.

אם אינך זקוק לישועה - אל תלחץ כאן

.

שיחה קצרה ובה התייחסות למצב היום

מתעסק בקריינות?

אנו זקוקים לך! >>>

השיעורים באתר לעילוי נשמת אביו של הרב,

ר' חיים בן סעדה זלה"ה

קרא פרק תהלים לעילוי נשמתו>>

 
שאל את הרב – השאלותקטגוריה: שאלות כלליותמדוע רק הפטרת תצוה עוסקת בבנין הבית השלישי?
יותם נשאל לפני 3 שנים

שלום לכת"ר, בהפטרות על הפרשות שבסוף ספר שמות העוסקות בבניין המשכן: תרומה, תצווה, ויקהל, פקודי, למעט ההפטרה על פרשת כי-תשא העוסקת גם בחטא העגל ובהתאם ההפטרה עוסקת במעשה אליהו בהר הכרמל, קוראים בנביא על העיסוק בבניין המקדש. אולם בעוד שבהפטרות על פרשות: תרומה, ויקהל, פקודי נקראות ההפטרות מספר מלכים א מעניין בניין בית המקדש הראשון שבנה שלמה.

הפטרת פרשת תצווה יוצאת דופן ודווקא נקראת מספר יחזקאל בעניין בית המקדש השלישי.

לא ראיתי חילוק למנהגים שונים בין העדות השונות בעניין הזה ונראה שאצל כולם הפטרת פרשת תצווה חורגת מהשאר ודווקא בה קוראים מעניין בית המקדש השלישי שיבנה בבי"א.

אני יודע שלא יוצא לקרוא את כל ההפטרות ההללו באותה שנה בגלל ארבע הפרשיות שנופלות על-פני השבתות הללו ומאלצות קריאת הפטרות שונות. אולם הייתי שמח לדעת האם הרב מכיר טעם לשינוי הייחודי הזה שקיים דווקא בפרשת תצווה שם קוראים הפטרה מעניין בית המקדש השלישי? תודה

Print Friendly, PDF & Email
1 תשובות
הרב בועז שלום צוות נענה לפני 3 שנים

ליותם שלום
הקשר בין ההפטרה לפרשה הוא כמובא בלבוש [תרפ"ה] היות ובסוף הפרשה מדובר בשבעת ימי המלואים של המשכן, וההפטרה מדברת על שבעת ימי המלואים שיהיו במקדש השלישי בב"א.
אפשר גם לומר רמז בענין על פי מש"כ רבנו בחיי בפ' תצוה שמביא 'כתית' רמז יש במלה זו על המקדשות שהיו קיימים ת"כ ות"י שנים, והמקדש מרומז במלת למאור והיא הבטחה בבית השלישי בהחזרת השכינה ושבניינו יעמוד לעד מרומז במלים להעלות נר תמיד כלומר מעלתו תמידית ושוב אינה פוסקת וזהו האור החדש שעל ציון תאיר יתן ה' ונזכה כולנו במהרה לאורו אכ"יר.

Print Friendly, PDF & Email
השאלה שלך

18 + 17 =

. כל שיעורי הרב במדיה דיגיטאלית!!

נגן דוקו סיקס עם כרטיסדיסקונקי 128נגן רויזו5דיסקונקי 256 03נגן רויזו + 128דיסקונקי 256תמונה משנת החלומות