.

אם אינך זקוק לישועה - אל תלחץ כאן

.

שיחה קצרה ובה התייחסות למצב היום

מתעסק בקריינות?

אנו זקוקים לך! >>>

השיעורים באתר לעילוי נשמת אביו של הרב,

ר' חיים בן סעדה זלה"ה

קרא פרק תהלים לעילוי נשמתו>>

 
שאל את הרב – השאלותקטגוריה: הלכהשאלה בהלכות ריבית
דוד כהן נשאל לפני 10 חודשים

שלום לרב,

לפני שבועיים קנינו כל הזוגות הנשואים להורים שלנו תמונה יפה שעלתה 400 ש"ח. היות ואנחנו ארבעה זוגות נשואים, החלוקה היתה ברורה שעל כל אחד לשלם 100 ש"ח. עברו כמה ימים ולא הספקתי לשלם עדיין את חובי, אך כעת התקיים אירוסין לגיסתנו, ואני הייתי אחראי לקנות מתנה לאירוסין כשגם במקרה זה כל הזוגות משתתפים. קניתי מכשיר חשמלי בשווי 420 ש"ח, כאשר כל אחד משלם 105 ש"ח. כעת אמרתי לגיסי (שהיה אחראי לקנות את התמונה) שלא צריך לשלם מאומה, כי אני מתקזז איתו. השאלה נשאלת האם יש בעיה של ריבית בכך שאני מוותר על ה- 5 ש"ח?

האם יש לומר דכיון שהוציא עבורי 100 ש"ח נחשב שהלווה לי 100, וכעת אני הלווה פורע עבור המלווה 105. ולכן יש לומר לו שאני חייב לו 5 ש"ח, כדי להינצל מאיסור ריבית?

Print Friendly, PDF & Email
3 תשובות
הרב בועז שלום צוות נענה לפני 10 חודשים

לדוד שלום
כאן כלל אין בעיה של ריבית, שהרי אתה החייב, והיית חייב 100 ש"ח, ושילמת בסוף 100 ש"ח, רק שאתה עדיין חייב עוד 5 ש"ח. נמצא ששילמת פחות ממה שאתה צריך, ורק אם משלמים יותר ממה שצריך – זה נקרא ריבית.

Print Friendly, PDF & Email
דוד נענה לפני 10 חודשים

הרב ככל הנראה לא הבין אותי נכון
כוונתי לשאול דהיות ואני (האחראי לקנות את המתנה) מוותר לו על 5 ש"ח, נמצא שכאילו פרעתי לו 105, יוצא אפוא שפרעתי לו יותר… כי הוא נחשב מלוה שלי ל-100 ש"ח, ואח"כ כשקניתי את המתנה ולא דרשתי ממנו את ה-105 יוצא אפוא שפרעתי לו יותר ממה שהוא הלווה לי… השאלה האם באמת להגדיר זאת כפרעון

Print Friendly, PDF & Email
הרב בועז שלום צוות נענה לפני 10 חודשים

לדוד שלום
אכן כעת הבנתי את שאלתך לאשורה. 
אכן יש כאן חשש של ריבית, וראוי שישלים לתת לך את החמישה שקלים. [זו רק חשש ריבית דרבנן, שמדאורייתא רק ריבית קצוצה – קצובה – מראש נחשבת לריבית].

Print Friendly, PDF & Email
השאלה שלך

20 + 0 =

. כל שיעורי הרב במדיה דיגיטאלית!!

נגן דוקו סיקס עם כרטיסדיסקונקי 128נגן רויזו5דיסקונקי 256 03נגן רויזו + 128דיסקונקי 256תמונה משנת החלומות