכולם מפחדים ממנו.

אמנם אליאב לא היה יכול לכעוס בפועל על זה, כי דוד היה משיב לו מיד, רק שאלתי מה יתן המלך למי שילחם גם גלית, וכמו שהשיב לו דוד בסוף. ולכן כשכעס דיבר דברים אחרים, למה ירדת לכאן, ועל מי נטשת את מעט הצאן במדבר, ורק כדי לראות את המלחמה באת.

ואם באמת היה אליאב מתכוון לדברים שאומר בפועל, אז באמת היה דוד צריך להשיב לו ירדתי במצות אבא להביא לך אוכל, ואת הצאן השארתי עם שומר. אך כיון שדוד הבין שכל כעסו אינו על זה שמדבר בפיו, אלא על מה שהבין שדוד רוצה להלחם עם גלית, לכן השיב לו דוד, לא על מה שדיבר, אלא על מה שנתכוון בלבו ולא הוציא בפיו. ולכן אמר לו, למה אתה כועס על מה ששאלתי מה יעשה המלך לאיש אשר יכה את הפלשתי, הרי רק שאלתי ולא עשיתי כלום.

ובאמת גם אליאב ידע שאם יכעס על מה ששואל דוד מה יעשה המלך למי שיכה את הפלשתי, ישיב לו דוד, שהוא רק דיבורים בעלמא. ולכן הוציא את כעסו באופן שטוען על דוד למה בכלל באת לכאן ועל מי נטשת את מעט הצאן במדבר. אבל דוד שהבין מה באמת כואב לאליאב, השיב לו כפי מה שהבין שכועס, והתעלם ממה שאמר לו בפיו בפועל.

הרי לנו שלפעמים אדם מדבר דבר אחד, והוא מתכוון לדבר שני. ומי שמתבונן יבין מתוך הדברים, את כוונת המדבר, שאין כוונתו למה שמדבר בפועל, אלא לדברים אחרים הטמונים בלבו שאותם הוא לא אמר כלל.

ד

ועפ״ז יתבאר הענין כאן בס״ד. כי אע״פ שישראל טענו למשה שאינם רוצים לשמוע תורה מהשי״ת בעצמו, רק ממשה. אבל הסיבה האמיתית לזה היתה הפחד והיראה שמא ח״ו יכשלו ולא ישמרו את מצוות ה׳, ואז יהיה עליהם תביעה גדולה, הרי שמעתם מפי המלך את המצוות, ואיך לא קיימתם. ולכן היו רוצים לשמוע מפי משה, שאז גם אם לא יקיימו, התביעה עליהם תהיה פחותה, כי אינו דומה שומע מפי המלך לשומע מפי הסרסור.

ומשה רבינו ע״ה לא הבין מה יש בלב ישראל, ולכן ראה בזה מעלה שכולם ילמדו מפי השי׳׳ת, כמו שזכה הוא ללמוד מפי השי״ת. ולכן אמר להם לפני שחזר להם את עשרת הדברות (ה׳, ד׳) פנים בפנים דיבר ה׳ עמכם. ופירש״י אמר רבי ברכיה, אמר משה, אל תאמרו אני מטעה אתכם על לא דבר כדרך שהסרסור עושה בין המוכר והלוקח, הרי המוכר מדבר עמכם עכ״ל.

ולכן כששמע מישראל לאחר מתן תורה שמבקשים ממנו, קרב אתה ושמע את כל אשר יאמר ה׳ אלהינו, ואת תדבר אלינו את כל אשר ידבר ה׳ אלהינו אליך ושמענו ועשינו, הותש כוחו כנקבה, וכי לא יפה לכם ללמוד מפי הגבורה ולא ללמוד ממני.

אבל השי״ת שמע את ״קול״ הדברים, דהיינו מה נמצא בפנימיות לב ישראל, למה באמת הם לא רוצים לשמוע מפי השי״ת, משום שפוחדים מן החטא, ואם ישמעו מפי המלך ויחטאו, זהו מרידה במלך. ולכן כתוב וישמע הי את ״קול דבריכם״ בדברכם אלי, ויאמר ה׳ אלי שמעתי את ״קול דברי״ העם הזה אשר דברו אליך, היטיבו כל אשר דברו. ומי יתן והיה לבבם זה להם, שהם יראים מן החטא ופוחדים למרוד במלך, ליראה אותי ולשמור את כל מצוותי כל הימים. וכמו שכתוב במשלי (כ״ח, י״ד) אשרי אדם מפחד תמיד, ופירש״י דואג מעונש ובכך יתרחק מעבירה. ושחס ושלום לא יגיע זמן או מצב אצל ישראל שירגישו שאין להם פחד מעבירות, אפילו אם ישמעו כן מפי השי״ת בעצמו.

ולכן אמרו ישראל (פסוק ב״א) הן הראנו ה׳ אלהינו את כבודו ואת גדלו, ואת קולו שמענו מתוך האש, היום הזה ראינו כי ידבר אלהים את האדם וחי. וטענו ישראל, נכון שעתה בשעת מתן תורה אנו נמצאים בדרגה גבוהה, אבל הרי לאחר כל ההארה הזו, נחזור להיות אנשים רגילים בלי כל ההארות האלו, ונרד מדרגתינו, או שנתרגל למעמד הזה, והרי ידוע שכח ההרגל מחליש את ההתעוררות, ונוכל להכשל בעבירות, למרות ששמענו מפי ה׳.

וזהו שכתוב אח״כ, ועתה למה נמות. פי׳ ועתה לאחר מתן תורה שכבר אין את מה שהיה קודם, למה נמות, כי תאכלנו האש הגדולה הזאת, אם לא נשמר את דרגתינו הקודמת. אם יוספים אנחנו לשמוע את קול ה׳ אלהינו עוד ומתנו, אם לא נשמור לעשות ולקיים מה שנצטוינו.

ולכן אמרו למשה, קרב אתה ושמע את כל אשר יאמר ה׳ אלהינו, ואת תדבר אלינו את כל אשר ידבר ה׳ אלהינו אליך, ושמענו ועשינו, והקדימו שמיעה לעשיה, כי טוענים שכבר עתה לאחר מתן תורה, אנו מרגישים עצמינו בדרגה פחותה, שאנו יכולים רק קודם לשמוע ואח״כ לעשות, ולא כמו קודם מתן תורה שהקדמנו נעשה לנשמע.

ה

היסוד הזה שנתבאר כאן, הוא יסוד גדול, שצריך האדם להבחין גם מה שלא נאמר בפועל, אלא מה מסתתר בתוך הדברים. כך גם מפורש בסנהדרין ל״ו ב׳ שהסנהדרין היו יושבים כמו חצי גורן עגולה. ופירש״י שם שבעגולה שלימה לא היו יושבין, לפי שצריכין בעלי הדין והעדים ליכנס ולדבר לפני כולם, שיהיו כולם ״רואין את העדים ומדקדקין בדברים״, ולא שיהא פני העדים לשורה זו ואחוריהם לזו עכ״ל. הרי שאע״פ שכל הדיינים שומעים, עדין צריך לראות את העדים כשמדברים, כי יש דברים שיכולים להתברר על ידי שרואים את המדבר בשעה שמדבר.

וכן מצאנו בדין מרומה בסנהדרין ל״ב ב׳, שפירש רש״י שבית דין מבינים בדבריו שיש איזה טענת רמאות, שלכן צריכין לחקור ולדרוש אף בדיני ממונות, אע״פ.שלא שמעו מפיו דברים מפורשים של רמאות.

על פי זה יתכן גם לפרש את הפסוק בפרשת שופטים (י״ז, די) לגבי דיינים ששומעים על אחד מישראל שעובד עבודה זרה, שכתוב שם והוגד לך ושמעת. שלפי פשוטו לא מובן מהו ושמעת, פשיטא שאם הוגד לך תשמע. אך נראה הפירוש, שכאשר יוגד לך, אז תשמע היטב מה טמון במה שהוגד לך, כי לפעמים ניתן להבין שקר, דרך קולו של האדם, ולא דרך דיבורו.

בזה גם יתכן לפרש מה שכתוב בפרשת דברים (א׳, ל״ד) שאחרי שאמרו ישראל את מה שאמרו בחטא המרגלים, כתוב וישמע ה׳ את ״קול דבריכם״ ויקצוף וגו'.. מהו את קול דבריכם, כי השי״ת לא דן את ישראל עד שבדק ובחן מה יש בקול דבריהם, ולא רק בדבריהם.

וזה נראה כוונת שלמה המלך שביקש מהשי״ת (מ״א ג׳, ט׳) ונתת לעבדך לב שומע לשפוט את עמך להבין בין טוב לרע, כי מי יוכל לשפוט את עמך הכבד הזה. מהו לב שומע, לב שיוכל לשמוע את רגשות הלב של השני, לא רק לשמוע את דבריו.

וזה יסוד גדול, שיש דברים המתבררים על ידי שנותנים לב לשמוע את צורת הדברים ואת קול הדברים, ומה שמסתתר תחתיו. שלפעמים מגלים כאב גדול מסתתר בתוך הדברים, ולפעמים להיפך, שאדם צועק על עול שנעשה לו, ובדבריו מסתתר שלא כן הדברים, ומשים עצמו כנעשק בעוד שהוא העושק.

ומכאן לימוד גדול לכל אדם ובפרט בביתו, לשמוע גם מה שיש מתחת לדברים. לפעמים כועסים על אדם ומבזים אותו, ואם מטה אוזנו לשמוע מה מסתתר בתוך הדברים, הוא מבין שהכועס מר ומרור לו מאוד עוד קודם, וכבר אין לו כח סבל, וכאשר נדמה לו שהכעיסוהו בדבר קטן, הוא מתפרץ ושופך כאש חמתו, בלי שום יחס לעול שנעשה לו, אפילו אם היה אמת שנעשה לו עול. וחברו עומד ומשתומם, על מה ולמה יצא הקצף. ועל מה הוא מחרפני כל כך.

אך המשכיל מבין, שלא עליו תלונת הכועס, אלא זהו כעס שמוציא מכל מה שכבר סבל עד עתה, ולפניו עומד אדם אומלל וסובל. וכמאמר העולם, אין אדם רע, יש אדם שרע לו. ולכן המשכיל אינו משים לבו לדברים שאמר עליו; אלא משתדל להרגיע את חברו, ביודעו שלא עליו תלונתו. ואשרי המשכיל על דבר אמת, וירבה אהבה ורעות בעולמו של הקב״ה, וירבה אהבת חינם בין אדם לחברו ובין איש לאשתו. יעזרינו השי״ת להתנהג בדרך נכון ואמיתי.

*

אל תרמה את עצמך

 [אבן הבוחן לדרך התורה לק"ט עמוד לט]

"רק השמר לך ושמור נפשך מאוד פן תשכח את הדברים אשר ראו עיניך" וגו' (דברים ד, ט) אמר רבי הילא, אלה המצוות אם עשיתן כמצוותן – הן מצוות, ואם לא אינן מצוות" (ירושלמי חלה א ה).

 "אז כשלא תשכחו אותם תעשום על אמיתתם תֵחשבו חכמים ונבונים, ואם תעוותו אותם מתוך שכחה תחשבו שוטים" רש"י.

בהקדמה לאחד ממאמריו מספר הג"ר אלחנן וסרמן הי"ד: נוהג היה ה"חפץ חיים" זצ"ל להביע רעיונות גדולים במילים ספורות בהשקפה ראשונה נשמעו אותם משפטים קצרים כדיבור מוזר אך לאחר שנמצא להם מקור בתורה התברר תמיד שהכילו דעת תורה צרופה. באחת מאותן אימרות קצרות אמר ה"חפץ חיים" "עם התורה כל המצוות מצוות, בלי התורה הכל בבחינת בוץ ורפש".

במאמרו המובא ב"אור אלחנן" (ח"ב עמוד צד) מפתח רבי אלחנן את עומק הרעיון הצפון בדברי רבו – אי אפשר לקיים מצוה כהלכתה ללא ידיעת התורה.

כמקור לכך משמשים דברי הירושלמי ופירוש רש"י אשר בפתח מאמרנו זה. מרגלא בפומיה ד"החפץ חיים" לבאר את דברי הגמרא "יצר הרע יושב בין שני מפתחי הלב" (ברכות סא, ע"א): לכאורה יש לשני היצרים תפקידים מוגדרים על היצר הטוב מוטל לשדל את האדם שיעשה מצוות, תפקיד היצר הרע הוא לפתות את האדם שיחטא ויעשה עבירות. אולם כשנתבונן נראה שרק היצר הטוב שומר על מקומו הוא לעולם אינו מסיג את גבול היצר הרע כלומר אינו בא אף פעם להסית את האדם שיעבור עבירה.

שונה ממנו היצר הרע, במקום לשמור על תחומו דהיינו שידול האדם לעבירות הוא מדלג ממקום למקום ולא פעם הוא פוקד עלינו לקיים מצוות.

אילו היינו שואלים את היצר הרע האם צריכים לשמור תורה ומצוות היינו מצפים לתשובה שלילית אולם למעשה היצר משיב שמוכרחים לעשות ולקיים את מצוות התורה ואף למסור את הנפש עליהן אבל בתוספת קטנה, את התורה שלו צריכים לקיים!

מכיוון שכן כאשר היצר הרע נוטל לידיו מצוה ממצוות התורה עלולה היא ליהפך בסופו של דבר לעוון חמור אפילו לעבודה זרה.

דוגמאות אחדות מן המציאות של אותם ימים ניתן לראות במצוות יישוב ארץ ישראל, "וחי אחיך עמך". מצות יישוב הארץ היא אחת המצוות המקודשות שבתורה. ראה היצר הרע שביכולתו ל"התעשר" ממצוה זו ומיד החל להלהיב צעירים להתארגן לעליה ארצה במסגרות שגרמו לרבים מהם רפיון ביראת שמים ובעבודת ה' התוצאות היו כידוע חמורות ביותר.

כדי לקיים "וחי אחיך עמך" ,לפי גירסת היצר הרע, הכריחו יהודים לחלוב פרות בעצם יום השבת ובלבד שלא להשתמש בנכרים כמו כן ערכו חיקוי מגונה של הבאת ביכורים ועוד כהנה וכהנה "מצוות" שעיקרן בתורה אך קיבלו לבוש חדש בהשראת היצר הרע.

ואם ישאל השואל: כיצד אפשר להבחין במצוה אם היא באה מכוח היצר הטוב או מכוח היצר הרע?

