.

אם אינך זקוק לישועה - אל תלחץ כאן

.

שיחה קצרה ובה התייחסות למצב היום

מתעסק בקריינות?

אנו זקוקים לך! >>>

השיעורים באתר לעילוי נשמת אביו של הרב,

ר' חיים בן סעדה זלה"ה

קרא פרק תהלים לעילוי נשמתו>>

 
שאל את הרב – השאלותקטגוריה: השקפהאודות גיוס חרדים לצבא
אנונימי נשאל לפני 8 שנים

נשאלתי אודות גיוס חרדים לצבא כדי לקיים את והיה מחניך טהור. פירוש הדבר – ידוע שהצלחת המערכה הצבאית תלויה בטוהר המחנה. מדוע אם כך, לא נגייס את החרדים לצבא כדי שלא ניכשל ח\\\"ו בעניין הזה? (כמובן עם מסגרת צבאית מתאימה) הרי בעבר מי שהתגייס היו צדיקים ויראי שמיים.

Print Friendly, PDF & Email
1 תשובות
Best Answer
הרב בועז שלום צוות נענה לפני 8 שנים

שלום
הנושא של גיוס חרדים לצה"ל נידון בהרחבה על ידי גדולי ישראל והם קבעו על פי דעת תורה ללא כל יוצא מן הכלל שגיוס בחורי ישיבה לצבא פוגע בעלייתם הרוחנית, ואף גרוע מכך.

ואם תאמר שנגייס חרדים ועל ידי כך נשנה את טוהר המחנה –
א. גם אם היה הגיוס על טהרת הקודש, הפסקת בחור ישיבה מעלייתו על מנת לגייסו לצבא – הרי היא חילול הקודש. אברהם אבינו נתבע על שעשה אנגריא בתלמידי חכמים בכך שלקח אותם לצבא.

ב. גם אם יהיו מחזורי גיוס ענקיים של חרדים, ויוקמו פלוגות על טהרת הקודש, עדיין המפקדים הם ברובם אנשים שאינם יראי שמים. די לנו לראות עם מה מתמודדים בחורים הלומדים בישיבות תיכוניות והסדר – במאבקים תמידיים נגד המפקדים שלא פעם מגלים אטימות לדרישות ההלכה. הנושא שעלה לכותרות לאחרונה יוכיח – נושא שירת הנשים – שבחורי ישיבות הוכרחו להאזין להם ונאסר עליהם לצאת. די בכדי להבין את מורכבות הענין.

זאת מחוץ לענין של פעולות מבצעיות הנעשות בשבת, וכי לפני כל פעולה המפקד באמת הולך לשמוע דעת תורה והלכה והאם יש בדבר פיקוח נפש? ואם תאמר שהוא שואל את הרבצ"ר, הרי כנגדו עצמו היו תלונות שנסע בחג שלא לצורך בטיעוני סרק וד"ל.

וכל זה מעבר לעצם הענין שהצבא והמדינה רחוקים מלהיות מונהגים על ידי הנהגה תורנית ואחראית על פי דעת תורה, דבר שגורם למצבים מאד לא פשוטים בנוגע להחלטות הנוגעות לפיקוח נפש – יציאה לקרב.

האם נוכל לצאת לקרב שיתכן מאד שזה שהחליט עליו עשה זאת משיקולי יוקרה או מסיבות אלקטוראליות או מטעמי אגו [אגב – מאחרי כל סיבה משלושת הסיבות שציינתי כאן עומד "מעשה שהיה", רק שלא זה הזמן והמקום לפרט, תוכל לברר אצל כאלה שמכירים קצת הסטוריה, ולא ממש ממזמן, ותסמרנה שערותיך על הקלות הבלתי נסבלת של זלזול בחיי אדם].

הרי בזמן חז"ל היו נמלכים בסנהדרין ויושבים שבעה נקיים לפני כל החלטה הנוגעת לחיי אדם, ק"ו כאן שמדובר בחיי אלפים ועשרות אלפים, האם אנו סומכים על ההנהגה שתקבל את ההחלטות הנכונות?? איני בטוח, אם אתנסח בלשון עדינה.

כל זה רק על קצה המזלג, כדי להניח דעתך, אך הנושא מצד עצמו ראוי ליריעה נרחבת.

 

Print Friendly, PDF & Email
השאלה שלך

3 + 10 =

. כל שיעורי הרב במדיה דיגיטאלית!!

נגן דוקו סיקס עם כרטיסדיסקונקי 128נגן רויזו5דיסקונקי 256 03נגן רויזו + 128דיסקונקי 256תמונה משנת החלומות