.

אם אינך זקוק לישועה - אל תלחץ כאן

.

שיחה קצרה ובה התייחסות למצב היום

מתעסק בקריינות?

אנו זקוקים לך! >>>

השיעורים באתר לעילוי נשמת אביו של הרב,

ר' חיים בן סעדה זלה"ה

קרא פרק תהלים לעילוי נשמתו>>

 
שאל את הרב – השאלותקטגוריה: השקפהמדינת ישראל ע"פ התורה – כיצד?
מנשה תומר צוות נשאל לפני 7 שנים

כחרדים אנו מתנגדים נחרצות לדמוקרטיה. אנו יודעים להסביר מדוע עשה ככל העולה על רוחך הינו גרוע.
מצד שני אנו יודעים שהצד הקיצון, הקומוניזם גם לא כ"כ צלח (קראתי ציטוט מאיזה אדמו"ר שהקומוניזם הוא כלי גדול שניתן בידים קטנות)
שמעתי שיעור בנושא מלוכה ע"פ התורה. לא ירבה לו סוסים כסף ונשים. שזה מאזן את המלכות.
היום השכל הישר מבין שהדמוקרטיה פשטה את הרגל החל מהרשות המחוקקת ועד הרשות השופטת והמבצעת. והצורך הנואש בתקשורת ככלב שמירה (שהיא מסולפת גם כן).
לצערינו הרבה אנשים במדינה היום חושבים שאין תחליף לראש הממשלה או שכל תחליף אחר לא יביא לשיפור משמעותי והתוצאה היא שחלק גדול מהעם עומדים נבוכים אל מול השילטון הקיים בתחושה של חוסר אונים

שאלתי היא הרי אנו יודעים שבזמן התורה המלך היה נמשח ע"י נביא או שהיה יורש את המלוכה. כיום שנושא זה אינו קיים עוד. איזה פיתרון התורה מציעה כדי למנות מלך / ממשלה עם מנגנון בקרה עצמית שתהייה מקובלת על העם.
לצערינו היום כשמדברים נגד הדמוקרטיה מייד נזעקים כולם להגן על חופש הביטוי ונחרדים ממדינת ההלכה אולם כשמציבים להם את האמת בפרצוף (חבר כנסת ישראלי שמשתתף במשט אנטי ישראלי מובהק או בכינוס לעידוד השיהאד למשל) הם נאלמים דום אולם מנגד אין להם מה להציע.
אני יודע שהפיתרון חייב להיות בעזרת יראת שמיים שאם לא כן והרגוני וגו', אולם בכל זאת התורה כן מסרה דרך לניהול מדינה תקין והשאלה היא, נניח ועדיין לא הגיע המשיח ואין לנו נביא ובכל זאת אנו רוצים להקים מדינה ע"פ דעת תורה כיצד יראה תהליך הבחירה, מה תהייה מדיניות המדינה כלפי פנים וכלפי חוץ. כל כמה זמן או ע"פ איזה פרמטרים יתחלף השלטון. מי יקבע על הרשות השופטת ובאיזה דברים היא תכריע. איך תתנהל הרשות המבצעת ומה יהיו זכויותיו וחובותיו של האזרח.

בציפייה לגאולה שלימה במהרה.

Print Friendly, PDF & Email
1 תשובות
הרב בועז שלום צוות נענה לפני 7 שנים

לתומר שלום,

שאלתך אכן מתבקשת לאור המציאות העגומה הנגלית לנו היום. מסרנו הרצאה בהידברות אודות החסרונות של השלטון הדמוקרטי, [ניתן לצפות כאן], לעומת השלטון המלוכני על פי התורה. הגם שבמציאות של היום ודאי שהשלטון הדמוקרטי הוא הרע במיעוטו, שהרי ללא היינו רוצים לראות כאן שלטון מלוכני עריץ נטול בלמים.

בנוגע להתנגדותינו לשלטון דמוקרטי – הסיבה היא מפני שערכים לא נקבעים על פי רוב אצבעות. ערכים הם אמת אבסולוטית שאינה תלויה ברוב. כפי שלא ניתן לערוך הצבעה האם כעת יום או לילה. די לנו לראות את ההחלטה שהתקבלה לאחרונה באונסק"ו, הקובעת על פי הצבעת הרוב, שאין לנו כיהודים קשר לירושלים. ומרגע ההחלטה, כמובן, שנמחקה ההסטוריה, התנ"ך, הארכיאולוגיה וכל השאר, שהרי כך הכריע הרוב… לא ניתן לקבל הכרעות סובייקטיביות במציאות אובייקטיבית.

מלך על פי התורה כפוף לנביא. הנביא מודיע לו – מת אתה ולא תחיה. או קובע האם יש לצאת למלחמה. המלך ממשיך שושלת של מלוכה מבית דוד, ועליו להיות ירא שמים. לצורך זה התורה מחייבת אותו שיהיה לו ספר תורה נוסף על כל אדם, שילווה אותו באופן צמוד להיכן שילך, ויזכיר לו שהוא כפוף לתורה, ואף מוסיפה חסמים שיימנעו אותו מהיסחפות אחר שכרון הכח.

בעיה לא פשוטה היא כשרוצים להמליך מלך ללא כפיפות לנביא ולסנהדרין. מה יהיו מוסרותיו? מי יעמידנו על מקומו בעת שיסטה מן הדרך?

עם כל זה – התורה נתנה לנו פתרונות גם לדור שבו אין סנהדרין או נביא והוא – "ועשית ככל אשר יורוך". במצב בו אין סנהדרין, השלטון האידיאלי הוא שלטון מלוכני הכפוף לחכמי ישראל.

ואם תשאל – הרי אין לחכמי ישראל דעה אחת מוסכמת? שהרי בזמן חז"ל הסנהדרין קיבלו הכרעה מוסכמת, והמסרב לדבריהם – הריהו זקן ממרא החייב מיתה. לעומת זאת בזמנינו רבות הדעות ורבים החכמים? 

מה שכנראה יהיה במצב כזה – תהיה מועצה של חכמים [מעין מועצת חכמי/גדולי התורה], שבהכרעותיהם יקבעו ויכריעו בשאלות קשות, והמלך יהיה כפוף להם.

בנוגע למה שהזכרת את  "הרשות השופטת" – ללא ספק שבמדינת המבוססת על ההלכה, הרשות השיפוטית היא בתי הדין בלבד, על פי דין תורה, ולא על פי החוק העותומני או הבריטי או שאר 'משפטים בל ידעום'…

הרשות המבצעת תהיה משטרה המבוססת על הנהגה תורנית, כפי שכבר בתורה מוזכרים השוטרים – "שופטים ושוטרים תתן לך בכל שעריך", שהרי ללא שוטר, אין "שיניים" לשופט.

בנוגע לזכויותיו / חובותיו של האזרח – אלה ייקבעו על פי גדרי ההלכה, ללא "זכויות" מופקעות מן ההגיון כמו "זכות האשה על גופה" – דהיינו הזכות לרצוח את תינוקה, וכדומה.

בברכת "השיבה שופטינו כבראשונה… ומלוך עלינו מהרה אתה ה' לבדך בחסד וברחמים בצדק ובמשפט" אכי"ר. 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
השאלה שלך

13 + 17 =

. כל שיעורי הרב במדיה דיגיטאלית!!

נגן דוקו סיקס עם כרטיסדיסקונקי 128נגן רויזו5דיסקונקי 256 03נגן רויזו + 128דיסקונקי 256תמונה משנת החלומות