אחד הסימנים הוא יחס הרחוב למצוה. בתלמוד ירושלמי שנינו רבי יוסי בן פזי בשם רבי הן נקרא ולא נבעת לטובה 'כל נדיב לב' ולא כל העם. לרעה 'ויתפרקו כל העם את נזמי הזהב אשר באזניהם'.

לטובה 'ויוצא משה את העם לקראת האלוקים' לא הלכו מעצמם כי אם על ידי משה. לרעה 'ותקרבון אלי כולכם'

לטובה 'אז ישיר משה ובני ישראל'. לרעה 'ותשא כל העדה ויתנו את קולם'. אמר רבי חייא בר אבא 'אכן השכימו השחיתו' כל השחתה שהיו עושין בהשכמה היו עושין אותה" (ירושלמי שקלים א א).

ה"חפץ חיים" מסר בשעתו את הוראת זקן הגר"א מוילנא זצ"ל: תלמידו הג"ר חיים מוולאז'ין ביקש לייסד ישיבה קם והלך אצל רבו בווילנא ותיאר בפניו את הנחיצות והחשיבות של מוסד כזה בעת ההיא. רבי חיים ציפה שהגאון יסכים להצעה אך הסכמתו לא מיהרה לבוא, הגר"א לא השיב על דבריו מאומה והוא שב לביתו בידים ריקניות, אפס.

רבי חיים שראה בעליל כי הענין נחוץ מאוד לא ידע מנוח לנפשו. כעבור שנים אחדות הלך ובא שוב אל הגר"א והעלה בפניו מחדש את אותם נימוקים שנימק בפעם הראשונה להקמת ישיבה. הפעם הסכים הגאון מיד להצעתו. שאלו רבי חיים: ילמדנו רבינו מעיקרא מאי קסבר ולבסוף מאי קסבר?

ענהו הגר"א: "טענותיכם צודקות עכשיו, והיו צודקות גם בפעם הראשונה, הענין חשוב ונחוץ עד מאוד. אלא שאז בפעם הראשונה באתם אלי בהתפעלות ובהתלהבות בלתי רגילה. במצוה טהורה אין זה שכיח להתלהב כל כך, ולכן חששתי איפוא שמא מעורב בחלק מזה עצת היצר הרע. אולם עכשיו באתם אלי בניחותא ללא התפעלות יתירה ונמוקיכם נכונים לכך הסכמתי".

כל אדם שידועה לו גדולתו של רבי חיים מוולז'ין זצ"ל, והגר"א הרי בוודאי היטיב להכירו, מוכרח להשתומם ממבטו המעמיק של הגר"א.

מכאן יכולים אנו לקבל שמץ של מושג עד היכן מגיע כוח הביקורת של דעת תורה. המצוה הגדולה מכל המצוות היא תלמוד תורה והחזקתה, וכבר אמרו חז"ל: "אפילו כל מצוותיה של תורה אינן שוות לדבר אחד מן התורה" (ירושלמי פאה א א).

והנה, רואים אנו כי דווקא למצוה זו מתיחס הרחוב בקרירות רבה. גם בין החרדים לדבר ה' ישנם מעטים בלבד המגלים התענינות למעשה בנוגע למצב התורה. ככל שהמצוה גדולה יותר היא גם גלמודה יותר.

ולאידך גיסא, מצוה שיש לה קופצים רבים והרחוב חוטפה בשתי ידיים יש לבדוק היטב מאיזה מקור היא נובעת. כיון שרואה יהודי את עצמו רץ למצוה במרץ ובהתלהבות, יבדוק ויתבונן מי מריץ אותו ומזרזו למצוה. האומנם יצר הטוב הוא זה או שמא יצר הרע הוא המדרבנו?

מצוה שהרחוב מקבלה בתשואות גם אם אין נראה בה אף שמץ של שלילה, ייתכן שבמעמקיה חבוי ה"שלילי". במרוצת הזמן הדבר בוודאי יתגלה אולם יש לחוש שאז כבר יהיה מאוחר מדי.

אפשר לומר איפוא כי התייחסות הרחוב לענין כלשהו היא קנה מידה למדידת ערכו וחשיבותו של אותו ענין.

אדם מישראל נדרש איפוא שלא להתפעל מהלכי רוח וזרמי השקפה עראיים של הרחוב. כוח זה יונקים אך ורק מדעת תורה צרופה.

*

בל תוסיף כדי שלא תגרע

[אין להוסיף או לגרוע על ציווי השם יתברך]

לא תוסיפו על הדבר אשר אנוכי מצוה אתכם היום ולא תגרעו ממנו.

מדוע אכן אין להוסיף על מצוות ה', והרי כוונתו אך לטובה, להדר ולהוסיף בעבודתו יתברך?

מבאר המגיד מדובנא על ידי משל.

מעשה באחד ששאל מחבירו כף, ולמחרת כשהשיבה, השיב עימה כפית קטנה. שאלו הלה מה זאת? והשיב זאת הבת שלה. הגדולה הולידה קטנה… סבר הלה וקיבל.

לאחר שבוע בא ושאל סיר. למחרת השיב לו סיר גדול ועוד סיר קטן. הסיר הגדול הוליד את הקטן. שוב שמח הלה. לאחר תקופה הוא החל מצפה מתי יבוא הלה וישאל ממני דברים נוספים…

ואכן בחלוף שבוע הוא בא וביקש את מנורת הזהב שמעטרת את הויטרינה שלו… הוא נתנה בשמחה. למחרת הגיע השואל בפנים עצובות ואמר: אני מצטער, אולם המנורה שהשאלת לי אמש הלכה לבית עולמה… נפטרה השם ישמור…

מאימתי מנורה נפטרת? שאל השכן בכעס. השיבו השואל: אם סיר וכפית מסוגלים ללדת, תבין שגם מנורה מסוגלת למות!

מבאר המגיד מדובנא – אם האדם מבין שהתורה היא ככלי יוצר בידו, ברצונו מרחיב- יש חשש שאף ברצונו יקצר…

על פי זה נבין את הקשר הבלתי הגיוני לכאורה של הפסוקים, לאחר שהזהיר לבלתי הוסיף וגרוע, ממשיכה התורה עיניכם הרואות כי כל האיש אשר נצמד לבעל פעור השמידו ה' אלוקים וגו'. וצריךביאור, מה הקשר בין השמדת בעל פעור לבין איסור בל תוסיף?

אלא בעל פעור הייתה עבודה זרה שהיו פוערין עצמה לה ומתריזין בפניה. עם ישראל עשה אף הוא כן בסברו שאדרבה, הוא עוד מבזה אותה בכך. אולם בכל זאת היה בזה עבודה זרה, היות וכך היא דרכה. התורה מלמדת אותנו אל תסתמך על שיקול דעתך מפני שהוא יכול להטעות אותך. קיים את מצוות ה' בתמימות ובשלימות, שהרי אינך יודע סודן וטעמן.

אם כן צריך ביאור, מדוע איפוא הוסיפו חז"ל על מצוות התורה, כגון איסור לאכול גבינה אחר בשר וכדומה?

מבאר הדובנע'ר על ידי משל: משל לחולה שבא הרופא לבקרו ורשם לו רצפט והזהירו שלא להוסיף עליו ולא לגרוע. האישה הלכה וקנתה את התרופות והסממנים, וכשבאה לביתם הכניסה אותם לתוך צנצנת. בעלה שראה כן נזעק. והרי הרופא אמר שאין להוסיף מאומה!!! גיחכה האשה ואמרה, הצנצנת אינה תוספת, היא רק בגדר שמירה לתרופות.

כך גם כן חז"ל כשהוסיפו במצוות ה' הם עשו שמירה למצוות שלא יבוא אדם לידי האיסור עצמו, ולכן מנעוהו עוד קודם לאיסור בגבולות וסייגים, ואף דבר זה עצמו למדו מן התורה שהזהירה ושמרתם את מצותי, עשו משמרת למשמרתי. וכמו שהנזיר מוזהר שלא לשתות יין, ואף על פי כן הזהירתו התורה שלא לאכול ענבים, וצמוקים, וחרצנים וזגים.

*

להשלים עם רצון הבורא

 [התקוה והתפילה הראויה – מעין גנים אסולין ח"א]

א

"ואתחנן אל ה׳ בעת ההיא לאמר. ה׳ אלוהים אתה החילות להראות את עבדך, את גדלך ואת ידך החזקה, אשר מי אל בשמים ובארץ אשר יעשה כמעשיך וכגבורותיך. אעברה נא ואראה את הארץ הטובה אשר בעבר הירדן, ההר הטוב הזה והלבנון".

משה רבינו עליו השלום משתדל ומנסה בכל כוחו לפעול אצל השם יתברך שירשה לו להיכנס לארץ ישראל. הוא מתפלל בלשון ואתחנן, ורש״י מפרש שהוא לשון מתנת חינם, שאף על פי שיכול לתלות במעשיו הטובים, הוא מבקש תן לי במתנת חינם.

עוד אומר משה רבינו עליו השלום ״בעת ההיא״. אומר רש״י: לאחר שכבשתי את ארץ סיחון ועוג, דימיתי שמא הותר הנדר עד כאן לשונו. משה רבינו מנסה למצוא רמזים מהשם יתברך שאולי אין עליו איסור להיכנס לארץ ישראל. ויותר מפורש ברש״י פרשת פנחס (כז, יב) וזו לשונו: כיון שנכנס משה לנחלת בני גד ובני ראובן, שמח ואמר כמדומה לי שהותר נדרי. משל למלך שגזר על בנו שלא יכנס לפתח פלטין שלו, נכנס לשער והוא אחריו, לחצר והוא אחריו, לטרקלין והוא אחריו. כיון שבא להיכנס לקיטון, אמר לו, בני, מכאן ואילך אתה אסור להיכנס. עד כאן לשונו.

ועוד הביא רש״י שם וזו לשונו: כיון שאמר הקב״ה [למשה על בנות צלפחד] נתן תתן להם [אחוזת נחלה בתוך אחי אביהם] אמר, אותי ציוה המקום להנחיל, שמא הותרה הגזירה ואכנס. אמר לו הקב״ה גזרתי במקומה עומדת. עד כאן לשונו.

ועוד ממשיך משה רבינו עליו השלום ואומר: "ה׳ אלוהים" מפרש רש״י: רחום בדין. עד כאן לשונו. הוא מפעיל את מידת הרחמים ששולטת בתוך מידת הדין.

"אתה החילות להראות את עבדך את גדלך" מפרש רש״י: זו מידת טובך.

"ואת ידך" מפרש רש״י: זו ימינך שהיא פשוטה לכל באי עולם. "החזקה" מפרש רש״י: שאתה כובש ברחמים את מידת הדין החזקה.

"אשר מי אל בשמים ובארץ אשר יעשה כמעשך וכגבורותיך" אומר רש״י: אינך דומה למלך בשר ודם שיש לו יועצין וסנקתדרין הממחין בידו כשרוצה לעשות חסד ולעבור על מידותיו, אתה אין מי שימחה בידך אם תמחול לי ותבטל גזירתך. עד כאן לשונו.

עוד מפרש רש״י: "אתה החילות להראות את עבדך" פתח להיות עומד ומתפלל אף על פי שנגזרה גזירה, אמר לו ממך למדתי שאמרת לי ועתה הניחה לי, וכי תופס הייתי בך? אלא לפתוח פתח, שבי היה תלוי להתפלל עליהם, כמו כן הייתי סבור לעשות עכשיו. עד כאן לשונו.

ומה מבקש משה רבינו? אעברה נא ואראה את הארץ הטובה אשר בעבר הירדן. ההר הטוב הזה, זו ירושלים (רש״י). והלבנון, זה בית המקדש (רש״י).

מה עונה לו השם יתברך? כתוב: ויתעבר ה׳ בי למענכם ולא שמע אלי. ויאמר ה׳ אלי רב לך, אל תוסף דבר אלי עוד בדבר הזה. הקב״ה אומר למשה רבינו: די ומספיק, אל תוסיף לדבר אלי עוד בנושא הזה של כניסתך לארץ, זה לא יעזור לך כלום, זו גזירה, ואין שום אפשרות לבטלה.

ומה שביקשת "ואראה את הארץ הטובה", אני אראה לך אותה ממקומך, עלה ראש הפסגה ושא עיניך ימה וצפונה ותימנה ומזרחה וראה בעיניך, כי לא תעבור את הירדן הזה.

ואחר כך ממשיך הקב״ה ואומר לו: וצו את יהושע וחזקהו ואמצהו.

כל הזמן אתה מבקש ומתפלל שאולי תיכנס אתה לארץ, ואינך פועל במה שאתה צריך לפעול. דע לך, כי לא תעבור את הירדן הזה. לכן תתחיל לפעול במה שאתה צריך לפעול, וצו את יהושע וחזקהו ואמצהו, כי הוא יעבור לפני העם הזה, ולא אתה, והוא ינחיל אותם את הארץ אשר תראה, ולא אתה.

הדברים הללו הם פלא. אומנם התרגלנו ללמוד את הפסוקים האלו כל שנה, ולכן אנחנו לא שואלים, אבל מידי פלא לא יצאו הדברים. למה לא פעל משה בתפילתו להיכנס לארץ ישראל? הרי ידועה לכולם מעלת התפילה, ואיך יתכן שהקב״ה יאמר למשה רב לך, מספיק לך, אל תוסף דבר אלי עוד בדבר הזה, אינני מוכן שתוסיף להתפלל על הדבר הזה. מי שמע דברים כאלו?

מלבד זה יש להתבונן, הרי התורה הקדושה כותבת את כל מה שכותבת כדי ללמדינו דעה, ונבואה שנצרכה לדורות נכתבה, ונבואה שלא נצרכה לדורות לא נכתבה, כמפורש במגילה (יד, ע"א). האם ניתן ללמוד מענין זה, איזה לימוד לדורות?

ב

הנה עבודת התפילה, כמה שנכתוב ונאמר עליה, עדיין היא נעלמת. אבל כאן רצינו לעמוד על טעות שנשתרשה בקרבינו בקשר לתפילה. נדמה לנו שכאשר חסר לנו איזה דבר, עלינו להתפלל ולהתעקש פעם אחר פעם בתפילה, כן שמענו וכן אנו עושים. אבל בדרך כלל יש מזה מפח נפש, כשאנו רואים שאנו מפצירים בתפילה יום אחר יום, חודש אחר חודש, שנה אחרי שגה, ועדין לא נושענו.

