.

אם אינך זקוק לישועה - אל תלחץ כאן

.

שיחה קצרה ובה התייחסות למצב היום

מתעסק בקריינות?

אנו זקוקים לך! >>>

השיעורים באתר לעילוי נשמת אביו של הרב,

ר' חיים בן סעדה זלה"ה

קרא פרק תהלים לעילוי נשמתו>>

 
שאל את הרב – השאלותקטגוריה: הלכההאם מותר לעלות היום להר הבית?
אנונימי צוות נשאל לפני 6 שנים

שלום לכבוד הרב,

ראיתי שהרב כתב תשובה בענין הר הבית ואיסור העליה אליו. בתשובה הרב לא פירט מקורות לאיסור ומאידך התעלם מהשיטות המתירות. הרב כתב שם על איסור כרת שיש בענין.

כרת נשמע משהו מאוד מרתיע… עד כדי כך שלצערי רבים ממש לא מדייקים לגבי מה מותר ומה אסור. אך כמו רב שפוסק בהלכות דמים ומתיר אישה לבעלה למרות החשש מכרת כי הוא חקר בדק ומכיר ופוסק ע"פ אחריותו ההילכתית, ויש מקרים שאחד יתיר ואחד יחמיר גם אם מדובר בהלכות כרת. ולא יעלה על הדעת שרב בכל שאלה שתבוא לפניו בעניין דמים יאסור כי "אנחנו לא מתעסקים בענייני כרת".

אבל בענייני הר הבית ובית המקדש, פתאום צצים כללים חדשים. פשוט הסיטרא אחרא מבלבלת את גדולי ישראל. כך ממש גם כותב אור החיים הקדוש בויקרא כ"ה כ"ה.

ישנם גדולי ישראל שמתירים להיכנס להר הבית וסומכים על מה ועל מי שסומכים.

כואבת לי התשובה שלך כי היא מבטלת גדולי ישראל רבים. חסרות מחלוקות עקרוניות שאפשר להשתמש בהן כדי לזלזל בגדולי ישראל? הרי לא יעלה על הדעת לתימני שנוהג לחלוט את הבשר להשמיץ חכם ספרדי שמתיר לאכול בשר ללא חליטה, והרי ברור שמדובר כאן באיסור כרת של לא תאכלו על הדם. אז אולי נצא בריש גלי ונתחיל להשמיץ גדולי ישראל?

אותה טענה שטענת שם אפשר לטעון כאן. הזלזול הזה בגלל השקפה בגדולי ישראל שעלו עולים ויעלו, יגרום לכך שבמקום למצוא פתרון תכליתי לבעיה ההלכתית, הבריחה מהתמודדות ובדיקה אמיתית כמו בכל סוגיה הלכתית, בכדי למצוא את הקולות והחומרות כמו בכל מצווה כולל כרת, תייצר כאלה שיעלו בלי כללים וחוקים.

בסופו של דבר האמת מנצחת. ב"ה יותר ויותר חרדים מכל גווני הציבור החרדי עולים להר הבית. אשריהם ואשרי חלקם… עם ישראל צמא לקדושה ורוצה לצאת מהגלותיות שלו.

הדרך היחידה היא חיבור למקום הקדוש שנרמס מידי יום הן ע"י ערבים והן ע"י תלמידי חכמים שחוששים להתמודד עם האמת ההלכתית ולדון בסוגיה הסבוכה בצורה אמיתית.

יצא לי לעיין בסוגיה ההלכתית של בית המקדש והר הבית די הרבה לאחרונה, והעניין לא ברור לי כלל, כיצד מתעלמים מהלכה מפורשת של בניית מקדש כולל העובדה שבוודאי שמותר להיכנס להר הבית למקומות מסויימים,

ובכלל שבימנו יש מספיק שיטות שבהן ניתן להיכנס אפילו לרוב חלקי להר הבית – כגון טומאה הותרה בציבור ודין כיבוש ועוד כהנה וכהנה הלכות שכאילו לא קיימות.

האם המכבים היו נחשבים בעיניי הרבים היום לכופרים המחטיאים את הציבור, הרי הם היו טמאי מתים ונכנסו להיכל ממש. ואנחנו עוד מזכירים את זה שבוע שלם וקבעו הלל לדורות.

מה גם שהשתיקה הרועמת שערבים מסתובבים שם בחילול ה' נוראי ואין פוצה פה וצפצף גם בסוברים כך בציבור החרדי וגם בסוברים כך בציבור החרדי לאומי. אבסורד שלא היה כמוהו.

הם בוודאי יתנו על זה את הדין. איך יכול להיות שבכל מקום צועקים שאסור ליהודים להיכנס כלל להר הבית שזה שקר גס בהלכה פשוט שקר גס. לא מצאתי מקור הלכתי אחד שאוסר להיכנס למשל לאיזור של תוספת הורדוס שכל ארכיאולוג מתחיל מזהה ככזה, התעלמות גסה מכך שרבים מגדולי ישראל כולל הרמב"ם עצמו עלו….

לא היה דיון ענייני אחד שחקר את העניין בתקופה שבה יש לנו ממצאים ארכיאולוגיים רבים. פשוט להתחמק מלדון בכך כי ההשלכות מפחידות…. צריך לבנות בית מקדש וזה מכניס את כולם ללחץ. כל כך עצוב לי…

אני מתווכח עם אנשים בציבור שלי ובציבור החרדי וקולט שאנשים בכלל לא מכירים את המקורות בעניין. אחרי 20 דקות הם פשוט מודים שהטעו אותם, והציגו להם את ההלכה כגורפת חד צדדית ללא כחל וסרק.

אשמח לקבל את תגובתך.

Print Friendly, PDF & Email
1 תשובות
הרב בועז שלום צוות נענה לפני 6 שנים

שלום
בנושא העליה והכניסה להר הבית כתבתי תשובה שלימה בענין, תוכל לראותה כאן.

Print Friendly, PDF & Email
השאלה שלך

19 + 11 =

. כל שיעורי הרב במדיה דיגיטאלית!!

נגן דוקו סיקס עם כרטיסדיסקונקי 128נגן רויזו5דיסקונקי 256 03נגן רויזו + 128דיסקונקי 256תמונה משנת החלומות