.

אם אינך זקוק לישועה - אל תלחץ כאן

.

שיחה קצרה ובה התייחסות למצב היום

מתעסק בקריינות?

אנו זקוקים לך! >>>

השיעורים באתר לעילוי נשמת אביו של הרב,

ר' חיים בן סעדה זלה"ה

קרא פרק תהלים לעילוי נשמתו>>

 
שאל את הרב – השאלותקטגוריה: בין אדם לחבירוכיצד אדם מתחזק צריך להתמודד עם הסביבה הקודמת בה הוא עדיין נמצא?
טל נשאל לפני 2 שנים

אדם שמתחזק ולומד הלכה ועדיין חי בסביבה לא שומרת תורה ומצוות, ונמצא בעבודה כל יום בסביבות אנשים לא שומרים תורה ומצוות, ואף דר עם אנשים כאלו באותו דירה.
האם יש כללים ברורים להתמודד עם סיטואציה כזו?
אנשים אלו שכמעט כל שיחה איתם היא בגדר שיחה בטלה על שטויות, לעתים על דברים אסורים כמו לשון הרע, או נושאים לא צנועים.
אינני בקי כלל,  שמעתי שיש איסור לא להתחבר לרשע, מצד שני עליי לכבד כל אדם ואם אני פשוט אתעלם מאנשים הללו אני עלול לפגוע בהם, והפגיעה בהם תוציא אותי מריכוז,
האם אני חייב לכבד אנשים אף שהם לא מקיימים אורך חיים דתי?

האם עליי להתעניין בשלומם בשביל להיות מנומס על אף שאני עלול להקלע איתם לשיחה בטלה שתפגע ברוחניות שלי?
כרגע גם רואים בי דמות דתית מכיוון שהתחזקתי ולפעמים חושבים שאני יכול לענות על שאלות דתיות שלהם, אבל אני לא רב, האם כדאי לדון איתם בנושאים האלו ולנסות לקרב או שעדיף לי לא להתחבר איתם כדי שלא יורידו אותי ולא יכניסו לליבי את תהיותם הכפרניות .
מדובר כאן על אנשים שמכירים אותי לפני שהתחזקתי. אינני בא לבקש הכוונה אישית, אך מאחר ואני נמצא כרגע בסביבה בה הזרם הדתי העיקרי די מחובר לחילונים והרבה דתיים כאן לצערי איבדו את דרך הישר, נראה בעיני נכון דווקא לבקש עצה כאן, עם דגש לקבל מאמר או ספר שמדבר על נושא זה.

Print Friendly, PDF & Email
1 תשובות
הרב בועז שלום צוות נענה לפני 2 שנים

לטל שלום
הכלל הוא עשה לך רב והסתלק מן הספק. קבע לך שיעור תורה עם רב באזור מגוריך, וכך תוכל לשאול אותו בנוגע לכל שאלה מתעוררת, ותדע את הדרך אשר תלך בה.
בכל אופן אענה באופן כללי – 
א. הטוב ביותר זה להתנתק מסביבה קלוקלת ולעבור לסביבה רוחנית חיובית [ישיבה – הטוב ביותר]. דא עקא שלא תמיד זה מתאפשר, ולכן יש לראות כיצד מתמודדים במצב הנתון.
ב. היות ולא תמיד ניתן להתנתק, צריך להשתדל להאהיב שם שמים על הסובבים אותך. מעבר לכך שזה מה שנדרש מאדם ירא אלוקים, זו גם הדרך היחידה בה תוכל להשפיע עליהם לחזור בתשובה. הרבה יותר משיחות מוטיבציה והטפות מוסר…
ג. יש להקשיב בסבלנות לשאלות הסובבים, מה שאתה יודע בודאות – יש להשיב, עם הדגשה על כך שתשובתך אינה מלאה והנך 'מתחיל' ואם רוצים באמת צריך לשאול ת"ח כו'. מה שאינך בטוח יודע – עדיף שלא להשיב.
חשוב להדגיש! גם מה שהנך בטוח – לא בטוח שיש לומר, מפני שלא תמיד לשומע יש את הכלים לקבל את מה שאתה מאמין בו ויודע היום, ומבחינתו זה יקטלג אותך אצלו כאדם הזוי שלא חי 'על הקרקע'.
בכל מקרה – אין להכנס לויכוחים. אנשים לא חוזרים בתשובה מויכוחים, האגו מתערב, ואז קשה מאד 'לחדור' את האדם שמולך.
ד. הגם שזמנך יקר, הקדשת מעט זמן לסובבים תביא אותם לקבל אותך ולהעריך אותך, וגם – פחות לנגח אותך, כך שלבסוף זה ישרת את המטרה – הם יניחו לך ולא יציקו בשאלות מתריסות, וגם ילמדו לקבל אותך.
מאידך אי הקדשת זמן בשל 'ביטול תורה' וכד' – תתקבל כהתנשאות שרק תרחק את הסביבה.
מה שזה אומר שצריך להראות שכל הזמן עומד לרשותך, אך מאידך – לראות [בינך לבין עצמך] איך אתה מוצא 'פתח יציאה' כדי להתנתק מההווי הקלוקל הנלוה אל השיחות עמם, מבלי לתת להם את התחושה הזו.
ה. כל זה לא יועיל אם אתה לא תדאג למלא את המצברים שלך – כפי שפתחתי – על ידי שיעורי תורה קבועים עם רב שממנו תקבל חיזוקים יומיומיים, על כל הספיקות.
ועל הכל – תפילות על כל מה שכתבת כאן.
ה' יהיה בעזרך!
נ.ב. בנוגע לספר – צר לי, איני מכיר, הגם שאני בטוח שביקור בחנות ספרים תורנית בודאי יסייע בידך למצוא ספרי הדרכה בענין.

Print Friendly, PDF & Email
השאלה שלך

2 + 12 =

. כל שיעורי הרב במדיה דיגיטאלית!!

נגן דוקו סיקס עם כרטיסדיסקונקי 128נגן רויזו5דיסקונקי 256 03נגן רויזו + 128דיסקונקי 256תמונה משנת החלומות