דבר זה גורם לנו לטענות כלפי שמיא, כל כך ביקשתי והתפללתי, למה לא נושעתי! ובפרט שנצטוינו בתורה בפרשה זו(ר, ה׳) ואהבת את ה׳ אלהיך בכל לבבך, ומפרש רש״י בכל לבבך, שלא יהא לבך חלוק על המקום. עד כאן לשונו. מה עלינו לעשות כדי שלא יהא לבנו חלוק על המקום?

ומאידך כאשר אנחנו מפצירים בתפילה, ונושעים, אנחנו רואים בזה הישג גדול, הנה, התעקשנו וקיבלנו.

רצינו להביא כאן הסתכלות אחרת על נושא זה. הנה, כבר ביארנו בס״ד בפרשת מסעי במאמר ״אלה מסעי בני ישראל״, בשם הבעל שם טוב הקדוש זיע״א, שכל אדם בימי חייו צריך לעבור את כל המ׳׳ב מסעות שעברו ישראל, ושם נתבאר שבכל מסע יש את הניסיונות המיוחדים לאותו מסע, ותפקיד האדם להשתדל לעבוד את השם יתברך לפי הניסיונות שבאותו מסע שנמצא בו, ולא לחשוב כל הזמן 'למה עברתי מהמסע הקודם', או 'מתי כבר אסע למסע הבא', אלא להתנהג כמו שנאמר אצל בני ישראל בענין המסעות, "על פי ה׳ יסעו בני ישראל ועל פי ה׳ יחנו, כל ימי אשר ישכון הענן על המשכן יחנו. ובהאריך הענן על המשכן ימים רבים, ושמרו בני ישראל את משמרת ה׳ ולא יסעו".

ונמצא שעיקר עבודתינו צריכה להיות, שיזכינו השם יתברך לעבוד אותו באותו מצב שהחליט עבורינו, ולא לחפש כל הזמן דרך איך לעבור ממצב זה שאנחנו נמצאים בו. כי מן הסתם, אם השם יתברך הביא לנו מצב חדש, זהו רצונו שנעבוד אותו במצב החדש.

וניתן משל לזה, לילד שגמר כיתה א׳ והוא צריך לעלות לכיתה ב׳, אך הוא רואה שבכיתה ב׳ יש לפניו איזה קושי מסויים שקשה לו להתמודד עמו. ולכן הוא מתעקש להישאר בכיתה א׳, או לעבור לכיתה ג׳. אך הוריו ומלמדיו מסבירים לו שאת כיתה א׳ כבר גמר, ולכיתה ג׳ עדין לא הגיע. ועיקר תפקידו עתה להתמודד עם הקושי שיש לו בכיתה ב׳, ולהפיק את מירב התועלת שיש לו בכיתה זו.

ולכן אם בכל זאת יכניסו אותו לכיתה ב', ובעודו בכיתה ב' יצעק כל הזמן שרוצה לעבור כיתה, להיות בכיתה א׳ או בכיתה ג׳, הנה מרוב שכל כולו שקוע כל הזמן איך לעבור למצב אחר, הנה את המצב האחר, לא נותנים לו, וגם את התועלת החלקית שיוכל לקבל מכיתה ב׳ לא יהיה לו, משום שאינו מנסה בכלל להפיק תועלת ממצבו עתה, מרוב שהוא טרוד כל הזמן לשנות את מצבו.

ומאידך אם יתעקש ויתעקש עד שלבסוף יתיאשו ממנו הוריו ומלמדיו ויעבירוהו לכיתה א׳ או ג׳, הנה הוא יראה בזה הישג גדול שהוא התעקש והצליח, אבל האמת היא שהוא לא השיג כלום, כי את כיתה א׳ הוא כבר גמר, ולכיתה ג׳ עדין אינו ראוי, ולא עלתה בידו כלום,

מה כן עליו לעשות? היות שאין לו ברירה רק ללמוד בכיתה ב׳, עליו לנסות להתמודד עם הקושי, ולהשתדל בכל יכולתו להפיק את התועלת שיוכל לקבל מכיתה ב׳, למרות שסבור שאינו מקבל משם את כל התועלת. מכל מקום לימדונו חז״ל: תפסת מועט תפסת.

כמו כן בענין התפילה, בודאי שכאשר אדם רואה שהוא נמצא מן השמים במצב מסויים שמאוד קשה לו עם זה, הוא צריך להתפלל שהשם יתברך ברחמיו יעביר ממנו מצב זה. אבל עליו להיזהר, לא לשכוח את ההוה. לא לשכוח שבינתים יש לו תפקיד, להשתדל לעבוד את השם יתברך מתוך מצב חדש זה, במה שיכול. ואת עיקר התפילה עליו להשקיע שיעזרהו השי״ת לעבוד אותו במצב החדש, במסע החדש שהגיע אליו. כי אם ישקיע את עצמו במחשבה כל הזמן שמצב זה אינו שייך אליו, כי הוא שייך למצב אחר, ורק על זה יתפלל, הוא יפסיד את המצב של ההוה. וגם את המעט שיכול להרוויח ממצב זה, יפסיד.

ולכן גם אם יראה שתפילותיו אינם נענות, והוא ממשיך להישאר במצב שאינו מעונין בו- לא ישבר!

 משום שלא השקיע את כל תפילותיו לעבור למצב אחר. כי את עיקר תפילותיו השקיע שיזכהו השי״ת להיות עבד ה׳ בכל מצב, ומעט מן התפילות ביקש שי השי״ת עזרהו השי״ת לעבור למצב אחר.

ג

כיון שכפי הנראה יש קושי בהבנת יסוד זה, אמרנו להרחיב מעט את הדברים, גם מספרים בדורינו, וגם בדברי חז״ל בכמה מקומות. והכל להראות יסוד זה, שעל האדם להסכים בדעתו, ושעיקר תפילותיו יהיו, שיזכה להיות עבד ה׳ בכל מצב, ולא להתעקש לשנות את מצבו.

ובתחילה אמרנו להעתיק כאן מספר ״תחיינה העצמות האלה״ (נדפס בשנת תשנ״ח). שם מסופר על הרה״ח רבי לייבל קוטנר ז״ל, שאיבד את אישתו ושמונת ילדיו בשואה, על מה הוא התפלל באותם ימים, על מה נסובו מחשבותיו. נעתיק מדבריו מן הספר הנ״ל (עמוד 98):

כאשר הכל יצאו לעבודת הכפיה, ואני נותרתי לבדי, הייתי טומן את ראשי בכר, ושופך את ליבי בבכי סוער של אב שכול, גלמוד, הנותר בין רבבות ישראל, מיוסר לבדו.

בשעות של הבכי התפללתי. היה לי בקשה מריבון העולמים, ואני חזרתי עליה על מיטתי בדמעתי שוב ושוב. מה נראה לכם שביקשתי, האם שהילדים יחזרו, האם שביתי ישוב לעמוד על תילו, האם שמפעל הטקסטיל ישוב להיות שלי לפרנסני ברעבוני.

לא ולא. לא ביקשתי לראות את העולם שונה מכפי שהיה אז, ידעתי שזו היא גזירה ממרומים, ולא תמיד ניתן לשנות גזירה. ידעתי שאם אתפלל כך, אני מסייע לעצמי לטפח בקרבי אשלייה שהכל ישתנה, ואני עלול להתאכזב מרה. וכפי שהמציאות האיומה אומנם הוכיחה.

התפללתי על ההוה. ביקשתי שהמצב לא יגע לליבי. שאוכל להביט על הכל בדעה צלולה. שאוכל לחיות את ההנהגה הזאת של הקב״ה כיהודי מאמין שאין לו קושיות על הנהגה כזו או אחרת. ביקשתי מהקב״ה שוב ושוב, שהמצב לא יהיה נוגע לליבי, שלא ישבור אותי.

ראיתי לדאבוני, המונים, שלא השכילו לקבל את המצב החדש כפי שהוא, אלא הכפילו על הקושי הקיים שבעה מונים. הרי כולם שכלו ילדים, כולם איבדו בית. אך היו שידעו לחיות עם זה, והיו שלא הפסיקו להתלונן על זה. ביקשתי סיוע לרקוד עם המצב, ולא לבכות עליו. ומה אומר לכם, תפילתי התקבלה. עד כאן לשונו.

דברים דומים מובאים בספר הנ״ל (עמוד 336) את הדברים דלהלן אמר הרה״ח רבי לייבל ז״ל בביתו לעת זקנתו, לאחר כמה עשרות שנים של עבודת ה׳, בשיחה לאברכים. הוא לא דיבר על השואה, אלא על השקפת חיים, כיצד לחיות, ועל מה צריך להשקיע את השקפת העולם.

נעתיק את דבריו כלשונו: ראו הוזהרתם, וקחו זאת לתשומת לבכם. אומלל הוא האדם הנכבל למשהו בחייו. על האדם לשמוח במה שיש לו, לא להתנחם שמחר יהיה יותר טוב. לא לבנות אשליות ואחר כך להתאכזב, לא ברוחניות ולא בגשמיות.

יש להכיר היטב את ההוה, לדעת את המציאות הנוכחית, את מה שיש ואת מה שאין. לדעת לשמוח עם הדקה הזאת ועם מה שיש בה, מבלי להתקשר למה שאין.

באופן זה הכל טוב. מה שמגישים בבית, טעים. מה שקונים, רצוי. מה שהקב"ה נותן, זה נפלא. מבלי שיחסר לאדם מאומה. הרי כל עוגמת נפש באה לאדם בגלל מה שאין לו. תצאו ותבדקו את זאת ותראו שהדבר נכון. וכשהאדם אינו מבקש מאומה, מנתק בכך את עצמו מעוגמת נפש לכל חייו. וזאת ההנהגה הרוחנית השמימית הנדרשת בחיי הארציות. והרגיל בה, קנה עולמו בחייו. עד כאן לשונו.

ממי למד רבי לייבל ז״ל את יסוד דבריו? ממה שאמר השם יתברך למשה רבינו כאן בפרשה זו.

ד

את היסוד הזה אמר כאן השם יתברך למשה רבינו (כפי המתבאר מפשוטו של מקרא, ושהותר לנו לקחת לקח ולימוד מזה). הנה אתה כל כך מרבה בתפילה להיכנס לארץ ישראל, אתה מנסה למצוא רמזים שהגזירה התבטלה, אתה משתדל להפעיל את כל כוחך לשנות את המצב, מתוך ביטחון שלבסוף תצליח לפעול בתפילתך להיכנס לארץ ישראל. דע לך משה הצדיק, זו גזירה. לא יועיל לך שום דבר, לכן אני אומר לך: רב לך, תפסיק, אל תוסף דבר אלי עוד בדבר הזה.

ומלבד זה אינך עוסק בתפקידך המוטל עליך כעת, אתה עסוק כל הזמן איך לבטל את הגזירה, ובינתיים אינך מכין את יהושע בן נון, המנהיג החדש, לתפקידו המיועד לו. לכן אני אומר לך: תפסיק עם ההשתדלות לשינוי המצב, כי לא תצליח. במקום זה, וצו את יהושע וחזקהו ואמצהו, כי הוא יעבור לפני העם הזה, ולא אתה. והוא ינחיל אותם את הארץ אשר תראה, ולא אתה. לכן עליך להשלים עם זה, ולסייע לו ולהכין אותו לתפקידו. כי זהו תפקידך כעת.

מהו הלימוד לדורות מדברים אלו? פעמים שאדם מתעקש לחזור למצב הקודם, פעמים שמבקש לעבור למצב אחר. הוא לא מרוצה ממצבו הנוכחי, והוא מתפלל ומפציר שהשם יתברך יעביר אותו מהמצב שהוא נמצא בו. כמה אכזבות יש לו כשרואה שאין דבריו נושאים פרי ואין תפילתו מתקבלת, והוא נשבר לגמרי, או שהוא בדרך להישבר.

מה עליו לעשות? לומר לעצמו, יתכן שהקב״ה אומר לי: "רב לך, אל תוסף דבר אלי עוד בדבר הזה". זו גזירה ואין מה לעשות. זה תפקידך בעולם לעבוד את השם יתברך כך במצב זה. נכון שאין לנו בת קול ממרום שתגיד לנו "רב לך", אבל כשאני רואה שאני כל כך מבקש ואין דברי מתקבלים, עלי להעריך מחדש את מצבי.

זהו מצבי, ההוה. עלי להבין שאי אפשר להשקיע את כל הכוחות והתפילות בשינוי המצב, ולהזניח את עבודת ה׳ המיוחדת שיש לי במצבי זה. והגם שיש להמשיך להתפלל על שינוי המצב, אבל לא על זה אשקיע את עיקר תפילותי, את עיקר תפילותי אשקיע על ההוה.

וכך אתפלל להשם יתברך: אנא ה׳ ברחמיך הרבים עזור לי שאזכה שהמצב הקיים לא יגע לליבי ולא ישבור אותי. שאוכל להביט בשוויון נפש על כל המצב שעובר, שתיתן לי דעת להבין ולהשכיל כיצד לעבוד אותך במצב החדש שהבאת לי, שאזכה לראות את החסדים שאתה עושה עימי בתוך המצב הזה, ואתנהג בדיוק כפי שרצונך ממני כעת.

ה

התורה הקדושה היא תורת חיים, והיא לא השאירה אותנו בלי הדרכה. באו נא ונתבונן מה כותבת לנו התורה הקדושה בענין זה. הרי בודאי שהתורה תדריך אותנו איך לעבוד את ה׳.

ובפרט שחז"ל הורונו בזה בפרשה זו (דברים ו, ו) על הפסוק והיו הדברים האלה וגו', ומפרש רש״י: מהו האהבה, והיו הדברים האלה, שמתוך כך "מכיר בהקב״ה ומתדבק בדרכיו. עד כאן לשונו.

התורה מביאה את האדם לאהבת ה' שעל ידה אדם מכיר בהקב״ה ומתדבק בדרכיו. אם כן עלינו ללמוד מן התורה מהם דרכי ה׳.

בסוף פרשת אמור מספרת לנו התורה על המקלל. וכך נאמר שם: "ויצא בן אישה ישראלית והוא בן איש מצרי, בתוך בני ישראל, וינצו במחנה בן הישראלית ואיש הישראלי. ויקוב בן האישה הישראלית את השם ויקלל". מביא רש״י שם וזו לשונו: מבית דינו של משה יצא מחוייב, בא ליטע אוהלו בתוך מחנה דן. אמרו לו: מה טיבך כאן? אמר להם מבני דן אני. אמרו לו: איש על דגלו באותות לבית אבותם כתיב (ואתה, רק אמך משבט דן, ולא אביך). נכנס לבית דינו של משה ויצא מחוייב, עמד וגידף. עד כאן לשון רש"י.

