.

אם אינך זקוק לישועה - אל תלחץ כאן

.

שיחה קצרה ובה התייחסות למצב היום

מתעסק בקריינות?

אנו זקוקים לך! >>>

השיעורים באתר לעילוי נשמת אביו של הרב,

ר' חיים בן סעדה זלה"ה

קרא פרק תהלים לעילוי נשמתו>>

 
שאל את הרב – השאלותקטגוריה: השקפהמה הרב ממליץ – ישיבה קטנה קדושה, או עם שילוב לימודי חול?
אנונימי נשאל לפני 3 שנים

שלום כבוד הרב, אני עכשיו בכיתה ח ואני מתלבט לאיזו ישיבה ללכת, אשמח שהר יגיד לי מה דעתו בנושא, האם ללכת לישיבה קטנה, או לישיבה חצי קטנה (לימודי קודש עד 18:00 בערב ולאחר מכן שעתיים וחצי של לימודי חול)
תודה רבה!!!

Print Friendly, PDF & Email
2 תשובות
הרב בועז שלום צוות נענה לפני 3 שנים

שלום
כל גדולי ישראל הורו שבדור הזה הדבר הנצרך וההכרחי הוא להצמיח גדולים לעם ישראל.
עם כל זה יש לזכור שאלף נכנסים למקרא, ורק אחד יוצא להוראה, מה שנותן סיבה נוספת להגביר חיילים ובני ישיבה, בדרך המסורה ללא תערובות.
וכבר ידוע כמה פעל החזון איש וכל הגדולים אחריו – וביניהם הגר"ע יוסף זלה"ה – שהורים יישלחו בניהם רק לתלמוד תורה וישיבה קדושה ללא שום תערובות.
והמציאות הוכיחה שצריך הרבה תפילות שאפילו בחינוך חרדי בישיבה קטנה ללא תערובות – יגדל החניך אכן ביר"ש כראוי, על אחת כמה וכמה כשמדובר במקום שמראש מכיל תכנים מעורבים וממילא גם מקבל חומר אנושי ירוד יותר מבחינה רוחנית, עד כמה רבה שם המכשלה והקלקול.
ונער הייתי וטרם זקנתי, אך אוכל להעיד שכמי שגדל בישיבות קדושות, ומאידך גם למד עם כאלה שלמדו בצעירותם גם מקצועות אחרים, שניתן היה לראות בבירור את ההבדל. הגם שמבחינת התמדה והקפדה על הזמנים וכו' בתקופת הישיבה – הם היו אף מצויינים יותר מבני הישיבות הקטנות, אבל בהמשך החיים יכלת פתאום לראות איך אברך שלמד ברצינות עם סיכומים וכו' פתאום הפסיק להגיע לכולל. מה קרה? ביום אחד הוא 'חתך' לאקדמיה, או להייטק, או לכל עיסוק אחר…
ואיני בא חלילה להטיל פגם באף אחד, ובוודאי שגם ממקומות כאלה תוכל לראות שצמחו בעלי שיעור קומה וכו', אך אני מדבר על הכלל. 
ובפרט שמישיבות קטנות רואים שצומחים עם 'פנימיות' ויותר 'רגש' לעבודת ה', לעומת המקומות הללו ששם יש יותר קרירות ו'טכנוקרטיות' הלכתית לצערנו.
[ושוב – ללא הכללות – שתמיד תוכל לראות יוצאי דופן כאן וכאן].
לזאת נסכם – אני ממליץ בכל פה רק על ישיבה קדושה ללא תערובות, והמציאות הוכיחה ש'אין מי ששומע לי ומפסיד' אמר הקב"ה, ולבסוף הם המסתדרים בצורה הטובה ביותר, הן מבחינת עיסוק לאשה, הן מבחינת קניית דירה להם ולצאצאיהם, הן מבחינת דור ההמשך ההולך בדרך ה'.
ואף אם תחליט מתי שהוא בצוק העתים לפרוש מהכולל ולצאת לפרנסתך, תראה ס"ד וברכה, ויש לי לא מעט חברים שבשלב מסוים בחיים החליטו ללמוד משפטים ועו"ד, ועושים חייל, תוך השלמה קצרה של הלימודים החסרים להם, מבלי צורך להשקיע על זה את מיטב שנות הבחרות שלא יחזרו!
הייה איתן בדעתך ודבק באמונתך, והנוטל עצה מזקני הדור – אינו נכשל, וכבר הורו כל זקני הדור כפי שכתבתי.
עלה והצלח!

Print Friendly, PDF & Email
אנונימי נענה לפני 3 שנים

תודה רבה כבוד הרב על העצה!!!
בעז"ה שנה הבאה אלך לישיבה קטנה

יה"ר שתמשיך לזכות את הרבים (ואותי…) בשיעורי תורה

Print Friendly, PDF & Email
השאלה שלך

14 + 1 =

. כל שיעורי הרב במדיה דיגיטאלית!!

נגן דוקו סיקס עם כרטיסדיסקונקי 128נגן רויזו5דיסקונקי 256 03נגן רויזו + 128דיסקונקי 256תמונה משנת החלומות