דרוש תורם להחזקת האתר >>

השיעורים באתר לרפואת אביו של הרב,

ר' חיים בן סעדה בתושח"י

קרא פרק תהלים לרפואתו>>

 
שאל את הרב – השאלותקטגוריה: הלכההאם מותר לי לקבל עבודה שמפטרים שם אדם אחר כדי לקבל אותי?
Avatarנועם נשאל לפני חודש 1

שלום רב.

ביררתי לגבי עבודה חדשה. הוא אמר לי כשהחזרתי לו תשובה- אני צריך לדעת שאתה סגור אצלי, כי אני מפטר את ההוא שכרגע נמצא שם.

מותר לי לקחת את המשרה הזו? החשש: בגללי מישהו אחר יפוטר עכשיו (על אף שהוא כבר פירסם את המשרה ואני הגשתי דרך לשכת התעסוקה קו"ח)אבל אולי אסור לעשות כן ע"פ ההלכה, אולי הוא עושה לו עוול הזה שמפטר אותו. מה דעת הרב? מדובר על מפעל.

אשמח לתשובה בהקדם האפשרי.

Print Friendly, PDF & Email

3 תשובות
בועז שלוםבועז שלום צוות נענה לפני חודש 1

לנועם שלום

אין בעיה לקבל עבודה בצורה בה תיארת. מדובר שבעה"ב כבר קיבל החלטה לפטר את העובד שלו, דבר שמותר לו ע"פ דין, וכעת רוצה לקבל אותך.

אינך מחסר לקודם מאומה, שאם לא יקבל אותך יקבל ממילא מישהו אחר.

Print Friendly, PDF & Email

Avatarנועם נענה לפני חודש 1

מהיכן וודאי לנו שיקבל מישהו אחר? אולי לא יימצא מישהו מתאים.
וגם האם בטוח שהוא לא עושה לו עוול בזה שמפטר אותו, הרי יש מקרים בהם נגרם לעובד שמפטרים אותו עוול, תוך היתפסות לאיזה סעיף בחוזה שלא בהכרח שכך היה במציאות, או שמנפחים יתר על המידה כדי להיפטר ממנו(ולא בהכרח זה לפי הדין) וכו'.
השאלה אם יש לחוש לכך.

Print Friendly, PDF & Email

Avatarאברהם פישביין נענה לפני 3 שבועות

לכשתדקדק תמצא – שכל הפעילות האנושית בנויה על הצלחה של אחד לעומת כישלון של אחר: אדם פותח חנות בגדים (לדוגמא), האם הלקוחות שלו היו רוכשים את מה שהוא מוכר במקום אחר או שלא היו קונים כלל? ממה נפשך – אם לא היו קונים יוצא שבעל החנות גרם להם (כמעט) הוצאה מיותרת, ואם היו קונים במקום אחר – יוצא שבעל החנות החדשה גרם הפסד לבעל החנות הישנה. עם רגשות כגון אלו אפשר להגיע רחוק, עד כדי ישיבה בחיבוק ידיים ולא לעשות מאומה. האפשרות היחידה למקם את עצמינו בעולם באופן שאין אנו גורמים נזק לאחר היא ההצמדות לדבר ה\' זו הלכה, ומה שההלכה אומרת שנחשב למעשה הגורם נזק לאחר (כמו סיפור לשון הרע) – אסור. ומה שההלכה אומרת שאינו נחשב לגורם (כמו גרימת חום סביבתי בעקבות שימוש במזגן) – לא יוכלו כל ריגשות אנוש או חוקי ערכאות למיניהם – להפוך את הדין.

Print Friendly, PDF & Email

השאלה שלך

11 + 1 =

עדכונים חמים למייל

קבלת עדכונים
Loading