הענין הזה הוא פלא. הרי ידוע שבסוף המחנה הלכו הערב רב שהענן פלט אותם, והלכו שם גם בעלי עבירה שהענן פלט אותם (כפירש״י בסוף פרשת כי תצא). ואדם זה כשראה את החברים הרעים שנמצאים עימו, החליט לעקור ממקומו לסביבה טובה, לשבט דן. והוא היה בטוח שבודאי השם יתברך יסייעו להחליף מקום למקום יותר קדוש, כדי שיוכל יותר להתעלות ברוחניות. הרי כך אמרו חז״ל: הבא ליטהר מסייעין בידו.

וכשראה שמוחה בידו אחד משבט דן, היה בטוח שהוא שליח היצר. והיה בטוח שכאשר יבוא לבית דינו של משה רבינו, בודאי יזכה בדין. אך כשיצא מחוייב מבית דינו של משה, והבין שהקב״ה אומר לו תחזור למקומך הראשון, כאן כבר נשבר, איך יתכן שאני רוצה להחליף את מקומי ולהתעלות ברוחניות, והקב״ה לא מוכן?? עמד וגידף.

מה היתה טעותו של המקלל, עד שהגיע למצב של עמד וגידף? האם אנחנו לא היינו נשברים כמוהו? טעותו היתה שלא היה מוכן להשלים עם המצב של ההוה. הוא כל הזמן היה שקוע איך לשנות את מצבו למצב אחר, ולא הכין את עצמו למצב, שאולי תפקידו הוא שימשיך לגור בסביבה שהוא גר עד עכשיו, ולהתמודד עם החברה הרעה ששם, ואף על פי כן לעבוד את ה׳. וזהו מה שהשם יתברך דורש ממנו.

אם היה מביא בחשבון שאולי תפקידו להישאר שם במצב הקודם, אז נכון שהיה מחוייב לעבור למקום אחר, כדי לברוח ממקום של אנשי רשע, אבל הוא לא היה נשבר ומקלל, כי הוא לקח בחשבון שאולי תפקידו הוא להישאר במצב שנמצא בו. והיה שואל את משה רבינו, מה בכל זאת ניתן לעשות, ובודאי היה משה רבינו מלמדו דעת איך להתמודד עם המצב שנמצא בו.

אך טעותו היתה, שלא לקח בכלל בחשבון את המצב של ההוה, הוא לא ראה בכלל את מצבו כמצב של עבודת ה׳. הוא היה בטוח שעבודת ה׳ שייכת רק בתוך המחנה. ולכן כשאמרו לו מבית דינו של משה שיחזור למקומו הראשון, עמד וגידף.

ו

מאידך נתבונן איך התנהגו אבותינו הקדושים בשעת צרתם וצערם. בפרשת מקץ מסופר על המצב הנורא שהיה ליעקב אבינו כשנלקח ממנו יוסף, ונסתלקה ממנו השכינה. והיה בטוח שיראה פני גיהנום בגלל זה (רש״י פרשת וישב לז, לה). וחי כל הזמן בהרגשה שהוא אשם במיתתו של יוסף, ויהיה נתבע על זה מן השמים (רש״י פרשת ויגש מו, ל). וכשהלכו בניו למצרים להביא תבואה, חזרו בלי שמעון, ועוד אמרו לו שהם צריכים ליקח עימהם גם את בנימין לשם.

וכששמע יעקב כן, האשים אותם בהכל, אותי שכלתם, יוסף איננו ושמעון איננו ואת בנימין תיקחו, עלי היו כולנה. ועוד הכריז ואמר: לא ירד בני עמכם. בנימין לא ירד למצרים עמכם ויהי מה!

אך כאשר כילו לאכול את השבר אשר הביאו ממצרים, ואמר יעקב לבניו, שובו ושברו לנו מעט אוכל, משיב לו יהודה אם לא יבוא בנימין עימנו לא נוכל לרדת. ואז שוב מתעורר צערו של יעקב על בניו, ואומר להם: למה הרעותם לי להגיד לאיש העוד לכם אח. וכשמפרש לו יהודה שהם לא התכוונו לספר דבר זה, אלא זה התגלגל כך משאלות מושל מצרים, וגם יהודה מקבל על עצמו אחריות על בנימין, אז משלים יעקב עם המצב.

וכתוב, ויאמר אליהם ישראל אביהם אם כן אפוא זאת עשו. אם זהו המצב שאני מוכרח לשלוח את בנימין למצרים, עלי לומר לכם מה לעשות השתדלות כדי שבנימין ישוב בחזרה. דבר ראשון קחו מזמרת הארץ בכליכם והורידו לאיש מנחה. דבר שני, תחזירו את הכסף המושב בפי אמתחותיכם. ודבר שלישי, תפילה, ואל שדי יתן לכם רחמים לפני האיש ושילח לכם את אחיכם אחר ואת בנימין. ומסיים יעקב ואני כאשר שכולתי שכלתי.

מה פירוש המילים ואני כאשר שכולתי שכלתי? אומר רש״י, ואני עד שובכם אהיה שכול מספק, כאשר שכולתי מיוסף ומשמעון, שכלתי מבנימין.עד כאן לשונו. ולכאורה זה לא מובן, מה רוצה יעקב אבינו לומר בתיבות אלו.

התשובה לזה היא, שיעקב לא אמר מילים אלו לבניו אלא לעצמו, כמו שכתוב ״ואני״ כאשר שכולתי שכלתי. אומנם הוא רצה שהם ישמעו את הדברים, כדי ללמדם דרך בעבודת ה׳, אבל עיקר דבריו היו מכוונים כלפי עצמו. הוא כבר הרגיש מה זה עבודת ה׳ בלי שכינה ובלי רוח הקודש עשרים ושתים שנה, אחר כך נעלם ממנו גם שמעון למשך תקופה, והוא המשיך לעבוד את ה׳ במצב זה בלי שני שבטים.

אומר לעצמו יעקב אבינו: ואני כאשר שכולתי מיוסף ומשמעון, ובכל זאת המשכתי לעבוד את השם יתברך כפי יכולתי. אני מצייר לעצמי ששכלתי מבנימין, ואני מקבל על עצמי שבכל זאת אמשיך לעבוד את השם יתברך בכל יכולתי. אומנם ברור שזה יהיה לי עוד יותר קשה, אבל אני אמשיך הלאה לעבוד את ה׳ ולא אשבר.

זוהי דוגמא של יעקב אבינו. אב שכול ושבור שנסתלקה ממנו שכינה, ואיבד את שני בניו יוסף ושמעון, שכאשר שומע שצריך לקחת גם את בנימין, מתנגד ואומר לא ירד בני עמכם. וכשמבין שאין לו ברירה, אם הוא רוצה שלא למות עם כל בני ביתו ברעב, הוא מוכרח לשלוח את בנימין. ולכן עושה את כל הפעולות כדי שבנימין יחזור, הוא מביא מנחה למושל מצרים, הוא אומר לבניו להשיב את הכסף המושב בפי אמתחותיהם, כדי שלא למצוא עילה עליהם, והוא אפילו מתפלל עליהם ואל שדי יתן לכם רחמים.

אבל גם אחרי כל ההשתדלות והתפילה, הוא מכין את עצמו למצב שלא יעזור לא השתדלות ולא תפילה. יתכן וגם בנימין ילקח ממני. מה אעשה? איך אתנהג בזמן זה שהשבטים הולכים למצרים עד שיחזרו, האם כל הזמן אחשוב מה עם בנימין, האם כל הזמן אתפלל להשם יתברך להחזיר לי את בנימין? לא.

למה לא, כי אולי זוהי גזירה, ואולי תפקידי הוא לעבוד את השם יתברך במצב של אב שבול גם מבנימין. ואם כל הזמן אפציר שהשם יתברך יחזיר לי את בנימין, ולבסוף הוא לא יחזיר לי את בנימין, אשבר ואכפור בהקב״ה.

אם כן על מה אתפלל, ובאיזה אופן אעבוד את השם יתברך מכאן ואילך כל השבועות שבני יהיו במצרים יחד עם בנימין? אעבוד את השם יתברך כאילו אני כבר שכול מבנימין. במצב זה אם בנימין לא יחזור, לא אשבר, כי כבר הכנתי את עצמי לזה קודם, כבר התחלתי לעבוד את ה׳ במצב של אב שכול מבנימין, מיד כשהלך ממני למצרים. זוהי דמותו של יעקב אבינו, עבד ה׳ אמיתי.

והתנהג כאן יעקב אבינו עליו השלום, כמו שכתב רבינו תם בספר הישר פרק ו׳ במידה השישית. שכתב בתוך דבריו וזו לשונו: וצריך לו להכין לב חזק ואמיץ לקבל המאורעות, ויחשוב בהם בטרם בואם, וימתינם בכל יום ובכל שעה ובכל חודש. ויאמר בליבו, אם לא יבואו המאורעות היום, יבואו למחר, ואם לא יבואו למחר, יבואו לאחר מחר. וכשיעשה זה, ויהיו עיניו וליבו בהם, כשיבואו המאורעות, לא יטרידוהו ולא ישכיחוהו העבודה, כי מצאוהו מזומן לקבל אותם.

וזה מעשה הצדיק, כי יחשוב וידע כי העולם נוה התלאות, ועל כן עיניו וליבו בהם בכל רגע, ועל כן לא יטרידוהו כשיבואו, ולא יחרידוהו. אך יחרידו למי שהוא בטוח בעולם, ויאמר כי לא תבוא עליו צרה וכי שלוותו תעמוד עליו. ועל כן כשיבוא עליו הפך מאשר חשב, יחרד, ותאבד דעתו ואמונתו ועבודתו.

וצריך למשכיל לשמור נפשו תמיד ואל יבטח בטובת העולם רגע, רק ידע כי התלאות מזומנות לבא. ובזה יצליח ותתקיים עבודתו. עד כאן לשון ספר הישר.

וכן כתב בקצרה בספר חרדים (פרק סו סימן ה), וזו לשונו: הוי ממתין הסבל לעת בואו פתאום, ולא תבעט, כי יהיה בעיניך חידוש. עד כאן לשונו. וכך נהג יעקב אבינו שהכין עצמו למצב שבנימין לא יחזור, ולא בטח שבודאי ישוב. זו דרכם של עבדי ה׳ האמיתיים.

ז

ומצאנו גם אצל אברהם אבינו עליו השלום בפרשת וירא, שהאריך בתפילה על אנשי סדום הרשעים, להצילם מן הגזירה שנגזרה עליהם, וביקש שינצלו בזכות הצדיקים שבהם, והשיב לו השם יתברך שאין בהם צדיקים. ובסוף כתוב (בראשית יח, לג) וילך ה' כאשר כילה לדבר אל אברהם ואברהם שב למקומו. וצריך להבין לשם מה מספרת לנו התורה שאברהם שב למקומו, וכי היינו חושבים שאברהם אבינו נשאר שם באותו מקום?

וראיתי מביאים בשם מרן הקהילות יעקב זצ״ל שבא ללמדינו, שאף על פי שאברהם אבינו כל כך התאמץ בתפילה על אנשי סדום, ולבסוף לא עלה בידו חפצו, הוא לא נשבר מזה, וכשראה שלא פעל כלום, שב למקומו, לעבודת ה׳ שלו, ולא המשיך להרהר במה שרצה לפעול ולא הצליח.

וניתן להביא ראיה לזה ממה שהתורה כותבת אחר כך: (יט, כז- כח) "וישכם אברהם בבוקר אל המקום אשר עמד שם את פני ה'. וישקף על פני סדום ועמורה ועל כל פני ארץ הכיכר, וירא והנה עלה קיטור הארץ כקיטור הכבשן".

ולא מובן מה מספרת לנו התורה שאברהם אבינו ראה את תוצאות החורבן של סדום, מה נפקא מינה לנו בראייתו?

והתשובה לזה היא, שבאה התורה ללמדינו שאברהם אבינו השלים עם גזירה זו, ולכן אומרת התורה שהוא רק ראה, כאדם שיודע דבר ומסתכל עליו, ולא יותר מזה. לא היה לו שום צער ועוגמת נפש ממצב זה, כי הוא מצידו השתדל לפעול עבורם, ועשה מה שיכול. וכשראה שאינו יכול לפעול יותר, התבטל לרצון ה', והשתדל לחיות עם ההווה. הוא לא נשבר ממה שלא הועילה תפילתו.

ח

ובסיום הדברים אמרנו להעתיק כאן את לשון הרמב״ם בפירוש המשניות פ״ט דברכות על המשנה חייב אדם לברך על הרעה כשם שמברך על הטובה. שגם משם מפורש את היסוד שביארנו עד עתה.

וזו לשון הרמב״ם: "מה שאמר כשם שהוא מברך על הטובה, רוצה לומר לקבל אותו בשמחה ולב טוב, ולכבוש כעסו וייטיב נפשו כשיברך דיין האמת, כמו שיעשה בשעה שיברך הטוב והמטיב. וכמו שהיו אומרים החכמים ברוב דבריהם, כל מה דעביד מן שמיא לטב.

וזה דבר שכלי אצל בעלי השכל, ואפילו לא הורה הכתוב עליו, לפי שיש דברים רבים נראים בתחילתן טובים, ויהיה אחריתם רעה רבה. ועל כן אין ראוי למשכיל להשתומם כשתבוא עליו צרה גדולה, מפני שאינו יודע סופה.

וכמו כן אסרו [חכמינו] עליהם השלום, להרבות בשמחה ובשחוק (עיין ברכות לא, ע"א). אבל תהיה השמחה במעשים עליונים, רוצה לומר לעשות הצדק ולרדוף אותו.

ואולם אזהרת הכתוב על היגון והדאגה, כל כך הוא גלוי ומפורסם בספרים בדברי הנבואה, שאין צריך לדבר עליו".

אחר כך מדבר הרמב״ם מאדם שרוצה כבוד, ורואה שאינו משיגו, ומצטער למה אין לי כבוד. אומר הרמב׳׳ם: וזה שלא היה (והשיג) הכבוד ההוא שהוא מצטער עליו (הוא), לטובתו בעולם, מתחילתו ועד סופו. ויחשוב החושב שכבר הצליח, ושהיא ההצלחה האמיתית (מה שאין לו כבוד). והיה הכבוד ההוא (שקיוה לו) סיבה לטורדו מחיי העולם הבא. ועל כן נאמר (משלי יד, יב) יש דרך ישר לפני איש ואחריתה דרכי מות.

