השיעורים באתר לעילוי נשמת אביו של הרב,

ר' חיים בן סעדה זלה"ה

קרא פרק תהלים לעילוי נשמתו>>

 
שאל את הרב – השאלותהשגחה – האמנם הקב"ה לא היה בשואה?
ארז נשאל לפני 6 שנים

שלום לכבוד הרב
שמעתי שהרב אומר בשיעורים שבשואה הקב"ה לא היה. איך זה מסתדר עם זה שהכל זה מהקב"ה והכל בהשגחה?
האם יש דברים שהם לא בהשגחה? האם זה לא להגיד כמו שלימדת אותנו שהרמב"ם אומר שאיך התחילה העבודה זרה,.שחשבו שיש שמשים לקב"ה ושהוא לא מתעסק בעצמו עם כל דבר..

Print Friendly, PDF & Email
1 תשובות
הרב בועז שלום צוות נענה לפני 6 שנים

לארז שלום
כשאומרים שהקב"ה "לא היה" בשואה, הדברים הם במובן של "הסתר פנים". אין מקום שבו הקב"ה לא נמצא, ובעצם מי שלמד עמנו את נפש החיים יודע שהקב"ה לא "נמצא בעולם", אלא הקב"ה הוא מקומו של עולם, והעולם למעשה "נמצא בקוב"ה" ולכן נקרא "המקום" ברוך הוא.
אם כן ודאי שה' נמצא בכל עת ובכל מקום, רק שלפעמים בשל הנהגת התחתונים, משמים מתנהגים עמנו ב"הסתר פנים" כמובטח בתורה במצבים כאלה

– טז וַיֹּאמֶר ה' אֶל-מֹשֶׁה, הִנְּךָ שֹׁכֵב עִם-אֲבֹתֶיךָ; וְקָם הָעָם הַזֶּה וְזָנָה אַחֲרֵי אֱלֹהֵי נֵכַר-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר הוּא בָא-שָׁמָּה בְּקִרְבּוֹ, וַעֲזָבַנִי, וְהֵפֵר אֶת-בְּרִיתִי אֲשֶׁרר כָּרַתִּי אִתּוֹ.  יז וְחָרָה אַפִּי בוֹ בַיּוֹם-הַהוּא וַעֲזַבְתִּים וְהִסְתַּרְתִּי פָנַי מֵהֶם, וְהָיָה לֶאֱכֹל, וּמְצָאֻהוּ רָעוֹת רַבּוֹת, וְצָרוֹת; וְאָמַר, בַּיּוֹם הַהוּא, הֲלֹא עַל כִּי-אֵין אֱלֹהַיי בְּקִרְבִּי, מְצָאוּנִי הָרָעוֹת הָאֵלֶּה.

וה' מאשר את דברי האומר כן –

 יח וְאָנֹכִי, הַסְתֵּר אַסְתִּיר פָּנַי בַּיּוֹם הַהוּא, עַל כָּל-הָרָעָה, אֲשֶׁר עָשָׂה:  כִּי פָנָה, אֶל-אֱלֹהִים אֲחֵרִים.

וזה הפירוש שה' לא היה בשואה – הסתיר פניו כהבטחתו. וכדי שלא יסיק האדם מסקנה שאם כן אין אלקים – שאם יש – מדוע לא הצילנו? על מצוה ה' –

יט וְעַתָּה, כִּתְבוּ לָכֶםם  אֶת-הַשִּׁירָה הַזֹּאת, וְלַמְּדָהּ אֶת-בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל, שִׂימָהּ בְּפִיהֶם:  לְמַעַן תִּהְיֶה-לִּי הַשִּׁירָה הַזֹּאת, לְעֵד–בִּבְנֵי יִשְׂרָאֵל.

שעל ידי שיכתבו את השירה הזאת היא תעיד שמראש הזהרתי שכשימצאוהו צרות רעות ורבות – לא אהיה שם להצילו!

ה' יצילנו מכל צרה ויגאלנו גאולת עולמים!

Print Friendly, PDF & Email
השאלה שלך

5 + 17 =

. כל שיעורי הרב במדיה דיגיטאלית!!

נגן דוקו סיקס עם כרטיססנדיסק 128כרטיס זכרון 128