ומסיים הרמב״ם את דבריו: "ולפיכך יכוון האדם מחשבתו ויתפלל לאל, להיות כל מה שיבואהו בעולם הזה, מרע ומטוב, סיבה להשיג אליו ההצלחה האמיתית". עד כאן לשונו.

הנה מפורש מסוף דברי הרמב״ם

את היסוד שנתבאר, שאדם לא יתפלל ולא יכוון את מחשבתו להשיג דבר מסויים ברוחניות או בגשמיות, כי אם לא יקבל את מה שקיוה, יתאכזב וישבר. אלא על מה יתפלל ועל מה יכוון מחשבתו, על מה ישקיע את עיקר עבודתו? כותב הרמב״ם ״להיות כל מה שיבואהו בעולם הזה מרע ומטוב, סיבה להשיג אליו ההצלחה האמיתית״. על זה צריך להשקיע, שכל מצב שיהיה אצל האדם, הוא יזכה להפיק את מירב התועלת ממצב זה, ולעבוד את השם יתברך בשלימות באותו מצב, עד שכל מצב שיהיה לו, יהיה סיבה להשיג אליו את ההצלחה האמיתית.

היסוד הזה שנתבאר כאן, הוא השקפת חיים, שצריך האדם לקנות, ולחיות על פי זה את כל ימי חייו. ועל זה צריך להיות עיקר תפילותיו. והשם יתברך יעזרינו ללכת ולחיות לאור היסוד הזה, שהוא אחד מיסודות דת קודשינו, שאז יהיה טוב לנו כל הימים.

*

גלגולי נח במשה – ראה כאן>>

*

תפילה – שלא להפסיד את ההזדמנות! | זמנך עבר!

 [לנצל את הרגע עלינו לשבח עמ' קיט, אוצה"ת, והנלע"ד]

ואתחנן אל ה' וגו' משה מתפלל תקט"ו תפילות, ואינו נענה. משה כל ימיו מתפלל ונענה, ואילו הפעם שביקש דבר מה לעצמו, לא נענה. מדוע? ועוד אחר כל כך הרבה תפילות?

דברים רבה (פרשה ב סימן ג. וילנא)

דבר אחר: ואתחנן זה שאמר הכתוב (דניאל ב, כא) והוא מהשנא עדניא וזמניא וגו'. אמר רבי אבין: למה הדבר דומה? למלך שהיה לו אהוב והוא ממנה דוכסין ואיפרכין ואיסטרטליטין, לאחר ימים ראו אותו שהיה מבקש מן השוער ליכנס לפלטין ואינו מניח לו, היו הכל תמהין ואומרין: אתמול היה ממנה דוכסין ואיפרכין ואסטרטליטין ועכשיו הוא מבקש מן השוער ליכנס לפלטין ואינו מניח לו! אמרו לו שעתא עברת.

כך משה גוזר על הקב"ה והוא מקיים "קומה ה' " "שובה ה' ", ואם בריאה יברא ה', אם נברא לה פה מששת ימי בראשית הרי מוטב ואם לאו יברא ה', ועכשיו מתחנן ומתחבט ליכנס לארץ ישראל ואינו מתקבל, שעתא עברת בעת ההיא לאמר. עד כאן לשון המדרש.

ביאר הרב זילברשטיין את המדרש על פי מעשה שנתודע אליו באופן אישי, בראש עיר מפורסם שנבחר כמה פעמים והיה מוכר מאוד בכל מקום ואף קשר קשרים הדוקים עם מפקד המשטרה בעירו. חלפו שנים והגיעו הבחירות ואותו ראש עיר הודח. ההלם היה גדול. מאיגרא רמה לבירא עמיקתא. לאחר מספר שבועות הרכב שלו נגנב. הוא התקשר לידידו מפקד המשטרה והלה מילמל כמה מילים וסיים את השיחה. ראש העיר לשעבר חשב שכנראה הוא היה מופתע והמום מן הגניבה וכנראה הבטיח לפעול מהרה או משהו מעין זה. לאחר כמה שעות של המתנה שכלום לא זז, הוא מתקשר שוב, ואז שאל אתו המפקד "אדוני, כבר נגשת לתחנה להגיש תלונה?" התשובה הזו צרבה את ליבו יותר, ונתנה לו להבין באופן מוחלט שתפקיד ראש העיר כבר מאחריו… הרי לא יעלה על הדעת שכל אזרח פשוט יתקשר לנייד של המפקד ויטרידו בזוטות…

על האדם לדעת יש זמן המועיל, שאם לא יפעל אז, מאוחר יותר לא יוכל לפעול.

יתכן מאוד שלאחר הזמן, יאמרו לו "שעתא עברת". בלשונינו זמנך עבר…

אולם עדיין הדבר תמוה, שהרי מדוע שנאמר שזמנו של משה עבר? וכי משום שיהושע קיבל את השררה משה כבר אינו בן ביתו הנאמן של הקב"ה? וכי קירבתו של משה לקב"ה נבעה מתוקף תפקידו? וכי אין משה רצוי עתה ותפילתו לא תתקבל אם אינו המנהיג? כיצד הדבר קשור, אם בכלל?

וחשבתי לבאר את עומק דברי המדרש על פי מדרש אחר שעל פיו נוכל להבין מדוע "זמנו עבר".

[מכאן אוצה"ת עמ' מב] נאמר במדרש דברים רבה (פרשה יא סימן ט. וילנא)

"… מלמד שעד עשרה פעמים נגזר עליו שלא יכנס לארץ ישראל, ועדיין לא נתחתם גזר דין הקשה עד שנגלה עליו בית דין הגדול, אמר לו: גזירה היא מלפני שלא תעבור שנאמר "כי לא תעבור את הירדן". ודבר זה היה קל בעיניו של משה שאמר: ישראל חטאו חטאות גדולות כמה פעמים וכיון שבקשתי עליהם רחמים מיד קיבל ממני שנאמר: (דברים ט, יד) "הרף ממני ואשמידם" מה כתיב תמן: (שמות לב, יד) "וינחם ה' על הרעה". (במדבר יד, יב) "אכנו בדבר ואורישנו", מה כתיב תמן: (במדבר יד, כ) "ויאמר ה' סלחתי וגו' ". אני שלא חטאתי מנעורי לא כל שכן כשאתפלל על עצמי שיקבל ממני? וכיון שראה הקב"ה שקל הדבר בעיניו של משה ואינו עומד בתפילה, מיד קפץ עליו ונשבע בשמו הגדול שלא יכנס לארץ ישראל שנאמר: (במדבר כ, יב) "לכן לא תביאו את הקהל הזה", אין לכן אלא שבועה שנאמר: (שמואל א' ג, יד) "ולכן נשבעתי לבית עלי".

וכיון שראה משה שנחתם עליו גזר דין גזר עליו תענית ועג עוגה קטנה ועמד בתוכה, ואמר איני זז מכאן עד שתבטל אותה גזירה! באותה שעה מה עשה משה? לבש שק ונתעטף שק ונתפלש באפר ועמד בתפילה ובתחנונים לפני הקב"ה, עד שנזדעזעו שמים וארץ וסדרי בראשית ואמרו: שמא הגיע צביונו של הקב"ה לחדש את עולמו? יצתה בת קול ואמרה עדיין לא הגיע…. וכו'. עד כאן.

אומר רבי אליהו לאפיין: למדים אנו מכאן יסוד גדול, אם היה משה מתפלל מיד, היה נענה ורק משום שהתמהמה לא נענה.

וכן אמרו על ירמיה שהוכיח את העם על שלא בכו בזמן, אלא על נהרות בבל, שלו היו בוכין בכיה אחת בזמן היו נענים ולא גולין.

ולפי זה אנו נבין את המדרש הקודם. אמר לו הקב"ה: שעתא עברת. הפסדת את השעה. יכלת להתפלל אז, ודחית מתוך מחשבה ממילא תתקבל תפילתי, כעת כבר מאוחר. כאן יש מידה כנגד מידה: אתה חשבת שיש לך את כל הזמן שבעולם, אומר הקב"ה איני סבור כן, אלא זמנך עבר.

נתאר לעצמנו אדם שאינו חש בטוב. עדיין לא מתפלל. הוא הולך לרופא. הרופא מצריך בדיקות יותר מעמיקות ושולחו לבית חולים. הוא עדיין לא מתפלל. בבית החולים הוא עובר בדיקות מקיפות, ומציעים לו לערוך ניתוח שאולי יפתור את הבעיה. עדיין אינו מתפלל. לאחר הניתוח הרופאים מרימים ידיים ואומרים: אנו את שלנו עשינו, אין מה לעשות יותר. וכאן הוא מתחיל להבין שאין לו על מי להישען… ומתחיל להתפלל. מדוע הוא לא התפלל תחילה? מפני שהוא אמר ריבונו של עולם, יכול להיות שאוכל להסתדר בלעדיך, אולי זה סתם דבר פשוט שהרופא יפתור…

מזכיר הדבר את ההלצה על אותו אחד שחיפש חניה בת"א, חצי שעה מסתובב ולא מוצא, וברוב יאושו פונה לקב"ה ואומר ריבונו של עולם תמצא לי חניה ואני תורם חמישים ₪ לצדקה! איך שסיים את תפילתו מיד הוא רואה רכב יוצא מחניה… הוא פונה על אתר לקב"ה ואומר: ריבונו של עולם אין צורך, הסתדרתי….

כמה אדם זה שוטה, וכי אם הרופא פתר את הבעיה, אין זה מאת ה'? ואם כן האם לא כדאי היה שבתחילה היית פונה לקב"ה ומתחנן אולי היה מרחם? אולי כעת כבר עברה השעה? אולי ה' המתין לתפילתך וכשהיא התמהמה מלבוא זמנך עבר? ובפרט למה שאמרו חז"ל שאדם יקדים תפילה לחולי. שאם כבר נפל למשכב עליו להביא סניגורים גדולים.

פרעה ה' נתן לו צ'אנס עד המכה החמישית ומשם ואילך 'שעתא עברת', אין יותר אפשרות לתשובה!

קול דודי דופק פתחי לי כו' עד שקמתי אני לפתוח לדודי ודודי חמק עבר… בקשתיהו ולא מצאתיהו קראתיו לא ענני… מדוע? שעתא עברת!

[הקדמה לח"ה בטובך יביעו] – המעשה ביהודי שביקש להחזיר את אחיו בתשובה שישמור שבת ולאחר שכנועים היה מוכן לקבל לשמור שבת, אך רק מהשבת שלאחר הבאה היות ויש לו טיסה חשובה מצרפת לארה"ב שקשורה גם לעסקים והיא תהיה בשבת. התחלתי לשכנעו שיוותר ובפרט שידעתי שאם הוא לא יתחיל מיד יש סיכויים גדולים שלא יתחיל כלל… ["צא הלחם בעמלק מחר", שיטתו של היצר הרע אינה לומר אל תעשה, אלא תעשה מחר… אתה כבר ממילא לא תעשה… ולכן 'היום' אם בקולו תשמעו] אולם דברי עלו בתוהו והוא אף אמר שאם אלחץ יחזור בו אף מהסכמתו העקרונית לשמור שבת. הנחתי לו והתחלתי להתפלל לקב"ה שיסייע שאחי ישמור את השבת הקרובה. ביום שישי אחי מתקשר אלי ואומר הטיסה נדחת ליום ראשון, בחברה היו עיצומים ולא היו כלל טיסות בשבת… מדובר בחברה שבה מעולם לא היו עיצומים ומנהליה התנגדו באופן עקרוני לשביתות מכל סוג. פעם ראשונה בהיסטוריה של החברה.. למדנו שני דברים:

א. מה כוחה של תפילה. מאות אנשים שהיו אמורים לטוס נשארו בשל תפילה של יהודי שביקש שהטיסה תתבטל…

ב. כמה היה חשוב לו לא לדחות את הקבלה של אחיו, שאם היה הדבר נדחה יתכן וכלל לא היה שומר שבת. כך על האדם לפעול מיד ללא דחיות, שאז מי יודע האם הדבר יהיה ראוי להתקבל.

תוספת מפנינים פרשת ויחי תשע"ב:

"ויברכם ביום ההוא לאמר" (בראשית מח, כ)

מהו הדיוק ״ביום ההוא לאמור״? חשבתי לפרש על פי דבריו הנפלאים של הגה״ק בעל החתם סופר זי״ע בהסבר הפסוק ״ואתם הדבקים בה׳ אלוקיכם חיים כולכם היום״ (דברים ד, ד) שעצה טובה נותנת התורה בפסוק הזה לאדם איך להתגבר על יצרו.

כי אם האדם מעלה על ליבו שיחיה שבעים שנה ויצטרך תמיד ללא הרף ללחום עם היצר הרע, יכול הוא בקלות להתייאש ולבוא לידי מסקנה, שלא כדאי להתנגד לו, כי ממילא לא יוכל להכניעו ולהתגבר עליו.

אז איך יתנהג? אלא, יאמר ויחשוב בליבו: אני אין לי לחיות אלא את היום הזה בלבד, וביום הזה אני לא שומע לעצת יצרי. יום אחד זה לא כל כך נורא, וכך בכל יום יאמר לעצמו מחדש: רק היום ותו לא! וכך יוכל להתגבר על יצרו בנקל ולא ישבר מכך שמחכה לו עוד שבעים שנה…

וממשיך וכותב: שזה מה שכתוב בפסוק, ״ואתם הדבקים בה׳ אלוקיכם״, אם רצונכם להיות דבוקים בה׳ אלוקיכם ולנצח את היצר הרע, העצה לכך היא: "חיים כולכם 'היום' " – תחשבו כל הזמן בליבכם שאתם חיים רק ״היום״ בעולם, וממילא תצליחו להיות דבוקים בתורה ללא שום פחד וחשש… וזהו הפשט גם כאן: ״ויברכם ׳ביום ההוא׳ לאמר״ – שברכם יעקב שיהא רגיל בפיהם לאמור: ״ביום ההוא״ – שאין לנו אלא אותו יום בלבד, ורק כך

תוכלו לנצח את היצר הרע. וממילא אם ככה תעשו, תזכו: ״כי בך יברך ישראל לאמור, ישימך אלוקים כאפרים וכמנשה… ויברכם ביום ההוא לאמר בך יברך ישראל וכו'. (בראשית מח, כ)

הרה״ק רבי אשר מקרלין זי״ע היה אומר: ״ויברכם ביום ההוא לאמור״ היינו, ברכם שלא לומר למחר אעשה, כי אם היום דווקא, ושלא לחשוב על יום מחר, כי אם על היום הזה…

יש את האמרה הידועה הקשורה לענין הנ״ל, על הפסוק:

(שמות יז, ט) ״ויאמר משה אל יהושע בחר לנו אנשים וצא והילחם בעמלק, מחר אנוכי ניצב על ראש הגבעה״.

דרכו של עמלק היא לקרר כל התלהבות והתעוררות של קדושה באדם ״אשר קרחה בדרך״, ולכן כשמגיע איזה רצון והתעוררות לאדם לעשות מעשה טוב, או לקבל קבלה טובה, מיד מגיע היצר הרע, שהוא עמלק, ואומר, למה לך כבר ברגע זה להתחיל? תתחיל מחר! ולמחרת כבר מתפוגג הרצון והחשק שהיה באותו זמן של ההתעוררות.

וזה מה שאמר משה רבינו ליהושע, צא והילחם בעמלק מחר! חייבים להילחם בעמלק היצר הרע שדרכו לדחות כל דבר למחר! אבל אנו צריכים כנ״ל, ״ביום ההוא לאמר״ באותו רגע להכניס את שלהבת ההתעוררות לידי מעשה ואמירה ולא לדחות ליום המחר…

*

תפילה ושוב תפילה

[לק"ט?]

משה רבינו עליו השלום מתפלל תקטו תפילות, ואומר הגר"א שתפילתו כללה תקט"ו עניינים, שבכל תפילה הזכיר סיבה ובחינה אחרת שבגינה צריך להיכנס לארץ. ולא היה מפסיק אלולי ה' אמר לו רב לך אל תוסף…

אמרו חז"ל שאם היה מתפלל עוד תפילה אחת היה נענה.

אנחנו אחרי 50 פעם היינו כבר מפסיקים בטענה 'התפללתי ולא נענתי'…

(בבא מציעא פה, ע"ב) אליהו הוה שכיח במתיבתא דרבי. יומא חד ריש ירחא הוה, נגה ליה ולא אתא. אמר ליה: מאי טעמא נגה ליה למר? אמר ליה: אדאוקימנא לאברהם ומשינא ידיה ומצלי, ומגנינא ליה, וכן ליצחק וכן ליעקב. ולוקמינהו בהדי הדדי? סברי תקפי ברחמי ומייתי ליה למשיח בלא זמניה. אמר ליה: ויש דוגמתן בעולם הזה? אמר ליה: איכא רבי חייא ובניו. גזר רבי תעניתא. אחתינהו לרבי חייא ובניו. אמר משיב הרוח ונשבה זיקא, אמר מוריד הגשם ואתא מיטרא. כי מטא למימר מחיה המתים רגש עלמא. אמרי ברקיעא מאן גלי רזיא בעלמא? אמרי אליהו. אתיוהו לאליהו מחיוהו שתין פולסי דנורא.

תוספות מסכת בבא מציעא (פה ע"ב)

כי מטא [למימר] מחיה המתים רגש עלמא – אף על גב דאיכא נמי מחיה המתים מקמי משיב הרוח? עיין שם תירוצם.

תירץ ב'אור חדש' [הובא בחוכמ"צ ואתחנן מא' לד] שמחיה המתים שהוזכר קודם לכן היה בפעם הראשונה, וכעת כשיזכירו בפעם השניה- ייענו!

כתוב במדרש: אמר רבי חמא בר חנינא אם ראה אדם שהתפלל ולא נענה יחזור ויתפלל שנאמר "קוה אל ה' חזק ויאמץ לבך וקוה אל ה"' (תהלים כז, יד)

לימדונו כאן חז"ל אין מושג של יאוש בעולם כלל אלא יתפלל שוב ושוב עד שתענה בקשתו.

ואמרו עוד במדרש (דברים רבה ב, יז) שערי תפילה אינם ננעלים לעולם.

יש תפילה שנענית לארבעים. יום ממי אתה למד? ממשה, דכתיב: "ואתנפל לפני ה' ארבעים יום". ויש תפילה שנענית לעשרים יום, ממי אתה למד? מדניאל, דכתיב: "לחם חמודות לא אכלתי עד מלאת שלושה שבועים ימים" ואחר כך אמר "ה' שמעה ה' סלחה" וכו'. ויש תפילה שנענית לשלושה ימים, ממי אתה למד? מיונה, דכתיב: "ויהי יונה במעי הדגה שלושה ימים ויתפלל יונה אל ה' אלוהיו ממעי הדגה". ויש תפילה שנענית ליום אחד, ממי אתה למד? מאליהו וכו'. ויש תפילה שנענית לעונה אחת, ממי אתה למד מדוד? דכתיב: "ואני תפלתי לך ה' עת רצון". ויש תפילה שעד שלא יתפלל אותה מפיו הוא נענה שנאמר "והיה טרם יקראו ואני אענה".

ואמר רבי חייא רבה כתיב קוה אל ה' חזק ואמץ לבך וקוה אל ה' הוי מתפלל וחוזר ומתפלל ויש שעה שיתנו לך.

למדונו כאן חז"ל שאדם שמתפלל וחוזר ומתפלל עוד ועוד ועדיין לא נושע, אל יפול ברוחו אלא ידע שעדיין לא הגיע למספר התפילות שצריך לבקש על דבר זה ועל כן יחזור ויתפלל עד שיענה.

 כפי שמצינו במשה רבינו שהתפלל תפילות כמניין "ואתחנן" כדי שיוכל להיכנס לארץ ישראל, וכתוב במדרש שאילו היה משה מתפלל עוד תפילה אחת היה נענה מיד, ולכן אמר לו הקב"ה אל תוסף דבר אלי עוד בדבר הזה. הרי שיש מכסה של תפילות שאז נענים וזה חיזוק גדול לכל אלו המצפים לישועה אשר הרבו להתפלל ועדיין לא נענו שיחשבו בדעתם שמא חסרה עוד תפילה אחת למספר התפילות אשר על ידם תבוא הישועה.

ויהי כי הרבתה להתפלל – חנה בעבור שמואל, אומר הירושלמי מכאן שכל המרבה בתפלה נענה. [מהרב וולך]

תלמוד ירושלמי מסכת תענית (פרק ד דף סז טור ג /ה"א)

אמר רבי לוי גם כי תרבו תפילה אינני שומע מיכן שכל המרבה בתפילה נענה!

מה יועיל ריבוי התפילה, אולי אינה נענית מפני שאיני ראוי? ואם כן עוד תפילה מה תועיל?

שכתוב ב"ספר חסידים" (אות קל) וזו לשונו: יש אדם שאינו זכאי שיקבל המקום תפילתו אלא בעבור תוקף תחנונים ודמעת עיניו אשר תמיד בוכה ומתחנן, אף על פי שאין בידו זכות ומעשים טובים מקבל הקב"ה תפילתו ועושה חפצו. עד כאן דבריו.

וכעין זה איתא בתנא דבי אליהו (זוטא פרק ו) אמר לו הקב"ה למשה: משה, אין אתה יכול לעמוד על מידותי אלא הריני מודיעך מקצת מידותי: כשאני רואה בני אדם אף על פי שאין בהם תהילה ושבח של תורה ומעשים טובים, לא במעשה ידיהם ולא במעשה אבותיהם אלא רק בשביל שהן עומדים ומודין ומברכין ומשבחין ומרבין בתחנונים לפני אני נזקק להם וכופל להם מזונותיהם שנאמר "פנה אל תפלת הערער ולא בזה את תפלתם" [ערער הוא אילן סרק במדבר שאין בו שום לחלוחית] עד כאן לשונו.

מסופר על הגר"ש פינקוס שהיה איש תפילה, ופעם אחת אף סיפר על עצמו שכל תפילה שהתפלל בסופו של דבר נענתה. מסופר שפעם אחת בכה לפניו אברך ששנים ארוכות לא נפקד בזרע של קיימא. העלהו הרב על רכבו ואמר לו בוא איתי. הרב עצר ליד פרדס, והוריד את האברך. תכנס לשם, הוא אמר, ותזעק ותתפלל מעומק הלב. שעת לילה. האברך נכנס לתוך הפרדס ומתפלל, ויוצא לאחר רבע שעה. מסתכל עליו הרב ואומר לו: לא מספיק, תכנס שוב. הוא נכנס שוב והפעם שב לאחר חצי שעה כשכל פניו רטובות. כעת התפללת! אמר הרב. ושב עימו לעיר. כעבור עשרה חודשים הוא הזמין את הרב להיות סנדק בברית של בנו בכורו… [שמעתי].

למדנו:

א. כיצד יש להתפלל.

ב. שצריך להתפלל שוב!

כיצד יש להתפלל כדי שתתקבל התפילה לפני הבורא?

סיפר הגה"צ רבי חיים חייקין זצ"ל ראש ישיבת "עקסלבן" בצרפת ומתלמידי החפץ חיים: באחד הימים הגיע יהודי מתושבי ראדין לבית החפץ חיים לבקשו שיעתיר בתפילה עבור דבר מה שהיה זקוק לו לישועה. אמר לו החפץ חיים: האם אתה עצמך כבר התפללת על הענין?

ענה לו האיש: כן כבר התפללתי.

לך נא והבא לי מביתך את ספר התהילים שבו התפללת, אמר החפץ חיים ליהודי שהתגורר במרחק לא רב מבית החפץ חיים.

הלך הלה ושב כעבור זמן קצר כשספר התהלים בידו. נטל החפץ חיים את הספר מידו פתחו ודפדף בו אחת הנה ואחת הנה ואמר לאיש: זה נקרא להתפלל? אני אראה לך תהילים שמתפללים בו!

ניגש מרן על אף זקנותו הרבה אל ארון הספרים שבחדרו, טיפס על גבי הכיסא והוריד מלמעלה ספר תהילים ישן והגישו אל היהודי הלז כשהוא פותח את דפי הספר ומצביע לו על הדפים הצהובים המיושנים ועל כתמי הדמעות המרובים שמפוזרים בו לרוב. תהלים הספוג בדמעות טהורות ואמר לו זה ספר התהילים בו התפללה אמי עליה השלום. תראה, אתה רואה את הדפים? את הדמעות? זה נקרא להתפלל כך מתפללים! ["מאיר עיני ישראל"]

שמעתי מהרב לוינשטיין מדוע דוקא הדור האחרון של דור המדבר קמו מקברם ולבסוף לא מתו? כי אלה שנכנסו לקברם לפני כן היתה להם עוד אופציה, יתכן שלא הגיע זמן מותם, אזי התפילה לא הייתה מעומק הלב, אך לאותם אלה שהיו על פתח קברם בשנה האחרונה, לא היתה להם עוד אופציה, תפילתם הייתה מעומק הלב…

[הוספנו – אסתר שביקשה: "הצילה מיד כלב יחידתי" ופרחה ממנה רוח הקודש בבית הצלמים, ואמרה אולי מפני שכיניתיו כלב? הצילני מפי אריה. וכי בשל כך לא תיענה? אלא, כנגד כלב אדם מתכונן עם מקלות, אך כנגד אריה אומרים וידוי… אם אני מכנה אותו כלב סימן שדעתי היא שאוכל להסתדר, אך אבקש שה' גם יעזור. אם אני קוראת לו כעת אריה, איני תלויה אלא בריבונו של עולם, ומבלעדיו אין לי מושיע!!

המתפלל על חבירו – נענה תחילה

הרב שמעון גוטמן היה רב בניו יורק ואחר כך כיהן כרב בארץ. עדינה אפרת, בעלת תשובה, באה אליו בשנת תשמ"ו מצפת למושב בית חלקיה, שם מסר שיעורים, שיברכה שתזכה להיפקד בבנים.

ניסה הרב לדחותה בטענה שאינו 'צדיק' אלא רק מוסר שיעורים, אולם היא התעקשה, ולבסוף אמר לה: היות ויש לי בת בארה"ב הנשואה מזה 10 שנים מבלי ילדים, ואמרו חז"ל: 'המתפלל על חבירו נענה תחילה', תתפללי את על בתי, ואני אתפלל בלי נדר עליך. וכך במשך 5 שנים התפללה הגברת עדינה על בתו מדי יום. לאחר 5 שנים קיבל הרב גוטמן ידיעה מארה"ב, שבתו, הגברת שיין הרתה!

והנה אחר זמן לא רב קיבל הרב גוטמן מכתב מגברת אפרת שאף היא מצפה ללידה!

לדבורה שיין נולדה בת במזל טוב בט"ו בשבט תשנ"א שבועיים אחר התאריך לידה המשוער. כעבור מספר ימים קיבל שיחת טלפון מהגברת עדינה שמבשרת שבמזל טוב נולד להם בן שהקדים את זמן הלידה המשוער.

מתי נולד הבן? שאל הרב. והיא ענתה: בט"ו בשבט!!!

מעשה מהספר אור דניאל כי תבוא

מעשה היה בר"מ בישיבה קטנה אשר בחן בחור שביקש להתקבל לישיבה.

התרשמותו מן הבחור הייתה עמוקה. במהלך השיחה עם המועמד, התגלה הבחור כיודע ספר, בעל הבנה עמוקה, ובעל סברה ישרה. תהייה קלה נוספת על קנקנו גילתה שמדובר בעלם חמודות עדין נפש ובעל מידות מצויינות, בחור נפלא מכל בחינה.

ככל שהתארכה השיחה ביניהם הלכה התפעלותו של הר"מ וגברה. לילד כזה מתפלל כל הורה וכל מחנך!

בישיבת הצוות, כאשר סיכמו כולם את התרשמותם מהנבחנים, לא הופתע הר"מ לשמוע שאף שאר הצוות התפעל כמותו מהבחור.

כאן קם אותו הר"מ וביקש את רשות הדיבור.

"אני רוצה לספר לכם סיפור" הוא פתח. וזהו סיפורו כפי שסיפר באותה ישיבת צוות:

"בימי בחרותי כאשר למדתי בישיבה למד עימי בחור ממולח ביותר, בחור ירא שמים, למדן ונעים הליכות. רציתי מאוד ללמוד בחברותא עם הבחור הזה, ולא עבר עלי יום מבלי שנשאתי תפילה להקב"ה שיעזור לי להגשים את משאלתי.

אכן ה' עזר, הפכנו חברים לחדר ונקשרו בינינו קשרים טובים. התחלנו קצת ללמוד ביחד, ולבסוף היינו חברותא קבועה. לא היה מאושר ממני באותם ימים.

בעיקר למדנו יחד ב׳ליל שישי׳. שעות ארוכות, עד אור השחר היינו יושבים, לומדים ומסכמים את כל החומר שנלמד בישיבה לאורך השבוע כולו. את ׳לילות שישי׳ הללו לא אשכח כל ימי חיי. הם מהווים עבורי זיכרון מתוק, ודוגמא ללימוד המחיה נפש.

והנה נפל דבר בשיגרת הלימוד הברוכה שלנו: יום אחד גילה ידידי את אוזני, שהלילה הוא בא אם ירצה השם בברית אירוסין. הייתי מלא שמחה בשמחת ליבו – מחד, ומלא צער על האובדן העתידי של הלימוד המשותף – מאידך.

לאחר נישואיו של חברי הטוב התחננתי לפניו שנמשיך ללמוד ב'ליל שישי'. רעייתו נתנה את הסכמתה לרעיון, וכך מידי יום חמישי בערב הייתי בא לביתו, וביחד היינו צוללים אל תוך ים התלמוד.

באחד השבועות, משהגעתי לביתו כהרגלי, קרה דבר מוזר: דפקתי על הדלת, ולא הייתה תשובה. דפיקה נוספת ואין תשובה. אומנם מתוך הבית עלו רחשים, אך דפיקותיי החוזרות ונישנות לא נענו. אט אט התחזקו הקולות מתוך הבית, וכעת כבר יכולתי לזהות בבירור את קולו של חברי הטוב האומר תהילים ברגש, פרק אחר פרק. רעד חלף בי כשקלטו אוזניי כי הוא ממרר בבכי נורא המצטרף אל אמירת התהילים.

חששתי שידידי נמצא בצרה גדולה, שכן לא יכולתי להעלות בדעתי סיבה אחרת שתגרום לכך שהוא ימרר בבכי ויקרא תהילים בקול תחנונים, לפיכך מתוך חשש שהוא נמצא במצוקה אמיתית ואולי זקוק לעזרתי, לחצתי על ידית הדלת שלא הייתה נעולה, ונכנסתי אל הבית פנימה.

משהבחין בי החברותא שלי, הוא התעשת, קם ממקומו, הושיט לי יד ואמר: ׳מגיע לי מזל טוב, נולד לי בן!׳

״בשלב זה הייתי בטוח שהרופאים בישרו להורים הטריים בשורה קשה הקשורה ברך הנולד. שמא חולה הוא? או אולי חיי היולדת נתונים בסכנה? ׳מה המצב?׳ שאלתי בבהלה.

האב הצעיר השיב: ׳הכל ברוך השם בסדר׳.

׳אז למה אתה בוכה?׳ עדיין לא הבנתי. את התשובה שקיבלתי לא אשכח כל ימי חיי:

׳מה פירוש למה אני בוכה? אני מתפלל להקב״ה שהרך הנולד יגדל להיות יהודי ירא שמים בסתר ובגלוי, שתבער בקרבו אש התורה תמיד, ושיהיה תלמיד חכם ועובד השם באמת!׳

״הילד הזה", סיים הרב את סיפור "הילד הזה שעל עתידו שפך ידידי דמעות, הוא הבחור כליל המעלות אותו פגשנו כולנו היום…״

כוחה של תפילה!

אור דניאל [ח"א פרשת נח עמ' צא]:

סיפר הרב אהרון סימן טוב [מחבר ספר קדושת הבנים] שפעם נכנס אל הסטייפלער ושאל אותו מה עושים כדי לזכות בילדים צדיקים שילכו בדרך התורה?
ענה לו הסטייפלער זצ״ל בזו הלשון: 'עד עכשיו אני מתפלל ומוריד דמעות שחיימק'ה שלי (הרה״ג רבי חיים קנייבסקי שליט״א) יצא בן תורה'.

המדהים הוא שמעשה זה היה כמה חודשים לפני שנפטר הסטייפלר זצ״ל, שאז כבר היה רבי חיים קנייבסקי שליט״א גברא רבא ומבוגר ומפורסם בגאונותו ובשקידתו העצומה, ובכל זאת לא הפסיק אביו הצדיק להתפלל עליו!

*

אין עוד מלבדו

[לק"ט]

"אתה הראית לדעת כי ה' הוא האלוקים אין עוד מלבדו". אמר רבי חנינא ואפילו כשפים.

מבאר הגר"ח מוולוז'ין שהכשפים באים מהמרכבה הטמאה, וה' נתן להם כוח לשנות אף את הטבע הבא מהמרכבה הקדושה, ולכן הם נקראים מכחישים כוח הפמליא של מעלה. אולם באמת אין להם כוח להכניע המרכבה הקדושה ולכן ניתן לבטלם על ידי השבעה בשמות הקודש.

הטעם לכך הוא משום שבאמת אין להם כוח עצמי אלא כל כוחם מאתו יתברך, ולכן אף הם כפופים לרצונו יתברך. על זה אמרו אין עוד מלבדו.

הגמרא מספרת על רבי חנינא שבאה מכשפה אחת ורצתה לקחת עפר מתחת רגליו על מנת מלעשות כישוף ולהמיתו, ואמר לה רבי חנינא שתיקח ולא תצלח בפעולתה, משום שנאמר אין עוד מלבדו. הגמרא שואלת והרי אמר רבי יוחנן שנקראו כשפים משום שמכחישין פמליא של מעלה ומדוע רבי חנינא לא חשש? והגמרא משיבה שזכויותיו רבות.

וכי רבי חנינא אכן חשב שזכויותיו מרובות ולכן הרשה לעצמו 'להסתבך' עם אותה מכשפה?

מבאר הגר"ח על פי האמור שבאמת אין לכשפים כוח עצמי והכל מאתו יתברך. רבי חנינא הדביק עצמו במחשבתו באדון הכל והיה בטוח שלא ישלטו בו כל כוחות אחרים מהמרכבה הטמאה. וזה שאמר לה 'עשי כרצונך אין עוד מלבדו כתיב'. הוא יחד מחשבתו ודיבקה בחי העולמים וממילא לא הייתה לה שליטה עליו.

ומוסיף לנו סוד גדול:

ספר נפש החיים (שער ג, פרק יב)

ובאמת הוא ענין גדול וסגולה נפלאה להסר ולבטל מעליו כל דינין ורצונות אחרים שלא יוכלו לשלוט בו ולא יעשו שם רושם כלל. כשהאדם קובע בליבו לאמר הלא ה' הוא האלוקים האמתי ואין עוד מלבדו יתברך שום כוח בעולם וכל העולמות כלל והכל מלא רק אחדותו הפשוט יתברך שמו. ומבטל בליבו ביטול גמור ואינו משגיח כלל על שום כוח ורצון בעולם. ומשעבד ומדבק טוהר מחשבתו רק לאדון יחיד ב"ה. כן יספיק הוא יתברך בידו שממילא יתבטלו מעליו כל הכוחות והרצונות שבעולם שלא יוכלו לפעול לו שם דבר כלל.

וזה הענין הוא גם כן בכלל כוונת הזוהר בהקדמה דף י"ב סוף ע"א פקודא רביעאה למנדע דה' הוא האלוקים, כמא דאת אמר וידעת היום וגו' כי ה' הוא האלוקים. פקודא רביעאה למנדע בשמא דהוי"ה וכד ינדע בר נש דכלא חד ולא ישוי פרודא אפילו ההוא סטרא אחרא יסתלק מעל עלמא כו' והבן.

וגם יגזור אומר ויקם לו לפעול ענינים וניסים נפלאים היפוך סדור כוחות הטבעים. כיון שמשעבד ומדבק טוהר אמונת לבבו באמת בל תמוט רק לו יתברך לבד ואצלו יתברך הכל שוה כל רגע. לפעול בסידור הטבע שקבע או היפוך סידור הטבע. כמו שמצינו בחנינא בן דוסא שהיה גוזר אומר ופועל כפי רצונו כל עת היפוך סידור הטבע כאמרו מי שאמר לשמן וידליק יאמר לחומץ וידליק רצה לומר, הלא אצלו יתברך שוה זה כמו זה כנ"ל. וכן הספיק הבורא ברוך הוא בידו. וכהנה רבות אתו כמובא בש"ס מנפלאות עניניו.

ספר נפש החיים (שער ג הגהה)

וזהו ענין מאמרם ז"ל במשנה ראש השנה (כט, ע"א) עשה לך שרף וכו' וכי נחש ממית או נחש מחיה? אלא בזמן שישראל מסתכלין כלפי מעלה ומשעבדין את ליבם לאביהם שבשמים וכו'. רצה לומר כשהסתכלו כלפי מעלה להנחש השרף, והתבוננו בכוחו הרע ועם כל זאת בטלוהו מליבם ולא השגיחו על כוחו הנורא ושיעבדו את ליבם באמת רק לאביהם שבשמים לבד, היו מתרפאין. והוא אמיתת ענין המתקת כוחות הדינים בשורשם. והוא מבואר למבין.

מעשה בבית הלוי שבא אליו אדם בבהילות וסיפר שהוא סוחר וכעת המשטרה המקומית עורכת חיפושים אחר סחורה מוברחת ועוברת מחנות לחנות לבדוק, ומי שתמצא ברשותו סחורה כזאת, יוגלה לסיביר. חנותי מלאה סחורה מוברחת ומה אעשה???

הוציא הרב את הספר נפש החיים ולמד עמו ברציפות במשך שעתיים. לאחר שעתיים הגיעה האישה וסיפרה שהשוטרים סיימו את הבדיקה וישבו לאכול בחנות שלפני החנות שלנו, ועשו סימן על החנות לדעת שלכאן הגיעו, ולאחר שחזרו למלאכתם התווכחו בניהם האם הסימן אומר שאת החנות הזאת בדקו או שעד כאן בדקו ולא עד בכלל? ולבסוף הכריעו שחנותינו נבדקה וכך ניצלנו. כוחה של הידיעה שאין עוד מלבדו.

כמו כן מסופר על הרב מבריסק שכאשר ברח מוורשא לוילנא במלחמת העולם השניה כשהגרמנים כבשו את חצי פולין לא הפסיק להגות בסגולה הנפלאה (אולי כדאי לציין על איזה סגולה מדובר? שהרי לעיל לא הוזכר באופן מפורש שהסגולה היא כוחה של הידיעה שאין עוד מלבדו). פעם אחת כשהסיח דעתו, מיד הגיח נאצי שנטפל אליהם. מיד חזר להגות בסגולה והלה עזב אותם.

פעם אחת נכנסה העגלה לעיירה בשעת לילה מאוחרת במקום שהנאצים הכריזו על עוצר. מי שיצא בשעת עוצר נורה מיד. הם נסעו ללא כל פגע עד שגרמני זקן הזהירם שהם מסכנים את חייהם הם נמלטו ליער וכך ניצלו חייהם.

מעשה שהובא בטובך יביעו [הועתק מאור דניאל פרשת בשלח]:

נסעתי עם רעייתי ללידה. כיוון שכל הלידות עד עתה עברו ללא כל בעיה, לא התרגשתי במיוחד. והנה גם הפעם עוברת הלידה על הצד היותר טוב, ולאחר שבישרוני המיילדות על לידת בני חשבתי לילך הביתה. לפתע יוצא הרופא ומודיע לי בקול רועד שנתגלתה בעיה חמורה מאוד אצל היולדת ויש להעבירה מיד לחדר הניתוחים, ובדרך אגב הכין אותי לגרוע ביותר.

מטבעי, ממשיך האברך לספר, אני בעל ביטחון חזק. במקרי לחץ אחרים שאירעו לי בחיי ידעתי להשתלט על עצמי יפה יפה, תוך שאני מתחזק ואף מחזק אחרים. אודה ולא אבוש, הפעם משום מה הייתי נבוך מעט, היות שהמקרה היה חמור במיוחד ורעייתי הייתה נתונה בסכנת חיים.

האישה הוכנסה לחדר הניתוח והבעל נשלח מדי פעם להביא לה מנות דם ועוד מנות ועוד מנות עד שליבו התפלץ מרוב פחד ואימה. כך במשך שעה ומחצה עד שעתיים.

באחת הפעמים שנשלחתי לבנק הדם להביא מנות נוספות, מספר האברך, עלתה בזיכרוני הסגולה של רבי חיים מוולוז'ין והתחזקתי מאוד מאוד בידיעה כי 'אין עוד מלבדו'. קיבלתי על עצמי בקבלה גמורה שה' הוא האלוקים לבדו ושרק בידו כל הכוחות והרצונות. אין ביד אף אחד להזיק או להיטיב לי או לרעייתי והכל בידו יתברך!

חזרתי על האמת הזאת כמה פעמים וקבעתי את הרעיון עמוק בליבי. כשהגעתי מבנק הדם ומנות הדם בידי עומדים הרופאים בחדר הניתוחים פניהם קורנות ובפיהם בשורה: 'דע לך שאין לנו מושג איך הצלחנו להתגבר על הבעיה החמורה שנתגלתה אצל היולדת, אך בניסי ניסים חלפה הסכנה כליל בלא להשאיר רושם בתיקה של היולדת. נציין שהמדובר בנס רפואי, לנו אין הסבר למה שאירע. קיבלת אישה במתנה!'.

 כבר לא יכולתי לעצור בעד שטף הדמעות שזלגו מעיניי ללא הפוגה, ממשיך בן שיחנו, אפילו הרופאים התפלאו עלי שכן עד עתה החזקתי את עצמי באופן מעורר התפעלות ודווקא כשמבשרים לי שהכל הסתדר אני מתפרץ.

ברי לי שאם הרופאים היו יודעים את הסוד הגדול גם בהם הייתה אוחזת התרגשות רבה. כמה ימים לאחר הלידה נוכחתי פעם נוספת באמיתות הסגולה. הבן הילוד חלה בצהבת חזקה ביותר והרופאים טענו שצריך להחליף לו את הדם. למרות שאין סכנה בדבר ומעשים אלה אצל הרופאים הם דבר יום ביומו, ברור שעדיף להימנע מכך.

החלטת הרופאים הייתה שאם בתוך שעה לא יחול שיפור במצב יבצעו את החלפת הדם, שוב פרשתי לחדר צדדי והתחזקתי ב'אין עוד מלבדו' לאחר עשר דקות יצאתי מהחדר והלכתי לברר מה המצב, והנה התמונה חוזרת על עצמה! הרופאים ממתינים לי בפתח חדר התינוקות ובפיהם בשורה מרנינה 'לפני כמה דקות החלה הצהבת ליסוג באופן משמעותי. 'עוד לא קרה לנו כדבר הזה'.

עצתי לכל חבריי וידידי, מסיים האברך, שיחזיקו בכיסם העתק מדברי הגר"ח מוולוז'ין ויעיינו בהם בכל פעם, ובפרט בעת צרה ומצוקה שלא תבוא על אף אחד מעם ישראל.

*

תפילה מעומקא דליבא

ואתחנן. מדוע לא ואתפלל?

לפעמים אנו אומרים: ביקשתי ממנו והוא סירב. לפעמים אנו אומרים: התחננתי לפניו והוא אטם אוזנו. להתחנן זה משהו אחר.

האחים כשנרדפו על ידי יוסף אמרו: (בראשית מב, כא) "אבל אשמים אנחנו על אחינו אשר ראינו צרת נפשו בהתחננו אלינו ולא שמענו על כן באה אלינו הצרה הזאת". אבל הרי הם אחזו שהם צודקים? על מה, אם כן, הם מתחרטים? אלא תחינה זה דבר אחר. כשמתחננים יש להעתר.

מעומק הלב. בתחינה. לא מן השפה ולחוץ.

ומן הגמרא ניתן ללמוד את כוחה של תפילה הנובעת מעומק הלב. תלמוד בבלי (תענית כד, ע"ב) דתנן: היה [הכהן הגדול] מתפלל תפלה קצרה בבית החיצון. מאי מצלי? רבין בר אדא ורבא בר אדא משם רב יהודה:

יהי רצון מלפניך ה' אלהינו שתהא השנה הזו גשומה וטלולה. ואל יכנס לפניך תפילת עוברי דרכים. עד כאן.

א. מה כל כך נחוץ לבקש זאת דוקא? האדם המקודש ביותר- הכהן הגדול, ביום הקדוש ביותר- יום הכיפורים, בצאתו מהמקום המקודש ביותר- מקודש הקדשים?

ב. ועוד הרי תפלתם מנוגדת לתפילת כלל ישראל, ואם כן מה כל כך החשש?

אלא תפילתו של אדם המבוסס בבוץ עם עגלתו וסוסיו כשגשם סוחף בחוץ היא באמת מעומק הלב… הרבה יותר מתפילתם הסטנדרטית של באי בית הכנסת…. וכנגד זה חייבים תפילה 'חזקה' של הכהן הגדול ביום הכיפורים בקודש הקודשים …

משה מבקש בעת מחלקת קרח ועדתו 'אל תפן אל מנחתם', וצריך ביאור, מה הייתה ההווא אמינא של משה? שה' יפנה למנחתם? והרי הם חולקים על השכינה! אלא לומדים מכאן בעלי המוסר מהו כוח התפילה, שנותנים לאדם גם אם זה לא מגיע לו! חוק טבע- אדם התפלל מעומק הלב- יתנו לו! והם הרי בוודאי התפללו מעומקא דליבא שהרי על כף המאזנייים היו מוטלין חייהם!

שמעתי מהרב לוינשטיין מדוע דוקא הדור האחרון של דור המדבר קמו מקברם ולבסוף לא מתו? כי אלה שנכנסו לקברם לפני כן, הייתה להם עוד אופציה, כי יתכן שלא הגיע זמן מותם, אזי התפילה לא הייתה מעומק הלב. אך לאותם אלה שהיו על פתח קברם בשנה האחרונה לא היתה להם עוד אופציה, תפילתם הייתה מעומק הלב…

ראש כל דבר- תפילה!

סיפר הגר"ח מישקובסקי:

בצעירותו, חלו ילדיו של הגר"ח קנייבסקי שליט"א בתדירות גבוה. הרבנית ביקשה שהרב יקום בלילה לטפל בהם, אולם הרב שהינו מתמיד עצום חשש לביטול תורה, שהדבר יגרע מלימודו ביום. החליטו הרב והרבנית לגשת ולשאול את הגרי"ש אלישיב חמיו, והגרי"ש אלישיב פנה לגרש"ז אוירבך שיפסוק בבעיה. שאלו הרב אוירבך בפשטות "האם התפללת על זה?" לא, השיב הגרי"ש אלישיב. נטל הרב אוירבך תהילים ונתן גם ספר תהילים לגרי"ש אלישיב והתפללו שניהם בדמעות, וברוך השם, מאז פסקה הבעיה והילדים החלימו!

אחות הרבי מקוצק שנעל דלתו בפניה על מנת שתפנה לה' בלב נשבר, ולא תחשוב בליבה אח לי בבית המלך… [טובך ב' רפד]

מהי מטרת התפילה? או לבקשת צרכי האדם, או כדי לשבח לבוראו. ושני הדברים הללו רמוזים לענ"ד במילה להתפל"ל: מרכז התפילה- היא בקשת צרכי האדם, והם נכללו במילה פ"ת, מזונותיו וכל צרכיו. אם נתייחס לחלק שמסביב למילה פ"ת נקבל את המילה להל"ל, לשבח ולהלל את בורא עולם. ואם נדקדק עוד, נראה את שאמרו חז"ל שיש להקדים שבח ולבסוף הודאה [שאף הוא מעין השבח] וצרכיו ישאל באמצע, ואף כאן צרכי האדם נמצאים באמצע – פ"ת, ואילו ההל"ל נמצא תחילה וסוף.

*

רעיון נפלא על מנין תפילות משה תקט"ו

משה רבינו עליו השלום מתפלל תקט"ו תפילות. מדוע דוקא תקט"ו?

פירש האדמו"ר רבי יששכר דב מבלז על פי חז"ל, שמקדש של מעלה מכוון כנגד מקדש של מטה.

ואמרו חז"ל: הקב"ה ומחנה דיליה בנה לכותל הראשון, אברהם הכותל השני, יצחק השלישי, ויעקב רביעי, ומשה בנה לגג.

וצריך ביאור מה הכוונה "הקב"ה ומחנה דיליה". וכי הקב"ה צריך סיוע?

אלא ישנו שם קדוש של בנין שהוא בגימטריא "מחנה" – 103, וכוונת חז"ל שהקב"ה בנאו בשם קדוש זה.

על פי זה ביאר האדמו"ר את דברי הגמרא (בפסחים פח, ע"א) שאומרת אברהם קראו 'הר', יצחק קראו 'שדה', יעקב קראו 'בית', ומדוע כל אחד שינה שמו?

אלא כאמור הקב"ה בנה כותל ראשון עם שם "מחנה", בגימטריא 103.

אברהם כותל שני וקראו הר– בגימטריא 206 עם הכולל- פעמיים 'מחנה'.

יצחק הוסיף כותל שלישי וקראו 'שדה'– בגימטריא 309, שלוש פעמים גימטריא 'מחנה'.

יעקב הוסיף כותל רביעי וקראו 'בית' – בגימטריא 412, ארבע פעמים גימטריא י' 'מחנה'.

בא משה והוסיף את הגג ומניין חמש פעמים 'מחנה' עולה 515תקט"ו!

וזה עניין מנין תקט"ו תפילות של משה, שכל ענינו להיכנס לארץ היה על מנת לבנות בית המקדש של מטה המכוון כנגד בית המקדש של מעלה שהשלמת בניינו עולה תקט"ו! [מוסש"ק יתד פ' ואתחנן תשס"ו]

משה רצה מאוד להכנס ולבנות את בית המקדש.

אור החיים (דברים א, לז)

גם בי התאנף ה' בגללכם וגו'. וקשה והלא לא מצינו שהתאנף ה' על משה בעון המרגלים. ורמב"ן פירש ואמר ועוד הוספתם להרע פעם אחרת עד שגרמתם להתאנף בי, עד כאן. ואין דבריו נראים, כי רואני שעדיין הוא מדבר בענין המרגלים, שכן אמר הכתוב אחר זה וטפכם אשר אמרתם וגו', עד סוף הפרשה והוא מדבר בענין המרגלים, ולמה הפסיק בתוך הענין בשלא כענין, ומה שהליץ הרב שרצה להזכיר יחד הנמנעים מעבור הארץ שהם היו גרמא לזה, לא ידעתי מה הנאה יש בזה.

והנכון הוא על פי דבריהם ז"ל שאמרו (במדבר רבה טז, כ, תענית כט, ע"א) בפסוק ויבכו העם בלילה וגו' (במדבר יד, א), קבעו בכיה לדורות, כי ליל ט' באב היתה שבו נחרב הבית ואמרו עוד שאם היה נכנס משה לארץ והיה בונה בית המקדש לא היה הבית נחרב, שאין אומה ולשון נוגעת בו. ואמרו עוד (שוחר טוב עט) בפסוק מזמור לאסף אלהים באו גוים וגו', וזו לשונו: קינה מבעי ליה, אלא על שהשליך חמתו על עצים ואבנים.

מעתה אם היה נכנס משה לארץ והיה בונה בית המקדש, ולהשליך חמתו עליו לא אפשר כנזכר, ויחר אף ה' בשונאי ישראל ויהיה כליונם במקום חורבן הבית, לזה גזר ה' בגזרת המרגלים גם על משה שימות במדבר והוא אומרו גם בי התאנף ה' בגללכם, פירוש בגלגול דברים שלכם, כי אם לא היה עון המרגלים והיו נכנסים, אפשר שהיה נכנס משה עמהם, והגם שיבנה בית המקדש אין מיחוש כי לא נתגבר בחינת הרע, והיו עומדים בצדקם בארץ, אלא מאמצעות עון מרגלים גברה יד רשעה וידע ה' כי לא יעמדו בצדק, וצא ולמד משירת האזינו.

 ואם תאמר והלא רואני שמיתת משה היתה על מי מריבה, כבר כתבתי שם (במדבר כ, ה) שאם משה היה מקדש שמו יתברך היו ישראל חוזרים לטהרתם שהיו בו קודם חטא המרגלים, באמצעות קידוש ה' הגדול, והיה ה' מתיר שבועת משה, והיה נכנס לארץ ובונה בית המקדש מכון לשבתו עולמים.

למדנו שמעשה שנעשה לשם שמים בידי אדם גדול אינו נהרס, כך אם היה משה בונה את בית המקדש לא היה נחרב, וכן אמר הגר"א אם היו בונים בית כנסת שכולו לשם שמים מהתחלת הבניה על ידי אנשים יראים ושלמים, ואת הבלוקים היו מייצרים לשמה, לא היה בא לאדם בתפילה שם הרהור חיצוני.

*

הדרך לאהבת ה'

[לק"ט]

"ואהבת את ה' אלהיך בכל לבבך ובכל נפשך ובכל מאדך והיו הדברים האלה"

אומר המדרש כיצד היא הדרך לאהבת ה'?

אומר המדרש: על ידי שהאדם ידבק ב"והיו הדברים האלה על לבבך".

מבאר המגיד מדובנא, כאשר האדם מבקש לעלות בעבודת ה' הוא אינו זונח את ההנהגות והמעשים הקודמים שלו ועם כל זאת מעונין להתקדם בעבודת ה'.

כשאדם מזמין אורח חשוב לביתו הוא מוציא את כל הכלים הפחותים והזולים, מפנה את הספות הקרועות והכיסאות המוכתמים, ומשאיר רק כלים חשובים ומכובדים.

כך גם כן כשהאדם מעונין להתחזק בעבודת ה', עליו להשיל מעליו את המידות הרעות וההנהגות המקולקלות ורק לאחר מכן לזכות להתקדמות בעבודת ה'.

האדם מעוניין להמשיך בדרכיו המקולקלים וגם לזכות למעלות רוחניות. משל למה הדבר דומה? לאדם כפרי שנכנס לעיר הגדולה ורצה לקנות חליפה. המוכר מיד כשראהו אמר לו שחליפה זו בגודל זה תתאים לו. הוא לקח את החליפה ונסה להלבישה על גבי בגדיו הבלויים והעבים, והיא לא עלתה…

החליפה לא מתאימה! הוא אמר למוכר. המוכר הסביר לו שהחליפה מתאימה מצויין, אלא שעליו להשיל מעליו קודם את בגדיו הצואים ורק לאחר מכן ילבש את החליפה…

כך גם האדם מעונין ללבוש את אהבת ה' כשדרכיו עדיין מקולקלות. אין זה הולך יחד.

לזאת אומר המדרש כיצד הדרך לזכות באהבת ה'? על ידי "והיו הדברים האלה על לבבך". בלא חציצה. ישר על הלב. תנקה את הלב מכל הזוהמה, ואזי הדברים יתלבשו על לבבך.

על כן אמרו חז"ל עד שאדם מתפלל שיכנסו דברי תורה לתוך מעיו, יתפלל שלא יכנסו אכילה יתירה לתוך מעיו. אם האדם יסיר התענוגות ימצא מקום לאהבת ה'. אולם להדביק זאת יחד עם העולם הזה וכל תאוותיו- אין זה מתחבר.

Print Friendly, PDF & Email

לחצן-הורד-למחשבך-קטגוריה

2 תגובות על “פרשת ואתחנן”

בעת כתיבת תגובה - נא ציין את שם הסרטון / קובץ השמע, על מנת שנבין אותך טוב יותר, תודה.

 1. חנה הגיב:

  יש הרבה פעמים שיש בתוך הדברים כותרת כמו הדוגמא כאן בקובץ
  הגרי"ס תמה כיצד יתכן צדיק נסתר בדור הזה? היתכן שבעת פיגוע יהיה באיזור 'רופא נסתר'…?
  רבי ישראל מסלנט שהלך בליל כל נדרי להרגיע תינוק.
  איש על דגלו באותות לבית אבותם.
  אך אין ביאור מהו הסיפור ומהו המסר
  האם הושמט?

  • בועז שלום הגיב:

   לחנה שלום
   החומר שיש באתר הוא מהדפים שיש לפני בעת שאני מוסר את השיעור. לפעמים החומר כתוב במלואו, ולפעמים תוך כדי הכנת השיעור הוספתי מהזכרון סיפורים וכד' ואז רק ציינתי את הסיפור כתזכורת, כראשי פרקים להרצאה, ואז הסיפור לא מופיע בשלימותו.
   מה שאולי ניתן לעשות כדי למצוא את הסיפור – זה לעשות חיפוש באתר דרך גוגל [יש אפשרות לחפש רק בטעמו וראו בצורה הזו: site:taamu.co.il מילת החיפוש], היות ולרוב מה שבא בקצרה כאן, בא בארוכה במקום אחר.

תגובות הגולשים

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

. כל שיעורי הרב במדיה דיגיטאלית!!

נגן דוקו סיקס עם כרטיסדיסקונקי 128נגן רויזו5דיסקונקי 256 03נגן רויזו + 128דיסקונקי 256תמונה משנת החלומות